Προς το περιεχόμενο

30GB συνολικά στο OneDrive έως στις 30 Σεπτεμβρίου προσφέρει η Microsoft


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει τρόπος να ορίσουμε εμείς στο κινητό (όπου υπάρχει και θέμα χώρου ή ακόμα και σε ταμπλέτα) ποιοί φάκελοι του Onedrive να συγχρονίζουν και ποιοί όχι;

Γιατί, κρατάει τίποτα local η εφαρμογή; Δεν είναι σαν το Dropbox που είναι όλα στον Server και ό,τι θες να δεις το κατεβάζει εκείνη την στιγμή; (Εκτός αν θες εσύ να μείνει local στο τηλέφωνο αλλά εκεί ορίζεις limit).

 

Κι εγω, αλλα εχω την εντυπωση οτι τα 50GB τα πηραμε απο promo (της Samsung νομιζω) και δεν ηταν για παντα αλλα για 2χρονια. Για τσεκαρε το!

Κι εγώ κάτι τέτοιο θυμάμαι από έναν φίλο που είχε Samsung.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, κρατάει τίποτα local η εφαρμογή; Δεν είναι σαν το Dropbox που είναι όλα στον Server και ό,τι θες να δεις το κατεβάζει εκείνη την στιγμή;

 

Στο κινητό έτσι είναι, έχεις δίκιο. Με τις windows ταμπλέτες τί κάνουμε; Δεν κατεβαίνουν τοπικά εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από το Dropbox έχω 52Gb...ίσως ήταν κάποια προσφορά στο παρελθόν.

ναι 50 giga σε νεα samsung συσκευη ενεργοποιηση .Ληγει σε δυο χρονια .Δεν το γνωριζα , τα ειχα ανεβασει ολα και ξαφνικα πριν λιγες μερες μου ρθε μηνυματάκι που λεει πως σε ενα μηνα τελος τα 50gb .Οποτε bye bye dropbox , σου ρχετε το onedrive 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κινητό έτσι είναι, έχεις δίκιο. Με τις windows ταμπλέτες τί κάνουμε; Δεν κατεβαίνουν τοπικά εκεί;

Δεν ξέρω. Φαντάζομαι ότι αν συμπεριφέρονται σαν tablet, δεν θα κρατάνε local, ενώ αν συμπεριφέρονται σαν desktop, θα έχουν επιλογή για το τι συγχρονίζει. Όπως στο desktop client του Dropbox... ελπίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κινητό έτσι είναι, έχεις δίκιο. Με τις windows ταμπλέτες τί κάνουμε; Δεν κατεβαίνουν τοπικά εκεί;

Αν εισαι local δεν εχεις φακελο για το onedrive στο desktop,για να εχει συγχρονισμο στους φακελους του και να οριζεις ποια θα ειναι μονο online και ποια θα ειναι και offline!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι απορίες μου είναι απορίες αρχάριου, γιατί τα 50 του Dropbox λήγουν όπως και σε άλλους και το onedrive έγινε ξαφνικά η νο1 επιλογή. Στο desktop υπάρχει, βλέπω, επιλογή για make available offline και make available online-only.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απορίες μου είναι απορίες αρχάριου, γιατί τα 50 του Dropbox λήγουν όπως και σε άλλους και το onedrive έγινε ξαφνικά η νο1 επιλογή. Στο desktop υπάρχει, βλέπω, επιλογή για make avaliable offline και make avaliable online-only.

Προς το παρον,οτι μπαινει στο φακελο του onedrive θα ειναι offline και online στο pc που το μεταφερες,ενω στα αλλα θα ειναι μονο online και θα το κανεις manual online-only η στα αλλα pc και offline!

 

Update:

Αν ενας φακελος ειναι ορισμενος στο pc σου σαν offline,οτι βαζεις σ'αυτο το φακελλο,ειτε ειναι απο κινητον,ειτε ειναι απο αλλο pc,θα εναρμονιζεται με το status του φακελλου και θα τα κατεβαζει.Φυσικα αν καποιο αρχειο αυτου του φακελλου το θες online only,θα το κανεις manual,αλλα δε θα αλλαξει  η συμπεριφορα του φακελου στα επομενα αρχεια που θα του προσθεσεις,εκτος αν αλλαξεις το status του φακελλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό γιατί το update με μπέρδεψε. Έριξα πχ 20 GB φωτογραφίες στο onedrive folder του desktop και ανέβηκαν στο σύννεφο (όλα available offline). Στο T100 δε θα κατέβουν τοπικά, εκτός αν κάνω και εκεί τους φακέλους available offline. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό γιατί το update με μπέρδεψε. Έριξα πχ 20 GB φωτογραφίες στο onedrive folder του desktop και ανέβηκαν στο σύννεφο (όλα available offline). Στο T100 δε θα κατέβουν τοπικά, εκτός αν κάνω και εκεί τους φακέλους available offline. Σωστά;

Aν ο φακελλος που εχεις βαλει τις φωτογραφιες στο t100 ειναι ορισμενος σαν offline,τοτε θα αρχισει να κατεβαζει μολις δει νεες φωτογραφιες μεσα.Αν ο φακελλος ειναι ορισμενος σαν online-only,δε θα κατεβασει καμια!

 

Στο καθε pc ο ιδιος φακελος του onedrive μπορει να ειναι ορισμενος διαφορετικα.

Παραδειγμα:

Στο t100 ο φακελος pictures του onedrive  ειναι online-only,ενω στο desktop τον εχω ορισει και offline!Στο desktop μου κατεβαζει αυτοματα οτι ριξω στο φακελο απο το t100,ενω το t100 δεν κατεβαζει τιποτα,αν ριξω στο φακελλο απο το desktop!

Ετσι ο ιδιος φακελος του onedrive στα δυο pc θα συμπεριφερεται διαφορετικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ο φακελλος που εχεις βαλει τις φωτογραφιες στο t100 ειναι ορισμενος σαν offline,τοτε θα αρχισει να κατεβαζει μολις δει νεες φωτογραφιες μεσα.Αν ο φακελλος ειναι ορισμενος σαν online-only,δε θα κατεβασει καμια!

 

Στο καθε pc ο ιδιος φακελος του onedrive μπορει να ειναι ορισμενος διαφορετικα.

Παραδειγμα:

Στο ενα t100 ο φακελος pictures  ειναι online-only,ενω στο desktop τον εχω ορισει και offline!Ετσι ο ιδιος φακελος του onedrive στα δυο pc θα συμπεριφερεται διαφορετικα!

Μιλάω για τον 1ο συγχρονισμό. Το τί μπορώ να κάνω μετά, το καταλαβαίνω. Στον 1ο συγχρονισμό, όμως, του T100, όταν δηλαδή τη Δευτέρα το πρωί το ανοίξω στη δουλειά (γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχει τίποτα μέσα), τί θα συμβεί; Θα αρχίσει να κατεβάζει 20 GB αρχεία αν δεν προλάβω εγώ να κάνω φάκελο-φάκελο available online only, επειδή στο pc του σπιτιού είναι offline όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για τον 1ο συγχρονισμό. Το τί μπορώ να κάνω μετά, το καταλαβαίνω. Στον 1ο συγχρονισμό, όμως, του T100, όταν δηλαδή τη Δευτέρα το πρωί το ανοίξω στη δουλειά (γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχει τίποτα μέσα), τί θα συμβεί; Θα αρχίσει να κατεβάζει 20 GB αρχεία αν δεν προλάβω εγώ να κάνω φάκελο-φάκελο available online only, επειδή στο pc του σπιτιού είναι offline όλα;

Αν ειναι ορισμενος offline στο t100 θα ξεκινησει να κατεβαζει.

Αλλα μεχρι να κατεβασει μερικα MB,εσυ θα το εχεις ορισει online και θα σταματισει να κατεβαζει.

... αν δεν προλάβω εγώ να κάνω φάκελο-φάκελο available online only...

Δε θα κανεις φακελο φακελο,αλλα θα κανεις τον ΕΝΑ φακελο που θα βρισκονται ολοι αυτοι οι φακελλοι μεσα.

Αλλιως τους επιλεγεις ολους τους φακελους με την μια,δλδ πολλαπλη επιλογη και οριζεις online!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να ισχεύει αυτό που λες.. Στον υπολογιστή μου έχω βαλει φακέλους και χύμα αρχεία μέσα στον φάκελο του One drive Και συγχρονίζονται αυτόματα.. Τώρα όσον αφορά το drag & drop στον browser δεν το ξέρω καθώς μου φαίνεται πιο άνετο να το κάνω μέσα από το φακελο στον δίσκο μου

 

Στο Dropbox που χρησιμοποιώ (δυστυχώς με 2,5GB) και σε όλα τα άλλα που έχω δοκιμάσει έχω μεταφέρει, με drag & drop, τους φακέλους με το περιεχόμενό τους από το pc. Στο OneDrive κάθε φορά που πάω να μεταφέρω ένα φάκελο με περιεχόμενο βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να το κάνει ούτε με drag & drop ούτε με copy αφού δεν έχει επιλογή paste στο OneDrive.

 

Εσύ πως μετέφερες τους φακέλους σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ έχω γυρίσει στο copy που δίνει πολύ περισσότερο χώρο με referrals https://www.copy.com/home/?r=oqjRyt&signup=1

 

Επίσης αρχίζω να χρησιμοποιώ το mail.ru το οποίο είχε προσφορά 1tb δωρεάν πριν από αρκετούς μήνες αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν υποστηριζεται μέσα από τις εφαρμογές όπως το Dropbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...