Προς το περιεχόμενο

Hama Μετρητής καταναλωσης ενέργειας - 10€ [ΤΕΛΟΣ]


runner69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Εχω αγορασει εδω και πανω απο 1,5 χρόνο το "HQ", ως ενα πολυ απλο μετρητη ενεργειας.

 

Γνωρίζετε (επειδη δεν διαβασα ολο το θεμα λογω τσακωμών) αν μετραει "κανονικα", δηλαδη λαμβάνοντας υπ' οψην και το PF? Σε μικρες καταναλωσεις παντως εχω δει εξαιρετικη "ακριβεια", δηλαδη αλλη συσκευη 0.6W, αλλη 1.4W κ.ο.κ, ενω και σε πολλα watt δεν εχω παρατηρησει κανενα απολυτως κολλημα.

Περαν της μικρης οθονης και οtι δεν αντικαθισταται η μπαταρια δεν εχω να πω κατι κακο για το εν λογο μηχανακι. :)

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.

Εχω αγορασει εδω και πανω απο 1,5 χρόνο το "HQ", ως ενα πολυ απλο μετρητη ενεργειας.

 

Γνωρίζετε (επειδη δεν διαβασα ολο το θεμα λογω τσακωμών) αν μετραει "κανονικα", δηλαδη λαμβάνοντας υπ' οψην και το PF? Σε μικρες καταναλωσεις παντως εχω δει εξαιρετικη "ακριβεια", δηλαδη αλλη συσκευη 0.6W, αλλη 1.4W κ.ο.κ, ενω και σε πολλα watt δεν εχω παρατηρησει κανενα απολυτως κολλημα.

Περαν της μικρης οθονης και οχι δεν αντικαθισταται η μπαταρια δεν εχω να πω κατι κακο για το εν λογο μηχανακι. :)

 

Το ιδιο εχω και εγω αν λες για το HQ που γραφτηκε και στα πρωτα post. Μετραει κανονικα την ενεργο ισχυ για τα watt που σου δειχνει και κατω στην γωνια τον συντελεστη ισχυος pf. Παντως και εγω ειμαι ευχαριστημενος αν εξαιρεσεις την οθονη που εγραψα και πιο πριν οτι ειναι μικρη.Ουτε μια φορα δεν εχει κολλησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον HQ EL-EPM 02HQ (που αναφέρεται στο ποστ #10). Είχα πάνω του ένα UPS για λίγο καιρό και κάποια στιγμή σταμάτησε να δείχνει σωστές ενδείξεις (δείχνει ό,τι του 'ρθει). Υπάρχει περίπτωση να φταίει το UPS; Μήπως όταν κόβεται το ρεύμα του δικτύου της ΔΕΗ και λειτουργεί το UPS, στέλνει ανάποδα ρεύμα και έκαψε κάτι στον μετρητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το OWL έχει ένα σκασμό ρυθμίσεις για νυχτερινό, πρωινό κλπ. Τα ονομάζει tariffs. Βάζεις και τιμή σε ευρώ.

 

3 πατώματα πάει άνετα σε εμένα και όχι σε ευθεία. Στη χειρότερη περίπτωση το βάζεις στο πίνακά σου μέσα. (το μανταλάκι)

 

Εγώ το πήρα από Ελλάδα και είχε και ελληνικές οδηγίες χρήσης. Αν το θες για τριφασικό πρέπει να πάρεις 2 έξτρα μανταλάκια.

 

Ποιά έκδοση του OWL έχεις φίλε papars ? Γιατί πλέον οι αισθητήρες είναι με μορφή κλιπς, πόσο το πήρες αν επιτρέπεται και απο που ? Εγώ αγόρασα την νέα έκδοση USB η οποία συνδέεται και με PC και βγάζει ενα κάρο σχεδιαγράμματα ,στατιστικά (κάνει logging). Σχετικά με τον φίλο που ρώτησε για τους αισθητήρες υπάρχουν 2 ειδών: α)για διατομή καλωδίου εως 10mm και ισχύος εως 71Α και μεγάλου τύπου για διατομή καλωδίου 10-17mm και ισχύος εως 200Α !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17155&cat=651&page=1

 

Αυτό χρησιμοποιώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το θεωρώ κλάσης ανώτερο από το Hama.

 

Είχα πανομοιότυπο από καρφουρ λευκώ.

Ξαφνικά οι καταναλώσεις ήταν ποιο χαμηλά και ήταν το εξής.

Στο ρεύμα βολτ έβλεπε 200 αντί 220 με 230

Αρα και μιας και τα βατ τα βγαζει

Από τύπο βατ επί αμπερ έβγαζε εσφαλμένη ένδειξη

Ελπίζω να μην κάνει σε λίγο καιρό το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είχα παραγγείλει και εγώ τον μετρητή ενέργειας και σήμερα (20/4)

είδα στην εξέλιξη παραγγελίας οτι τον στέλνουνε!

 

Όμως έχουν αλλάξει την αρχική παραγγελία από αυτό

 

PER.565855 HAMA 47770 PREMIUM ENERGY COST METER

 

σε αυτό

 

PER.565854 HAMA 111908 XAVAX GREEN ECO ENERGY METER PREMIUM

 

 

Ξέρει κανείς αν είναι το ίδιο ή καλύτερο ή χειρότερο;;;

 

Παρακαλώ αν γνωρίζει να μου πει. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εντελως ιδια φαινονται στις σελιδες τις αντιστοιχες του eshop.

 

(η σελιδα της hama μαλιστα στο "xavax" εχει ακριβως αυτο που παρελαβα ως 47770, με τα μπλε κουμπακια http://www.hama.hr/e..._premium/111908)

 

Να πω με την ευκαιρια οτι μετα απο τοσες μερες (12 μερες και 14 ωρες) συνεχως στο φορτιο, δεν κολλησε ποτε ξανα, μαλιστα μετα απο 2 διακοπες ρευματος προχθες μισης-μιας ωρας Χ2, τα δεδομενα δεν χαθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παρέλαβα και εγω εχθές τον συγκεκριμένο μετρητή απο e-shop. Αυτό που παρατηρώ ειναι οτι κάθε φορά που τον βγάζω απο την πρίζα και τον ξαναβάζω δεν μετράει και πρέπει να πατήσω το reset για να δουλέψει. Άλλα μειονεκτήματα που βρήκα είναι οτι η αντίθεση της οθόνης δεν ειναι και πολύ καλή με αποτέλεσμα να είναι δυσανάγνωστη απο τις περισσότερες γωνίες και επίσης το φις του μετρητή που μπαίνει στην πρίζα θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα να περιστρέφεται ώστε να μπορεί να μπαίνει και σε πρίζες που είναι σε δύσκολα σημεία. Κάτα τα αλλα νομίζω για 10 ευρώ ειναι καλη αγορά και με πολλές μετρήσεις όπως ρεύμα, συντελεστή ισχύος κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Moderators

Παρέλαβα και εγω εχθές τον συγκεκριμένο μετρητή απο e-shop. Αυτό που παρατηρώ ειναι οτι κάθε φορά που τον βγάζω απο την πρίζα και τον ξαναβάζω δεν μετράει και πρέπει να πατήσω το reset για να δουλέψει. Άλλα μειονεκτήματα που βρήκα είναι οτι η αντίθεση της οθόνης δεν ειναι και πολύ καλή με αποτέλεσμα να είναι δυσανάγνωστη απο τις περισσότερες γωνίες ...

 

Για οποιον ενδιαφερεται το εχει μονο για σημερα 10,20 http://www.e-shop.gr...l?id=PER.565854

 

Προσοχη για οποιον ενδιαφερεται, ο δευτερος (αυτος που πουλανε και τωρα προφανως) εχει τα 2 προβληματα που γραφει παραπανω ο idomeneas26, προβληματα που δεν ειχε το παλιοτερο (hama) με τα μπλε κουμπακια. Πολυ κακη οθονη σε θεμα γωνιας και πολλες φορες μετα την μεταφορα σε αλλη πριζα κολαει και ενω εχει φορτιο πανω του αναφερει ρευμα μηδεν και ισχυ μηδεν.

 

Αποφυγετε το! Αν εχουν εκεινο με τα μπλε κουμπακια παρτε το ειναι μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που έχω αυτόν της προσφοράς δεν αντιμετωπίσω πρόβλημα, πλην της οθόνης που δεν είναι ευκρινεστατη απο όλες τις γωνίες.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Owl Cm119 Wireless Electricity Monitor φαίνεται καλό.

 

αυτο βεβαια εχει λιγο διαφορετικο τροπο λειτουργιας απο οτι βλεπω. δε μετραει αμεσα ισχυ-ρευμα για να σου δωσει ισχυ, αλλα μετραει το ρευμα βασει επαγωγης-ακτινοβολιας γυρω απο το κεντρικο καλωδιο εμμεσα οπως μια αμπεροτσιμπιδα πανω κατω.

ιδανικο για να μετρας μεγαλες ισχεις καθως το ρευμα ουσιαστικα μετριεται εμμεσα και δεν εχει κινδυνο να καει. αλλα σε μικρες καταναλωσεις και μικρες εφαρμογες ισως εχει λιγο μεγαλυτερο περιθωριο σφαλματος.

 

edit: ο hama για τον οποιο και συζηταμε εξαντληθηκε

 

Δεν υπάρχει ακτινοβολία από ένα καλώδιο, μόνο ένα ασθενές μαγνητικό πεδίο. Είναι ακριβώς μια αμπεροτσιμπίδα για χαμηλά ρεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...