Προς το περιεχόμενο

Hama Μετρητής καταναλωσης ενέργειας - 10€ [ΤΕΛΟΣ]


runner69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Χρονη, συγχωνευσα το νέο θεμα σου με αυτό που είναι 2 ετων μεν, αλλα μιλαει για το ιδιο προιον στην ιδια τιμη από το ιδιο μαγαζι. Εχει πολλες πληροφοριες σε αυτό το τοπικ.

 

Προσεξτε ότι προκειται για το μοντελο με τα πρασινα κουμπακια και όχι αυτό με τα μπλε που ηταν στο πρωτο ποστ και ηταν καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω παντως παραγγειλα ενα για να μετρησω ποσο πραγματικα καταναλωνουν καποιες συκσευες στο δωματιο μου. 

 

ειδικοτερα θελω να δω κατι led ποσο κατεβαζουν για να δουμε ποσο πιο οικονομικα ειναι σε πραγματικη χρηση.

 

 

 

 

δεν καταλαβινω ομως γιατι λετε οτι αυτο με τα πρασινα κουμπια ειναι χειροτερο απο αυτο με τα μπλε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

στην ρύθμιση Euro/kWh βάζουμε 0,09460?

 

Βαλε περιπου 0,15€/ΚWh για να εισαι μεσα καθως διαφορα παγια της ΔΕΗ εξαρτωνται απο το ρευμα που εχεις καταναλωσει και προσαυξανουν στην ουσια την τιμη της KWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ το βγάζουν 0,21. Δεν είναι και τόσο δύσκολο να το υπολογίσεις, αλλά η αλήθεια είναι δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ.

Ισχύει ότι γράφει ο runner, πάει κλιμακωτά η χρέωση της (ανάλογα το πόσο καταναλώνεις) και εξαρτάται και από άλλα πράγματα (νυχτερινό, τριφασικό).

Γενικά, στανταρ τιμή δεν υπάρχει, πρέπει ο καθένας να βρει τη δική του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Ή και το ένα και το άλλο.

Και τα δύο προσεγγιστικά είναι (παίζει να είναι και πάνω από 0,21, από 21/7 ισχύουν νέα τιμολόγια)

 

Αν θες να βάλεις ακριβώς τι πληρώνεις εσύ, πήγαινε στη σελίδα που linkαρα και εδώ, και κάνε ακριβώς αυτό που κάνουν

εκεί. Φαίνεται περίπλοκο, αλλά δεν είναι. Προσθέσεις κάνουν.

Απλά πρέπει να το κάνεις στο δικό σου λογαριασμό.

 

Επειδή μόλις το έκανα (ούτε 10 λεπτά υπόθεση δεν είναι),

Εγώ πχ. επειδή είμαι στην πρώτη κλίμακα (0-2000KW) στην κατανάλωση και στην πρώτη κλίμακα (0-1600KW) στις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις Ημέρας, μου βγαίνει 0,15538 η κιλοβατώρα, χωρίς ΦΠΑ, 0,17557 με ΦΠΑ

 

Εσύ πχ, αν καταναλώνεις 2100 KW είσαι στη δεύτερη κλίμακα κατανάλωσης (0,10252 η kWh αντί για 0,09460) και στην τρίτη των Ρυθμιζόμενων Χρεώσεων (0,03987 για υπηρεσίες κοινής ωφέλειας) έρχεται 0,19618 ευρώ χωρίς ΦΠΑ, 0,22168 με ΦΠΑ

 

Ελπίζω να βοήθησα

:-D

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 


 

Το μεγαλύτερο "κλέψιμο" (σε εισαγωγικά) που κάνουν ειναι αν εχεις
πχ 2001kWh!... δλδ για 1kWh παραπάνω θα πληρώσεις 0,023+ΦΠΑ/kWh παραπάνω για τις
υπηρεσίες κοινής ωφέλειας για όλη την κατανάλωση... δλδ θα πληρώσεις 56 ευρώ
παραπάνω!!!!
Το έχω πάθει αυτό για 5-6kWh!!! (αυτή η τηλεόραση
πλάσμα φταίει)!!!
 
Το ίδιο συμβαίνει βέβαια
και στην εφορία αλλά αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο... με την έκτακτη εισφορά
αλληλεγγύης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

... από 21/7 ισχύουν νέα τιμολόγια)

...

 

 

 

Ας γραψω και εγω σχετικα με αυτό το οφτοπικ που συζητάτε για τις χρεωσεις, κατι που μολις ειδα!

 

 

Αναθεμα και αν ξερουν τι χρεωνουν οι τυποι και οι κυβερνητικοι προισταμενοι τους που αποφασισαν τις αυξησεις!

 

Στο σαιτ τους εχουν νεα τιμολογια με υποτιθεμενη ισχυ όπως γραφουν από 25-7-2014, αλλα οι χρεωσεις που τωρα ειδα στον λογαριασμο που ειπα να ανοιξω, είναι ακομα πιο πανω από οσα γραφουν στο αναρτημενο τιμολογιο! Το παγιο για παράδειγμα που μου χρεωσαν μου φαινεται καραπαρανομο ακομα και συμφωνα με τα τιμολογια που μονοι τους αποφασισαν:

 

Ο λογαριασμος μαλιστα αφορα καταναλωση και ημερες που πολύ περισσοτερες από τις μισες είναι πριν από τις 25-7! Ετσι λογικα, θα επρεπε να χρεωθώ το 1/3 του νεου παγιου και τα 2/3 του παλιου! Αναδρομικη ισχυ εχει το τιμολογιο; Δεν το λεει πουθενα. 1η παρατυπη χρεωση νομιζω.

Ακομα και αν υποθεσουμε ότι εχει αναδρομικη ισχυ, δεν θα επρεπε να είναι πιο πανω από οσο γραφει στο τιμολογιο τους! Παρολα αυτά το παγιο που μου χρεωσαν είναι πιο πανω από το νέο παγιο! 2η παρατυπη χρεωση νομιζω.

 

Δεν εχω τσεκαρει ακομα τις υπολοιπες υπερτσιμπημενες χρεωσεις...

 

Είναι απίστευτοι!

 

:X  :X :X  :X  

 

 

 

 

 

 

:mad:  :mad: :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

χαχαχαχα αντε ρε που σας φαινονται απιστευτα κατι τετοια απο μια εταιρια που εδω και κατι αιωνες πλεον χρεωνει "ειδικο φορο καταναλωσης" και ΦΠΑ με τον εναν φορο να... φορολογει τον αλλο φορο!!! (και οχι -μονο- την καθαρη αξια)

Επεξ/σία από giorginho
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα ένα και μέχρι τώρα έχω κάνει κάποιες μετρήσεις αφήνοντας τον μετρητή 5 μέρες στην κάθε συσκευη.
Σε ψυγειο 10ετίας έδειξε 2.5 Kwh/μέρα ενώ στο καινούριο ενεργειακης κλάσης Α+++ 0.55 Κwh/μερα διαφορά που αν η κιλοβατώρα υπολογιστεί με 0.17€ είναι της τάξης των 120€ το χρόνο. Έχει κανει κάποιος ανάλογες μετρήσεις και πόσο ακριβείς τις θεωρείτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...