Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη κάμερα ή έξτρα εργαλεία για την ήδη υπάρχουσα;


Iron.Paul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα Insomniacs

Είμαι φανατικός σινεφίλ. Λατρεύω απίστευτα τον κινηματογράφο και έχω ανεβάσει κάποιες δουλειές στο YouTube. Οι δουλειές μου είναι κατώτερες των προσδοκιών μου λόγω έλλειψης (σωστών) ατόμων και μέσων. Για το πρώτο κάτι θα κάνω. Για το δεύτερο θα ήθελα την γνώμη σας.

Έχω εδώ και τρεις μήνες πάνω κάτω την DSLR Canon 550D. Καλή, αλλά όχι για εμένα. Το δίλημμά μου λοιπόν είναι το εξής:

Να αγοράσω μία καλύτερη κινηματογραφική κάμερα (είτε camcorder είτε DSLR) ή να αγοράσω φώτα και μικρόφωνα έτσι ώστε να βελτιώσω την ποιότητα εικόνας και ήχου στην Canon μου;

 

Αν αγοράσω μία καλύτερη κάμερα (που υποτίθεται πως θα έχει ένα αξιοπρεπές μικρόφωνο built-in και θα γράφει αξιοπρεπώς σε low light) θα διαθέσω τα λεφτά μου για τρίποδα, steadicam, κοστούμια, σκηνικά κτλπ.

 

Αν έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ! : )

Επεξ/σία από Iron.Paul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονος σου εδωσες την απαντηση. Ταινιες θα γυρισεις, με φωτογραφικη μηχανη θα τις κανεις;

Κανε δοσεις και αγορασε οσο πιο ακριβη καμερα αντεχει η τσεπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εξηγείς τι σημαίνει κατώτερο των προσδοκιών.

Η 550 είναι παλιά αλλά δεν είναι κακή αν ξέρεις να την χειριστείς αν και δεν εχει ευκολίες νεότερων μοντέλων. Από την άλλη όποια και να πάρεις αν μιλάμε για σοβαρή δουλειά φωτα, μικρόφωνο, τρίποδο με σοβαρή κεφαλή, steady και τέτοια είναι απαραίτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονος σου εδωσες την απαντηση. Ταινιες θα γυρισεις, με φωτογραφικη μηχανη θα τις κανεις;

Κανε δοσεις και αγορασε οσο πιο ακριβη καμερα αντεχει η τσεπη σου.

να παρει καμια Panavision? :P

απο τη στιγμη που δε βγαζει λεφτα.η καμερα που εχει ειναι υπεραρκετη

αν παρει ενα καλυτερο φακο

και βαλει και το magic lantern θα εχει πολυ ανωτερο αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εξηγείς τι σημαίνει κατώτερο των προσδοκιών.

Η 550 είναι παλιά αλλά δεν είναι κακή αν ξέρεις να την χειριστείς αν και δεν εχει ευκολίες νεότερων μοντέλων. Από την άλλη όποια και να πάρεις αν μιλάμε για σοβαρή δουλειά φωτα, μικρόφωνο, τρίποδο με σοβαρή κεφαλή, steady και τέτοια είναι απαραίτητα

"Κατώτερο των προσδοκιών"

Δηλαδή περίμενα σε low light να γράφει εντάξει η κάμερα και από τα 400 ISO ο θόρυβος είναι αισθητός (μην πω για τα 800 που σε τυφλώνει). Μπορώ να έχω μέχρι 3.5f και 30 shutter speed. Το μόνο που με βοηθάει τότε είναι το ISO και αν δεν μπορώ να το έχω από 400 και πάνω Χριστός δεν φαίνεται.

 

Μικρόφωνο δεν θα πάρω π.χ. αν αγοράσω μία DV. Αυτές έχουν ήδη.

 

Τρίποδο επίσης αν είναι DV δεν θα χρειαστώ ιδιαίτερα (είναι το στυλ μου να την θέλω handheld). Άσε που έχω ήδη ένα φθηνούτσικο.

 

Steadicam έχω πάρει ήδη για την 550D και έχω απογοητευτεί. Το steadicam είναι μία πιο μακρινή αγορά και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα στην παρούσα φάση

 

Τα φώτα για την 550D είναι βιοτική ανάγκη ενώ για μία καλύτερη κάμερα απλά θα προσθέτουν στοιχεία στο cinematography. Δηλαδή ναι τα χρειάζομαι και στις δύο περιπτώσεις αλλά στην πρώτη θα αγόραζα 3 φώτα ενώ στην δεύτερη ένα μου έκανε την δουλειά.

 

Γέρνω λίγο προς τις DV από ότι κατάλαβες. Δεν ξέρω. Ίσως να υπάρχει και μία compact που να τις πατάει όλες (λέω τώρα). Για αυτό έγραψα εδώ.

Video Test

 

Μέτρια χρώματα και ας μην το πήζω στο saturation μετά στο μοντάζ. Κάτι τέτοιες τις χρησιμοποιούν σε γάμους ρε συ.

 

τι φακο εχεις?

Sigma 28-135mm f3.8-5.6 macro

Επεξ/σία από Iron.Paul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φακός σου είναι μετριος και είμαι γεναιόδωρος στην κρίση

Ποια dv εχεις στο μυαλό σου και σε τι Budget?

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι με μια "φθηνή" βιντεοκάμερα θα μπορείς να ανεβεις σε iso περισσότερο ή ότι θα έχει καλυτερο μικρόφωνο?

Γιατί δεν δοκιμάζεις με φακό φωτεινό θα βρεις για canon φθηνους (manual focus ακόμα και κάτω από 50 ευρώ). Ο 50αρης εχει κάτω από 100μτχ και θα σου δωσει 3 στοπ σχεδον φωτεινότητα

 

Γενικα μιλώντας για ερασιτέχνες κινηματογραφιστές που το κόστος είναι θέμα οι dslr(ή και m4/3) είναι σίγουρα πιο οικονομικές από τις βιντεοκάμερες για αντιστοιχα καλή ποιότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φακός σου είναι μετριος και είμαι γεναιόδωρος στην κρίση

 

Ποια dv εχεις στο μυαλό σου και σε τι Budget?

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι με μια "φθηνή" βιντεοκάμερα θα μπορείς να ανεβεις σε iso περισσότερο ή ότι θα έχει καλυτερο μικρόφωνο?

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις με φακό φωτεινό θα βρεις για canon φθηνους (manual focus ακόμα και κάτω από 50 ευρώ). Ο 50αρης εχει κάτω από 100μτχ και θα σου δωσει 3 στοπ σχεδον φωτεινότητα

 

 

 

Γενικα μιλώντας για ερασιτέχνες κινηματογραφιστές που το κόστος είναι θέμα οι dslr(ή και m4/3) είναι σίγουρα πιο οικονομικές από τις βιντεοκάμερες για αντιστοιχα καλή ποιότητα

 

Δηλαδή μου προτείνεις να πάρω έναν καλύτερο φακό;Δεν έχω τίποτα στο νου μου για αυτό και όπως είπα γράφω εδώ. Μήπως και κανένας είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα μήπως κάποιος, ξέρει καλές οικονομικές κάμερες κλπ κλπ.

βγαζεις λεφτα απο ολη αυτη τη δουλεια?

 

Όχι. Επεξ/σία από Iron.Paul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οποια καμερα και να παρεις,αν δεν εχεις φωτα,ο θορυβος θα κανει την εμφανιση του.παρε κανα δυο καλα φωτα,και για τα σκοτεινα παιξε με τον ιδιο φωτισμο με χαμηλοτερο ισο και διαφραγμα,να σου δωσει σκοτεινο πλανο με λιγο θορυβο.πρωτα ομως θελεις φως.αυτο ειναι που καταγραφουν οι αισθητηρες,οχι την απουσια του..........

Επεξ/σία από dollyyy19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δε βγαζεια λεφτα απο αυτο,θα προτεινα κι εγω  να παρεις μονο φωτα.θα βελτιωθει δραματικα η κατασταση χωρις να ξοδευτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δε βγαζεια λεφτα απο αυτο,θα προτεινα κι εγω  να παρεις μονο φωτα.θα βελτιωθει δραματικα η κατασταση χωρις να ξοδευτεις.

Ναι αυτό θα κάνω τελικά. Έβαλα Maci Lantern όπως μου είπε κάποιος πιο πάνω και είδα δραματική αλλαγή. 

Θα αγοράσω φώτα πρώτα και αμέσως μετά ένα RODE μικρόφωνο που τόχω βάλει στο μάτι.

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...