Προς το περιεχόμενο

Αγορά smartphone.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου το βγάζει 129,99. 

 

1)Θα πληρώσω σίγουρα 129,99 ή μπορεί και παραπάνω?

2)Σε περίπτωση που δεν έρθει τι γίνεται με τα λεφτά?

3)Πόσο καιρό θα κάνει να έρθει?

4)Σε περίπτωση που πάθει κάτι μπορώ να το πάω εδώ για service με την εγγύηση.

 

Με προβληματίζει που δεν παίρνει micro sd και έχω 2,5 giga μουσική και δεν ξέρω αν θα μου φτάσει και για εφαρμογές.

 

 

 

post-219161-0-68696100-1411457884_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου το βγάζει 129,99. 

 

1)Θα πληρώσω σίγουρα 129,99 ή μπορεί και παραπάνω?

2)Σε περίπτωση που δεν έρθει τι γίνεται με τα λεφτά?

3)Πόσο καιρό θα κάνει να έρθει?

4)Σε περίπτωση που πάθει κάτι μπορώ να το πάω εδώ για service με την εγγύηση.

 

Με προβληματίζει που δεν παίρνει micro sd και έχω 2,5 giga μουσική και δεν ξέρω αν θα μου φτάσει και για εφαρμογές.

Παρεθεσα πιο πριν την εκδοση moto g 8gb vodafone που κοστιζει 90 λιρες Αγγλιας.

 

Το moto g 4.5" 2013 μπορεις να το παρεις με ~127€ απο το amazon.co.uk τελικη με μεταφορικα , ελληνικο ΦΠΑ, ξεκλειδωμα κλπ.

 

Αυτη η εκδοση δουλευει μονο με sim vodafone Αγγλιας, για αυτο ειναι φθηνοτερη. Με το που βαζεις αλλη sim (πχ ελληνικη), σου ζηταει κωδικο για να ξεκλειδωσει.

Αγοραζεις με 2€ κωδικο ξεκλειδωματος απο εδω(στο ζηταει αυτοματα οταν βαλεις αλλη sim οπως σου ειπα , τελειως απλη διαδικασια, 3 δευτερολεπτα ειναι).

 

1) Συνολικα με  μεταφορικα, ελληνικο ΦΠΑ, κοστος unlock code ειναι γυρω στα ~127€ .

2) Δεν σε αγχωνει καθολου, το amazon δεν ειναι τυχαια το μεγαλυτερο online καταστημα. Επιστρεφει πισω ολα τα χρηματα.

3) Κανει γυρω στις 5 εργασιμες μερες.

4) Ναι μπορεις, ισχυει πανευρωπαικη εγγυηση 1 ετους.

Ομως επειδη το amazon εχει απιστευτη εξυπηρετηση/after sales support, συχνα συμφερει να το στειλεις σε αυτους. Πχ εγω ειχα αγορασει ενα moto g και στις 15 μερες εμφανισε ενα προβλημα. Αντι να μπλεξω με την εδω αντιπροσωπεια, εκανα μια διαδικασια 2 λεπτων στο amazon, μου εστειλε καινουριο κινητο και εγω απλα επρεπε να στειλω το παλιο οταν παρελαβα το καινουριο. Ετσι δεν εμεινα χωρις κινητο ουτε για μια μερα! Επισης, φυσικα μου πληρωσαν/επεστρεψαν τα χρηματα(με το παραπανω) που μου κοστισε η αποστολη του χαλασμενου κινητου στην Αγγλια.

 

 

Εχω αγορασει 3 τετοια moto g.

-----------------------------------------------------

Το θεμα με την χωρητικοτητα ειναι δικο σου θεμα. Αλλα μιλαμε για 127€ και για κινητο που μπορεις να εχεις την επομενη Τεταρτη στην πορτα σου χωρις να περιμενεις μεχρι τα Χριστουγεννα, χωρις καν να κουνηθεις απο το σπιτι σου.

Οποτε τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κοιτάξει το Vodafone smart turbo;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5546187

 

Με  4πύρηνο επεξεργαστή qualcom snapdragon, δίκτυο 4G και android 4.4 με το που το βγάζεις από το κουτί στα 150 δείχνει να καλύπτει τις ανάγκες σου και να έχεις γραμμή Vodafone θα παίξεις απροβλημάτιστα... Είναι βέβαια Κινέζος (Yulong) αλλά κάνεις φυσική αγορά και έχεις φυσική εγγύηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κοιτάξει το Vodafone smart turbo;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5546187

 

Με  4πύρηνο επεξεργαστή qualcom snapdragon, δίκτυο 4G και android 4.4 με το που το βγάζεις από το κουτί στα 150 δείχνει να καλύπτει τις ανάγκες σου και να έχεις γραμμή Vodafone θα παίξεις απροβλημάτιστα... Είναι βέβαια Κινέζος (Yulong) αλλά κάνεις φυσική αγορά και έχεις φυσική εγγύηση!

 

Το συγκεκριμενο ειναι κακη αγορα στα 150€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο ειναι κακη αγορα στα 150€.

 

Δεν ξέρω τι μου άρεσε περισσότερο, τα επιχειρήματά σου ή η αντιπρόταση σου για αυτό το band τιμών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι μου άρεσε περισσότερο, τα επιχειρήματά σου ή η αντιπρόταση σου για αυτό το band τιμών....

Νομιζα οτι θα ηταν προφανες κ μονο ασχετοι θα πηγαιναν σε αυτο το κινητό στα 150€.

 

Με χαμηλη αναλυση, μικρη μνημη, τεραστια bezel δεν παει πουθενά.

 

Το moto e ειναι φθηνοτερο, αλλα εχει καλυτερη οθονη.

Το lg l9 ii εχει αισθητα καλυτερη οθονη, καμερα, μικροτερες διαστάσεις παρόλο τη μεγαλύτερη οθόνη κλπ.

Το moto g ειναι ετη φωτος μπροστα σε ποιοτητα, οθονη, αναβαθμισεις κλπ.

 

 

Το μονο υπερ που εχει το Vodafone smart turbo ειναι το 4g, χαρακτηριστικο σχεδον αχρηστο για ενα μετριο τηλεφωνο(δεν σε περιοριζει στην φορτωση σελιδων η ταχύτητα συνδεσης 3g/4g, αλλα ο επεξεργαστης κλπ).

 

Αν κάποιον τον νοιαζει κατι τετοιο, τοτε παει στο lg g2 mini.

 

 

Δεν είναι τυχαιο που ακομα κ εδω θα βρεις ελαχιστους που να εκαναν τέτοια κακή αγορα. (Vodafone smart turbo)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο υπερ που εχει το Vodafone smart turbo ειναι το 4g, χαρακτηριστικο σχεδον αχρηστο για ενα μετριο τηλεφωνο(δεν σε περιοριζει στην φορτωση σελιδων η ταχύτητα συνδεσης 3g/4g, αλλα ο επεξεργαστης κλπ).

 

 

Μα σε επεξεργαστή το voda υπερτερεί από τα ΜΟΤΟ Ε και το LG (που είναι περσυνά μοντέλα με 2πύρηνους) και είναι ίδιας γενιάς με αυτόν του ΜΟΤΟ G που όπως λές είναι ετη φωτός μπροστά - αλλά δεν παίρνει κάρτα sd και για να το πάρει ο φίλος στα 127 ευρώ όπως του προτείνεις πρέπει να κάνει δυο-τρια πραγματάκια παραπάνω από το να πάει σε κατάστημα - στο φτηνότερο σκρουτζομάγαζο έχει αυτή τη στιγμή 179 ευρώ το ΜΟΤΟ G - 8G.

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6507&idPhone2=5831

 

Η ραμ είναι 1 GB και στα δύο και μόνο σε εσωτερική μνήμη και ανάλυση οθόνης υπάρχει ουσιαστική διαφορά - αν και στις 4,5 ίντσες το 720Χ1280 δεν είναι απαραίτητα καλύτερο από το 480Χ854.

 

Τέλος, δεν θα βρεις πολλούς "ασχετους" να έχουν κάνει τόσο κακή αγορά γιατί κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 2014 και όχι το 2013...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 - αν και στις 4,5 ίντσες το 720Χ1280 δεν είναι απαραίτητα καλύτερο από το 480Χ854.

Κατι λεγαμε για ασχετους...

---------------------------------------

Επισης, φυσικά δεν δινεις βαση στα χαρακτηριστικα οπως καμερα, ταχυτητα εσωτερικης μνημης που αν είναι γρηγορα δίνει αλλο αερα στο κινητο*, μπαταρια-αυτονομια ,μεγεθος κινητου σε σχεση με την οθονη, ποιοτητα κατασκευης, βαρος , υπαρξη ή οχι gorilla glass κλπ.

Παραλληλα, το  vodafone smart turbo μπορει να εχει microsd, αλλα εχει μονο 4gb μνημης, κατι που σε περιοριζει πολυ για το ποσες εφαρμογες μπορεις να βαλεις. Ναι, μπορεις να το γεμισεις με τραγουδια λογω microsd, αλλα απο εφαρμογες θα εχεις προβλημα.

 

Φυσικά υπάρχει και το lg g2 mini που ειναι καλύτερο ακομα και με τα δικα σου κριτήρια.

 

*

Τελος, το moto g εχει μακραν την πιο γρηγορη μνημη(την εσωτερική 8gb εννοω) σε αυτην την κατηγορία και για αυτο παει νερακι κ δεν κομπιαζει πουθενά , ενω ολα τα υπόλοιπα σε αυτην την κατηγορια εχουν αργη κ εχουν τις καθυστερησεις τους.

Αυτα ειναι σημαντικα πραγματα που δεν φαίνονται στα specs κ είναι σχεδον σιγουρο οτι η acer θα τσιγκουνευτηκε κ εκει οπως τσιγκουνευτηκε και με την φθηνιαρικη οθόνη.

 

 

http://www.anandtech.com/show/7586/motorola-moto-g-review/4

(φαινεται χαρακτηριστικα οτι ακομα και η ταχυτητα της εσωτερικης μνημης του moto g παιζει μπαλα σε αλλη κατηγορια και κονταροχτυπιεται με high end συσκευες)

 

60507.png

 

 

 

60508.png

Storage I/O being decent no doubt helps a lot of the multitasking experience along.

In the case of Moto G, the device continues the use of F2FS (Flash Friendly File System) for the /data mount which began with the Moto X. This helps the device post some impressive numbers and feel speedy when performing I/O heavy tasks in spite of having a pragmatic storage solution

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vodaphone το αποκλείω λόγο εσωτερικού χώρου. Η αγορά θα γίνει στης 3 δεκεμβρίου και θα πάρω ή το motorola ή το lg ανάλογα πόσα λεφτά θα έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι λεγαμε για ασχετους...

 

*

Το να είσαι προσβλητικός δεν σημαίνει οτι έχεις δίκιο κ δεν θα το συνεχίσω γιατί εκεί που ρίχνεις το επίπεδο θα κερδίζεις λόγω ...πείρας.

Χαλάρωσε λιγάκι..... θα ζεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...