Προς το περιεχόμενο

Editorial: Μερικές Βασικές Γνώσεις Πάνω στα Solid State Drives (SSDs)


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι δίσκοι SSD (Solid State Drives) έχουν μπει για τα καλά πλέον στη ζωή μας, μιας και τα τελευταία χρόνια οι τιμές τους πέσανε-επιτέλους-σε λογικά επίπεδα επιτρέποντας σε περισσότερους χρήστες την αγορά τους. Μετά τον πρώτο 32 bit επεξεργαστή Intel 80386 που έφερε τα πάνω-κάτω στις επιδόσεις των τότε υπολογιστών, οι δίσκοι SSDs υπήρξαν το επόμενο υποσύστημα που επέφερε μια τόσο μεγάλη διαφορά στις συνολικές επιδόσεις ενός συστήματος. Πριν την εμφάνιση τους στους κοινούς υπολογιστές desktop, οι απλοί HDDs (Hard Disk Drives) ήταν ο κύριος περιοριστικός παράγοντας για ένα σύστημα (bottleneck στα Αγγλικά), οπότε και πολλοί χρήστες που ξόδεψαν μια μικρή περιουσία για την απόκτηση ενός από τους πρώτους SSDs, εντυπωσιάστηκαν από τη τεράστια διαφορά σε επιδόσεις.

Παρόλο που οι πρώτοι SSDs χρονολογούνται από τα μέσα της δεκαετίας του 1970, στην ευρεία αγορά έγιναν διαθέσιμοι μόλις το 2007 με τα 2.5” και 3.5” μοντέλα της Mtron και Memoright. Οι τότε SSDs που προορίζονταν για τους απλούς χρήστες είχαν χωρητικότητες της τάξης των 32-64 GB και ταχύτητες που μόλις ξεπερνούσαν τα 100 MB/S. Ενδεικτικά ο Mtron Pro 7500 σε 3.5” όταν πρωτοκυκλοφόρησε κόστιζε 1300 δολάρια!

 

Link.png Site: Μερικές Βασικές Γνώσεις Πάνω στα Solid State Drives (SSDs)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε σχεση με τους γρηγορους μηχανικους δισκους, ποσο καλυτεροι ειναι σε γενικες γραμμες οι SSD στο steady state?

 

Πχ αν εχω ενα καλο καινουριο raptor σε σχεση με εναν αξιοπρεπη MLC SSD που εχει φτασει στο steady state, παλι θα υπερτερει ο SSD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέρα με τη νύχτα ακόμη και στο steady state. Επίσης με τα trim. garbage collector κτλ. το steady state καθυστερεί αρκετά και ακόμη όταν φθάσει εκεί και πάλι ο SSD είναι κατά πολύ πιο γρήγορος από έναν HDD.

 

Τώρα πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το Response time όπου οι SSD στην κυριολεξία θερίζουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ssd σε random access μπορεί να είναι 2-3 φορές πιο γρήγορος.

 

Σε σχεση με τους γρηγορους μηχανικους δισκους, ποσο καλυτεροι ειναι σε γενικες γραμμες οι SSD στο steady state?

 

Πχ αν εχω ενα καλο καινουριο raptor σε σχεση με εναν αξιοπρεπη MLC SSD που εχει φτασει στο steady state, παλι θα υπερτερει ο SSD?

Άσχετο ,αλλά ο ssd μπορεί να είναι 2-3 φορές πιο γρήγορος σε sequential search .Σε random access μπορεί και δεκάδες φορές επειδή "μηδενίζεται" ο χρόνος του header (υπάρχει νομίζω ένας εικονικός header).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα ταχύτερο απο το ramdrive....και δεν φθείρεται. Τα φορτωνεις και ταξεχνας. Έτσι ηταν παλιά τα computers. Απλα.

Τώρα για το παραμικρό χιλιαδες read/writes και disk i/o, το πισι μου έχει εκατομύρια αρχεία, dĺl hell το λενε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα ταχύτερο απο το ramdrive....και δεν φθείρεται. Τα φορτωνεις και ταξεχνας. Έτσι ηταν παλιά τα computers. Απλα.

Τώρα για το παραμικρό χιλιαδες read/writes και disk i/o, το πισι μου έχει εκατομύρια αρχεία, dĺl hell το λενε

ασχετο με το θέμα, κανείς δεν μίλησε για RAM Drive

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο με το θέμα, κανείς δεν μίλησε για RAM Drive

Εεεεεεεεεε,συζητήσιμο αυτό,μνήμη ram είναι ουσιαστικά και οι ssd που δεν χάνουν τα δεδομένα τους όταν κόβεται το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 bit επεξεργαστή Intel 80386 που έφερε τα πάνω-κάτω στις επιδόσεις των τότε υπολογιστών

 

Μιλαμε για μια CPU της τάξης των 20 με 40Mhz και τώρα έχουμε στα κινητά 8 πύρινους που φτάνουν 12.000Mhz.

Έχουν να δουν πολλά ακόμα τα ματάκια μας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι χρησιμεύει ή πως λειτουργεί η SSD σε ορισμένα fujitsu όπως αυτό:

 

http://www.skroutz.gr/s/2339291/Fujitsu-LifeBook-UH572-i5-3337U-4GB-500GB-32GB-SSD.html

 

;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...