Προς το περιεχόμενο

Editorial: Μερικές Βασικές Γνώσεις Πάνω στα Solid State Drives (SSDs)


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι χρησιμεύει ή πως λειτουργεί η SSD σε ορισμένα fujitsu όπως αυτό:

 

http://www.skroutz.gr/s/2339291/Fujitsu-LifeBook-UH572-i5-3337U-4GB-500GB-32GB-SSD.html

 

;;;

ετσι οπως ειναι δεν νομιζω να αξιζει..για μενα παρε ενα οποιοδηποτε λαπτοπ με αξιοπρεπη specs (πχ ραμ απο 4 και πανω) και ριξε εναν SSD πχ samsung evo 250gb και καθαρισες. και εχε τον μηχανικο για εξωτερικο σαν εξτρα αποθηκη..Εγω θελω ο ssd να εχει χωρο να εγκαθιστω και τα προγραμματα μου..αυτος εκει ειναι τοσο μικρος ισα για τα windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πρόβλημα που έχει η συγκεκριμένη τεχνολογία είναι η αξιοπιστία στο χρόνο. Απ' όσο ξέρω, οι ssd έχουν συγκεκριμένο αριθμό φορών write στα τσιπάκια μνήμης και γι αυτό και δεν πρέπει να βάζουμε τη virtual memory σε SSD και γενικότερα δεν βάζουμε οτιδήποτε πραγματοποιεί μεγάλο αριθμό writes στο σκληρό δίσκο. Οπότε ρωτάω : ποιος ο λόγος να αγοράσω SSD; Αξιοπιστία στο χρόνο χειρότερη από τους μηχανικούς, πολύ ακριβοί, δε μπορώ να εκμεταλλευτώ τις επιδόσεις τους σε κάθε περίπτωση (το να εκκινεί το λειτουργικό στο μισό χρόνο σε σχέση με έναν καλό μηχανικό HDD δεν αποτελεί κίνητρο να δώσω τα υπερβολικά χρήματα που ζητάνε). Σίγουρα δεν απευθύνονται, ακόμα, στο μέσο χρήστη. Εκτός κι αν έχω "χάσει επεισόδια" και το πρόβλημα διορθώθηκε. Θεωρώ πάντως ότι εάν υπάρχει ακόμα τέτοιο πρόβλημα, τότε πολύ κακώς δεν αναφέρεται στο άρθρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη δεν υπάρχει πλέον τέτοιο πρόβλημα (ή μάλλον οι χρόνοι ζωής αυτών των δίσκων είναι τέτοιοι, που το πιθανότερο είναι πως θα έχουν αντικατασταθεί πολύ πριν το παρουσιάσουν). Ένας καλός 250άρης κοστίζει 300 ευρώ και κουτσά-στραβά μια οκταετία θα τη βγάλει. Το 2022 όμως τα 250GB θα είναι αστείο μέγεθος και ο δίσκος θα έχει αλλαχθεί, αφού πρώτα θα έχει βγάλει τα λεφτά του μέχρι τελευταίου σεντ. Πλέον οι SSD είναι must (ακόμα και για το μέσο χρήστη) και όχι πολυτέλεια.

 

+1 για το άρθρο όπως επίσης και για τη νέα γενικά των PCIe SSD που έρχεται. Τα MacBook Pro έχουν ήδη τέτοιους δίσκους και οι ταχύτητες που πιάνουν είναι σχεδόν εξωπραγματικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που έχει η συγκεκριμένη τεχνολογία είναι η αξιοπιστία στο χρόνο. Απ' όσο ξέρω, οι ssd έχουν συγκεκριμένο αριθμό φορών write στα τσιπάκια μνήμης και γι αυτό και δεν πρέπει να βάζουμε τη virtual memory σε SSD και γενικότερα δεν βάζουμε οτιδήποτε πραγματοποιεί μεγάλο αριθμό writes στο σκληρό δίσκο. Οπότε ρωτάω : ποιος ο λόγος να αγοράσω SSD; Αξιοπιστία στο χρόνο χειρότερη από τους μηχανικούς, πολύ ακριβοί, δε μπορώ να εκμεταλλευτώ τις επιδόσεις τους σε κάθε περίπτωση (το να εκκινεί το λειτουργικό στο μισό χρόνο σε σχέση με έναν καλό μηχανικό HDD δεν αποτελεί κίνητρο να δώσω τα υπερβολικά χρήματα που ζητάνε). Σίγουρα δεν απευθύνονται, ακόμα, στο μέσο χρήστη. Εκτός κι αν έχω "χάσει επεισόδια" και το πρόβλημα διορθώθηκε. Θεωρώ πάντως ότι εάν υπάρχει ακόμα τέτοιο πρόβλημα, τότε πολύ κακώς δεν αναφέρεται στο άρθρο.

 

Δεν ξερω αν εχεις χασει επεισοδια, μαλλον δεν εχεις δουλεψει Pc με ssd ομως..

Αυτα που λες δεν ισχυουν, διοτι:

1ον η αξιοπιστια τους ειναι τρομερα βελτιωμενη και για το μεσο χρηστη βγαζουν τουλαχιστον 5-7 χρονια, που ειναι το ελαχιστο..επισης οταν χαλασουν διαβαζονται απλα δεν γραφεις,ετσι δε θα χασεις δεδομενα οπως σε εναν μηχανικο που απλα σκαει.

2ον, αν νομιζεις οτι το μονο που προσφερει ειναι μισο boot time στο λειτουργικο, μαλλον δεν το εχεις ψαξει καλα..

σιγουρα δεν θα παιξεις ενα παιχνιδι καλυτερα με ssd, αλλα οταν ολο το pc τρεχει πολυ πιο γρηγορα, τοτε απλα ευχαριστιεσαι το καθε τι, το παραμικρο κλικ, την καθε ενεργεια που κανεις.

Θα σου πω 2 παραδειγματα:

Η κοπελα μου ειχε ενα turboX λαπτοπ των 600 ευρω 5ετιας..

Ηταν ετοιμη να το πεταξει γιατι ηταν τρομερα αργο..μεχρι που μου το εδωσε και αποφασισα να ρισκαρω να βαλω εναν SSD (τον οποιο αν δεν το βελτιωνε θα τον εβαζα ειτε στο δικο μου ειτε στο επομενο λαπτοπ που θα επαιρνε) 

και εγινε το θαυμα, το λαπτοπ οχι απλα εχει γινει απιστευτα γρηγορο, νομιζεις οτι ειναι Mac..μηδενικο Lag στα παντα! Δεν ειναι οτι ανοιγουν τα windows σε 5 δευτερολεπτα, ειναι οτι ανοιγεις ολα τα προγραμματα σου ακαριαια, τρεχεις excel, browsers,ολα ακαριαια και χωρις κολληματα. 

Δεν θα κανεις πιο γρηγορο rendering με ssd φυσικα, δεν τον παιρνεις για αυτο.

2ον παραδειγμα ενας φιλος που πηρε ιδιο pc με μενα, απειρη ραμ για την εποχη (2012 με 16gb ram) και τουμπανα..εγω με SSD αυτος χωρις..

Απλα νομιζα οτι δεν ειχε παρει καινουριο Pc.

Απο τη στιγμη που ολα πατανε στον δισκο και ολα ξεκινανε απο εκει, ισχυει απολυτως αυτο που αναφερει το αρθρο, το bottleneck..

Για μενα δεν αξιζει να παιρνετε καινουριο pc χωρις ssd, κρατηστε το παλιο σας αν ειναι απο sata 2 και μετα και βαλτε του ssd, θα το ευχαριστηθειτε πιο πολυ απο καινουριο χωρις ssd. Δοκιμασα στο 11 ετων pc μου με sata 1 και απλα απογειωθηκε, αλλα με το sp1 των win7 ειχε ασυμβατοτητα και το παρατησα το project. 

Αυτα απο εμενα που εχω βαλει ssd παντου γιατι με την 1η αγορα καταλαβα την αξια του.

Και με 150 ευρω παιρνεις αρκετα GB για να καλυπτεσαι αν δεν εισαι φανατικος gamer, χωρια οτι σε σταθερο μπορεις να εχεις οσους μηχανικους θες μεσα..επομενως δεν τιθεται θεμα ευχρηστιας! αξιζει!

Στην πράξη δεν υπάρχει πλέον τέτοιο πρόβλημα (ή μάλλον οι χρόνοι ζωής αυτών των δίσκων είναι τέτοιοι, που το πιθανότερο είναι πως θα έχουν αντικατασταθεί πολύ πριν το παρουσιάσουν). Ένας καλός 250άρης κοστίζει 300 ευρώ και κουτσά-στραβά μια οκταετία θα τη βγάλει. Το 2022 όμως τα 250GB θα είναι αστείο μέγεθος και ο δίσκος θα έχει αλλαχθεί, αφού πρώτα θα έχει βγάλει τα λεφτά του μέχρι τελευταίου σεντ. Πλέον οι SSD είναι must (ακόμα και για το μέσο χρήστη) και όχι πολυτέλεια.

 

+1 για το άρθρο όπως επίσης και για τη νέα γενικά των PCIe SSD που έρχεται. Τα MacBook Pro έχουν ήδη τέτοιους δίσκους και οι ταχύτητες που πιάνουν είναι σχεδόν εξωπραγματικές.

μηπως εννοεις 500αρης?? γιατι ο 850pro της samsung δινει 10 χρονια εγγυηση και στα 250gb κανει 170 ευρω...οποτε και να χαλασει θα εχεις καινουριο δωρεαν,για αλλα 10 χρονια (που τοτε λογικα θα σου δωσουν κατι πολυ καλυτερο και μεγαλυτερο σε αντιστοιχη αξια).

Οσο για τις τιμες, δεν πιστευω οτι θα ειναι τοσο μεγαλη η πτωση και η αυξηση των GB, Καθως και οι μηχανικοι εχουν κατσει τα τελευταια χρονια..Δηλαδη το 1ΤΒ σε γρηγορο μηχανικο δεν εχει πεσει και τοσο πολυ τα τελευταια 5 χρονια..ασε που ειχε ανεβει πολυ καποια περιοδο λογω των πλυμμηρων. Επομενως μην το δενεις οτι θα πεσουν και τρελλα οι τιμες ή οτι θα παιρνεις πολλα ΤΒ φθηνα..ακομα και οπως ειναι τωρα ομως ειναι καλη περιοδος για επενδυση σε SSD.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που έχει η συγκεκριμένη τεχνολογία είναι η αξιοπιστία στο χρόνο. Απ' όσο ξέρω, οι ssd έχουν συγκεκριμένο αριθμό φορών write στα τσιπάκια μνήμης και γι αυτό και δεν πρέπει να βάζουμε τη virtual memory σε SSD και γενικότερα δεν βάζουμε οτιδήποτε πραγματοποιεί μεγάλο αριθμό writes στο σκληρό δίσκο. Οπότε ρωτάω : ποιος ο λόγος να αγοράσω SSD; Αξιοπιστία στο χρόνο χειρότερη από τους μηχανικούς, πολύ ακριβοί, δε μπορώ να εκμεταλλευτώ τις επιδόσεις τους σε κάθε περίπτωση (το να εκκινεί το λειτουργικό στο μισό χρόνο σε σχέση με έναν καλό μηχανικό HDD δεν αποτελεί κίνητρο να δώσω τα υπερβολικά χρήματα που ζητάνε). Σίγουρα δεν απευθύνονται, ακόμα, στο μέσο χρήστη. Εκτός κι αν έχω "χάσει επεισόδια" και το πρόβλημα διορθώθηκε. Θεωρώ πάντως ότι εάν υπάρχει ακόμα τέτοιο πρόβλημα, τότε πολύ κακώς δεν αναφέρεται στο άρθρο.

 οπως ειπαν και πιο πανω μαλλον δεν εχεις δουλεψει σε ssd... 

Εχω 2 ssd .. εναν για το λειτουργικο και εναν για το παιχνιδι που παιζω συχνοτερα (battlefield) 

οταν φιλος με μηχανικο δισκο πατησε join σε πιστα..εγω εκανα reboot και join πριν μπει καν αυτος στο παιχνιδι (οκ τοτε ειχε κ πιο παλιο pc απο μενα) 1 λεπτο μου περνει να κανω restart και join σε map. 

Παραπερα τη χρηση του με μια ματια πιθανον να μη τη καταλαβεις στο λειτουργικο... Αλλα οταν μετα απο καθημερινη χρηση παω και καθομαι σε αλλους υπολογιστες η ακομα και λαπτοπ ολοκαινουρια που ανοιγω και στεινω λογο δουλειας... και νιωθω οτι εχω παει 5 χρονια πισω σε ταχυτητα εποχη που ειχα στη κατοχη μου τον core2quad 2.4 ενω καθομαι σε μηχανημα με core i7... Ειναι οι ωρες που λεω τι τυχερος που ειμα με το μηχανημα που εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης εχω ανοιχτο το μηχανημα μου με ssd 2 χρονια και 7 μηνες... Και ακομα καλα κρατει... Αναλωσιμα ειναι..αν βγαλει 5 χρονια τοτε θα μαι απολυτα ικανοποιημενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λάθος μου, ήθελα να γράψω 100 ευρώ για το 250άρη και εκ παραδρομής έγραψα 300.

 

Ειδικά στο Battlefield ο SSD κάνει τεράστια διαφορά, αφού πλέον το παιχνίδι φορτώνει μέσα σε δευτερόλεπτα εκεί που πριν έκανε λεπτά (κυριολεκτικά). Και μάλιστα όχι στον 840 evo μου, αλλά σε παλιότερο SSD πενταετίας. Το είδα και δεν το πίστευα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δουλέψει SSD προσωπικά. Στο pc μου έχω 2Χ 1TB WD black SATA σε RAID με ταχύτητες ανάγνωσης ~250ΜΒ/sec (κόστος 150€) με 5 έτη εγγύηση εργοστασίου. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα ταχύτητας και το pc μου δεν κόλλησε ποτέ. Έχω τροποποιήσει τον αριθμό των προγραμμάτων που φορτώνουν με τα Win7 (βάζοντας να φορτώνουν μόνο αυτά που μου χρειάζονται και όχι ότι σαβούρα υπάρχει) και το boot γίνεται μέσα σε λίγα sec. Στα παιχνίδια χρησιμοποιώ RAMdisk, σε όσα έχουν απαιτήσεις από σκληρό. Στα περισσότερα δεν έχω δει διαφορά, παρόλο που η RAM διαβάζει 40-50 φορές γρηγορότερα από έναν SSD, εκτός από λίγα games. Πόση θα ήταν η διαφορά με SSD που είναι μόνο 2 φορές γρηγορότερος σε σχέση με RAID μχανικών; Το pc μου είναι ι7 4770Κ με 32GB RAM (2400MHz). Σε όσα pc έχω δει καθυστέριση από το 1994 μέχρι σήμερα, το λάθος ήταν καθαρά του χρήστη και κάποιες, λίγες, φορές οφείλονταν σε ελλαττωματικό hardware. Ο καθένας φορτώνει 500 προγράμματα στην εκκίνηση και έχει και καμια 50αριά malware στο backround και διαμαρτύρεται ότι το pc σέρνεται. Το αστείο είναι ότι τα περισσότερα από τα προγράμματα αυτά δεν γνωρίζει καν τί κάνουν... Δεν είναι τυχαίο που μετά από format τα περισσότερα pc "πετάνε".

Σε laptop Sony Vaio 3ετίας ενός φίλου του χάλασαν και οι 2 SSD που είχε και έτσι διάβασα σχετικά με τα προβλήματα που έχουν και επιμελώς αποσιωπούνται από όλες τις παρουσιάσεις...

Για μένα η αξιοπιστία είναι σημαντικότερη από την ταχύτητα. Απ' όσο διαβάζω, για να μετριάσουν το πρόβλημα των εγγραφών, που έχουν όλοι οι SSD, χρησιμοποιούν software που εγγράφει σε διαφορετικά τσιπάκια (θέσεις μνήμης) κάθε φορά, έτσι ώστε να επιμερίζεται η καταπόνηση και να φθείρεται ομοιόμορφα. Παρόλα αυτά οι εταιρείες πρότειναν (τώρα δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) να μην έχεις το page file στον SSD, αφού με τυπική λειτουργία, γράφεται πολύ συχνά και φθείρει το SSD πολύ γρήγορα.

Δεν είμαι κατά των SSD. Ίσα ίσα που θεωρώ ότι είναι μια πολλά υποσχόμενη τεχνολογία... Αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα για να γίνει πραγματικά χρήσιμη. Θα πρέπει να γίνει πιο φθηνή η παραγωγή (για να πέσουν οι απαράδεκτες τιμές τους) και να βελτιωθεί η αντοχή τους στο χρόνο. Προς το παρόν τους βλέπω σαν "παιχνιδάκια", δηλ. αγοράζεις-παιζεις- χαλάνε- πετάς, παρά σαν εργαλεία δουλειάς, που θα πρότεινα σε μία εταιρεία για παράδειγμα... ;Έχω μηχανικό σκληρό από το 2000 (seagate 20GB) και δουλεύει μια χαρά, πολύ αμφιβάλλω ότι θα μπορώ να πω το ίδιο και για ένα SSD μετά από 14 χρόνια... Δεν κατηγορώ όσους τους αγόρασαν και ούτε τους λέω "άχρηστους", απλά δεν αντικαθιστούν (ακόμα) έναν μηχανικό, λόγω χωρητικότητας, τιμών και αξιοπιστίας. Αν κάποιος το δει μόνο από τον τομέα των επιδόσεων, τότε σίγουρα, είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς οι SSD έχουν κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ άλματα τα τελευταία 6 χρόνια, αλλά έχουν ακόμη πολύ δρόμο μέχρι να αντικαταστήσουν τους μηχανικούς δίσκους (αν ποτέ γίνει αυτό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς οι SSD έχουν κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ άλματα τα τελευταία 6 χρόνια, αλλά έχουν ακόμη πολύ δρόμο μέχρι να αντικαταστήσουν τους μηχανικούς δίσκους (αν ποτέ γίνει αυτό)

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτή είναι και η δική μου άποψη. Δεν πιστεύω ότι αυτή η τεχνολογία υπάρχει για να αντικαταστήσει την προηγούμενη, αλλά περισσότερο για να την συμπληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν νομίζω ότι ισχυρίστηκε κάποιος στο topic ότι οι SSD θα αντικαταστήσουν τους HDD για storage, αλλά για OS/programs/και μερικά games είναι τρελή αναβάθμιση...

 

επίσης μην συγκρίνεις την Sequential ταχύτητα των HDDs με αυτή των SSDs, αυτή είναι ασήμαντη, η μεγάλη διαφορά είναι η 4Κ ταχύτητα και το access time...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και σε πολλά άλλα τεχνολογικά αγαθά, ο χρόνος ζωής τους είναι μικρός όχι επειδή παύουν να λειτουργούν αλλά απλά γιατί είναι παρωχημένα. Ποιός έχει ακόμα σε λειτουργία χρήσης πχ δίσκο IDE 10GB? Σε πιό μηχάνημα? (Έχω τέτοιους δίσκους ακόμα και... 250ΜΒ που λειτουργούν μια χαρά αλλά κατέληξαν στο προσωπικό "μουσείο τεχνολογίας" μου). Αδιαφορώ αν οι SSD μου έχουν 100.000 ωφέλιμες ώρες χρήσης, όταν στην κυριολεξία μεταμόρφωσαν μηχανήματα 5-6 ετών που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου. Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει μαζί με το κύριο SSD των windows/programs ένα μικρό SSD ως "καθαρό" δίσκο μόνο για swap files του Photoshop ή των Windows? Δίνει φτεράαα ;-)

Φισικά οι SSD έχουν πολλά θέματα ακόμα. Είναι το ενδιάμεσο βήμα πιστεύω ηια την επόμενη γενιά αποθήκευσης των πολλών TB σε μνήμες χωρίς ανάγκες trim κλπ. Έτσι δε γίνεται πάντα όμως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω ότι ισχυρίστηκε κάποιος στο topic ότι οι SSD θα αντικαταστήσουν τους HDD για storage, αλλά για OS/programs/και μερικά games είναι τρελή αναβάθμιση...

 

επίσης μην συγκρίνεις την Sequential ταχύτητα των HDDs με αυτή των SSDs, αυτή είναι ασήμαντη, η μεγάλη διαφορά είναι η 4Κ ταχύτητα και το access time...

Μα δεν είπα ότι χάνουν από τους HDD σαν storage. Προσωπικά στον κύριο σκληρό μου χρησιμοποιώ 300-350GB. Πόσο θα μου κόστιζε ένας τέτοιος σκληρός σε SSD; Επίσης για χρήση κύριου σκληρού επιβάλλεται και η λειτουργία του page file, την οποία πρέπει να αποφύγω να χρησιμοποιήσω αν θέλω ο SSD να κρατήσει ένα λογικό χρονικό διάστημα. Ως προς την ταχύτητα τοποθετήθηκα :

 

...Αν κάποιος το δει μόνο από τον τομέα των επιδόσεων, τότε σίγουρα, είναι μονόδρομος...

και συμφωνώ ότι είναι μονόδρομος. Απλά με τις σημερινές τους τιμές σε σχέση με το χρόνο ζωής τους θεωρώ υπερτιμημένους. Σε αυτή την τιμή θα πλήρωνα κάτι τουλάχιστον πιο αξιόπιστο από αυτούς.

 

Όπως και σε πολλά άλλα τεχνολογικά αγαθά, ο χρόνος ζωής τους είναι μικρός όχι επειδή παύουν να λειτουργούν αλλά απλά γιατί είναι παρωχημένα. Ποιός έχει ακόμα σε λειτουργία χρήσης πχ δίσκο IDE 10GB? Σε πιό μηχάνημα? (Έχω τέτοιους δίσκους ακόμα και... 250ΜΒ που λειτουργούν μια χαρά αλλά κατέληξαν στο προσωπικό "μουσείο τεχνολογίας" μου). Αδιαφορώ αν οι SSD μου έχουν 100.000 ωφέλιμες ώρες χρήσης, όταν στην κυριολεξία μεταμόρφωσαν μηχανήματα 5-6 ετών που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου. Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει μαζί με το κύριο SSD των windows/programs ένα μικρό SSD ως "καθαρό" δίσκο μόνο για swap files του Photoshop ή των Windows? Δίνει φτεράαα ;-)

Φισικά οι SSD έχουν πολλά θέματα ακόμα. Είναι το ενδιάμεσο βήμα πιστεύω ηια την επόμενη γενιά αποθήκευσης των πολλών TB σε μνήμες χωρίς ανάγκες trim κλπ. Έτσι δε γίνεται πάντα όμως?

Αυτό που γράφεις στο πρώτο μέρος είναι σωστό, αλλά δεν ταιριάζει στην συγκεκριμενη περίπτωση.Πιστεύω ότι μιλάμε για σκληρούς που με έντονη χρήση (και page file) δεν βγάζουν ούτε 1 χρόνο σε ένα gaming σύστημα. Γι αυτό και οι εταιρείες σου λένε να μην βάλεις το page file σε SSD.Ο χρόνος ζωής στους μηχανικούς μετριέται σε ώρες και στους solid state με writes.

Δοκίμασε να βάλεις το photoshop σε RAMdisk (ταχύτητα SSD X 50 φορές) εκεί να δεις φτεράάάάάάάάαάάάάάά.....

Με την τελευταία παράγραφο συμφωνώ, αλλά δε θα είμαι εγώ το πειραματόζωό τους. Όταν θα τελειοποιηθεί η τεχνολογία τους θα αγοράσω. Μέχρι τότε θα προτιμήσω την αξιόπιστη και φτηνότερη λύση των μηχανικών ακληρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μα δεν είπα ότι χάνουν από τους HDD σαν storage. Προσωπικά στον κύριο σκληρό μου χρησιμοποιώ 300-350GB. Πόσο θα μου κόστιζε ένας τέτοιος σκληρός σε SSD; Επίσης για χρήση κύριου σκληρού επιβάλλεται και η λειτουργία του page file, την οποία πρέπει να αποφύγω να χρησιμοποιήσω αν θέλω ο SSD να κρατήσει ένα λογικό χρονικό διάστημα. Ως προς την ταχύτητα τοποθετήθηκα

182 euro κάνει ο 512GB Crucial MX100...

 

πόσο ορίζεις το λογικό χρονικό διάστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

182 euro κάνει ο 512GB Crucial MX100...

 

πόσο ορίζεις το λογικό χρονικό διάστημα?

5-6 χρόνια τουλάχιστον.

Ακριβός για τέτοια χωρητικότητα και χρόνο ζωής το μισό (στην καλύτερη περίπτωση) από αυτό που θεωρώ λογικό. Στον WD black sata 5 χρόνια είναι η εγγύησή του να φανταστείς και κοστίζει 70-75€. Έχει δηλαδή σχεδόν 5 φορές υψηλότερη τιμή ανά GB με λιγότερη αξιοπιστία, αλλά ανώτερες επιδόσεις. Προσωπικά προτιμώ αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...