Προς το περιεχόμενο

Editorial: Μερικές Βασικές Γνώσεις Πάνω στα Solid State Drives (SSDs)


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ούτε το νούμερο που έγραψες πιο πάνω αποτελεί αντικειμενικό κριτήριο, δεν βλέπω όμως να σε εμπόδισε από να το αναφέρεις σαν "επιχείρημα"...

Φυσικά και δεν θεωρώ το νούμερο σαν επιχείρημα. Η υποκειμενική χρήση ηταν το επιχείρημά μου και όχι τα νούμερα. Με page file άνετα πιάνεις αυτά τα νούμερα, υπό προϋποθέσεις βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Όχι δεν πιάνεις 150TB σε 1.5 χρόνο μόνο λόγο του pagefile, το οποίο δεν είναι απαραίτητο αν έχεις 16GB RAM και πάνω, άσε που δεν σου απαγορεύει κάποιος να το ορίσεις σε HDD αντί στον SSD...

 

Κατά τα άλλα όποιον βάλεις πάνω σε SSD είναι σίγουρο ότι θα σου γκρινιάξει όταν γυρίσει σε HDD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν είναι μόνο τα περιθώρια. Δοκίμασε να αντιγράψεις 100GB ταινίες σε raid και σε ssd. Χάος!

Τρομερό. Αυτό σίγουρα αξίζει 150-200€. Χάος το +100% καλύτερες επιδόσεις; Σύμφωνει. Το +5000%, που είναι η διαφορά ανάμεσα στον SSD με ramdisk που χρησιμοποιώ τί είναι; Το άπειρο;

 

 

Και βεβαια είναι μεγάλο νούμερο. Επειδή ανέφερθηκαν τα παιχνίδια, πες οτι ένα παιχνίδι είναι 35GB περίπου. Στα 150ΤΒ μπορείς να εγκαταστήσεις 4285 τέτοια παιχνίδια.

Ή να χρησιμοποιείς το pc για gaming για 1-1.5 χρόνια με page file.

 

Ναι υπάρχει δυνατότητα να ανακτήσεις κάτι  αν δώσεις κάνα 1000ρικο ενω με τους ssd συνεχίζεις να έχεις πρόσβαση σε αυτά.

Η τιμή είναι αυτή που θα ζητούσες εσύ; Είσαι πανάκριβος! Στην πραγματικότητα είναι πολύ μικρότερη. Επίσης για πιο light καταστάσεις (πχ χαλασμένα clusters) υπάρχει το low level format που το κάνεις μόνος σου με υψηλή πιθανότητα να τον επισκευάσεις. Όπως ξαναέγραψα στους HDD έχεις software για να παρακολουθείς την υγεία τους. Με τη διαφορά των χρημάτων σε σχέση με ένα SSD αγοράζεις και ένα δεύτερο HDD και κάνεις τη δουλειά σου για άλλα τόσα χρόνια, στη 4πλάσια χωρητικότητα μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν πιάνεις 150TB σε 1.5 χρόνο μόνο λόγο του pagefile, το οποίο δεν είναι απαραίτητο αν έχεις 16GB RAM και πάνω, άσε που δεν σου απαγορεύει κάποιος να το ορίσεις σε HDD αντί στον SSD...

 

Κατά τα άλλα όποιον βάλεις πάνω σε SSD είναι σίγουρο ότι θα σου γκρινιάξει όταν γυρίσει σε HDD...

Μόνο τα texture των παιχνιδιών να βάλεις και τα έβγαλες. Βάλε και τα temp. Αν είχα SSD δεν θα αγόραζα 16GB RAM. Στην δική μου περίπτωση τα 32GB χρησιμοποιούνται για RAMdisk. Ελεύθερα μένουν περίπου 8GB.

Αν δε μπορώ να βάλω page file στο σκληρό ποιό το νόημα της επιπλέον ταχύτητάς του; Τα περισσότερα και χειρότερα κολλήματα στα pc προέρχονται από τη χρήση της page file σε ένα τόσο αργό μέσο όσο ο σκληρός δίσκος. Ακόμα και οι SSD σέρνονται σε σχέση με την ταχύτητα της RAM. Αν την βάλω σε HDD ποιός ο λόγος αγοράς του; Να ξεκινάνε λίγο ποιο γρήγορα τα windows ή το office; Στα περισσότερα προγράμματα η ταχύτητα του HDD είναι αρκετή για κανονική χρήση τα 1-1,5 δευτερόλεπτα που είναι η διαφορά τους σε συνήθη χρήση δεν είναι καν υπολογίσιμα στην πράξη.

Για το δεύτερο δε μπορώ παρά να συμφωνήσω. Όλοι είναι λάτρεις της ταχύτητας. Αυτό εκμεταλλεύονται και οι εταιρείες, αφού είναι και το μόνο πλεονέκτημα των SSD και έχουν τέτοιες τιμές. Αν είχαν και αξιοπιστία ευχαρίστως θα αγόραζα... Ίσως στην επόμενη γενια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερό. Αυτό σίγουρα αξίζει 150-200€. Χάος το +100% καλύτερες επιδόσεις; Σύμφωνει. Το +5000%, που είναι η διαφορά ανάμεσα στον SSD με ramdisk που χρησιμοποιώ τί είναι; Το άπειρο;

Ή να χρησιμοποιείς το pc για gaming για 1-1.5 χρόνια με page file.

Η τιμή είναι αυτή που θα ζητούσες εσύ; Είσαι πανάκριβος! Στην πραγματικότητα είναι πολύ μικρότερη. Επίσης για πιο light καταστάσεις (πχ χαλασμένα clusters) υπάρχει το low level format που το κάνεις μόνος σου με υψηλή πιθανότητα να τον επισκευάσεις. Όπως ξαναέγραψα στους HDD έχεις software για να παρακολουθείς την υγεία τους. Με τη διαφορά των χρημάτων σε σχέση με ένα SSD αγοράζεις και ένα δεύτερο HDD και κάνεις τη δουλειά σου για άλλα τόσα χρόνια, στη 4πλάσια χωρητικότητα μάλιστα.

 

SSD και RAMDisk είναι τελείως διαφορετικά.

Πόση ram μπορεί να πάρει ένα νορμάλ pc; 32-64GB; Αυτά δεν κοστίζουν 200 ευρώ τουλάχιστον;Άσε που δεν μπορείς να αποθηκεύσεις τίποτα σε αυτά.

 

Η τιμή είναι η ελάχιστη που θα ζητούσε μια εταιρία για να προσπαθήσει να ανακτήσει τα δεδομένα σου. Αν αυτά είναι φωτογραφίες απο το καλοκαίρι φυσικά δεν αξίζει και αρχίζεις και παίζεις με το Recuva.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSD και RAMDisk είναι τελείως διαφορετικά.

Πόση ram μπορεί να πάρει ένα νορμάλ pc; 32-64GB; Αυτά δεν κοστίζουν 200 ευρώ τουλάχιστον;Άσε που δεν μπορείς να αποθηκεύσεις τίποτα σε αυτά.

Κοστίζουν, αλλά αξίζουν. Τεράστια διαφορά στην ταχύτητα (25GB/s) και αξιοπιστία. Για αποθήκευση έχω τον σκληρό. Δεν προσπαθώ να αποθηκεύσω στη RAM, μόνιμα, δεδομένα.

 

Η τιμή είναι η ελάχιστη που θα ζητούσε μια εταιρία για να προσπαθήσει να ανακτήσει τα δεδομένα σου. Αν αυτά είναι φωτογραφίες απο το καλοκαίρι φυσικά δεν αξίζει και αρχίζεις και παίζεις με το Recuva.

Δεν γνωρίζω τον τιμοκατάλογο (θα ήθελα και μια παραπομπή για να μην τα λέμε στον αέρα), αλλά όπως είπα, σε περίπτωση που δεν οφείλεται σε κατασκευαστικό ελάττωμα, μπορείς να προβλέψεις πολύ πιο πριν το σφάλμα, να παραγγείλεις ένα καινούριο σκληρό, να κρατήσεις backup και να έχεις ξοδέψει λιγότερα χρήματα από έναν SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα ότι χάνουν από τους HDD σαν storage. Προσωπικά στον κύριο σκληρό μου χρησιμοποιώ 300-350GB. Πόσο θα μου κόστιζε ένας τέτοιος σκληρός σε SSD; Επίσης για χρήση κύριου σκληρού επιβάλλεται και η λειτουργία του page file, την οποία πρέπει να αποφύγω να χρησιμοποιήσω αν θέλω ο SSD να κρατήσει ένα λογικό χρονικό διάστημα. Ως προς την ταχύτητα τοποθετήθηκα :

και συμφωνώ ότι είναι μονόδρομος. Απλά με τις σημερινές τους τιμές σε σχέση με το χρόνο ζωής τους θεωρώ υπερτιμημένους. Σε αυτή την τιμή θα πλήρωνα κάτι τουλάχιστον πιο αξιόπιστο από αυτούς.

Αυτό που γράφεις στο πρώτο μέρος είναι σωστό, αλλά δεν ταιριάζει στην συγκεκριμενη περίπτωση.Πιστεύω ότι μιλάμε για σκληρούς που με έντονη χρήση (και page file) δεν βγάζουν ούτε 1 χρόνο σε ένα gaming σύστημα. Γι αυτό και οι εταιρείες σου λένε να μην βάλεις το page file σε SSD.Ο χρόνος ζωής στους μηχανικούς μετριέται σε ώρες και στους solid state με writes.

Δοκίμασε να βάλεις το photoshop σε RAMdisk (ταχύτητα SSD X 50 φορές) εκεί να δεις φτεράάάάάάάάαάάάάάά.....

Με την τελευταία παράγραφο συμφωνώ, αλλά δε θα είμαι εγώ το πειραματόζωό τους. Όταν θα τελειοποιηθεί η τεχνολογία τους θα αγοράσω. Μέχρι τότε θα προτιμήσω την αξιόπιστη και φτηνότερη λύση των μηχανικών ακληρών.

 

Φυσικά έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιείς μηχανικούς δίσκους. Δοκίμασες όμως τις επιδόσεις ενός (ακόμα και ταπεινού SSD στο μηχάνημα που χρησιμοποιείς? Εγώ αδιαφορώ αν πχ ένας SSD των 60 ή ακόμα και 120GB τα "φτύσει" σε ένα χρόνο αν τον χρησιμοποιώ ως swap file disk του Photoshop, "χάσω" δηλαδή 60-80 ευρώ μέσα σε ένα χρόνο σε σχέση με τα αποτελέσματα που έχω στη δουλειά μου (όχι gaming αλλά DTP και επεξεργασία εικόνας πολλών MB). Απλά αξίζουν 6-8 ευρώ το μήνα (αν ζήσει μόνο ένα 1 χρόνο) για τη διαφορά της ταχύτητας. Πολλές φορές ο χρόνος καθυστέρησης είναι ακριβότερος του κόστους απόκτησης μιας τέτοιας συσκευής. Πάντα αναφέρομαι όχι ως δίσκος αποθήκευσης αλλά προγραμμάτων και swap file. Τα πολύτιμα αρχεία μας τα αποθηκεύουμε σε μηχανικούς δίσκους (σε RAID 1 ή συχνά αντίγραφα σε εξωτερικούς δίσκους).

Ποτέ μα ποτέ μη θεωρείτε κανένα δίσκο ασφαλή ακόμα κι αν είναι νέος, με προδιαγραφές Server...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για μια CPU της τάξης των 20 με 40Mhz και τώρα έχουμε στα κινητά 8 πύρινους που φτάνουν 12.000Mhz.

Έχουν να δουν πολλά ακόμα τα ματάκια μας!!!

 

Σίγουρα πάντως επεξεργαστές στα 12GHz δεν έχουν δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιείς μηχανικούς δίσκους. Δοκίμασες όμως τις επιδόσεις ενός (ακόμα και ταπεινού SSD στο μηχάνημα που χρησιμοποιείς? Εγώ αδιαφορώ αν πχ ένας SSD των 60 ή ακόμα και 120GB τα "φτύσει" σε ένα χρόνο αν τον χρησιμοποιώ ως swap file disk του Photoshop, "χάσω" δηλαδή 60-80 ευρώ μέσα σε ένα χρόνο σε σχέση με τα αποτελέσματα που έχω στη δουλειά μου (όχι gaming αλλά DTP και επεξεργασία εικόνας πολλών MB). Απλά αξίζουν 6-8 ευρώ το μήνα (αν ζήσει μόνο ένα 1 χρόνο) για τη διαφορά της ταχύτητας. Πολλές φορές ο χρόνος καθυστέρησης είναι ακριβότερος του κόστους απόκτησης μιας τέτοιας συσκευής. Πάντα αναφέρομαι όχι ως δίσκος αποθήκευσης αλλά προγραμμάτων και swap file. Τα πολύτιμα αρχεία μας τα αποθηκεύουμε σε μηχανικούς δίσκους (σε RAID 1 ή συχνά αντίγραφα σε εξωτερικούς δίσκους).

Ποτέ μα ποτέ μη θεωρείτε κανένα δίσκο ασφαλή ακόμα κι αν είναι νέος, με προδιαγραφές Server...

Μέχρι στιγμής δε μου έχουν λείψει οι επιδόσεις και το RAM disk με καλύπτει όταν οι καταστάσεις το απαιτούν. Δε θα έλεγα όχι σε ένα γρήγορο σκληρό, άλλά όχι μόνο για χάρη των επιδόσεων. Θα ήθελα ένα σκληρό που μπορεί να ξεπεράσει τους μηχανικούς σε όλους τους τομείς για να μπορεί να τους αντικαταστήσει πλήρως. Όπως άλλωστε συμβαίνει και στην πλειονότητα όλων των ειδών τεχνολογίας. Μέχρι τότε περιμένω.

Δε λέω ότι αν το δοκιμάσω δε θα μου αρέσουν οι επιδόσεις, απλά δε μου αρέσει το τίμημα. Θέλω να μην έχω στο νου μου ότι πρέπει να αποφεύγω τις εγγραφές για να μην φθείρεται ο δίσκος. Ακόμα κι αν τα TB είναι πολλά, δεν παύει να είναι ψυχολογική παράμετρος που προσωπικά με αγχώνει. Θεωρώ όμως δικαίωμα του καθενός να ξοδεύει τα λεφτά του όπως θέλει. Απλά δεν είναι για μένα ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ εσύ έχεις raid και ξέρεις. Το youtube είναι γεμάτο από live test με ssd. Η φιλοσοφία συζήτησης σου είναι φασιστική : ή αγόρασέ το ή σκάσε... Λυπάμαι, αλλά δε μου ταιριάζει.

Εχω μηδέν lag και με raid σε επίπεδο λειτουργικού. Σε επίπεδο gaming έχω ram disk στα απαιτητικά, δηλαδή 25GB/sec σε αντίθεση με το 0,5GB/sec που έχουν οι SSD... Μη μου μιλάς για lag, γιατί δεν ξέρω τί είναι αυτό στο δικό μου pc!

Και μένα μου θυμίζεις αυτούς που πορώνονται και απαντάνε σε posts χωρίς να έχουν γνώσεις και χωρίς να τα διαβάζουν καλά. Αν σου φαίνονται άσχετα αυτά που γράφω έχεις έλλειψη γνώσεων για να μου απάντήσεις προφανώς.

Δεν έγραψα ποτέ κάτι τέτοιο. Έγραψα ότι έβγαλα από την εκκίνηση όσα προγράμματα δεν χρησιμοποιώ τόσο συχνά ώστε να θέλω να ξεκινάνε με τα windows. Τί δεν κατάλαβες;

Αυτά τα κάνω και εγώ. Δεν μπορώ να καταλάβω : δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σκληρούς σε raid; Κάνουν κι αυτοί γρήγορη εκκίνηση και μπορούν να ανοίξουν και πάνω από 1 πρόγραμμα χωρίς lag. Επίσης υπήρχαν pc επιδόσεων και πριν τους SSD...Έτσι πληροφοριακά στο λέω...

1) Δεν έχει 10 χρόνια εγγύηση, έχει εγγύηση με τον όγκο δεδομένων write. Διάβασε παραπάνω. Το χρονικό διάστημα είναι marketing, αφού σε αυτή την τεχνολογία η φθορά είναι με τα writes και όχι με το χρόνο λειτουργίας... Αφού είσαι τόσο σχετικός με την τεχνολογία πώς και σου διέφυγε αυτή η βασική παράμετρος;...

2) Από τη στιγμή που δεν μπορεί να σταθεί μόνος του δεν αντικαθιστά τους HDD, απλά αυξάνει την ταχύτητα με επιπλέον κόστος και έλλειψη αξιοπιστίας. Τα υπόλοιπα διάβασέ τα και στα προηγούμενα σχόλιά μου.

Σε περίπτωση που δεν οφείλεται σε ελαττωματική κατασκευή, ο HDD σε προειδοποιεί όταν είναι να "χτυπήσει" (δεν σκάει). Επίσης υπάρχει και software που σε ενημερώνει για την κατάσταση της υγείας του πχ HDD sentinel. Οπότε προετοιμάζεσαι και κάνεις backup. To άλλο με τη γνώση δε το σχολιάζω, γιατί δε μπαίνω στη φιλοσοφία "ποιος την έχει μεγαλύτερη"... Αυτό το ύφος διαλόγου είναι για παιδάκια δημοτικού.

Δε έχω να πω κάτι... Απαντάς μόνος σου : αξιοπιστία. Το πετυχαίνω και χωρίς να είμαι 150-200€ φτωχότερος, ευχαριστώ.

Ανάλογα με τα προγράμματα που χρησιμοποιείς, κάποια από αυτά χρησιμοποιούν το pagefile για να αποθηκεύσουν δεδομένα, τα οποία μπορούν να ανακτήσουν σε περίπτωση πχ απώλειας ρεύματος. Αυτό είναι μόνο ένα σενάριο χρησιμότητάς της. Διάβασε λίγο την άξία της και μετά γράψε.

Μην προσπαθείς να μου το περιγράψεις ως άχρηστο, όπως κάνουν οι εταιρείες των SSD, γιατί μου θυμίζεις το μύθο του Αισώπου "Η αλεπού με την κομμένη ουρά"...

φιλε μου ειναι φασιστικο να σου λεω δοκιμασε κατι πριν το κρινεις? 

Δηλαδη αν αυτο ειναι φασιστικο, εσυ που εχεις κρινει και εχεις αποφασισει για την αξιοπιστια τους, την χρησιμοτητα τους κτλ χωρις καν να τους εχεις δει τι εισαι??

αλλα ετσι εχετε μαθει, να λετε τους αλλους φασιστες, εναν γελοιο χαρακτηρισμο για να καλυψετε το κενο σας..

 

Οσο αφορα τους ssd θελω να σου θυμισω μερικα πραγματα.

1ον raid δεν μπορεις να εχεις σε λαπτοπ σου

2ον raid δεν κανει ο μεσος χρηστης και ουτε ειναι ευκολο και απλο για πολλους που ασχολουνται ερασιτεχνικα και απλα θελουν να εχουν μια παραπανω ευχαριστηση

3ον το κοστος ramdisk που θες 32GB Οπως λες συν 2 μηχανικων για raid που δεν βαζεις τους πιο φθηνους δεν ειναι μικροτερο απο εναν ssd καλο στα 250GB και εναν μηχανικο με πανω απο 1TB χωρητικοτητα αλλα απλη εκδοση και λιγοτερη ραμ στο συστημα. 

 

Τελος, αν θεωρεις πιο αξιοπιστο το να σου σκασει εναςμηχανικος ή να μισοπεθανει και να θες εναν ειδικο και ενα καρο λεφτα να παρεις τα δεδομενα σου ή να ψαχνεσαι στο ιντερνετ δοκιμαζοντας οτι βλακεια βρεις μπας και ανακτησεις τιποτα απο το ενδεχομενο απλα να μην μπορεις να γραφεις αλλο στον δισκο αλλα να διαβαζεις κανονικα τα δεδομενα σου και να τα σωσεις ολα σε εναν αλλο, τοτε τι να πω, μπραβο για τις γνωσεις σου, αλλα με την κοινη λογικη εχεις τσακωθει..

 

για να τελειωνουμε λοιπον, ναι δε γουσταρω να καθομαι να στην raid στου καθενος το pc που με ρωταει πως να το κανει πιο γρηγορο, οποιοδηποτε pc της τελευταιας 7ετιας με sata 2 και περα αν του βαλεις εναν SSD πεταει,και ο χρηστης του θα νομιζει οτι του εκανες μαγικα..του κλεινεις και το pagefile Που στον μεσο χρηστη παλι δεν χρειαζεται και καθαρισες..

Αν αυτο εσυ το θεωρεις ανουσιο, κατσε κανε σε ολους RAID. 

Ποτε μου δεν μιλαω μονο κοιτωντας την παρτη μου, οι ssd δεν βγηκαν για καμενους gamer ισως, αφου θες να το δουμε ετσι, αλλα δεν θελουν μονο αυτοι επιδοσεις..

 

Οταν θα δοκιμασεις εναν ssd ελα να τα πουμε παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

φιλε μου ειναι φασιστικο να σου λεω δοκιμασε κατι πριν το κρινεις? 

Δηλαδη αν αυτο ειναι φασιστικο, εσυ που εχεις κρινει και εχεις αποφασισει για την αξιοπιστια τους, την χρησιμοτητα τους κτλ χωρις καν να τους εχεις δει τι εισαι??

αλλα ετσι εχετε μαθει, να λετε τους αλλους φασιστες, εναν γελοιο χαρακτηρισμο για να καλυψετε το κενο σας..

Σου απάντησα : στο 2014 υπάρχει το internet που έχει ένα σωρό sites, που μπορείς να διαβάσεις και ένα σωρό videos που μπορείς να δεις και να έχεις άποψη χωρίς να αγοράσεις το προϊόν. Το ξέρεις; Φυσικά το ξέρεις, αλλά επιμένεις στο "αγόρασε το ή βουλωστο", αυτό είναι φασισμός. Ειδικά τα μειονεκτήματα των SSD που αναφέρω στηρίζονται στην τεχνολογία τους. Με λίγα λόγια υπάρχουν εκ των πραγμάτων και δεν είναι προσωπική μου άποψη.

 

Οσο αφορα τους ssd θελω να σου θυμισω μερικα πραγματα.

1ον raid δεν μπορεις να εχεις σε λαπτοπ σου

2ον raid δεν κανει ο μεσος χρηστης και ουτε ειναι ευκολο και απλο για πολλους που ασχολουνται ερασιτεχνικα και απλα θελουν να εχουν μια παραπανω ευχαριστηση

3ον το κοστος ramdisk που θες 32GB Οπως λες συν 2 μηχανικων για raid που δεν βαζεις τους πιο φθηνους δεν ειναι μικροτερο απο εναν ssd καλο στα 250GB και εναν μηχανικο με πανω απο 1TB χωρητικοτητα αλλα απλη εκδοση και λιγοτερη ραμ στο συστημα.

1) Τα laptop, τεχνικά, έχουν βγει για επαγγελματίες που κάνουν δουλειά σε αυτά και βγάζουν τα επιπλέον χρήματα που ζητάει η φορητότητά τους και όχι ια παιδάκια, που θέλουν να έχουν τον υπολογιστή στο κρεββάτι. Αυτούς, λοιπόν, τους ενδιαφέρει πρώτα η αξιοπιστία και δεν γεμίζουν τον laptop της δουλειάς με ότι μ@λ@κί@ βρουν στο internet, οπότε πάει πολύ γρήγορα ακόμα και χωρίς SSD.

2) O μέσος χρήστης δεν χρειάζεται την επιπλέον ταχύτητα, ο power user το χρειάζεται και ξέρει να το κάνει. Ο μέσος χρήστης χρειάζεται να ξέρει τί εγκαθιστά στο pc του, αλλιώς αργά ή γρήγορα ακόμα και ο SSD θα σέρνεται.

3) Το Ramdisk το χρησιμοποιείς και έχεις +5000% (πραγματικό νούμερο) καλύτερη ταχύτητα από SSD, όπου τη χρειστείς και όταν δεν τη χρειάζεσαι έχεις άφθονη RAM να κάνεις τη δουλειά σου. Στον SSD η ταχύτητα είναι +100% καλύτερη από HDD αλλά το έχεις πληρώσει ακριβά και είναι, σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, πιο αναξιόπιστο από RAM έχοντας ταυτόχρονα χαοτικά μικρότερη ταχύτητα απο αυτή. Ο WD black sata 1ΤΒ, ένας από τους καλύτερους, αν όχι ο καλύτερος, μηχανικούς κοστίζει ~70€ με πολύ καλές επιδόσεις και 5 χρόνια εγγύηση με άπειρα writes.

 

Τελος, αν θεωρεις πιο αξιοπιστο το να σου σκασει εναςμηχανικος ή να μισοπεθανει και να θες εναν ειδικο και ενα καρο λεφτα να παρεις τα δεδομενα σου ή να ψαχνεσαι στο ιντερνετ δοκιμαζοντας οτι βλακεια βρεις μπας και ανακτησεις τιποτα απο το ενδεχομενο απλα να μην μπορεις να γραφεις αλλο στον δισκο αλλα να διαβαζεις κανονικα τα δεδομενα σου και να τα σωσεις ολα σε εναν αλλο, τοτε τι να πω, μπραβο για τις γνωσεις σου, αλλα με την κοινη λογικη εχεις τσακωθει..

Μάλλον έχεις τσακωθεί με τα μάτια σου. Είναι η 3-4 φορά που γράφω σε σχόλιο ότι υπάρχουν προγράμματα (HDD sentinel) που σου δείχνουν κάθε στιγμή την υγεία του σκληρού, ώστε να αγοράσεις καινούριο και να κρατήσεις backup πριν χαλάσει ο παλιός. Αυτό που ανέφερα είναι για αυτούς που έχουν "ευαισθητα δεδομένα", για τα οποία θα πλήρωναν για να τα ανακτήσουν σε περίπτωση βλάβης από ελαττώμα που στο SSD απλά... τα έχασες. Για φυσιολογική φθορά υπάρχει το HDD sentinel.

 

για να τελειωνουμε λοιπον, ναι δε γουσταρω να καθομαι να στην raid στου καθενος το pc που με ρωταει πως να το κανει πιο γρηγορο, οποιοδηποτε pc της τελευταιας 7ετιας με sata 2 και περα αν του βαλεις εναν SSD πεταει,και ο χρηστης του θα νομιζει οτι του εκανες μαγικα..του κλεινεις και το pagefile Που στον μεσο χρηστη παλι δεν χρειαζεται και καθαρισες..

Αν αυτο εσυ το θεωρεις ανουσιο, κατσε κανε σε ολους RAID. 

Ποτε μου δεν μιλαω μονο κοιτωντας την παρτη μου, οι ssd δεν βγηκαν για καμενους gamer ισως, αφου θες να το δουμε ετσι, αλλα δεν θελουν μονο αυτοι επιδοσεις..

Η άγνοιά σου είναι προφανής. Σε πολλούς χρήστες, ανάλογα τη δουλειά που κάνουν, η page fle είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. Το ότι δεν γνωρίζεις που χρειάζεται δεν είναι δικό μου θέμα. Σε προηγούμενο σχόλιο αναφέρω μια περίπτωση. Επίσης οι SSD είναι ευαίσθητοι σε απότομες μεταπτώσεις ισχύος, βάσει τεχνολογίας, οι οποίες προκαλούν από παραλήψεις σε writes, μέχρι καταστροφή του σκληρού και όλα αυτά σε μια χώρα που οι πτώσεις τάσης είναι πολύ συνηθισμένη περίπτωση, ειδικά τις βραδυνές ώρες ...

Οι SSD βγήκαν για τους χρήστες που θέλουν ο υπολογιστής να ξεκινάει 30 sec γρηγορότερα, να ανοίγει το office σε 0,7sec (αντί 1,2sec σε HDD), ο firefox και το facebook να πάνε "σφαίρα" δηλ. 0,345 sec πιο γρήγορα από HDD... Θα μας τρελλάνεις τελείως μου φαίνεται!

Ο χρήστης που μόλις περιέγραψα δεν χρειάζεται να πληρώσεις την υπερβολική τιμή ενός SSD για να κάνει τη δουλειά του να αξιοπρέπεια. Οι ταχύτητες των SSD είναι γι αυτούς που χρειάζονται αυτό το επιπλέον που προσφέρουν, θυσιάζοντας την αξιοπιστία.

Αν ανήκεις στην κατηγορία 18-26 ανεργος/φοιτητής με laptop (αντί desktop), έβαλε SSD, τότε ΔΕΝ περιγράφω άλλο... Δυστυχώς έχεις θέμα μέτρησης/εκτίμησης των αναγκών σου αν είσαι casual user και αγόρασες SSD για να κάνεις τη δουλειά σου. Αντιλαμβάνεσαι ότι το κόστος ανα GB είναι 5πλάσιο (πραγματικό νούμερο) σε ένα φθηνό SSD σε σχέση με 1 κορυφαίο HDD, έτσι;...

 

Οταν θα δοκιμασεις εναν ssd ελα να τα πουμε παλι.

Όταν θα δοκιμάσω, θα συμφωνήσω μαζί σου. Θα είναι σε 3-5 χρόνια, που θα έχουν λύσει τα προβλήματά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησα : στο 2014 υπάρχει το internet που έχει ένα σωρό sites, που μπορείς να διαβάσεις και ένα σωρό videos που μπορείς να δεις και να έχεις άποψη χωρίς να αγοράσεις το προϊόν. Το ξέρεις; Φυσικά το ξέρεις, αλλά επιμένεις στο "αγόρασε το ή βουλωστο", αυτό είναι φασισμός. Ειδικά τα μειονεκτήματα των SSD που αναφέρω στηρίζονται στην τεχνολογία τους. Με λίγα λόγια υπάρχουν εκ των πραγμάτων και δεν είναι προσωπική μου άποψη.

1) Τα laptop, τεχνικά, έχουν βγει για επαγγελματίες που κάνουν δουλειά σε αυτά και βγάζουν τα επιπλέον χρήματα που ζητάει η φορητότητά τους και όχι ια παιδάκια, που θέλουν να έχουν τον υπολογιστή στο κρεββάτι. Αυτούς, λοιπόν, τους ενδιαφέρει πρώτα η αξιοπιστία και δεν γεμίζουν τον laptop της δουλειάς με ότι μ@λ@κί@ βρουν στο internet, οπότε πάει πολύ γρήγορα ακόμα και χωρίς SSD.

2) O μέσος χρήστης δεν χρειάζεται την επιπλέον ταχύτητα, ο power user το χρειάζεται και ξέρει να το κάνει. Ο μέσος χρήστης χρειάζεται να ξέρει τί εγκαθιστά στο pc του, αλλιώς αργά ή γρήγορα ακόμα και ο SSD θα σέρνεται.

3) Το Ramdisk το χρησιμοποιείς και έχεις +5000% (πραγματικό νούμερο) καλύτερη ταχύτητα από SSD, όπου τη χρειστείς και όταν δεν τη χρειάζεσαι έχεις άφθονη RAM να κάνεις τη δουλειά σου. Στον SSD η ταχύτητα είναι +100% καλύτερη από HDD αλλά το έχεις πληρώσει ακριβά και είναι, σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, πιο αναξιόπιστο από RAM έχοντας ταυτόχρονα χαοτικά μικρότερη ταχύτητα απο αυτή. Ο WD black sata 1ΤΒ, ένας από τους καλύτερους, αν όχι ο καλύτερος, μηχανικούς κοστίζει ~70€ με πολύ καλές επιδόσεις και 5 χρόνια εγγύηση με άπειρα writes.

Μάλλον έχεις τσακωθεί με τα μάτια σου. Είναι η 3-4 φορά που γράφω σε σχόλιο ότι υπάρχουν προγράμματα (HDD sentinel) που σου δείχνουν κάθε στιγμή την υγεία του σκληρού, ώστε να αγοράσεις καινούριο και να κρατήσεις backup πριν χαλάσει ο παλιός. Αυτό που ανέφερα είναι για αυτούς που έχουν "ευαισθητα δεδομένα", για τα οποία θα πλήρωναν για να τα ανακτήσουν σε περίπτωση βλάβης από ελαττώμα που στο SSD απλά... τα έχασες. Για φυσιολογική φθορά υπάρχει το HDD sentinel.

Η άγνοιά σου είναι προφανής. Σε πολλούς χρήστες, ανάλογα τη δουλειά που κάνουν, η page fle είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. Το ότι δεν γνωρίζεις που χρειάζεται δεν είναι δικό μου θέμα. Σε προηγούμενο σχόλιο αναφέρω μια περίπτωση. Επίσης οι SSD είναι ευαίσθητοι σε απότομες μεταπτώσεις ισχύος, βάσει τεχνολογίας, οι οποίες προκαλούν από παραλήψεις σε writes, μέχρι καταστροφή του σκληρού και όλα αυτά σε μια χώρα που οι πτώσεις τάσης είναι πολύ συνηθισμένη περίπτωση, ειδικά τις βραδυνές ώρες ...

Οι SSD βγήκαν για τους χρήστες που θέλουν ο υπολογιστής να ξεκινάει 30 sec γρηγορότερα, να ανοίγει το office σε 0,7sec (αντί 1,2sec σε HDD), ο firefox και το facebook να πάνε "σφαίρα" δηλ. 0,345 sec πιο γρήγορα από HDD... Θα μας τρελλάνεις τελείως μου φαίνεται!

Ο χρήστης που μόλις περιέγραψα δεν χρειάζεται να πληρώσεις την υπερβολική τιμή ενός SSD για να κάνει τη δουλειά του να αξιοπρέπεια. Οι ταχύτητες των SSD είναι γι αυτούς που χρειάζονται αυτό το επιπλέον που προσφέρουν, θυσιάζοντας την αξιοπιστία.

Αν ανήκεις στην κατηγορία 18-26 ανεργος/φοιτητής με laptop (αντί desktop), έβαλε SSD, τότε ΔΕΝ περιγράφω άλλο... Δυστυχώς έχεις θέμα μέτρησης/εκτίμησης των αναγκών σου αν είσαι casual user και αγόρασες SSD για να κάνεις τη δουλειά σου. Αντιλαμβάνεσαι ότι το κόστος ανα GB είναι 5πλάσιο (πραγματικό νούμερο) σε ένα φθηνό SSD σε σχέση με 1 κορυφαίο HDD, έτσι;...

Όταν θα δοκιμάσω, θα συμφωνήσω μαζί σου. Θα είναι σε 3-5 χρόνια, που θα έχουν λύσει τα προβλήματά τους.

 

Ο,τι πεις.. κατσε βλεπε τα βιντεο και διαβαζε για τα προβληματα των ssd οσο εγω απολαμβανω τις επιδοσεις του..με τα ακριβα GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι πεις.. κατσε βλεπε τα βιντεο και διαβαζε για τα προβληματα των ssd οσο εγω απολαμβανω τις επιδοσεις του..με τα ακριβα GB

Κάνε εσύ το beta testing και αγοράζω εγώ στο τέλος το καλό προϊόν... Αυτό το πράγμα που μου πουλάνε σήμερα δεν με καλύπτει σαν προϊόν...

Απορία : μήπως αγόρασες και blueray πριν 2 χρόνια που κόστιζε 300€ το drive περηφανευόμενος ότι έχεις πολύ μεγάλη χωρητικότητα;..

Παρεπιπτόντως : δε διάβασες ολόκληρο το σχόλιό μου, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και διάβασα όλη την απάντηση σου αλλά βαρέθηκα να λέω τα ίδια στον αέρα..

Όσο για blu-ray ποτέ δεν σκέφτηκα να το πάρω γιατί ξέρω τι μου γίνεται.. Όσο για τον ssd, έχω δύο χρόνια ήδη και είναι στο 100% η υγεία του, με απίστευτα γρήγορες επιδόσεις.. Φίλοι που παίζουν το Rome έχουν ξενερώσει με το πόσο γρήγορα φορτώνει το παιχνίδι και τις μάχες με όλα στο τέρμα.. Μέχρι να παίξεις τη μισή μάχη ο άλλος με μηχανικό δίσκο δεν έχει καν φορτώσει..

Από εκεί και πέρα λέγε ότι θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και διάβασα όλη την απάντηση σου αλλά βαρέθηκα να λέω τα ίδια στον αέρα..

Όσο για blu-ray ποτέ δεν σκέφτηκα να το πάρω γιατί ξέρω τι μου γίνεται.. Όσο για τον ssd, έχω δύο χρόνια ήδη και είναι στο 100% η υγεία του, με απίστευτα γρήγορες επιδόσεις.. Φίλοι που παίζουν το Rome έχουν ξενερώσει με το πόσο γρήγορα φορτώνει το παιχνίδι και τις μάχες με όλα στο τέρμα.. Μέχρι να παίξεις τη μισή μάχη ο άλλος με μηχανικό δίσκο δεν έχει καν φορτώσει..

Από εκεί και πέρα λέγε ότι θες

Δηλαδή πριν την εποχή των SSD που ήσουν; Πως ζούσες;

Αν διάβασες το post μου, τότε γιατί επέμενες να ρωτάς τα ίδια με το προηγούμενο post σου, στο οποίο σου είχα απαντήσει;

Αυτό με το Rome είναι ανέκδοτο. Αν εννοείς το Total War, το loading κρατάει μερικά δευτερόλεπτα στο δικό μου pc.  Πόσο γρήγορα τελειώνεις τη μάχη; Σε 10-15 sec; Αυτό σίγουρα ΔΕΝ αξίζει τα χρήματα που έδωσες σε συνδυασμό με την αναξιοπιστία της τεχνολογίας των σημερινών SSD.

Αν εννοείς κάποιο από τα πολλά mmo με αυτό το όνομα, τότε το πόσο καλά πάει εξαρτάται από πολλά πράγματα και το loading εξαρτάται και από το πόσο γρήγορη είναι η εκάστοτε σύνδεση με το internet.

Και ξαναρωτάω : ξέρεις πόση είναι η διαφορά Raid HDD με SSD; Από 50-100%, ανάλογα με την ποιότητα. Δηλαδή αν στον ένα φορτώνει σε 30sec στον άλλο κάνει 15-20sec. Μήπως οι φίλοι σου έχουν παλιότερα μηχανήματα από το δικό σου;

Στο δικό μου pc κάνει 1sec αν στο δικό σου κάνει 40-50sec, λόγω RAM disk. Ξέρεις τί είναι RAM disk; Νομίζω ότι δεν γνωρίζεις, γιατί στο έχω γράψει κατ' εξακολούθηση και δείχνεις να το αγνοείς. Γνωρίζεις τί ταχύτητες έχει;

Βάλε λίγο Gothic 3 να δεις αν γονατίζει τον SSD σου άνετα κι ας είναι παιχνίδι του 2006. Μόνο με RAM disk παίζει κανονικά. Αυτό οφείλεται σε κακό προγραμματισμό που κάνει το παιχνίδι να ζητάει συνέχεια δεδομένα από τον σκληρό. Ειδικά αν βάλεις ρυθμίσεις στο full. Παρόλα αυτά είναι πραγματική δοκιμασία για τον σκληρό με όλες τις ρυθμίσεις στο full.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...