Προς το περιεχόμενο

"Φορητό τεχνητό νεφρό" αναμένει έγκριση για ευρεία κυκλοφορία


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορισμένα wearables, όπως για παράδειγμα ένα smartwatch, μπορεί να καλυτερέψει ενδεχομένως τον προγραμματισμό μίας πολυάσχολης μέρας ή να μας βοηθήσει με την άσκηση ή τη διατροφή μας.Κάποιοι θεωρούν τις σημερινές φορητές συσκευές αχρείαστες και "φιγουρατζίδικες". Άλλοι πιστεύουν ότι είναι το παρόν και το μέλλον, και με παραδείγματα όπως το "Φορετό Τεχνητό Νεφρό" (Wearable Artificial Kidney - WAK), όχι μόνο συμφωνούμε, αλλά πιστεύουμε πως είναι και ένας τρόπος για να κάνουμε το κόσμο μας καλύτερο, για εμάς, και για ορισμένους συνανθρώπους μας.

 

Το "Φορητό τεχνητό νεφρό" (Wearable Artificial Kidney - WAK) είναι ένα project που έχει ξεκινήσει από το 2008 και ευελπιστεί να κάνει τη διαδικασία αιμοκάθαρσης απλούστερη και καλύτερη για τους ασθενείς με νεφρική ανεπάρκεια χάρη στη φορητότητά του. Συνήθως τέτοιου είδους συσκευές είναι σταθερές και βαριές και βρίσκονται σε νοσοκομεία και σπίτια, ενώ το WAK ζυγίζει μόλις 4,5 κιλά και μπορεί να "δεθεί" στη μέση του ασθενή.

Το πραγματικό πλεονέκτημά του είναι πως μπορούν οι ασθενείς να κινούνται ακόμα και όταν βρίσκονται σε θεραπεία, επιτρέποντας τους να πηγαίνουν για παράδειγμα στη δουλειά τους.

 

Μετά από πολλές δοκιμές, ο Dr. Victor Gura και ερευνητές του UCLA είναι έτοιμοι να προχωρήσουν στις πρώτες κλινικές δοκιμές στις Ηνωμένες Πολιτείες, και αυτό σημαίνει ότι φέρνει τη συσκευή ένα βήμα πιο κοντά στο να αποτελέσει εμπορικό προϊόν. Όταν ολοκληρωθεί και αυτό το στάδιο, τότε είναι στο χέρι του Οργανισμού Τροφίμων και Φαρμάκων των Ηνωμένων Πολιτειών, να κρίνει αν θα λάβει τη σχετική έγκριση.

 

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει ακόμα δρόμο ακόμα μέχρι να εγκριθεί.

 

Πολύ σημαντικό όχι τόσο ώστε να πηγαίνεις στην δουλεία αλλά να μπορείς να κάνεις την αιμοκάθαρση σπίτι σου.

 

 

Αυτή την συσκεύη την πρέπει να την φοράς πάντα ή μόνο για την αιμοκάθαρση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μετά από πολλές δοκιμές, ο Dr. Victor Gura και ερευνητές του UCLA είναι έτοιμοι να προχωρήσουν στις πρώτες κλινικές δοκιμές στις Ηνωμένες Πολιτείες

Κλινικές δοκιμές στις Ηνωμένες Πολιτείες, ήτοι διενεργούνται σε κατοίκους των ΗΠΑ.

Διότι κλινικές δοκιμές με το λαϊκισμό που μεταδίδουν τα ΜΜΕ στην Ελλάδα,

θα σήμαιναν αγυρτεία των κακών αδίστακτων κλινικών μελετητών που θησαυρίζουν σε βάρος των δύστυχων Ελλήνων ασθενών.

Κάποια στιγμή οι νοήμονες άνθρωποι στην Ελλάδα να καταλάβουμε ότι η επιστήμη προχωράει μπροστά με τα κριτήρια που θέτει η διεθνής επιστημονική κοινότητα, άσχετα από τις κοντόφθαλμες λαϊκίστικες κορώνες του κάθε ΜΜΕ που ξεσηκώνει θέματα για δημαγωγικούς σκοπούς.

 

 

και αυτό σημαίνει ότι φέρνει τη συσκευή ένα βήμα πιο κοντά στο να αποτελέσει εμπορικό προϊόν

Ένα εμπορικό προϊόν δεν πρόκειται να έρθει ποτέ στην Ελλάδα διότι τα Ταμεία έχουν φεσώσει τους πάντες και διότι οι πολιτικοί έχουν εθίσει τον κόσμο στη λογική ότι η Υγεία είναι τζάμπα. Στο δυτικό κόσμο δεν είναι.

 

Στο δυτικό κόσμο η Επιστήμη της Υγείας έχει κόστος που πληρώνεται, και μάλιστα πληρώνεται αδρά

επειδή η παροχή υπηρεσιών Υγείας έχει κόστη που πρέπει να εξοφληθούν.

Στην αγαπημένη Ελλάδα, δεν έχει εξηγηθεί στο μέσο πολίτη το πραγματικό κόστος των υπηρεσιών Υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοστος νομιζω θα εινια πολύ μεγαλο και η διαδικασια της αιμοκάθαρσης μπορει να εχει πολλες φορες παρενέργειες που χρηζουν αμμεσης νοσοκομειακης περίθαλψης κατι που δεν μπορει να γινει στο σπιτι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι φυσικα ολη αυτη η τεχνολογια και η προοδος να μπορει να ειναι προσβασιμη απο ολους .

Αυτό είναι δουλειά του κράτους.

Το κράτος να μεριμνά να φέρνει την πρόοδο στην Ελλάδα με την προϋπόθεση να εξοφλεί στο ακέραιο τις υποχρεώσεις του, αντί να φεσώνει τους παρόχους υγείας.

 

Ειδάλλως κανένας ιδιώτης Έλληνας ή ξένος δεν πρόκειται να φέρει την πρόοδο στη χώρα μας. Δεν είναι δουλειά των ιδιωτών να πληρώνουν το κόστος της κρατικής πρόνοιας, και δε θα το κάνει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλινικές δοκιμές στις Ηνωμένες Πολιτείες, ήτοι διενεργούνται σε κατοίκους των ΗΠΑ.

Διότι κλινικές δοκιμές με το λαϊκισμό που μεταδίδουν τα ΜΜΕ στην Ελλάδα,

θα σήμαιναν αγυρτεία των κακών αδίστακτων κλινικών μελετητών που θησαυρίζουν σε βάρος των δύστυχων Ελλήνων ασθενών.

Κάποια στιγμή οι νοήμονες άνθρωποι στην Ελλάδα να καταλάβουμε ότι η επιστήμη προχωράει μπροστά με τα κριτήρια που θέτει η διεθνής επιστημονική κοινότητα, άσχετα από τις κοντόφθαλμες λαϊκίστικες κορώνες του κάθε ΜΜΕ που ξεσηκώνει θέματα για δημαγωγικούς σκοπούς.

 

Ένα εμπορικό προϊόν δεν πρόκειται να έρθει ποτέ στην Ελλάδα διότι τα Ταμεία έχουν φεσώσει τους πάντες και διότι οι πολιτικοί έχουν εθίσει τον κόσμο στη λογική ότι η Υγεία είναι τζάμπα. Στο δυτικό κόσμο δεν είναι.

 

Στο δυτικό κόσμο η Επιστήμη της Υγείας έχει κόστος που πληρώνεται, και μάλιστα πληρώνεται αδρά

επειδή η παροχή υπηρεσιών Υγείας έχει κόστη που πρέπει να εξοφληθούν.

Στην αγαπημένη Ελλάδα, δεν έχει εξηγηθεί στο μέσο πολίτη το πραγματικό κόστος των υπηρεσιών Υγείας.

 

στις πολιτισμενες χωρες, οταν εισαι ασφαλισμενος (που σημαινει οτι πληρωνεις αδρα) η ασφαλεια σου σε καλυπτει σε οτι χρειαστεις χωρις να πληρωσεις κατι περισσοτερο.

φυσικα εκει δεν υπαρχουν γιατροι που συνταγογραφουν χωρις ελεος και ελεγχο, δεν υπαρχουν υπερκοστολογησεις και απ'ευθειας αναθεσεις σε ημετερους για προμηθειες ιατρικου υλικου.

αυτα ειναι που κοστιζουν, και οδηγησαν το συστημα ασφαλισης εδω που βρισκεται σημερα.

τι να μας εξηγησουν λοιπον? αν δεν μπορουν να καλυψουν τις αναγκες μας, παρολο που πληρωνουμε τεραστια ποσα σε ασφαλιση, ας μας δωσουν το δικαιωμα να επιλεξουμε εμεις οποια ιδιωτικη ασφαλιση θελουμε, αντι να μας μαντρωνουν ολους σε ΙΚΑ-ΟΑΕΕΔ κλπ

 

και φυσικα να μην ξεχναμε πως κατερρευσαν ολα τα ταμεια ετσι? "επενδυσαν" τα αποθεματικα τους σε ομολογα και μια ωραια μερα η κυβερνηση τα κουρεψε ετσι απλα, εξαυλωνοντας την μιση τους αξια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις πολιτισμενες χωρες, οταν εισαι ασφαλισμενος (που σημαινει οτι πληρωνεις αδρα) η ασφαλεια σου σε καλυπτει σε οτι χρειαστεις χωρις να πληρωσεις κατι περισσοτερο.

φυσικα εκει δεν υπαρχουν γιατροι που συνταγογραφουν χωρις ελεος και ελεγχο, δεν υπαρχουν υπερκοστολογησεις και απ'ευθειας αναθεσεις σε ημετερους για προμηθειες ιατρικου υλικου.

αυτα ειναι που κοστιζουν, και οδηγησαν το συστημα ασφαλισης εδω που βρισκεται σημερα.

τι να μας εξηγησουν λοιπον? αν δεν μπορουν να καλυψουν τις αναγκες μας, παρολο που πληρωνουμε τεραστια ποσα σε ασφαλιση, ας μας δωσουν το δικαιωμα να επιλεξουμε εμεις οποια ιδιωτικη ασφαλιση θελουμε, αντι να μας μαντρωνουν ολους σε ΙΚΑ-ΟΑΕΕΔ κλπ

 

και φυσικα να μην ξεχναμε πως κατερρευσαν ολα τα ταμεια ετσι? "επενδυσαν" τα αποθεματικα τους σε ομολογα και μια ωραια μερα η κυβερνηση τα κουρεψε ετσι απλα, εξαυλωνοντας την μιση τους αξια...

Τα ταμεία κατέρρευσαν γιατί ο κόσμος απαιτεί να έχει ασφάλιση δουλεύοντας μαύρη εργασία, γιατί κι οι εργοδότες δεν πληρώνουν ένσημα.

Αυτή είναι η δύσκολη αλήθεια που δεν μπιορεί να εξηγηθεί εύκολα, γιατί δεν είναι εύκολο να πεις στον άλλον να κοιταχτεί στον καθρέφτη.

Η μαύρη εργασία και το μαύρο χρήμα υπάρχουν παντού, και όλοι είμαστε αποδέκτες με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

Ακόμα και σήμερα η μία και η άλλη κοινωνική ομάδα ζητούν να έχουν υπηρεσίες υγείας αν και ανασφάλιστοι.

Πρόκειται για πραγματικό κόστος στο σύστημα υγείας που σημαίνει και επιβάρυνση για εκείνους που είναι επιμελείς με τις ασφαλιστικές τους εισφορές.

Και αυτό σημαίνει κόστος, που για τους πολιτικούς είναι εύκολο να αποδοθεί ως ανάθεμα στους κακούς γιατρούς που συνταγογραφούν (λες και δεν πρέπει να συνταγογραφούν).

Είναι βαθιά νυχτωμένος όποιος πιστεύει ότι βρήκε τους βαρβάρους στο πρόσωπο των εργαζομέωνν της υγείας που το κράτος τους φεσώνει και τους υποκοστολογεί τις υπηρεσίες τους.

 

Τα κόστη της υγείας στον πολιτισμένο κόσμο τα βλέπουμε κάθε φορά που γίνονται έρανοι για κάποιον ασθενή που θέλει να πάει έξω.

Στον πολιτισμένο κόσμο επίσης το κράτος δε φεσώνει τους παρόχους υγείας και δεν τους εκβιάζει, ούτε υποκοστολογεί τις υπηρεσίες, ούτε συμπρεριφέρεται στους εργαζομένους της υγείας με λογικές δουλέμπορου χωρίς να σέβεται την εργατική νομοθεσία.

Και επίσης στον πολιτισμένο κόσμο μεριμνούν ώστε να αποτρέπουν την προκλητή ζήτηση υπηρεσιών υγείας από τους ίδιους τους ασθενείς καθώς και να μειώνουν τα πάγια κόστη του συστήματος υγείας.

Αυτά δεν τα λέω εγώ, τα λέει η πρακτική στον πολιτισμένο κόσμο.

 

Είναι πολύ εύκολο και βολικό βέβαια κάποιος που δεν πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές να ζητά υπηρεσίες που δεν πλήρωσε.

Σε κανέναν πολιτισμένο κόσμο όμως δε συμβαίνει αυτό που γίνεται στην αγαπημένη Ελλάδα όπου ναι εδώ έχουμε - με στοιχεία - την καθολικότερη, φτηνότερη και ευκολότερη πρόσβαση σε υπηρεσίες υγείας, που όμως ελάχιστοι έχουν πληρώσει στο πραγματικό κόστος.

Φράσεις κλισέ για υπερκοστολογήσεις και συνταγογραφήσεις δείχνουν απλώς το βαθμό στον οποίο έχει εμπεδωθεί η προπαγάνδα των ανεύθυνων πολιτικών, η πραγματικότητα είναι διαφορετική όμως και την μαρτυρούν οι χιλιάδες επιστήμονες που φεύγουν στο εξωτερικό και δεν ...συνταγογραφούν.

Όταν αυτός ο τόπος μείνει χωρίς επαρκές επιστημονικό δυναμικό θα είναι αργά να καταλάβει ο καθένας ότι αυτός ο επιστημονικός εξανδραποδισμός στην Ελλάδα θα έχει επισυμβεί γιατί μεσολάβησε ο λαϊκισμός που συκοφάντησε τους παρόχους υγείας, και λεηλάτησε υποκοστολογώντας τα κόστη παροχής υπηρεσιών υγείας.

Με αυτό τη σαθρή λογική, ας μην ελπίζουμε για κανένα φορητό τεχνητό νεφρό στην Ελλάδα, η επιστήμη και η τεχνολογία έχουν κόστος και κανείς ξένος δε θα εκβιάζεται για να μασήσει από την ελληνική κουτοπονηριά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Obi εγω γιατι πληρώνω και ιδιωτική ,φτηνότερη, απο την υποχρεωτική ασφάλιση του κράτους για να εχω τις υπόλοιπες παροχές που δεν μου δίνει η ακριβότερη υποχρεωτική ασφάλιση; Νομίζω η ασφάλιση πρεπει να ειναι θεμα του καθενός και μη υποχρεωτικό. Δεν θελω να πληρώνω υπηρεσίες που δεν χρησιμοποιώ και τα χρήματα μου να πηγαίνουν για την εξόφληση χρωστούμενων και συντάξεων άλλων. Θα έπρεπε να επιλέγει ο υπάλληλος να ασφαλίζεται σε οποία ιδιωτική θέλει και το κοστος να μοιράζεται και στον εργοδότη ή αν δεν θέλει να παίρνει τα χρήματα στο μισθό του.

Φυσικά μπορει να υπάρχει και δημόσιο σύστημα υγείας και ασφάλιση ,αλλα όχι υποχρεωτικά, αλλα για οποιον θέλει.

Επειδή εχω δει το νόμισμα με τις εισφορές και απο τις δυο πλευρές ως υπάλληλος και ως εργοδότης , σου λέω οτι καλύτερα μαύρα χρήματα στο χέρι και αν έρθει η κακιά ώρα να εχω να τα δώσω , παρά να μου τα παίρνει ενα ταμείο και μετά να βάλω το χέρι πιο βαθειά στην τσέπη για να διορθώσω σε ιδιωτικές κλινικές τα λάθη των δημοσίων νοσοκομείων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Obi εγω γιατι πληρώνω και ιδιωτική ,φτηνότερη, απο την υποχρεωτική ασφάλιση του κράτους για να εχω τις υπόλοιπες παροχές που δεν μου δίνει η ακριβότερη υποχρεωτική ασφάλιση; Νομίζω η ασφάλιση πρεπει να ειναι θεμα του καθενός και μη υποχρεωτικό. Δεν θελω να πληρώνω υπηρεσίες που δεν χρησιμοποιώ και τα χρήματα μου να πηγαίνουν για την εξόφληση χρωστούμενων και συντάξεων άλλων. Θα έπρεπε να επιλέγει ο υπάλληλος να ασφαλίζεται σε οποία ιδιωτική θέλει και το κοστος να μοιράζεται και στον εργοδότη ή αν δεν θέλει να παίρνει τα χρήματα στο μισθό του.

Φυσικά μπορει να υπάρχει και δημόσιο σύστημα υγείας και ασφάλιση ,αλλα όχι υποχρεωτικά, αλλα για οποιον θέλει.

Επειδή εχω δει το νόμισμα με τις εισφορές και απο τις δυο πλευρές ως υπάλληλος και ως εργοδότης , σου λέω οτι καλύτερα μαύρα χρήματα στο χέρι και αν έρθει η κακιά ώρα να εχω να τα δώσω , παρά να μου τα παίρνει ενα ταμείο και μετά να βάλω το χέρι πιο βαθειά στην τσέπη για να διορθώσω σε ιδιωτικές κλινικές τα λάθη των δημοσίων νοσοκομείων.

Μιλάς σε έναν άνθρωπο που η προσωπική του τοποθέτηση, επαναλαμβάνω η προσωπική μου τοποθέτηση, είναι ίσως παραπλήσια με τη δική σου στο θέμα δημόσια ασφάλιση.

Επομένως δε θεωρώ αυτά που λες ασύμβατα με τα δικά μου λεγόμενα.

Και μην ξεχνάς ότι και πολλοί εργαζόμενοι στο δημόσιο σύστημα υγείας είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν δύο ταμεία, εντελώς παράτυπα και καταναγκαστικά.

 

Από εκεί και μετά, εντελώς οικονομτεχνικά και για να καταλαβαινόμαστε, τα ταμεία πάσχουν από έσοδα. Αν και σιχαίνομαι κάθε έννοια κρατικής φορολογίας, πρέπει να αναγνωρίσω ότι οι συμπολίτες μου έχουν ταχθεί υπέρ ενός δημόσιου συστήματος υγείας. Αυτό για να στηριχθεί χρειάζαεται ασφαλιστικές εισφορές, τίποτε λιγότερο τίποτε περισσότερο. Όποιος λοιπόν παραδέχεται και αποδέχεται την πραγματικότητα, οφείλει να πληρώνει τα ταμεία, γιατί έτσι έχει επιλέξει η κοινωνία. η κοινωνία έχει επιλέξει να απαγορεύεται η μάυρη εργασία, όπως και η κοινωνία έχει φτιάξει ένα σύστημα υγείας δημόσιο, Δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο χρειαζόμαστε ακόμη για να φτάσουμε την τελειότητα της φύσης. Πόσο βάρος και εξαρτήματα για να εξομοιώσουμε την λειτουργία ενός απλού οργάνου που είναι μερικά εκατοστά. Και φυσικά με τίποτα δεν μπορούμε να εξομοιώσουμε πάγκρεας, συκώτι, έντερο, στομάχι, πνεύμονες.

Μια προσπάθεια θυμάμαι να φτιάξουν τεχνητό στομάχι-έντερο, είχε πιάσει ένα ολόκληρο δωμάτιο.

Κάποτε βέβαια θα τα καταφέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω και έχω ΙΚΑ άλλα έτσι όπως το έχουν δομήσει δεν μου καλύπτει τις ανάγκες.

 

Έχω Ιδιωτική ασφάλιση για πρωτοβάθμια περίθαλψη, έχουν ωραίες ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις άλλα σε υποβάλουν σε περιττές εξετάσεις μόνο και μόνο για να σε χρεώσουν.

 

Πήγα με ψύξη στην ωμοπλάτη. Έκανα καρδιογράφημα, ακτινογραφία στήθους, δυο εξετάσεις αίματος για τους δείκτες της καρδίας και υπέρηχο καρδίας. Μετά από 4 ώρες ψαξίματος ήθελαν να μου κάνουν εισαγωγή που φυσικά αρνήθηκα. Το κερασάκι ήταν ότι για τον πόνο στην ωμοπλάτη τι να πάρω για να περάσει … Απάντηση τίποτα κανένα Depon.

 

Δύστυχος ούτε ο ιδιωτικός τομέας λειτούργει σωστά στην χωρά αυτή.

 

Όποτε το πρόβλημα είναι κοινωνικό γιατί δεν έχουμε άξιες. Δεν τα μηδενίζω άλλα δύστυχος είναι μια κυρίαρχη τάση σήμερα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...