Προς το περιεχόμενο

PlayStation Store - Προσφορές και απορίες


drake.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας και καλη χρονια σρ ολους. Ηθελα να ρωτησω... μπορω απο το στορ να κατεβασω παιχνιδια στο πσ και μετα να τα κανω εγκατασταση στην κονσολα πσ3 ή οποσδηποτε πρεπει να τα κατεβασω στο πσ3;

Επεξ/σία από Charis520
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Charis520 είπε

Γεια σας και καλη χρονια σρ ολους. Ηθελα να ρωτησω... μπορω απο το στορ να κατεβασω παιχνιδια στο πσ και μετα να τα κανω εγκατασταση στην κονσολα πσ3 ή οποσδηποτε πρεπει να τα κατεβασω στο πσ3;

υπαρχει ενα προγραμματακι που λεγεται PSX download helper, δες κανα tutorial στο youtube αν θες οπωσδηποτε να το κανεις, αλλα πρεπει το pc και το Ps3 να ειναι στο ιδιο δικτυο/σπιτι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Θεματάκι με psn store (Battle Garegga vs Dariusburst)

Καλημέρα.

Ήθελα να αγοράσω το παιχνίδι Battle Garegga απο το online store του PS4. Το θέμα είναι ότι κανοντας search και επιλέγοντας το game, στον τίτλο βλέπω το όνομα του παιχνιδιού (Battle Garegga) αλλά στην φωτό βλέπω άλλο παιχνίδι (Dariusburst). Δειτε ακόλουθο screenshot:

037DE93B-6DA5-460E-ACC8-447D55D4212B.jpeg.2a17d68ea192f9b394ba0818d7e22587.jpeg

Συνεπως διστάζω να το αγοράσω επειδή δεν ξέρω τι θα λάβω. Δεν μου εχει τύχει αυτό σε άλλο παιχνίδι στο psn, περίεργο δεν είναι;

 Btw, έψαξα την περίπτωση που έχουν άλλο όνομα ενώ είναι τα ίδια games αλλά δεν υπάρχει καμία σύνδεση μεταξύ των games (για ), πέρα απο το ότι είναι και τα δυο γαμι***ρα  shmups...

Αναρωτιέμαι αν και εσεις βλέπετε το ίδιο (παραθέτω το λινκ):

https://store.playstation.com/en-gr/product/EP1052-CUSA03438_00-DARIUSBURSTCSB12?smcid=pdc%3Ael-gr%3Apdc-home%3Aheader-%3Anull%3ASTORE-MSF75508-GAMESPECIALOFF

Σας εχει τύχει ποτε κάτι αντίστοιχο; (Άλλος τίτλος άλλη φωτό;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και είμαι στο US store (και συνεπώς οι κωδικοί διαφέρουν ελαφρώς) απο το μέγεθος (1,22MB), την ημερομηνία κυκλοφορίας (19-20/01/2017) και το εικονίδιο του Store (έχει ένα μικρό spaceship στην δεξιά μεριά), υποψιάζομαι πως αυτό που βλέπεις είναι DLC για το DARIUSBURST Chronicle Saviors, το οποίο προσθέτει το ship και κάποια levels απο το Battle Garegga στο DARIUSBURST. 

Σχετικό screenshot απο το website του Αμερικάνικου PSN:

image.png.ef95a48a4e6b0bc668df2ed6f0328e5c.png

Ίσως είναι θέμα με το (απο όσο καταλαβαίνω) mobile client που χρησιμοποιείς και δεν δείχνει τον πλήρη τίτλο, αλλά θα πρέπει λογικά πιο κάτω στην περιγραφή να αναφέρει πως πρόκειται για DLC :P 

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό που θες εσύ το βρίσκεις ψάχνοντας για "Battle Garegga Rev. 2016".

 

Επεξ/σία από Greygore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Greygore είπε

Αν και είμαι στο US store

Να σε ρωτησω κάτι (μιας και σε βρηκα και αν έχεις ένα λεπτό); 

Εισαι στο us store επειδή είσαι Αμερική ή απο Ελλάδα; Εννοώ μπορώ να μπω εκει (στο us store) για αγορές ενώ (είμαι Ελλάδα) και να αλλάζω μεταξύ stores οποτε θελω, εχοντας βέβαια το ίδιο account; 

Θα το ψάξω βέβαια αλλά σκεφτηκα να ρωτησω γενικως αν μπορεί να γίνει (ένα γρήγορο yes/no, σε περίπτωση  που ξερεις..). 

Thanks κ πάλι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, TheGrisGrisMan said:

Να σε ρωτησω κάτι (μιας και σε βρηκα και αν έχεις ένα λεπτό); 

Εισαι στο us store επειδή είσαι Αμερική ή απο Ελλάδα; Εννοώ μπορώ να μπω εκει (στο us store) για αγορές ενώ (είμαι Ελλάδα) και να αλλάζω μεταξύ stores οποτε θελω, εχοντας βέβαια το ίδιο account; 

Θα το ψάξω βέβαια αλλά σκεφτηκα να ρωτησω γενικως αν μπορεί να γίνει (ένα γρήγορο yes/no, σε περίπτωση  που ξερεις..). 

Thanks κ πάλι 

Έχω US account επειδή δημιουργήθηκε όταν πήρα PS3 και αρχικά δεν υπήρχε υποστήριξη για την Κύπρο ως region (ζω εδώ και κάτι χρόνια εδώ) - αγορές κάνω κανονικά, με μόνο "πρόβλημα" πως πρέπει να αγοράζω US PSN cards για να "γεμίζω" το account για αγορές, μια και λόγω διαφοράς στα region δεν δέχεται ούτε πιστωτική (απο EU bank), ούτε Paypal (με το EU address). Αν και έχει καιρό να κάνω κάποια αγορά, συνήθιζα να παίρνω $20 cards απο το αμερικάνικο Amazon.

Απο όσο γνωρίζω, η αλλαγή region σε ένα account δεν επιτρέπεται, αλλά μπορείς να δημιουργήσεις νέο account με σεταρισμένο το US region και να κάνεις log in ανάλογα (εννοείται όμως πως δεν μοιράζονται balances και libraries, αν και θυμάμαι κάποιος εδώ στο Insomnia είχε αναφέρει πως μπορείς να μοιραστείς με κάποιο τρόπο το PS+ subscription μεταξύ account σου). 

Edit: Υπ'όψιν πως κάποια παιχνίδια έχουν "θεματάκια" μεταξύ region, συγκεκριμένα για να αναγνωρίσει τα DLC ένα physical game (το έχεις αγορασμένο σε δισκάκι δηλαδή) πρέπει το region του παιχνιδιού να είναι το ίδιο με αυτό του account που είναι logged in όταν το τρέξεις. Την πάτησα πρόσφατα (πέρυσι βασικά) με το Persona 5, αγορασμένο απο το UK Amazon (EU region δηλαδή), το οποίο δεν αναγνώριζε τα DLC που είχα κατεβάσει απο το PSN λόγω διαφοράς στο region (EU με US).

 

Επεξ/σία από Greygore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Greygore είπε

Έχω US account επειδή δημιουργήθηκε όταν πήρα PS3 και αρχικά δεν υπήρχε υποστήριξη για την Κύπρο ως region (ζω εδώ και κάτι χρόνια εδώ) - αγορές κάνω κανονικά, με μόνο "πρόβλημα" πως πρέπει να αγοράζω US PSN cards για να "γεμίζω" το account για αγορές, μια και λόγω διαφοράς στα region δεν δέχεται ούτε πιστωτική (απο EU bank), ούτε Paypal (με το EU address). Αν και έχει καιρό να κάνω κάποια αγορά, συνήθιζα να παίρνω $20 cards απο το αμερικάνικο Amazon.

Απο όσο γνωρίζω, η αλλαγή region σε ένα account δεν επιτρέπεται, αλλά μπορείς να δημιουργήσεις νέο account με σεταρισμένο το US region και να κάνεις log in ανάλογα (εννοείται όμως πως δεν μοιράζονται balances και libraries, αν και θυμάμαι κάποιος εδώ στο Insomnia είχε αναφέρει πως μπορείς να μοιραστείς με κάποιο τρόπο το PS+ subscription μεταξύ account σου). 

Edit: Υπ'όψιν πως κάποια παιχνίδια έχουν "θεματάκια" μεταξύ region, συγκεκριμένα για να αναγνωρίσει τα DLC ένα physical game (το έχεις αγορασμένο σε δισκάκι δηλαδή) πρέπει το region του παιχνιδιού να είναι το ίδιο με αυτό του account που είναι logged in όταν το τρέξεις. Την πάτησα πρόσφατα (πέρυσι βασικά) με το Persona 5, αγορασμένο απο το UK Amazon (EU region δηλαδή), το οποίο δεν αναγνώριζε τα DLC που είχα κατεβάσει απο το PSN λόγω διαφοράς στο region (EU με US).

Ενδιαφέρον. Θα τα ψάξω περαιτερω.  Σε ευχαριστω πολυ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, vairass είπε

Ψιλό άσχετη η ερώτηση αλλά δεν αξίζει να κάνω νέο θέμα....

Πληκτρολόγιο και ποντίκι παίρνει; αν ναι κάποιο συγκεκριμένο; 

Δεν θα δουλέψει αν βάλεις στο ps4 θέλει να πάρεις ειδικό μηχάνημα πχ hori ultimate για να παίζεις τα παιχνίδια και μετά από εκεί να συνδέσεις πληκτρολόγιο και ποντίκι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Δεν θα δουλέψει αν βάλεις στο ps4 θέλει να πάρεις ειδικό μηχάνημα πχ hori ultimate για να παίζεις τα παιχνίδια και μετά από εκεί να συνδέσεις πληκτρολόγιο και ποντίκι. 

Κάτι σε πιο φτηνό παίζει; έστω από Κίνα για να βάλω αυτά που θέλω μετά από πισι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vairass είπε

Κάτι σε πιο φτηνό παίζει; έστω από Κίνα για να βάλω αυτά που θέλω μετά από πισι. 

Πάτησε στο eBay keyboard and mouse adapter και θα σου βγάλει κάποια με 15€ αλλά δεν έχω δοκιμάσει να ξέρω πόσο καλά είναι. 

 

https://www.ebay.com/itm/Keyboard-and-Mouse-Converter-Holder-Controller-Adapter-for-Xbox-one-PS4-Switch/264351416576?_trkparms=ispr%3D1&hash=item3d8c928100:g:eVkAAOSwZdhc-LrF

Επεξ/σία από dinos234
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...