Προς το περιεχόμενο

SAMSUNG UE50H6400 -Τελικά όλα είναι υποκειμενικά


starconvict

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας την αγορά αρκετό καιρό (από μηνός περίπου) για την απόκτηση καινούριας τηλεόρασης, επισκέφτηκα αρκετά forum αλλά και μαγαζιά και κατέληξα στη αγορά της συγκεκριμένης tv - Samsung UE50H6400 .

      Παντού όπου και εάν διάβασα - και εδώ βεβαίως - είναι από τις τηλεοράσεις με τις καλύτερες κριτικές χρηστών και από αυτές που προτείνονται από τους περισσότερους.

       Με λύπη μου όμως διαπίστωσα ότι η εικόνα της δεν ήταν αυτό που περίμενα : λίγο θαμπή, με αρκετά  ''χιονάκια '' όταν έχει μαύρο φόντο και παρ όλες τις προσπάθειες ρύθμισης της εικόνας δεν κατάφερα να πάρω ένα αξιόλογο αποτέλεσμα (τόσο από Digea όσο και από media player σε αναπαραγωγή mkv ταινίας στα 1080). Όταν δε μπήκε δίπλα δίπλα με την παλιά μου τηλεόραση, μια Philips 40PFL7605H, η διαφορά ήταν μεγάλη - λίαν επιεικώς!

        Μήπως υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει στις ρυθμίσεις ή τελικά είναι καθαρά υποκειμενικό το οπτικό αποτέλεσμα και οι αξιώσεις του καθενός? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψάχνοντας την αγορά αρκετό καιρό (από μηνός περίπου) για την απόκτηση καινούριας τηλεόρασης, επισκέφτηκα αρκετά forum αλλά και μαγαζιά και κατέληξα στη αγορά της συγκεκριμένης tv - Samsung UE50H6400 .

      Παντού όπου και εάν διάβασα - και εδώ βεβαίως - είναι από τις τηλεοράσεις με τις καλύτερες κριτικές χρηστών και από αυτές που προτείνονται από τους περισσότερους.

       Με λύπη μου όμως διαπίστωσα ότι η εικόνα της δεν ήταν αυτό που περίμενα : λίγο θαμπή, με αρκετά  ''χιονάκια '' όταν έχει μαύρο φόντο και παρ όλες τις προσπάθειες ρύθμισης της εικόνας δεν κατάφερα να πάρω ένα αξιόλογο αποτέλεσμα (τόσο από Digea όσο και από media player σε αναπαραγωγή mkv ταινίας στα 1080). Όταν δε μπήκε δίπλα δίπλα με την παλιά μου τηλεόραση, μια Philips 40PFL7605H, η διαφορά ήταν μεγάλη - λίαν επιεικώς!

        Μήπως υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει στις ρυθμίσεις ή τελικά είναι καθαρά υποκειμενικό το οπτικό αποτέλεσμα και οι αξιώσεις του καθενός? 

 

ψαξτο λιγο καλυτερα φιλος στις ρυθμισεις.

 

πριν 2 εβδομαδες πηρα την UE48H6400.

τα digea καναλια δεν ειναι κ ο'τι καλυτερο ειδικα κατι ant1-star.

μην κρινεις απο εκει.

και εμενα δεν με ικανοποιει το αποτελεσμα στα digea.

χιονακια δεν εχω παρατηρησει παντως...

δεν ειναι θεμα τηλεορασης πιστευω.

οσο για media player στα δικα μου ματια ειναι αψογη η εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοίτα τι ρυθμίσεις έχουν βάλει και δες αν υπάρχει διαφορά.

http://reviews.lcdtvbuyingguide.com/samsung-lcd-tv/samsung-h6400-picture-settings.html

Ενδιαφέρον...   Σε κάποια από αυτά (contrast, sharpness...) τα έχω τελείως διαφορετικά. 

Θα τα εφαρμόσω με την πρώτη ευκαιρία - καθ'ότι στη δουλειά σήμερα - και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ.

....

τα digea καναλια δεν ειναι κ ο'τι καλυτερο ειδικα κατι ant1-star.

μην κρινεις απο εκει..

 

Έχεις δίκιο φίλε μου για αυτό και οι ρυθμίσεις έγιναν με το media player on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Giasas signomi gia tin grafimou ala den exo ellinika sto pc mou? Katarxin eimai ilektronikos exo service 30 peripou xronia exo fai ta moutramou se afta ispoudesmou einai ellada KAI exoteriko me ena karo seminaria, sto thema mas tora tin sikekrimeni TV tin exo kai ego einai aparadexti sto panel ta xromata mperdevoun kai i exisosis R-Y /B-Y/G-Y einai athlies oso gia tis isoropies aspou kai maurou den mporesa na tis katalavo akoma kai me metrisis sto ergastirio me dgital genereitor colori.Apotelesma den xero ti tha kano krima to xrimata pou edosa?tora exo Bali tin palia mou mia panasonic pou safos pezi kalitera????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα..μπορεις να βρεις με καποιο τροπο να γραφεις Ελληνικα,γιατι μας ενδιαφερουν οι αποψεις σου επι του θεματος μιας που εισαι στον τεχνικο τομεα..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απενεργοποίησε τα mpeg τεχνουργήματα και την βελτίωση ψηφιακοί σήματος απο το μενού εικόνα - επιλογές εικόνας. Παιξε λιγο με την ευκρίνεια και δες. Η θαμπάδα θα φύγει τελείως. Τωρα πιξελ θα βλεπεις ομως σε digea καθως τα 576ι στο 1080 πανελ δύσκολα μεγαλώνουν χωρις κοστος.

 

Στο media player με αυτές τις ρυθμίσεις θα επρεπε να ειναι ξυράφι...

 

Α πρόσεξε στις ρυθμίσεις κατω να μην λεει εφαρμογή.. σε ολες τις πηγες. Οταν πειράζεις την εικόνα σε κατι θα ισχύει για ολα. Δεν το θέλουμε αυτο. Αλλες ρυθμίσεις θελει η digea αλλες ο media player αλλες το blueray.

 

Γενικά οι νεες tv ειναι καλιμπραρισμενες πιο πολυ για hd υλικο παρα για τις τριτοκοσμικές αναλύσεις που παίζουμε εδω στην Ελλάδα,.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι νεες tv ειναι καλιμπραρισμενες πιο πολυ για hd υλικο παρα για τις τριτοκοσμικές αναλύσεις που παίζουμε εδω στην Ελλάδα,.

graphist, κακίες ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα επανέρχομαι στο θέμα ,μια τηλεόραση από τον κατασκευαστή είναι προ ρυθμισμένη να δις καλά κατά 80%αν το πάνελ είναι εντάξει ποιοτικώς βέβαια,  αν δεν μπορεί να έχει καλή ισορροπία στα χρώματα στο μαύρο και στο λευκό τι να τις κάνης  από ρυθμίσεις .Η συγκεκριμένη TV δεν παίζει οπός αναφέρουν η κριτικές ,επειδή την αγόρασα και με απογοήτεψε την πήρα στο εργαστήριο μού  την τέσταρα με digital generators color αλά τίποτα ,σε τεχνικές λεπτομέρειες δεν μπαίνω για τη πρέπει να είσαι τεχνικός για να καταλάβεις .Στη θέση τις  πάντως έβαλα την παλιά μου μια Panasonic που παίζει καλύτερα ,έχει δίκιο το παιδί που άνοιξε την συζήτηση για την   SAMSUNG UE50H6400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λες ...

τι ακριβώς εννοείς φίλε ?

Στις επιλογες εικονας, Κατω απο την βελτιωση ψηφιακού σηματος εχει μια επιλογη για βελτίωση Mpeg. Δεν θυμαμαι αν λεει τεχνουργήματα. Και οι δυο ρυθμίσεις εχουν τις επιλογες auto, μεγιστο, μετριο, ελαχιστο απεν.

 

Βαλτο στο απενεργοποιημένο.

Καλησπέρα επανέρχομαι στο θέμα ,μια τηλεόραση από τον κατασκευαστή είναι προ ρυθμισμένη να δις καλά κατά 80%αν το πάνελ είναι εντάξει ποιοτικώς βέβαια, αν δεν μπορεί να έχει καλή ισορροπία στα χρώματα στο μαύρο και στο λευκό τι να τις κάνης από ρυθμίσεις .Η συγκεκριμένη TV δεν παίζει οπός αναφέρουν η κριτικές ,επειδή την αγόρασα και με απογοήτεψε την πήρα στο εργαστήριο μού την τέσταρα με digital generators color αλά τίποτα ,σε τεχνικές λεπτομέρειες δεν μπαίνω για τη πρέπει να είσαι τεχνικός για να καταλάβεις .Στη θέση τις πάντως έβαλα την παλιά μου μια Panasonic που παίζει καλύτερα ,έχει δίκιο το παιδί που άνοιξε την συζήτηση για την SAMSUNG UE50H6400

Φιλε μου τι λογισμικο χρησιμοποιεις για το REC704? Και ποιο σπεκτρομετρο εχεις? Μπορείς να μπεις ελεύθερα σε τεχνικές λεπτομέρειες. Υπάρχουν μερικοί επαγγελματίες εδώ που θα ήθελαν να τις διαβάσουν.

 

Παντως η σειρα 6400 με την αντιστοιχη LG σε μετρησεις που μπορω να αναβασω εχει χαωδη διαφορα..

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε graphist εφάρμοσα τις προτάσεις σου - αλλά και τις επιλογές από το site που μου υπέδειξε ο φίλος Κώστας_dr - και υπάρχει σαφής βελτίωση τουλάχιστον όσον αφορά την αναπαραγωγή από media player υψηλής ευκρίνειας ταινιών.Κάτι είναι και αυτό.

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...