Προς το περιεχόμενο

Προγγραματάκι σε android.


discoboyminimal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια

θελω να κανω μια πολυ πολυ απλη εφαρμογη για android.

 

θελω απλα να να εχει 5 κουμπακια ολα κ ολα που το καθενα θα εχει και μια τιμη (σε ευρο, μεταβλητα ομως οποτε θελω.).

 

να μπορω να επιλεγω ενα κουμπακι οποιαδηποτε στιγμη και αυτο να το προσθετει στο συνολο του ταμειου , και να μου λεει οτι εχω τοσα πατηματα απο την κατηγορια '1' τοσα πατηματα απο την κατηγορια '2' κλπ.

 

να κραταει db ανα ημερα στο ταμειο και στα πατηματα κατηγοριων , και να μπορω να ρυθμιζω τις τιμες εγω μεσα στην εφαρμογη.(αναφερθηκε πιο πανω.)

 

εχω καποιες γενικες καλες γνωσεις προγραμματισμου, ειχα ασχολειθει παλιοτερα.

 

με c++ , vb , pascal

 

γενικα το εχω αν ριξω λιγο ξεσκονισμα και λιγο διαβασμα.

 

απλα τι μου προτεινετε?με android δεν εχω ιδεα.

 

εχει καποια 'σουιτα' να μου κανει την ζωη ποιο ευκολη?

δεν θελω να χαλασω και πολυ χρονο γι αυτο το θεμα γενικα :) ειναι για χαβαλε παραπανω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εφαρμογή για android χρειάζεται να έχεις γνώσεις Java. Υπάρχει όμως και το xamarin studio το οποίο δίνει τη δυνατότητα να προγραμματίσεις σε c# και visual basic νομίζω. Ίσως λοιπόν να σε βολέψει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μεγαλα βασικα κενα γνωσεων λοιπον..απ οτι βλεπω..

 

κατεβαζω και το xamarin για να συγκρινω..

 

 

 

βασικα δειτε ποσο απλο πραγμα θελω να κανω..(η μαλλον δεν ειναι και τοσο ευκολο οσο το ειχα στο μυαλο μου..)

 

ας βγαλω λοιπον databases απο το app.

 

καθε φορα που τρεχει ας κραταει το τρεχων ποσο.

 

θελω η πρωτη οθονη 'καλωςορισματος' να σε ρωταει τις 5 τιμες των 5κατηγοριων.

 

μετα να σε πεταει στην main screen του app.

 

εσυ επιλεγεις κατηγορια, αυτο κανει την προσθεση.

 

κραταει το συνολο των ευρο συνολικα αλλα κραταει και το συνολο των 'χτυπηματων' ανα κατηγορια ομως , οχι συνολικα.

 

επισης μια μεταβλητη να κραταει την τελευταια κινηση σου , και σε περιπτωση λαθους να κανεις 'undo' και να αφαιρει απο τα αρθισματα την τελευταια σου κινηση.

 

 

ακουγεται ευκολο..ειναι ομως?

post-216670-0-51922600-1411998864_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα το επίπεδο των γνώσεών σου, για κάποιον μπορεί να είναι παιχνιδάκι να κάνει το παραπάνω αλλά για κάποιον άλλον να είναι 'παλούκι'. Γενικά αν δεν έχεις ασχοληθεί με το android θα σου πρότεινα να δεις κανένα beginners tutorial για να πιάσεις το νοημα πως δουλεύει. Πέρα ότι γράφεις σε java, χρησιμποποιείς αρχεία xml για το layout της εφαρμογής, ένα αρχείο manifest που δηλώνεις όλα τα activities κλπ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kagelos σ ευχαριστω πολυ κ εσενα!

 

θα το κατεβασω και θα το ψαξω!

 

βεβαια το μεγαλυτερο ευχαριστω στον DANCER_69 γιατι μου εκανε την εφαρμογη χωρις καν να του το ζητησω!

 

ευχαριστω και ολα τα υπολοιπα παιδια για τις γνωμες και τις πληροφοριες που μου εδωσαν!!θα συνεχισω το ψαξιμο πανω στην εφαρμογη που μου εκανε ο dancer_69 και οτι θελω θα ξαναποσταρω εδω! :)

 

να στε καλα παιδια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...