Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την On Telecom το βράδυ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εδώ και αρκετές μέρες παρουσιάζεται πρόβλημα με την σύνδεση στο internet. Συγκεκριμένα δεν μου φορτώνει κάποιες σελίδες όπως το outlook mail ή το msn news. 

 

Μου βγάζει το παρακάτω error "ERR_NAME_NOT_RESOLVED". Το πρόβλημα δεν φτιάχνει ούτε με reboot μέσα από τις ρυθμίσεις του modem. Το βράδυ (που θα αρχίσουν τα προβλήματα) θα δοκιμάσω να δω αν κάνει τα ίδια και στο tablet που συνδέεται με ασύρματα.

 

Τι μπορώ να κάνω για να λυθεί το πρόβλημα, γιατί είναι πολύ εκνευριστικό.

Το modem μου είναι το zte zxv10 w300 series και κάποια στιγμή σκέφτομαι να το αλλάξω με κάτι καλύτερο.

 

Εδώ είναι και τα στατιστικά της γραμμής μου σε περίπτωση που χρειαστούν. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-219161-0-14916300-1412173977_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι φαίνεται ο ρούτερ σου αδυνατεί να φορτώσει σελίδες με κρυπτογράφηση (https). Επικοινώνησε με τον πάροχο σου μήπως το πρόβλημα είναι γνωστό κ υπάρχει κάποιο firmware update που να το επιλύει. Διαφορετικά δοκίμασε με άλλο ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο router δεν έχω αλλά θυμάμαι ότι μου το έκανε και πιο παλιά με το dlink 2640R που είχα. Μήπως παίζει τίποτα με τους dns? Μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά.


Έχω νέα. Το πρόβλημα ξεκίνησε.  Άφησα ανοιχτές τις σελίδες msn news και outlook mail και πέταξε το ίδιο error και στις δύο σελίδες. Ύστερα από 2 λεπτά φόρτωσε το msn όπως το βλέπεται στην εικόνα και το outlook κανονικά. Τι συμπέρασμα βγαίνει? Το πρόβλημα το κάνει και με το wifi 

 

Επίσης δεν μου κάνει και ενημέρωση το widjet για την θερμοκρασία στα windows 7.

post-219161-0-85025700-1412186983_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος αυτός που τα εμφανίζει έχει να κάνει με τον browser. Το widget καμμιά φορά δε δείχνει θερμοκρασία. Εμένα μου φαίνεται για θέμα browser. Καθάρισε τα πάντα από τον Chrome ιστορικό, cache κτλ κτλ. Ή δοκίμασε να παίξεις για λίγο καιρό με κάποιον άλλο browser (πχ firefox) και είμαι σίγουρος ότι δε θα έχεις το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τα ίδια μου τα κάνει και στο tablet και στο 2ρο pc που έχω καιρό να το ανοίξω. Και γιατί το κάνει μόνο κατά τις βραδυνές ώρες. Το βράδυ που θα αρχίσει τα ίδια θα κάνω εκκαθάριση στον chrome ή να το κάνω από τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το SNR στο downstream εσύ ζητησες να είναι 20άρι; Μόλις τους καλέσεις ζητα να στο κατεβάσουν τουλάχιστον στο 10-11

 

Η γραμμή σου ειναι διπλα στο αστικό κέντρο με αττ 8 απο τι βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το ζήτησα εγώ. Τι θα κερδίσω αν τους πω να μου το κατεβάσουν. Ναι είμαι αρκετά κοντά στο αστικό κεντρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το ζήτησα εγώ. Τι θα κερδίσω αν τους πω να μου το κατεβάσουν. Ναι είμαι αρκετά κοντά στο αστικό κεντρό.

Θα κερδισεις πολυ σε ταχυτητα αν βαλεις 24αρι ομως,αλλιως δεν θα αλλαξει τιποτα.Κατεβασε το και στο 6 το SNR εισαι πολυ κοντα στο αστικό κεντρό.Εισαι λογικα στο προγραμμα μεχρι 8mbps,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8αρα έχω και σε torrent κατεβάζω με 790kbps

τότε το αφήνεις ώς έχει.

Παντως αξίζει αν σε παίρνει οικονομικά να το γυρίσεις σε 24άρι. Ενδέχεται να συγχρονίζεις με 18+ και να κατεβάζεις κοντά στα 1.7-2mb/sec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε το αφήνεις ώς έχει.

Παντως αξίζει αν σε παίρνει οικονομικά να το γυρίσεις σε 24άρι. Ενδέχεται να συγχρονίζεις με 18+ και να κατεβάζεις κοντά στα 1.7-2mb/sec.

Μπορείς να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να σου πούνε πόσο θα πιάσεις(μπορούνε να δούνε τον μέγιστο συγχρονισμό στην πόρτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...