Προς το περιεχόμενο

Μισθός developers/web developers Ελλάδα


partizanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά είναι και το freelancer. Αρκεί τα skills σου να μην περιορίζονται σε html & css.

 

Αν εννοείς το freelancer.com (και όχι γενικά το freelancing concept) δεν είναι καθόλου καλά, οποιαδήποτε κι αν είναι τα skills σου. Μάλιστα, όσο περισσότερα skills έχεις, τόσο λιγότερο σε συμφέρει να δουλεύεις εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το freelancer.com εννοώ και πάλι πιστεύω ότι μπορείς να βρείς project που αξίζουν, αρκεί να ξέρεις να φιλτράρεις. Όπως ανέφερα εγώ από εκεί έχω βρει 3 project που εχω για πάνω από 2 χρόνια το καθένα, από τα οποία ζούμε 2 άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο συγκεκριμένος από το ότι από αυτό το site βρήκα δουλειές τις οποίες έχω τώρα εδώ και χρόνια (εκτός freelancer.com πλέον) και χρεώνω 20€ την ώρα; Το freelancer.com είναι κατάλληλο να βρεις πελάτη. Μόλις υπάρξει αμοιβαία εμπιστοσύνη, δουλεύεις εκτός.

 

https://www.freelancer.com/u/agelos.html

 

Και το site μας:

http://www.smartcode.gr/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, ώπα. 20€ ή $20 (δηλαδή 16€);

 

Και έστω ότι θεωρείς τον εαυτό σου καλοπληρωμένο σε αυτή την τιμή (γιατί τα μισά από τα projects που είδα, αν κρίνω από τον τίτλο, δεν τα λες και... τετριμένα!). Πόσο χρόνο καταναλώνεις για να βρεις αυτές τις δουλειές; Αυτές οι δουλειές είναι ο κανόνας ή η εξαίρεση;

 

Από τη δική μου εμπειρία, χρειάζεται να ψάξεις πολύ για να βρεις τις δουλειές που "συμφέρουν". Και να περιμένεις, και να παρακαλάς, και να ρίχνεις τις τιμές σου στα τάρταρα... Τουλάχιστον στην αρχή. Αυτόν το χρόνο τον έχεις συμπεριλάβει στα 16€; Έχεις κάνει απόσβεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ευρώ

Προφανώς δεν έχω κανένα λόγο να συνεχίσω την συγκεκριμένη κουβέντα και καμία διάθεση να πείσω κανέναν. Απλά κατέθεσα την εμπειρία μου. Ο καθένας μπορεί να τη χρησιμοποιήσει όπως νομίζει.

 

Είπα εξαρχής:

 

Μια χαρά είναι και το freelancer. Αρκεί τα skills σου να μην περιορίζονται σε html & css.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά όταν λέμε μια κουβένα, να τη λέμε σωστή. Και να είμαστε έτοιμοι να τη στηρίξουμε αν χρειαστεί.

 

Στο link που έδωσες, λέει $20.00 USD. Αν αυτό είναι μούφα, γατί να πιστέψουμε κι όλα τα άλλα;

 

Και επιμένω, μέχρι να βρεις αυτά τα "διαμάντια", πόσες φορές έπεσες σε αυτό το μαύρο χάλι; (αλήθεια, πήρα μία στην τύχη, δεν το έψαξα σχεδόν καθόλου!)

 

Μήπως το συγκεκριμένο θέλει "τα skills σου να περιορίζονται σε html & css";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο link που έδωσες, λέει $20.00 USD. Αν αυτό είναι μούφα, γατί να πιστέψουμε κι όλα τα άλλα;

 

Αυτά είναι από το 2012. Πλέον δουλεύουμε εκτός freelancer.com.

Πίστευε ότι θες. Λες και έχω κανένα όφελος να σε πείσω για οτιδήποτε. Δεν θα βγάλω και τιμολόγια στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι το link που έβαλες ήταν άσχετο με την κουβέντα;

 

"Το freelancer.com είναι καλό" --> "επειδή εσύ βγάζεις καλό μεριοκάματο εκτός freelancer.com";;;

 

Φυσικά και θα πιστεύω ότι θέλω, δεν χρειάζομαι την άδεια κανενός. Δεν είναι θέμα τι πιστεύω εγώ, το θέμα είναι κατά πόσον εσύ δέχεσαι κριτική σε επιχειρήματα όπως αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο συγκεκριμένος από το ότι από αυτό το site βρήκα δουλειές τις οποίες έχω τώρα εδώ και χρόνια (εκτός freelancer.com πλέον) και χρεώνω 20€ την ώρα; Το freelancer.com είναι κατάλληλο να βρεις πελάτη. Μόλις υπάρξει αμοιβαία εμπιστοσύνη, δουλεύεις εκτός.

 

Αλλά έχεις δίκιο, δεν είναι καλό, εγώ πετάω μούφες καθότι είμαι γνωστός συνδικαλιστής του freelancer και μπήκα εδώ για promo.

Θα βοηθούσε να διαβάζεις ακριβώς τι γράφει ο άλλος και να το κατανοείς πριν απαντήσεις, ώστε να κάνουμε εποικοδομητική κουβέντα. Δύο φορές παρέθεσα κάτι που έγραψα πιο πριν με bold.

 

Ούτε είπα ότι το freelancer είναι γεμάτο γαμάτα project, ούτε ότι θα γίνεις πλούσιος μέσω αυτού. Απλά αντέτεινα την άποψη μου σχετικά με την δήλωσή σου ότι δεν αξίζει, λέγοντας ότι αξίζει με συγκεκριμένη προσέγγιση.

 

Εννοείς ότι το link που έβαλες ήταν άσχετο με την κουβέντα;

Προφανώς και δεν είναι άσχετο καθώς δείχνει τι project βρήκα στο site που λες ότι δεν αξίζει. Τώρα αν εσύ έκανες συνδυασμό των λεγόμενων μου και συμπέρανες ότι εντός freelancer χρέωνα 20€/ώρα, δεν φταίω εγώ. Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μία άλλη απορία πόσα παίρνει ας πούμε κάποιον προγραμματιστή ώστε να μπορεί να πει εγώ χρεώνω 20 και 30Ε την ώρα.
Και μία ακόμα απορία ήταν δεν είναι καλύτερο να είσαι expert  σε ένα συγκεκριμένο θέμα παρά λίγο από όλα;
Γιατί έχω δει αγγελίες που ζητάνε 15 διαφορετικές γλώσσες, για ποιο λόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά έχεις δίκιο, δεν είναι καλό, εγώ πετάω μούφες καθότι είμαι γνωστός συνδικαλιστής του freelancer και μπήκα εδώ για promo.

Θα βοηθούσε να διαβάζεις ακριβώς τι γράφει ο άλλος και να το κατανοείς πριν απαντήσεις, ώστε να κάνουμε εποικοδομητική κουβέντα. Δύο φορές παρέθεσα κάτι που έγραψα πιο πριν με bold.

 

Δεν με ενδιαφέρουν οι λόγοι σου, ούτε αν είσαι ή όχι συνδικαλιστής, και ποιον προπαγανδίζεις.

 

Εδώ και μερικά posts έχεις αμολήσει μία γενικότητα, που την επαναλαμβάνεις συνεχώς (και με bold!) αποφεύγοντας συγχρόνως να τη δικαιολογήσεις.

 

Κατάλαβε επιτέλους ότι το πόσα βγάζεις εσύ την ώρα τώρα, δεν έχει να κάνει καθόλου με το αν έκανες τα κονέ σου στο freelancer ή στην καφετέρια της γειτονιάς σου. Μα καθόλου. Για την ακρίβεια, δεν μας λέει κανείς τι θα γινόταν (και που θα βρισκόσουν τώρα) αν έκανες κάτι πιο παραγωγικό αντί να κυνηγάς τα bids στο freelancer.

 

Επειδή έτυχε εσύ να περάσεις από κει, και σου κάτσανε μερικά projects, και έκανες γνωριμίες, και τώρα βγάζεις φραγκα, σημαίνει ότι είναι καλή επιλογή για να ξεκινήσει κάποιος; Όχι, απλά το λες διότι μόνο αυτή την εμπειρία έχεις. Στα Ελληνικά, you just don't know any beter!

 

Είπες στον κόσμο πόσος καιρός πέρασε μέχρι να πάρεις το πρώτο σου project; Και πόσο το πληρώθηκες; Και πόσα bids (και παρακάλια!) έκανες; Και πόσο "έλιωσες" σ' αυτό που λες "φιλτράρισμα"; Γενικά πόσο ασχολήθηκες;

 

Το ξέρει ο κόσμος ότι τα exams είναι επί πληρωμή, κι όλοι τρέχουν να πληρώσουν, για να έχουν πιο μεγάλες πιθανότητες να πάρουν projects; Ή ότι "δίνεις κάτι παραπάνω" για να πάει το bid σου πιο ψηλά στην κατάταξη και να ξεχωρίζει από τον όχλο; Ή ότι με free account έχεις ελάχιστες πιθανότητες;

 

Το freelancer.com είναι μία καλοστημένη μπίζνα, όπου λίγοι καταφέρνουν να βγάλουν κέρδος, ενώ η μεγάλη μάζα (τα κορόιδα) επενδύουν χρόνο και χρήμα με την ελπίδα ότι κάποια μέρα θα αποκτήσουν κονέ και θα δουλεύουν "εκτός freelancer". Και ωστόσο, το freelancer βγάζει λεφτά! Και αυτό δεν έχει να κάνει καθόλου με τα skills σου, έχει να κάνει μόνο με το πόσο είσαι διατεθειμένος να "ξοδευτείς" πάνω στην πλατφόρμα (το "ξοδευτείς" δεν το εννοώ μόνο οικονομικά).

 

Τώρα εγώ το δέχομαι ότι εσύ τα κατάφερες, άλλωστε δεν είπα ποτέ το αντίθετο. Πριν όμως πεις "Μια χαρά είναι και το freelancer", κάτσε πέντε δευτερόλεπτα και αναλογίσου αν είσαι ο κανόνας ή η εξαίρεση, και πόσο έντιμο είναι να παρουσιάζεις τη δική σου μεμονωμένη περίπτωση σαν γενική. Και μάλιστα, χωρίς να έχεις εξετάσει και συγκρίνει τις εναλλακτικές.

 

Όχι τίποτε άλλο, μας διαβάζουν και παιδιά που τώρα ετοιμάζονται να ξεκινήσουν επαγγελματικά, και είναι επικίνδυνο να τους σπρώχνουμε σε τέτοιες λούμπες.

Εγώ έχω μία άλλη απορία πόσα παίρνει ας πούμε κάποιον προγραμματιστή ώστε να μπορεί να πει εγώ χρεώνω 20 και 30Ε την ώρα.

Είναι όπως σε όλες τις δουλειές. Όσο κάνεις πράγματα και μεγαλώνει η εμπειρία σου και η αποτελεσματικότητά σου, μεγαλώνει και το κασέ σου.

 

Και μία ακόμα απορία ήταν δεν είναι καλύτερο να είσαι expert  σε ένα συγκεκριμένο θέμα παρά λίγο από όλα;

Ξεκινάς από δύο-τρία και βλέπεις στην πορεία αν θα εξειδικευτείς σε αυτά (και σε μερικά άλλα) ή προτιμάς να είσαι jack-of-all-trades. Και τα δύο παίζουν, και όλο το φάσμα ανάμεσα. Εσύ αποφασίζεις.

 

Γιατί έχω δει αγγελίες που ζητάνε 15 διαφορετικές γλώσσες, για ποιο λόγο;

Κάποιοι για να πουλήσουν μούρη, κάποιοι γιατί θέλουν χαμάλη και κάποιοι γιατί δεν έχουν ιδέα τι θέλουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά όταν λέμε μια κουβένα, να τη λέμε σωστή. Και να είμαστε έτοιμοι να τη στηρίξουμε αν χρειαστεί.

 

Στο link που έδωσες, λέει $20.00 USD. Αν αυτό είναι μούφα, γατί να πιστέψουμε κι όλα τα άλλα;

 

Και επιμένω, μέχρι να βρεις αυτά τα "διαμάντια", πόσες φορές έπεσες σε αυτό το μαύρο χάλι; (αλήθεια, πήρα μία στην τύχη, δεν το έψαξα σχεδόν καθόλου!)

 

Μήπως το συγκεκριμένο θέλει "τα skills σου να περιορίζονται σε html & css";

 

Εγώ πριν 2 μέρες, το έγραψα και εδω μέσα βρήκα 2 project τα οποία ήθελαν AngularJS + Java EE backend για $25. Ναι δεν απευθύνονται προφανώς σε αρχάριο, και προφανώς είσαι ο πακιστανός της υπόθεσης αφού ο Αμερικάνες θα έπαιρνε $80 για την ίδια δουλειά, αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι άσχημα. Ούτε φυσικά και το 16άρι.

 

Having said that, ναι προφανώς υπάρχει άπειρη σαβούρα, όλα τα test κτλ είναι εκμετάλλευση. Αλλά ας μην το απορρίψουμε με τη μία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...