Προς το περιεχόμενο

Μισθός developers/web developers Ελλάδα


partizanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι η σαβούρα το πρόβλημά μου, και ούτε το απέρριψα (και σίγουρα όχι με τη μία, πιστεύω ότι έγινε αρκετά σαφές ότι μιλάω από πείρα). Προφανώς ο καθένας μπορεί να φτιάξει ένα account και να δει τη ...γλύκα! Κι εγώ συνεχίζω να έχω το account, και αν κάποιος τύχει να μου πει "θέλω να μου φτιάξεις το τάδε αλλά θα σε προσλάβω μέσω του freelancer", δεν θα του πω όχι. Αλλά να κάθομαι να ψάχνω, να "φιλτράρω" και να "χτυπάω" δουλειές πλάι σε ανθρώπους που μπορούν να με ανταγωνιστούν άνετα στο 1/3 της τιμής, το θεωρώ απίστευτη σπατάλη χρόνου. Και σίγουρα δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που ξεκινά την καριέρα του, εκτός κι αν μετανάστευε στη Βομβάη.

 

Για τα υπόλοιπα, από το 16άρι αφαίρεσε την προμήθεια του site και ό,τι άλλα έξοδα (σε χρήμα και χρόνο) έχει κάνει κάποιος για να το κερδίσει, και δες τι σου μένει για να δώσεις στην Ελληνική καταβόθρα εφορία και στους παρελκόκμενους, και τέλος τι απομένει στην τσέπη σου.

 

Αλλά ακόμα κι αν σου έμενε ακέραιο το 16άρι (ή 20άρι ή 30άρι) γιατί ακριβώς δεν είναι άσχημα; Δηλαδή εντάξει, ο Ινδός θα το έκανε για $25 και ο Αμερικάνος για $80, ο Έλληνας γιατί να μην το κάνει για $40, $50 ή $60; Γιατί πρέπει να ισοπεδωθούμε προς τα κάτω και να λέμε κι ευχαριστώ;

 

Άσε που δεν μπορείς να πεις ποιο ωρομίσθιο είναι αντικειμενικά καλό ή όχι. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στη δουλειά μας. Δεν σκάβουμε αμπέλια, ούτε είμαστε ανειδίκευτοι εργάτες σε γραμμή παραγωγής. Το πόσο θα πληρωθείς (όπως είπα και παραπάνω) δεν εξαρτάται μόνο από το χρόνο που θα διαθέσεις ή τα αντικειμενικά σου προσόντα, αλλά και από το πόσο περιζήτητος είσαι για το συγκεκριμένο project στη συγκεκριμένη συγκυρία. Με άλλα λόγια, αν ο άλλος δεν βρίσκει πολλούς που μπορούν να του το φτιάξουν, θα πρέπει να το πληρώσει πιο ακριβά. Σε μία υγιή αγορά πάντα...

 

 

 

Πριν από χρόνια, κάποιος με έστειλε να δω αν μπορώ να λύσω ένα πρόβλημα κάποιου άλλου. Ο τύπος είχε μία ΒΔ σε Access και ήθελε να πετύχει κάτι για το οποίο δεν έβρισκε κανέναν που να μπορεί να του το φτιάξει. Θυμάμαι μου πήρε ένα 4ωρο, από το οποίο τις 3 ώρες τις σπατάλησα για να εγκαταστήσω την Access και να τη δω λίγο, αφού δεν την είχα αγγίξει ποτέ μέχρι τότε.

 

Για να μην τα πολυλογώ, του τύπου του έλυσα τα χέρια. Δεν θυμάμαι το ποσό (ήταν σε δραχμές τότε) αλλά σίγουρα ήταν τουλάχιστον το 4πλάσιο απ' όσο θα περίμενα για το χρόνο που ασχολήθηκα. Και χωρίς να το ζητήσω (εξ αρχής πήγα για εξυπηρέτηση, μέσω φίλου και αφιλοκερδώς). Τότε κατάλαβα. ;)

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι η σαβούρα το πρόβλημά μου, και ούτε το απέρριψα (και σίγουρα όχι με τη μία, πιστεύω ότι έγινε αρκετά σαφές ότι μιλάω από πείρα). Προφανώς ο καθένας μπορεί να φτιάξει ένα account και να δει τη ...γλύκα! Κι εγώ συνεχίζω να έχω το account, και αν κάποιος τύχει να μου πει "θέλω να μου φτιάξεις το τάδε αλλά θα σε προσλάβω μέσω του freelancer", δεν θα του πω όχι. Αλλά να κάθομαι να ψάχνω, να "φιλτράρω" και να "χτυπάω" δουλειές πλάι σε ανθρώπους που μπορούν να με ανταγωνιστούν άνετα στο 1/3 της τιμής, το θεωρώ απίστευτη σπατάλη χρόνου. Και σίγουρα δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που ξεκινά την καριέρα του, εκτός κι αν μετανάστευε στη Βομβάη.

 

Για τα υπόλοιπα, από το 16άρι αφαίρεσε την προμήθεια του site και ό,τι άλλα έξοδα (σε χρήμα και χρόνο) έχει κάνει κάποιος για να το κερδίσει, και δες τι σου μένει για να δώσεις στην Ελληνική καταβόθρα εφορία και στους παρελκόκμενους, και τέλος τι απομένει στην τσέπη σου.

 

Αλλά ακόμα κι αν σου έμενε ακέραιο το 16άρι (ή 20άρι ή 30άρι) γιατί ακριβώς δεν είναι άσχημα; Δηλαδή εντάξει, ο Ινδός θα το έκανε για $25 και ο Αμερικάνος για $80, ο Έλληνας γιατί να μην το κάνει για $40, $50 ή $60; Γιατί πρέπει να ισοπεδωθούμε προς τα κάτω και να λέμε κι ευχαριστώ;

 

Άσε που δεν μπορείς να πεις ποιο ωρομίσθιο είναι αντικειμενικά καλό ή όχι. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στη δουλειά μας. Δεν σκάβουμε αμπέλια, ούτε είμαστε ανειδίκευτοι εργάτες σε γραμμή παραγωγής. Το πόσο θα πληρωθείς (όπως είπα και παραπάνω) δεν εξαρτάται μόνο από το χρόνο που θα διαθέσεις ή τα αντικειμενικά σου προσόντα, αλλά και από το πόσο περιζήτητος είσαι για το συγκεκριμένο project στη συγκεκριμένη συγκυρία. Με άλλα λόγια, αν ο άλλος δεν βρίσκει πολλούς που μπορούν να του το φτιάξουν, θα πρέπει να το πληρώσει πιο ακριβά. Σε μία υγιή αγορά πάντα...

 

 

 

Σημασία δεν έχει πιο ωρομίσθιο είναι αντικειμενικά καλό. Σημασία έχει με τι είσαι ευχαριστημένος εσυ. Εμένα τα 15/ωρα σημαίνει 2.400/μήνα τουλάχιστον(χωρίς τις υπερωρίες). Με τα νταβατζιλίκια της Εφορίας/ΟΑΕΕ κτλ να πηγαίνει 1800-1900?. Με τόσα χρήματα έχεις σαφέστατα υψηλότερο βιοτικό επίπεδο απο έναν Αμερικάνο που θα παίρνει 3000$

 

Είναι παραπάνω απο αξιοπρεπής για τα δεδομένα της Ελλάδας. Υπάρχουν καλύτερα; Σαφώς. Όποιος είναι μάγκας ας τα καταφέρει.

Όπως είπες και εσύ η αμοιβή σου εξαρτάται και απο τα αντικειμενικά σου προσόντα. Ένας λοιπόν με καλύτερα προσόντα θα χτυπήσει και ηψηλότερο ωρομίσθιο.

 

Έχεις εγκλωβιστεί όμως στο σκεπτικό του Project. Εδώ μιλάμε για συνεργασία αορίστου χρόνου. Προσωπικά δεν έχω project based συμφωνία. Σήμερα δουλεύω στο Χ, αύριο στο Ψ. Υπάρχει κίνδυνος κάποια στιγμή να μου πεί "δεν έχω δουλειά";. Cool βρίσκω καινούργια. Ακόμα και μισθωτός να ήσουν δεν θα ήταν βιώσιμο να σε πληρώνει για να κάθεσαι...κάποια στιγμή τη δουλειά σου θα την έχανες αν δεν υπήρχε δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παραπάνω απο αξιοπρεπής για τα δεδομένα της Ελλάδας.

Αυτό θα μπορούσες να το πεις αν δούλευες εντός Ελλάδας για Έλληνα εργοδότη. Αφού όμως μιλάμε για το freelancer, δεν μιλάμε με Ελληνικά δεδομένα. Εκ των πραγματων.

 

Έχεις εγκλωβιστεί όμως στο σκεπτικό του Project.

Όχι, μιλούσα για όλες τις δουλειές, ανεξάρτητα από τη σχέση εργασίας. Όταν λέω "συγκεκριμένο project" το εννοώ γενικότερα (project==το ανρικείμενο ερεγασίας σου).

 

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πως μία συνειδητή επιλογή μπορεί να θεωρηθεί "εγκλωβισμός"... τεσπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα μπορούσες να το πεις αν δούλευες εντός Ελλάδας για Έλληνα εργοδότη. Αφού όμως μιλάμε για το freelancer, δεν μιλάμε με Ελληνικά δεδομένα. Εκ των πραγματων.

 

 

Αν δεν μιλάμε με Ελληνικά δεδομένα δεν μιλάμε ούτε με Αμερικάνικα δεδομένα αλλά online δεδομένα.

80άρια και τέτοια δεν παίζουν. Αυτά υπάρχουν μόνο location based. Αλλιώς δεν έχει νόημα. Αν είναι o Αμερικάνος εργοδότης να πληρώσει ούτως η άλλως κοντά στο εισόδημα του Αμερικανού γιατί να πάρει remote workers?

 

Γενικώς είναι σπάνιο να δείς πάνω απο 30$/ώρα για remote working.

 

Απο την άλλη εγώ λέω ότι , το εισόδημά σου απο οπουδήποτε και αν προέρχεται έχει σημασία τι βιοτικό επίπεδο σου προσφέρει. Άλλο 15€ στην Ελλάδα, άλλο στις ΗΠΑ, άλλο στην Ινδία. O Αμερικάνος πεινάει με αυτά τα λεφτά ενώ ο Ινδός ζει σα βασιλιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν έχω γνωρίσει προγραμματιστή πάνω από 45 χρονών που να μη το χει γύρισει σε manager.

 

Φαίνεται πως από αυτή την παρατήρηση βγάζεις το συμπέρασμα ότι προγραμματιστής = πλέμπα, manager = καλό. Το συμπέρασμα αυτό είναι λάθος.

 

Αυτό που γίνεται στην πραγματικότητα είναι πως όταν είσαι 25 τα δυνατά σου ατού είναι πως έχεις όρεξη και δυνατότητα να χτυπάς 14ωρα για να μαθαίνεις νέες τεχνολογίες μέσα έξω ακόμα και χωρίς να υπάρχει εκείνη τη στιγμή η προοπτική του paycheck από αυτές. Όταν είσαι 35 τα δυνατά σου σημεία είναι πως βλέπεις κάποιον να πάει να υλοποιήσει το Χ με τρόπο Υ έχοντας ήδη ασχοληθεί μια βδομάδα και μέσα σε 5 λεπτά μπορείς να του πεις "that will not work out, κάντο με Ζ". Όταν είσαι 45 τα δυνατά σου σημεία είναι πως μπορείς να μαντρώσεις 5-10 άτομα στο ίδιο δωμάτιο και να φροντίσεις ούτως ώστε να βγουν έγκαιρα και αυτό που θα αφήσουν πίσω τους να είναι χρήσιμο προϊόν.

 

Αν σε βοηθάει η ποδοσφαιρική αναλογία, ποδοσφαιριστής πάνω από 45 χρονών επίσης θα το έχει γυρίσει σε manager. Αυτό δε σημαίνει πως το κάνει επειδή manager είναι "καλύτερη δουλειά" τελεία και παύλα. Απλώς είναι καλύτερη δουλειά για κάποιον που από τη μία δε μπορεί να τρέχει σαν 20χρονος και από την άλλη ξέρει πώς να βάλει τους 20χρονους να τρέχουν για να μπουν τα γκολ.

 

Βεβαίως μπορεί να έχω κάνει εξαρχής λάθος υπόθεση -- αν είναι έτσι, τα παραπάνω εγκυκλοπαιδικά.

 

Παίδες, ζούμε στην εποχή του remote working. Καθήστε 1-2 χρόνια στα 12-13 άωρα και μάθετε πολύ καλά τις τεχνολογίες και χτυπήστε μετά remote θέσεις. Σε μία που εργάζομαι εγώ (ως εξωτερικός) πληρώνομαι 15€/ώρα που είναι εξαιρετικά για Ελλάδα και σχεδόν τίποτα γι'αυτούς. Άλλοι γνωστοί που έχω χτυπάνε έως 20/ώρα. Όλα αυτά απο την άνεση του γραφείου μέσα στο σπίτι φορώντας πιτζάμες.

 

Τα νούμερα παίζουν σε πολύ μεγαλύτερο range πάντως. Προσωπικά έχω ακούσει περιπτώσεις για 100 και το δικό μου range είναι 50-80. Για νούμερα αγνώστων, ορίστε ένα παράδειγμα που αν και το επέλεξα ακριβώς επειδή είναι μη-αντιπροσωπευτικό εντούτοις δίνει μια ιδέα του πού μπορεί κανείς να φτάσει. Homakov rules.

 

Disclaimer: δε βγάζω το ψωμί μου από consulting.

 

Μια απορία ZAKKWYLDE, τι κάνεις σε περίπτωση που ας πούμε ότι προγραμματίζεις σε java και ο εργοδότης σου ζητάει κάτι, μια προσθήκη, αλλά δεν γνωρίζεις πως υλοποιείται? 

 

Πάνω απ' όλα είσαι ειλικρινής. "Δεν έχω εμπειρία σ' αυτό, μπορώ αν θέλεις να το ψάξω με όρους ΧΥΖ".

 

Εγώ έχω μία άλλη απορία πόσα παίρνει ας πούμε κάποιον προγραμματιστή ώστε να μπορεί να πει εγώ χρεώνω 20 και 30Ε την ώρα.

Και μία ακόμα απορία ήταν δεν είναι καλύτερο να είσαι expert  σε ένα συγκεκριμένο θέμα παρά λίγο από όλα;

Γιατί έχω δει αγγελίες που ζητάνε 15 διαφορετικές γλώσσες, για ποιο λόγο;

 

Το πρώτο δεν το κατάλαβα.

 

Το δεύτερο: είναι καλύτερο να είσαι expert σε ένα συγκεκριμένο θέμα. Αλλά expert σε ένα θέμα δε σημαίνει άσχετος σε όλα τα υπόλοιπα. Αυτό τις περισσότερες φορές είναι πολύ κακό, αν και υπάρχουν εξαιρέσεις όπου το κολοσσιαίο expertise σε κάτι είναι αρκετό για να μην παίζει ρόλο τίποτε άλλο. Σχετικό.

 

----------------------------

 

Τα περισσότερα από τα παραπάνω δεν είχα χρόνο να τα αναπτύξω όσο θα ήθελα. Μην τα πάρετε κυριολεκτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα χρόνια, επί πόσες ώρες τη μέρα, πάνω κάτω, χρειάζεται κάποιος με στοιχειώδης γνώσεις προγραμματισμού (ότι μαθαίνεις σε ένα ΤΕΙ πληροφορικής), να αφιερώσει στην εκμάθηση προγραμματισμού, για να τον πάρουν για remote worker;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα χρόνια, επί πόσες ώρες τη μέρα, πάνω κάτω, χρειάζεται κάποιος με στοιχειώδης γνώσεις προγραμματισμού (ότι μαθαίνεις σε ένα ΤΕΙ πληροφορικής), να αφιερώσει στην εκμάθηση προγραμματισμού, για να τον πάρουν για remote worker;

 

Περίπου όσα μόρια ενός τυχαίου αερίου σε τυχαία θερμοκρασία και πίεση χτυπούν τα τοιχώματα τυχαίου εμβαδού του δοχείου που τα περιέχει, επί το αποτέλεσμα της 4ης ζαριάς.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου όσα μόρια ενός τυχαίου αερίου σε τυχαία θερμοκρασία και πίεση χτυπούν τα τοιχώματα τυχαίου εμβαδού του δοχείου που τα περιέχει, επί το αποτέλεσμα της 4ης ζαριάς.

 

Δε νομίζω ότι η ερώτησή μου ήταν τόσο... χαοτική. Φυσικά και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (συγκέντρωση, ευκολία μάθησης κτλ.), αλλά παρόλα αυτά, μια απάντηση "1 ή 2 χρόνια επί 6 ώρες τη μέρα", θα μου έδεινε να καταλάβω πως είναι κάτι εφικτό μάλλον, ενώ μια απάντηση "10 χρόνια επί 8 ώρες τη μέρα", θα μου έδινε να καταλάβω ότι είναι κάτι με το οποίο λίγοι μπορούν να ασχοληθούν, οι οποίοι έχουν σπουδάσει και δουλέψει χρόνια ή έχουν ασχοληθεί από παιδιά (ή έχουν IQ 200).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν είναι στάνταρ όταν ρωτάς πόσο θα με πάρει να μάθω το τάδε. Εσυ μπορεί να κάτσεις να ασχοληθείς από σήμερα και σε 1 χρόνο να δουλεύεις σε remote worker, ενώ εγώ αν ασχοληθώ τις ίδιες ώρες με σένα σε 1 χρόνo ίσως να δυσκολεύομαι ακόμα να γράψω μια συνάρτηση που βρίσκει ανάμεσα σε 5 αριθμους τον μεγαλύτερο. Δεν ξέρω ποσο καλό ήταν το παράδειγμά μου αλλά γενικά δεν παίζει μόνο ρόλο το πόσο καιρό θα ασχοληθείς(σίγουρα είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας αλλά όχι με την έννοια που το ρωτάς εσύ: -πείτε πάνω κάτω ώρες) αλλά και το πόσο γρήγορα θα "πιάνεις" αυτά που θα κάνεις. Άρα νομίζω πως η απάντηση του #mvaggel ήταν η καλύτερη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι η ερώτησή μου ήταν τόσο... χαοτική. Φυσικά και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (συγκέντρωση, ευκολία μάθησης κτλ.), αλλά παρόλα αυτά, μια απάντηση "1 ή 2 χρόνια επί 6 ώρες τη μέρα", θα μου έδεινε να καταλάβω πως είναι κάτι εφικτό μάλλον, ενώ μια απάντηση "10 χρόνια επί 8 ώρες τη μέρα", θα μου έδινε να καταλάβω ότι είναι κάτι με το οποίο λίγοι μπορούν να ασχοληθούν, οι οποίοι έχουν σπουδάσει και δουλέψει χρόνια ή έχουν ασχοληθεί από παιδιά (ή έχουν IQ 200).

 

Το ότι κατάλαβες που αποσκοπούσε η απάντηση μου είναι παρήγορο, οι περισσότεροι που κάνουν παρόμοιες ερωτήσεις και παίρνουν παρόμοιες απαντήσεις νομίζουν ότι τους ειρωνεύεσαι, στραβώνουν, βρίζουν, πάντως δεν προσπαθούν να καταλάβουν τί εννοείς με αυτό που λες. Well Done ως εδώ ;-)

 

Το ότι ποσοτικοποιείς την απάντηση που περιμένεις δείχνει ότι έχεις μια τάση προς τέτοιες ασχολίες, καθότι, τελικά, στον προγραμματισμό όλα είναι νούμερα.

 

Το ότι επιμένεις να θες μια τέτοια απάντηση δείχνει ότι έχεις ένα θέμα στην μοντελοποίηση προβλημάτων. Για παράδειγμα, τί σε νοιάζει πόσα χρόνια επί πόσες ώρες αν πληρώνεσαι γι αυτές? Ή τι σημασία έχει να ξέρεις τα πάντα εκτός του πως να "πουλήσεις" τον εαυτό σου στον υποψήφιο remote πελάτη?

 

Ο προγραμματισμός δεν είναι πρωταθλητισμός. Ναι, χρειάζεται το ταλέντο όπως και στον αθλητισμό αλλά αν λιώσεις ένα χρόνο πάνω στο πληκτρολόγιο θα βελτιωθείς τόσο όσο αν κάνεις μια κουβέντα με κάποιον (ή διαβάσεις ένα βιβλίο/άρθρο/whatever) που ξέρει και μπορεί να σου μεταδώσει κάποιες ιδέες/αρχές/τεχνικές πάνω στο αντικείμενο. Και δεν εννοώ να τις μάθεις απλά αλλά να τις κατανοήσεις. Και εννοείται πως δεν θα γλιτώσεις το πληκτρολόγιο, αλλά τουλάχιστον θα έχεις κάτι αξιόλογο να εξασκήσεις.

 

Εν κατακλείδι, αν θες να μάθεις προγραμματισμό για να πιάσεις δουλειά, χαμένος χρόνος. Μπορεί να βγάλεις λεφτά από αυτό, αλλά θα μπορείς να τα βγάλεις πιο εύκολα και πιο "χαρούμενα" κάνοντας κάτι άλλο που σου αρέσει. Αν πάλι είσαι περίεργος να δεις πως γίνεται κάτι ή πως θα λύσεις ένα δικό σου πρόβλημα ή κάποιου θείου που έχει μαγαζί και θέλει να περνάει εύκολα στο Pc πόσες ξανθές και πόσες μελαχρινές μπήκαν να ψωνίσουν, τότε κάντο. Αν είσαι ή γίνεις καλός, απλά θα είσαι έτοιμος όταν βρεθεί η κατάλληλη ευκαιρία, είτε την ψάξεις είτε όχι.

 

Υ.Γ. Πάψε να μετράς τις ώρες. There's no such thing as "Σε 412 ώρες θα είμαι γαμάτος προγραμματιστής" ;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ερώτηση που έκανα, δεν ήθελα καθόλου ακρίβεια. Δε με ενοχλούσε καν μια απάντηση με απόκλιση ωρών μέχρι και 3 φορές μικρότερη ή μεγαλύτερη. Επίσης, μιλούσα κατά προσέγγιση, για το μέσο όρο και όχι για ακραίες περιπτώσεις. Εννοέιτω, πως το άτομο για το οποίο ρωτούσα πόσες ώρες χρειάζεται περίπου, θα είχε μια στοιχειώδη κλίση στον προγραμματισμό (αλλιώς δε θα είχε νόημα να ασχοληθεί), επομένως και μια ικανοποιητική νοημοσύνη (όχι κάτω από 90-100 IQ, χωρίς να είναι απόλυτο πάντα), μια στοιχειώδη συγκέντρωση και ότι θα καταλάβαινε αυτά που διάβαζε (ή αλλιώς, ότι οι ώρες οι οποίες "μετράνε", είναι μόνο ώρες που είναι συγκεντρωμένο και δεν ταξιδεύει αλλού). Τώρα, αν πάρουμε δυο τέτοια άτομα, το ένα με IQ 100 και το άλλο με IQ 130, το πρώτο λίγο λιγότερο συγκεντρωμένο, το δεύτερο απόλυτα στγκεντρωμένο, το πρώτο λίγο άτυχο στον τρόπο διαβάσματος και το δεύτερο εκπληκτικά τυχερό, δε νομίζω πως το πρώτο άτομο θα θέλει περισσότερες από τριπλάσιες ώρες απ' ότι το δεύτερο για να μάθει αυτά που θα έχει μάθει το δεύτερο, κάποια χρονική στιγμή. Συνεπώς, υπάρχει μια σημαντική απόκλιση στις ώρες, ανάλογα με τη συγκέντρωση, την κατανόηση και διάφορους άλλους παράγοντες, αλλά η απόκλιση αυτή έχει ένα συγκρίσιμο ανώτερο και κατώτερο όριο, όταν μιλάμε για άτομα κοντά στο μέσο όρο, με κλίση και θέληση να μάθουν προγραμματισμό.

Νομίζω ότι με ρώτησες έμεσα τί μου χρειάζεται να ξέρω πόσο θα πάρει σε κάποιον να αποκτήσει τις γνώσεις ενός remote worker. Αυτό είναι ένα ζήτημα προς συζήτηση. Αλλά, εκτός από την πρακτική χρησιμότητα μιας γνώσης, πάντα υπάρχει και η θεωριτική. Έχεις μια καλύτερη και πιο σφαιρικη οπτική για το πως λειτουργεί η παγκόσμια αγορά και, ακόμη πιο αφηρημένα, για το πως λειτουργεί το σύμπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

White_Dragon, η ερώτηση που κάνεις δε μπορεί να απαντηθεί, τελεία. Ειδικά εφόσον κλείνεις με το αποτελειωτικό "να τον πάρουν". Ξέρω γω; Αν δώσεις τη χαμηλότερη τιμή απ' όλους υποθέτω σύντομα κάποιος θα σε πάρει ακόμα κι αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ μέχρι τώρα στη ζωή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φτάσεις στο σημείο να ρωτάς πόσες ώρες χρειάζεσαι για να κάνεις κάτι, τότε μην το κάνεις καθόλου γιατί δεν είναι για εσένα. Και δεν είναι για εσένα γιατί ο κόσμος είναι μεγάλος[1] και όλο και κάποιος θα βρεθεί που έχει ασχοληθεί όσο έχεις ασχοληθεί εσύ αλλά και θα του αρέσει. Οπότε είσαι εκτός συναγωνισμού αυτόματα.

 

[1] Και μικρός παράλληλα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

White_Dragon, η ερώτηση που κάνεις δε μπορεί να απαντηθεί, τελεία. Ειδικά εφόσον κλείνεις με το αποτελειωτικό "να τον πάρουν". Ξέρω γω; Αν δώσεις τη χαμηλότερη τιμή απ' όλους υποθέτω σύντομα κάποιος θα σε πάρει ακόμα κι αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ μέχρι τώρα στη ζωή σου.

 

Εφόσον μιλάμε προσεγγιστικά και με μέσους όρους, "να τον πάρουν" εννοώ "να έχει πάνω από 50% πιθανότητα να τον πάρουν, με μια τιμή κοντά στο μέσο όρο". Επειδή μίλησα με ώρες και ο αριθμός ωρών θυμίζει ακρίβεια (όσο και να λέω εγώ ότι δε θέλω) και είναι δύσκολο να δώσει κάποιος μια ακριβή απάντηση στο θέμα, χωρίς να κάνει αμέτρητα πειράματα σε πληθυσμό, σκέφτομαι ότι ίσως θα ηταν καλύτερα να το μετρήσω σε... σχολές. Θα μπορούσα να πω "το φόρτο εργασίας των γνώσεων που πρέπει να αποκτήσει είναι περίπου όσο πόσες φορές το φόρτο ενός ΤΕΙ ή  ΑΕΙ πληροφορικής;".

 

Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί να θέλει κάποιος να ξέρει. Ενδεικτικά, κάποιοι που δε με αφορούν:

1. Μια γυναίκα που θέλει ντε και καλά να κάνει παιδί και θέλει να ξέρει αν το να (έχει ελπίδες να) γίνει remote worker θα της πάρει μέχρι τα 40 της, οπότε δε θα προλάβει να κάνει παιδί και είναι καλύτερα να στοχεύσει σε κάτι πιο σύντομο σαν επάγγελμα.

2. Ένας φοιτητής, σε άθλια οικονομική κατάσταση, που θέλει ντε και καλά να κάνει καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και θέλει να μαζέψει αρκετά χρήματα. Θα μπορέσει, μέσω remote working να (ελπίζει ότι θα) τα βγάλει ή θα του πάρει μέχρι μια ηλικία που δε θα τον πέρνουν πια και θα πρέπει να βρει ένα άλλο επάγγελμα με αρκετά χρήματα, έστω και αν δεν του αρέσει τόσο, προκειμένου να πετύχει το όνειρό του;

3. Ένας άθρωπος που έχει κλίση και στον προγραμματισμό και στη φαρμακευτική, του αρέσουν και τα δυο και θέλει να ζυγίζει τον χρόνο που πρέπει να αφιερώσει στο καθένα προκειμένου να πετύχει κάποιους στόχους.

4. Ένας άνθρωπος, που έχει μωρά, που θέλει πολύ να τα γράψει στο summer school της αγγλίας (σχολείο βγαλμένο από τον "ιδανικό" κόσμο) όταν μεγαλώσουν λίγο και χρειάζεται αρκετά χρήματα γι' αυτό, αλλά έχει και άλλες χρήσιμες προτεραιότητες, εκτός από τον προγραμματισμό. Έτσι, θέλει να έχει μια εικόνα για το πόσο "με τα μούτρα" πρέπει να πέσει στον προγραμματισμό (εγκαταλείποντας τα υπόλοιπα) για να φτάσει το επίπεδο ενός remote worker, μέχρι την ηλικία που θα πάνε τα παιδιά του σχολείο. Θέλει να θέσει προτεραιότητες, λοιπόν (σύμφωνα με το νόμο των πιθανοτήτων, πάντα) και γι' αυτό χρειάζεται να ξέρει.

5. Ένας άνθρωπος που κάνει έρευνα στους πιο προσοδοφόρους κλάδους ανά έτος και η πληροφορία θα τον βοηθούσε στην έρευνά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...