Προς το περιεχόμενο

Kantar: Τα Windows Phone κερδίζουν έδαφος στην Ευρώπη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου ήρεμος είμαι και τα σχόλια τα δικά μου απαντούν στα δικά σαυ offtopic. Εσύ προλαβαίνεις και μπαίνεις σε WP ειδήσεις για να μηνμονεύσεις τα BlackBerry.

Να ζήσουμε να τα θυμόμαστε μία φάση.

Το ίδιο κάνουν και κάποιοι άλλοι BB fans, από όσο ξέρω δεν είμαι εγώ που συνηθίζω να μπαίνω να μιλάω για WP εκεί που έχει ειδήσεις για ΒΒ.

Οπότε τα περί butthurt τα επιστρέφω όλα αφιερωμένα για δική σου πάρτη, sorry.

 

Και τελικά αποφασίστε όταν κατηγορείτε τα WP, τα ποσοστά τους σημαίνουν κάτι ή όχι,

γιατί αναλόγως θα ισχύει και για τα BB και πολύ περισσότερο μάλιστα.

Άντε θυμηθήκαμε τους νεκρούς τώρα...

 

ΥΓ: Την καραμέλα για τα εταιρικά μερίδια που δεν υπάρχουν κιόλαας πια, μέχρι πότε να την πιπιλάμε;...

ΥΓ2: Η Microsoft θα εξαφανιστεί, το ακούσαμε. Αλλά θα μείνει ο highlander  η BB, LOL... ;Όταν θα ανατείλει ο Ήλιος από τα δυτικά. Δεν περιάζει κουράγιο.

ΥΓ3: Ποτέ δεν είναι να πιστεύεις τις έρευνες σίγουρα, ούτε όταν είναι ευνοϊκές ούτε όταν δεν είναι. Αρκεί να είσαι συνεπής στο ό,τι λες.

ΥΓ4: Όλο τον τελευταίο καιρό ειδήσεις για BB, κατά τα λοιπά δεν πέφτει διαφήμιση.

 

Δεν σου φταίω εγώ που δεν ξέρεις να διαβάζεις. Ο σχολιασμός που έγινε ήταν σχετικά με τον αριθμό των OS που είναι 4 (5 άμα βάλεις και το FireFox OS). Τα περί κατηγορίες κτλ τα κατεβάζεις μόνος σου, όπως και κάθε φορά λες τις ίδιες χαζομάρες περί "νεκρών" κτλ μπούρδες.

 

1. Για Ελλάδα μιλάς; Αν όχι μάθε να κάνεις σωστή έρευνα.

2. ?? Συνεχίζεις και κατεβάζεις ότι θες.

3. Δεν διαφωνώ.

4. Αφού το λες εσύ.

 

Και μετά συνεχίζεις παρακάτω το παραλήρημα σου.. Μία κουβέντα λέει κάποιος 25 απαντάς εσύ. Butthurt..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν σου φταίω εγώ που δεν ξέρεις να διαβάζεις. Ο σχολιασμός που έγινε ήταν σχετικά με τον αριθμό των OS που είναι 4 (5 άμα βάλεις και το FireFox OS). Τα περί κατηγορίες κτλ τα κατεβάζεις μόνος σου, όπως και κάθε φορά λες τις ίδιες χαζομάρες περί "νεκρών" κτλ μπούρδες.

 

1. Για Ελλάδα μιλάς; Αν όχι μάθε να κάνεις σωστή έρευνα.

2. ?? Συνεχίζεις και κατεβάζεις ότι θες.

3. Δεν διαφωνώ.

4. Αφού το λες εσύ.

 

Και μετά συνεχίζεις παρακάτω το παραλήρημα σου.. Μία κουβέντα λέει κάποιος 25 απαντάς εσύ. Butthurt..

Αγόρι μου μάθε να μιλάς καλύτερα. Τελειώσαμε μαζί σου, όταν δεν είχες τί να ψελλίσεις. Τουλάχιστον τώρα να ξέρουν όλοι ότι δεν αξίζει να σου δίνουμε σημασία να απαντάμε.

 

@Grey Warden

Αυτό είπα, ότι δεν επιβεβαιώνεται η προέλευση των στοιχείων. Αυτό είναι που εγώ είπα.

 

Θα μπορούσα να ψάξω το θέμα γιατί εγώ φυσικά και δεν εθελοτυφλώ, αλλά επειδή θεωρώ ότι για τα δικά μου δεδομένα το κούρασα, και για να καταλαβαινόμαστε, πραγματικά είμαι ανοικτός σε συζήτηση αλλά μια φορά δε θεωρώ ότι κανείς δεν είναι άγιος, καμία Kantar κανένα site και επομένως ό,τι προηγήθηκε και αφορούσε υπαινιγμούς για το ένα ή το άλλο, ότι συμβαίνει εδώ και όχι αλλού με το μάρκετινγκ,

ε αυτό το θεωρώ εθελοτυφλία.

Ξέρουμε πολύ καλά ποιοί και πώς και πόσα λεφτά διοχετεύουν στο μάρκετινγκ, κανείς αναμάρτητος μεταξύ των κολασμένων.

.

Επανααμβάνω και στέκομαι σ' αυτό

Προσωπικά θεωρώ ότι τα πάντα είναι κομμάτι του μάρκετινγκ. Από τις δήθεν στατιστικές έρευνες ερευνητικών οίκων,

από τις πωλήσεις που ανακοινώνονται από τις δημόσιες σχέσεις των κατασκευαστών,

από τα site τεχνολογίας,

από τα forum trolls (ναι υπάρχουν και επαγγελματίες χωρίς πλάκα),

μέχρι τα κινητά που ξέρει να προωθεί ο υπάλληλος στο κατάστημα.

 

:Από τη στιγμή που ΕΓΩ είμαι ευχαριστημένος και δε μου λείπει τίποτε, δε μου καίγεται καρφί ούτε για τον κόσμο ούτε για τις έρευνες. Είναι μια στάση γενική που τηρώ , και όχι μόνο για κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τώρα είδα οτι τα πινακάκια έχουν δημιουργηθεί από το wmpoweruser. Η επίσημη πηγή που έχουμε για τους αριθμούς είναι η Kantar, δεν παίρνουμε ως απαραίτητα σωστο το τι λέει η Kantar αλλά τα στοιχεία της έχουν χαλκευθεί από το wmpoweruser και σε συνεργασία με το gsm arena που διέγραψε το σχόλιο μου όπου επισήμαινα το λάθος. To ίδιο το wmpoweruser που είχε το πινακάκι που αναποκρινόταν με τα νούμερα της Kantar τον Δεκεμβριο του 2013 με 11,3 τώρα μας λέει οτι μπαίνει δυναμικά με 10.3 στην Αγγλία. Μνήσθητι μου... Κύριε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσα να ψάξω τί και πώς γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν χοντρό και λογικά όταν δημοσίως διακινείται μια σπερμολογία σε βάρος οποιουδήποτε επισύρει συνέπειες.

Γιατί αποτελεί δυσφήμιση το να πλαστογραφούνται στοιχεία.

Και κυρίως όταν οι διακινητές της είδησης είναι επώνυμοι, οπότε αναλαμβάνουν το βάρος της εθύνης τόσο έναντι της Kantar όσο και ενώπιον του δικού τους κοινού.

Οπότε κάποια βάση με κάποιο πάτημα και κάποιο τρικ αναφέρονται πιθανώς αυτοί οι αριθμοί.

 

Εκτός εάν και εδώ θα σταθώ,

εάν όντως η Kantar είχε παλαιότερα δώσει τα στοιχεία του wmpoweruser, τα οποία όμως αναθεώρησε στο μεσοδιάστημα σε αυτά που έχει online, κάτι το οποίο δεν θεωρώ απίθανο.

Οπότε υποψιάζομαι ότι ίσως, ίσως, δεν παίρνω και όρκο σε κάτι τέτοιο να υπάρχει ένα πάτημα.

Το να διακινείς στοιχεία που ενδεχομένως διασύρουν τη φήμη της όποιας Kantar , δε νομίζω ότι είναι ένα ρίσκο που έτσι εύκολα θα αναλάμβανε κανείς.

Η γνώμη μου είναι αυτή, ότι η αλήθεια βρίσκεται στη μέση μάλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσα να ψάξω τί και πώς γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν χοντρό και λογικά όταν δημοσίως διακινείται μια σπερμολογία σε βάρος οποιουδήποτε επισύρει συνέπειες.

Γιατί αποτελεί δυσφήμιση το να πλαστογραφούνται στοιχεία.

Και κυρίως όταν οι διακινητές της είδησης είναι επώνυμοι, οπότε αναλαμβάνουν το βάρος της εθύνης τόσο έναντι της Kantar όσο και ενώπιον του δικού τους κοινού.

Οπότε κάποια βάση με κάποιο πάτημα και κάποιο τρικ αναφέρονται πιθανώς αυτοί οι αριθμοί.

 

Εκτός εάν και εδώ θα σταθώ,

εάν όντως η Kantar είχε παλαιότερα δώσει τα στοιχεία του wmpoweruser, τα οποία όμως αναθεώρησε στο μεσοδιάστημα σε αυτά που έχει online, κάτι το οποίο δεν θεωρώ απίθανο.

Οπότε υποψιάζομαι ότι ίσως, ίσως, δεν παίρνω και όρκο σε κάτι τέτοιο να υπάρχει ένα πάτημα.

Το να διακινείς στοιχεία που ενδεχομένως διασύρουν τη φήμη της όποιας Kantar , δε νομίζω ότι είναι ένα ρίσκο που έτσι εύκολα θα αναλάμβανε κανείς.

Η γνώμη μου είναι αυτή, ότι η αλήθεια βρίσκεται στη μέση μάλλον..

 

Το τελευταίο που λες θα ίσχυε αν δεν υπήρχε αναπαραγωγή άρθρων με το 12 τοις εκατό σε πίνακες που βασίζονται στα στοιχεία της Kantar ήδη από τότε. Τυχαία ανακάλυψα το ΄΄λάθος΄΄. Δεν χρειάζεται να σου δώσει η Kantar τπτ προσωπικά. Υπάρχουν και άρθρα του wmpoweruser που παρουσιάζουν τα wp σε υψηλότερο ποσοστό από το 10.3 που έχει τώρα κατά το προηγούμενο φθινόπωρο. Παρέθεσα κιόλας ένα, κι αυτός σαν πηγή χρησιμοποιεί την Kantar και τον χάρτη της και τώρα έτυχε να του ΄΄ξεφύγει΄΄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grey Warden μην το ζορίζεις . Αν δεν θέλουν να δούνε τα σωστά στατιστικά δεν θα τα δούνε ποτε ή θα τα ερμηνεύσουν οπως θέλουν. Ορίστε και μεσα στο insomnia άρθρο που δείχνει οτι τον οκτωβριο του 2013 τα wp είχαν πιάσει 12% και μετά άρχισε η κατρακύλα για να ανεβεί πάλι λίγο τωρα http://www.insomnia.gr/topic/508959-μερίδιο-άνω-του-10-για-τα-windows-phone-στην-ευρώπη/?hl=%2Bkantar

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grey Warden μην το ζορίζεις . Αν δεν θέλουν να δούνε τα σωστά στατιστικά δεν θα τα δούνε ποτε ή θα τα ερμηνεύσουν οπως θέλουν. Ορίστε και μεσα στο insomnia άρθρο που δείχνει οτι τον οκτωβριο του 2013 τα wp είχαν πιάσει 12% και μετά άρχισε η κατρακύλα για να ανεβεί πάλι λίγο τωρα http://www.insomnia.gr/topic/508959-μερίδιο-άνω-του-10-για-τα-windows-phone-στην-ευρώπη/?hl=%2Bkantar

 

Πραγματικά ντρέπομαι για το gsm arena που διέγραψε το σχόλιο μου που επισήμαινε το λάθος. Κι αυτοί μεσα στο κόλπο. Με το ζόρι να δείξουν δυναμική ενός os. Τρέμω τι άλλα πράγματα διαβάζουμε κατα καιρούς για όλα τα os.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows Phone αυτό που χρειάζονται εκτός από την (φυσικά) καινούργια έκδοση λειτουργικού είναι να μπορέσει να προσελκύσει περισσότερους developers. 

Με 1,3 millions το Google Play και 1,2 millions to App Store τα WP είναι (ακόμη) πολύ πίσω με 300000.

 

Και μην μου πείτε πια είναι αυτή η εφαρμογή που δεν βρίσκω στο Windows Store γιατί είναι αρκετές που χρειαζόμουν και δεν υπήρχαν όταν δοκίμασα και αγόρασα ένα Windows Phone κινητό.

 

Τον Απρίλιο αγόρασα το Lumia 925 στην αρκετά καλή τιμή των 220€. Μου άρεσε σαν συσκευή και ήθελα να δοκιμάσω τα WP. Προσωπικά χρησιμοποιώ αρκετά Apps από τράπεζες και από αυτά που χρειαζόμουν υπήρχε μόνο ένα.

To Dropbox επίσημο app τότε αν θυμάμαι καλά δεν υπήρχε κ.α.

Το user interface μερικών app που χρησιμοποιούσα ήταν γελοίο σε σχέση με ότι είχα συνηθίσει σε iOS και Android.

 

Τώρα σαν συσκευή καλή και ωραία αλλά ζεσταινόταν εύκολα και η μπαταρία ήταν απλά απογοητευτική με την χρήση που κάνω εγώ. Συνήθως κάνω 1,5 με 2 φορτίσεις την ημέρα σε συσκευές όμως με το 925 χρειαζόμουν σίγουρα τρεις. 

 

Το αποτέλεσμα ήταν να το πουλήσω μετά από ένα μήνα και να προβώ στην αγορά άλλης συσκευής. Και (σίγουρα/μάλλον) υπάρχουν και άλλοι (χιλιάδες )δυσαρεστημένοι χρήστες όπως εγώ που δεν θα πάνε στα WP, τουλάχιστον (εγώ όχι) για τα επόμενα 2 με 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@iPhoTe64...

Κρίμα που το πούλησες...

Έχει εφαρμογές από 3 τράπεζες πια (ALPHA, EUROBANK, WINBANK), οι οποίες είναι ΠΑΡΑ πολύ καλές και οι τρεις. Και μάλιστα εδώ και πολλού μήνες... Οπότε υποθέτω αν πριν το πουλήσεις ξαναέψαχνες ίσως να είχαν βγει.

Επίσης έχει πάρει το windows 8,1 update 1, που έχει πάρα πολλές καινούργιες δυνατότητες (notifications, folders, backgrounds και άλλο πολλά). Επίσης υπάρχουν κινητά με πολύ μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@iPhoTe64...

Κρίμα που το πούλησες...

Έχει εφαρμογές από 3 τράπεζες πια (ALPHA, EUROBANK, WINBANK), οι οποίες είναι ΠΑΡΑ πολύ καλές και οι τρεις. Και μάλιστα εδώ και πολλού μήνες... Οπότε υποθέτω αν πριν το πουλήσεις ξαναέψαχνες ίσως να είχαν βγει.

Επίσης έχει πάρει το windows 8,1 update 1, που έχει πάρα πολλές καινούργιες δυνατότητες (notifications, folders, backgrounds και άλλο πολλά). Επίσης υπάρχουν κινητά με πολύ μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας....

 

Εδώ είναι το θέμα. Είναι πολύ καλό αυτό για τους ήδη κατόχους wp συσκευών αλλά δεν είναι λόγος προσέλκυσης νέων αγοραστών που τα απολαμβάνουν όλα αυτά εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...