Προς το περιεχόμενο

Υποστήριξη ελληνικής φωνητικής πληκτρολόγησης πλέον και στο Android


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δοκίμασα, καλή φάση

Μου έχει ως 1η επιλογή τα αγγλικά όμως και κάποιες φορές μπερδεύεται και γράφει αγγλικές λέξεις, χωρίς νόημα φυσικά

Επίσης κάτι πρέπει να γίνει με τα σημεία στίξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό στην ουσία είναι προσθήκη στο φωνητικό πληκτρολόγιο της Google, τα πληκτρολόγια που γράφουμε δεν επηρεάζονται.

 

Απλά το φωνητικό της Google είναι αυτό που δουλεύει με google search και google now, για αυτό είναι σημαντική προσθήκη

 

Για να αποκτήσει πλέον νόημα και στη χώρα μας η συγκεκριμένη δυνατότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το έβαλα κανονικά, στα sms δουλευει κάπως αλλά όταν το χρησιμοποίησα στο FB ούτε καν... από όσα είπα έπιασε μια ελληνική λέξη την οποία και μετά διέγραψε για να μου βγάλει ότι να ναι στα αγγλικα. καλή προσπάθεια δε λέω αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το έβαλα κανονικά, στα sms δουλευει κάπως αλλά όταν το χρησιμοποίησα στο FB ούτε καν... από όσα είπα έπιασε μια ελληνική λέξη την οποία και μετά διέγραψε για να μου βγάλει ότι να ναι στα αγγλικα. καλή προσπάθεια δε λέω αλλά....

Εμενα παντου δουλευει μια χαρα..αμα εχεισ βαλει 2 γλωσσες αγγλικα και ελληνικα εχει bug δεν αλλαζει,,πρεπει να πας εκει που λεει προσθηκη η καταργηση γλωσσων και ασε μονο τα ελληνικα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, στην εντολή "κάνε κλήση *Τάδε*" αυτό μου βγάζει "κάνε κλίση *ταδε*" :ρ

 

 

Με το ok google (από όποια οθόνη θες αν έχεις κάνει την ανάλογη ρύθμιση) μπορείς να του πεις call stefanos ,ή ok google send message to stefanos

Με λατινικούς χαρακτήρες greeklish, τα βγάζει μια χαρά

Δεν υποστηριζει ακομα εντολες στα Ελληνικα. Πχ "ξυπνησε με σε 1 ωρα", "καλεσε τον Γιωργο", πρεπει να πεις "wake me up in 1 hour" , "call George".

 

Θα το προσθεσουν αργοτερα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλει ερωτηματικό σε μια πρόταση, λες απλά ερωτηματικό; Πχ στα μηνύματα απλά γράφει την λέξη ερωτηματικό.

 

Επιπλέον, ότι βάζω στο Google Now, μου τα "ψάχνει" από το Search, ακόμα και στα αγγλικά πχ Wake me up in 1 hour. Πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει, σχεδόν δάκρυσα...

 

εγω ξεσπασα σε δακρυα χαρας σαν παραμιθεησον ειναι!

 

μια φορα και ενα και καιρο.... και ζησαν αυτοι καλα και η γοογλε ξυπνησε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστηριζει ακομα εντολες στα Ελληνικα. Πχ "ξυπνησε με σε 1 ωρα", "καλεσε τον Γιωργο", πρεπει να πεις "wake me up in 1 hour" , "call George".

 

Θα το προσθεσουν αργοτερα αυτο.

Δουλεύει ΣΚΑΤΑ ακόμα για μας τους Έλληνες.

 

Το δοκίμασα στο tablet μου που έβλεπε τα ελληνικά

 

Το θέμα για μένα δεν είναι να κάνει εντολές στα ελληνικά, αλλά να καταλαβαίνει ελληνικά μαζί με αγγλικά και αυτό δε το κάνει καθόλου καλά

 

Άμα βάλεις μόνο ελληνικά δε δουλεύει το ok Google. Αν βάλεις και ελληνικά και αγγλικα ανάλογα το τι γλώσσα θα αρχίσεις να μιλάς με αυτή συνεχίζει, δε μπορεί να ανταλλάξει τη γλώσσα καθώς μιλάς και σε αγγλικό κείμενο να χώσει ελληνικές λέξεις

 

Οπότε αν θες να κάνεις πράγματα με τις επαφές σου, θα πρέπει να τις έχεις greeklish που τα καταλαβαίνει μια χαρά και να δίνεις εντολές στα αγγλικά

 

Αν πεις: ok google, call Πέτρος δε σε καταλαβαίνει

 

Και να πεις πάρε τον Πέτρο είναι μακρινό όνειρο

 

Δυστυχώς απογοητεύτηκα, θέλει πολλή δουλειά ακόμα

 

Επίσης όταν πήγαινα να ξεκινήσω με, οκ google και προσπάθησα να φτάσω να στείλω μηνύματα στο viber μου έλεγε ότι τα τάδε νούμερα δεν έχουν viber... αυτό το bug δε ξερω πώς προκύπτει

 

Τελοσπαντων θα περιμένω βελτιώσεις στο μέλλον

 

Σαν πρόγραμμα απλά για να πληκτρολογήσει κάνεις ελληνικά μιλώντας δε με εντυπωσιάζει, το Swype+Dragon δεν το αγγίζει τίποτα και ούτε πρόκειται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε αν υπαρχει συνδεση με "Ok Google" "Κάλεσε τον Γιώργο" ?

Αυτό εξηγώ παραπάνω

 

Ούτε καν αυτό που λες

 

Ούτε και το ok Google call Γιώργο θα δουλέψει

 

Το μόνο που θα δουλέψει είναι να κάνεις edit την επαφή από "Γιώργος" σε "Giorgos" και το ok Google, call giorgos θα δουλέψει κανονικά

 

Μάλλον θα δουλέψει και στη συνέχεια η εκφώνηση του μηνύματος ή mail στα ελληνικά, γιατί θα ξεκινήσει νέα ηχογράφηση

 

Αλλά ελληνικά με αγγλικά ΔΕΝ ανακατεύει στο ίδιο κείμενο ρε γαμώτο, θέλει βελτίωση οπωσδήποτε, δε γίνεται να έχουμε τις επαφές μας σε greeklish λες και είμαστε 12χρονα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...