Προς το περιεχόμενο

ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ δημόσια ή ιδιωτικά. Κόστος+ιατροί


abc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντού με μέθη γίνεται. Τους έκανες λάθος ερώτηση και τους ψάρωσες γιαυτό σου απάντησαν μλκ :)

Μέθη δεν σου κάνουν αν το ζητήσεις ή έχεις πάει ασυνόδευτος και σκοπέυεις να οδηγήσεις μετά κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού με μέθη γίνεται. Τους έκανες λάθος ερώτηση και τους ψάρωσες γιαυτό σου απάντησαν μλκ :)

Μέθη δεν σου κάνουν αν το ζητήσεις ή έχεις πάει ασυνόδευτος και σκοπέυεις να οδηγήσεις μετά κλπ

 

οχι ρε εσυ ρωτησα εχω ακουσει οτι η μεθυ ειναι ακριβη και πολλα νοσοκομεια δεν κανουν και μου λεει αυτο εξαρταται απο το νοσοκομειο και την οικονομικη διαχειρηση που κανει αλλιως θα μου ελεγε οτι ολα κανουν.

Ευαγγελισμο εχω κανει αρκετες φορες παντα με μεθη .

 

στον "κανονικο" η στην πολυκλινικη στην πειραιος γιατι εχουν γινει ενα πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε εσυ ρωτησα εχω ακουσει οτι η μεθυ ειναι ακριβη και πολλα νοσοκομεια δεν κανουν και μου λεει αυτο εξαρταται απο το νοσοκομειο και την οικονομικη διαχειρηση που κανει αλλιως θα μου ελεγε οτι όλα κάνουν

Θέμα κόστους δε νομίζω να είναι. Τα συνηθισμένα φάρμακα που δίνουμε ως μέθη στις ενδοσκοπησεις (midazolam, alfentanyl) κοστίζουν περίπου 4 και 12 ευρώ αντίστοιχα ανά αμπούλα. Σπάνια χρησιμοποιούμε πλήρη δόση.

Στις βρογχοσκοπησεις που ξέρω με σιγουριά, όλοι κάνουν τουλάχιστον ήπια μέθη, εξαρτάται από το γιατρό με ποιο φάρμακο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω πάσο, ίσως να 'χουν αλλάξει τα πράγματα τώρα τελευταία. Πάντως Σισμανόγλειο, Άγιο Σάββα, Γεννηματά, Ιπποκράτειο, Κωνσταντοπούλειο έχουμε κάνει εγώ ή δικοί μου τα τελευταία 2-3 χρόνια με δυνατότητα μέθης χωρίς χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω πάσο, ίσως να 'χουν αλλάξει τα πράγματα τώρα τελευταία. Πάντως Σισμανόγλειο, Άγιο Σάββα, Γεννηματά, Ιπποκράτειο, Κωνσταντοπούλειο έχουμε κάνει εγώ ή δικοί μου τα τελευταία 2-3 χρόνια με δυνατότητα μέθης χωρίς χρέωση.

 

ξερω οτι οσο μπορουν μειωνουν το κοστος πχ εχουν ταριφα η εξετασεις να ειναι εως 25 ευρω τον ασθενη στο πεδυ 

Θέμα κόστους δε νομίζω να είναι. Τα συνηθισμένα φάρμακα που δίνουμε ως μέθη στις ενδοσκοπησεις (midazolam, alfentanyl) κοστίζουν περίπου 4 και 12 ευρώ αντίστοιχα ανά αμπούλα. Σπάνια χρησιμοποιούμε πλήρη δόση.

Στις βρογχοσκοπησεις που ξέρω με σιγουριά, όλοι κάνουν τουλάχιστον ήπια μέθη, εξαρτάται από το γιατρό με ποιο φάρμακο.

 

οποτε ολα ειναι με μεθη και δεν θα εχω θεμα ? υπαρχει νοσοκομειο που να ειδικεύεται σε αυτα αυτα ή ολα ειναι στο ιδιο επιπεδο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

στον "κανονικο" η στην πολυκλινικη στην πειραιος γιατι εχουν γινει ενα πλεον.

 

 

Στο κανονικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γειά σας,

 

Είμαι 23 ετών, και πριν από ένα περίπου μήνα (κάτι λιγότερο) ένιωσα έντονη δυσφορία στο στήθος και ένα αίσθημα κάτι σαν βάρος (όχι τόσο έντονο όμως). Όταν το ένιωσα ήμουν σε εστιατόριο με αποτέλεσμα να αγχωθώ και να νιώθω έλλειψη οξυγόνου, ίσως γιατί ο χαζός είχα μαζί μου το ρολόι μου που μετρούσε παλμούς και τους είδα να ανεβαίνουν.

Μετά από αυτό ένιωθα την δυσφορία συχνά, έτσι μετά από 4 μέρες από το συμβάν πήγα σε καρδιολόγο (επειδή η μητέρα μου έχει ιστορικό, ήταν ένας λόγος παραπάνω). Μου έκανε καρδιογράφημα, echo, όλες τις γενικές αναλήσεις (αίματος, ούρων, θυροειδή) και βγήκαν όλα τέλεια.

Με ρώτησε αν το ένιωθα μετά από φαγητό κλπ και του είπα όχι, αλλά μου είπε ότι πρέπει να είναι οισπφαγίτιδα λόγω παλινδρόμησης. Μου χορήγησε από μόνος του repran 40 mg ένα κάθε πρωί, gaviscon όταν χρειάζεται και buscopan μόνο όταν πονάω. Εγώ ξεκίνησα να πέρνω τα repran και όποτε ένιωθα κάτι παραπάνω έπερνα και ένα buscopan. Ο καρδιολόγος μου είπε να τα παίρνω μέχρι να επανέλθω στα φυσιολογικά. Το λάθος μου νομίζω είναι που δεν πρόσεχα καθόλου την διατροφή μου τις βδομάδες αυτές (δεν μου είπε και κάτι ο γιατρός, ούτε γνώριζα).

Έτσι έτρωγα και πίτσες, και σουβλάκια, και καφέδες κι κόλες κανονικά (όχι κάθε μέρα βέβαια αλλα συχνά).

Με αποτέλεσμα πριν 3 μέρες το πρωί με μόνο ένα repran και ένα ποτήρι γάλα, να νιώθω κάψιμο κάτω χαμηλά και να τρέχω στις τουαλέτες 2 φορές με διάρροια. Μέτα που πέρασε έφαγα όσπρια και το βράδυ ένα μπέρκερ σπιτικό (χωρίς σάλτσες), την νύχτα όμως δύσπνοιες πάλι και έλλειψη οξυγόνου.

Τώρα 3 μέρες μετά προσέχω το φαγητό μου, παίρνω το repran και αγοράσα τα maalox για μετά το φαγητό και νιώθω καλύτερα, λίγο κάψιμο μόνο τα πρωινά κυρίως αλλά ανεκτό.

1. Προτείνετε να πάω σε γαστρεντερολόγο; (έχω τις αμφιβολίες μου για τον καρδιολόγο-παθολόγο που μου χορήγησε χάπια χωρίς να είναι η ειδικότητά του)

2. Θέλω να κάνω την γαστροσκόπηση λόγω όλων αυτών που ακούω για barrett κλπ, αν και φοβάμαι την διαδικασία

3. Είμαι και γενικότερα αγχώδης από μώρο για όλα, το ξέρω πως αυτό πρέπει να είναι ένας λόγος δυσφορίας, καψίματος κλπ, αλλά ΠΟΤΕ μου δεν είχα θέμα γαστρεντερικό ή με δύσπνοιες κλπ.

Το ξέρω πως χρειάζομαι και ιατρική γνώμη, αλλά εσείς τι πιστεύετε;

 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειπες μονος σου φιλε μου....Μια εξεταση σε ενα γαστροεντερολογο θα σου λυσει καθε απορια...Στην ηλικια σου το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι κατι σοβαρο αλλα...γιατρος δεν ειμαι .

 

Νομιζω ο καρδιολογος κακως ανακατευτηκε...Για αρχη μονο ενας παθολογος θα μπορουσε να δωσει γενικες οδηγιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω πως χρειάζομαι και ιατρική γνώμη, αλλά εσείς τι πιστεύετε;

 

Ευχαριστώ!

Και εγω αυτο πιστευω. Το πιο σωστο ειναι να παρεις μια ιατρικη γνωμη για το προβλημα που σε απασχολει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό να έχεις παλινδρόμηση,ανακάλυψα ότι έχω κ εγώ πρόσφατα, χωρίς να έχω συμπτώματα,μέχρι κάτι έντονους πόνους στο στομάχι.Πας σε ένα γαστρεντερολογο,σου κάνει μια γαστροσκοπηση κ βλέπεις τι συμβαίνει.Αποκλειεις τα οργανικά και αν είναι όλα καλά,ίσως είναι ψυχολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο απότομη παλινδρομηση ξαφνικα μπορει να σημαινει και αλλεργια σε κατι που κατεβαζεις . Ο καρδιολόγος τι δουλεια ειχε να σε φλομωσει στα χαπια ...

Κοιτα και αυτο

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B2%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CF%80%CF%85%CE%BB%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%8D

Ψυχολογικά τα ψαχνεις μετα με τις αστρολόγες :P πρωτα κοιτας πιθανή λοιμωξη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως γενικα απο οτι ειδα πλεον δυσκολα γραφουν εξετασεις στο δημοσιο, εχω παει δυο φορες σε γαστεροντολογο στο πεδυ και την τριτη θα παω ξανα και ακομα δεν μου εχει γραψει γαστροσκοπηση μου ειπε θα δουμε στο μελλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...