Προς το περιεχόμενο

ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ δημόσια ή ιδιωτικά. Κόστος+ιατροί


abc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασχετο αλλα αυριο θα κανω επισκλειριδιο εκχυση ...Δυσκολη εξεταση .Μακαρι να μου κανει και μεθη .

 

 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, doctorkostis είπε

Αυτο. Εννοειται σε ενδοσκοπησεις και επεμβατικες τεχνικες καθε ειδους χορηγουμε φαρμακα για να ειναι  πιο ανετα ο ασθενης. Εξεταση ειναι, οχι βασανιστηριο.

 

Το levain μια χαρά στο χώνουν κάποιοι χωρίς ξυλοκαινη ή νερό. Αντιλαμβάνομαι δεν είναι το ίδιο Just saying..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, chill said:

Το levain μια χαρά στο χώνουν κάποιοι χωρίς ξυλοκαινη ή νερό. Αντιλαμβάνομαι δεν είναι το ίδιο Just saying..... 

Χωρίς xyloxain? Γιατί; τσάμπα είναι έτσι και αλλιώς. Anyway, δεν το καταλαβαίνω. Xylocain τοπικά, ενδοφλέβια φάρμακα για μέθη, ή και πιο σοβαρή αναισθησία με παρουσία αναισθησιολογου. Και ο ασθενής να είναι άνετα και να μπορούμε να δουλέψουμε με ηρεμία και χωρίς άγχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

Χωρίς xyloxain? Γιατί; τσάμπα είναι έτσι και αλλιώς. Anyway, δεν το καταλαβαίνω. Xylocain τοπικά, ενδοφλέβια φάρμακα για μέθη, ή και πιο σοβαρή αναισθησία με παρουσία αναισθησιολογου. Και ο ασθενής να είναι άνετα και να μπορούμε να δουλέψουμε με ηρεμία και χωρίς άγχος.

 

Ω ναι, κι όμως!!!! ΧΩΡΙΣ!!!! Μια φορά μου έχει συμβεί αυτό μη λέω και ψέμματα....το δε σακούλι ήταν η μοναδική φορά που δεν γέμισε με γαστρικά, υπολείμματα τροφών, χολή whatever αλλά με αίμα....Φαντάσου πως το κατέβασε. Γυναίκα, Θριάσιο νοσοκομείο 3 ή 4 χρόνια πριν. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, doctorkostis είπε

Χωρίς xyloxain? Γιατί; τσάμπα είναι έτσι και αλλιώς. Anyway, δεν το καταλαβαίνω. Xylocain τοπικά, ενδοφλέβια φάρμακα για μέθη, ή και πιο σοβαρή αναισθησία με παρουσία αναισθησιολογου. Και ο ασθενής να είναι άνετα και να μπορούμε να δουλέψουμε με ηρεμία και χωρίς άγχος.

Εγω και ολικη αρθοπλαστικη ισχυου που εκαν απριν 9 μηνες ζητησα και μου εβαλαν και μεθη εκτος την ραχιαια και δεν καταλαβα τιποτα .Ροχαληζα μου ειπε ο γιατρος .Ασχετα αν η επεμβαση δεν πηγε καλα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έχει κανείς δοκιμάσει βιολογικό μηλόξυδο (aka ACV) για να αμβλύνει τα συμπτώματα της παλινδρόμησης; Η λογική λέει πως οτιδήποτε όξινο κάνει ζημιά και όχι καλό, αλλά ορισμένοι γράφουν ότι τους βοήθησε.
https://www.google.com/search?q=acv+gerd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγα χρόνια άρχισα και να  πίνω αρκετό νερό (3L) σε μεγάλες δώσεις των 750ml πριν και μετά το φαγητό, πλέον τέλος η γαστρίτιδα, ο πόνος και οι παλινδρομήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίσημη οδηγία είναι "αφήνουμε τη δίψα να μας κατευθύνει". Σιγά να μη περιμένουμε 0,5+3=3,5 ώρες να πιούμε νερό. Απορώ πως πιστεύει ο κόσμος τέτοιους διατροφικούς μύθους, ενώ όταν του λεν να κόψει το κάπνισμα/αλκοόλ και να τρώει περισσότερα φρούτα και λαχανικά αδιαφορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2017 στις 8:37 ΜΜ, bsp είπε

Εγω εχω κανει τρεις φορες, τις δυο σε ιδιωτη γαστρεντερολογο με συμμετοχη 50€ και το παραπεμπτικο απο γιατρο του εοπυυ. 

Την ,τελευταια την εκανα στο Γενικο Νοσοκομειο Αθηνων Γ. Γεννηματας, το ραντεβου μου (πρωινο ραντεβου) ηταν μετα απο 11 μηνες, αλλα επειδη μου συστησαν τον συγκεκριμενο γιατρο ως καλο ειπα να περιμενω. Μεγα λαθος η εξεταση ηταν να μην πω καλυτερα, η θεραπεια που μου προτεινε τελειως ανεπαρκη, ειναι σαν να μην εκανα τιποτα, του το ειπα αλλα με αγνοησε ισως επειδει δεν ειχα κλεισει απογευματινο ραντεβου ωστε να παρει τα Χ ευρω και δεν πηρα ουτε φωτογραφιες απο την ολη διαδικασια, τουλαχιστον να τις εδειχνα σε ενα αλλο γαστρεντερολογο

Με αποτελεσμα να χρειαζεται να την ξανακανω και αυτη την φορα σκεφτομαι σοβαρα οχι σε δημοσιο νοσοκομειο, αν και ειμαι υπερ της δημοσιας υγειας.

Καλημερα. Επειδη εχω κλεισει απογευματινο ραντεβου με γιατρο του Γεννηματας (γαστρεντερολογο), μπορεις να μου στειλεις σε pm ποιος ηταν αυτος επειδη με αγχωσες? Έχω περιεργα συμπτωματα βασικα (που δεν ξερω αν ειναι 100% το στομαχι)..

Επεξ/σία από Haris1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Να πω και γω την δικιά μου σκέψη για την εξέταση της γαστροσκόπησης. Χθες (σσ 23/5/2019) είχα ραντεβού σε Δημόσιο Νοσοκομείο (Γεννηματάς) με γιατρό γαστρεντερολόγο για να του πω τα συμπτώματά μου. Να μην πλατιάζω, μου κλεισε ραντεβού για γαστροσκόπηση - ακριβώς της επόμενη (σσ 24/5) - στις 9 το πρωί.

Στην αρχή είχα αρκετό άγχος (μιας και ειχα ξανακάνει πριν σχεδόν 20 χρόνια - χωρίς μέθη - όπου αποδείχτηκε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ η μή χορήγησή της..). Πήγα να το παίξω μάγκας? Ο γιατρός δεν επέμεινε για μέθη? Δεν υπήρχε τότε η μέθη σε ιδιωτικό ιατρείο? Δεν ξέρω, πάντως ήταν κακή εμπειρία η 1η φορά. 

Μόλις γύρισα απο το νοσοκομείο. Πραγματικά η εξέταση ήταν πολύ ανεκτή, δεν κατάλαβα σχεδόν τπτ. Κράτησε 8-10 λεπτά διότι μου πήρε αρκετές βιοψίες όπως μου πε και από πολλά σημεία. Το περίεργο είναι πως είχα 100% τις αισθήσεις μου και έβλεπα - καταλάβαινα τι έκανε ο γιατρός (χωρίς να βλέπω την κάμερα εννοείται). Δεν θυμάμαι καν πότε μου το βαλε στο στόμα και πότε το κατάπια. Το μόνο που αισθάνθηκα ήταν τα τσιμπήματα από το μηχανημα για τους ιστούς.

Καμμία ΣΧΕΣΗ με την 1η που χα κάνει. Πιο πολύ πόνεσε η βελόνα που σου βάζουν για το ηρεμιστικό (μιδαζολάμη στην περίπτωσή μου) - χωρίς ξυλοκαίνη στο στόμα (για δικούς μου λόγους). Δεν αισθάνθηκα καν ζάλη, ακόμα και όταν σηκώθηκα απ το κρεβάτι και περίμενα κανα 20 λεπτο στην "ανάνηψη". Θα μπορούσα να χα φύγει και αμέσως δλδ. 

Τώρα περιμένω τις βιοψίες (4-5 εργάσιμες μέρες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Haris1977 είπε

Καλημέρα. Να πω και γω την δικιά μου σκέψη για την εξέταση της γαστροσκόπησης. Χθες (σσ 23/5/2019) είχα ραντεβού σε Δημόσιο Νοσοκομείο (Γεννηματάς) με γιατρό γαστρεντερολόγο για να του πω τα συμπτώματά μου. Να μην πλατιάζω, μου κλεισε ραντεβού για γαστροσκόπηση - ακριβώς της επόμενη (σσ 24/5) - στις 9 το πρωί.

Στην αρχή είχα αρκετό άγχος (μιας και ειχα ξανακάνει πριν σχεδόν 20 χρόνια - χωρίς μέθη - όπου αποδείχτηκε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ η μή χορήγησή της..). Πήγα να το παίξω μάγκας? Ο γιατρός δεν επέμεινε για μέθη? Δεν υπήρχε τότε η μέθη σε ιδιωτικό ιατρείο? Δεν ξέρω, πάντως ήταν κακή εμπειρία η 1η φορά. 

Μόλις γύρισα απο το νοσοκομείο. Πραγματικά η εξέταση ήταν πολύ ανεκτή, δεν κατάλαβα σχεδόν τπτ. Κράτησε 8-10 λεπτά διότι μου πήρε αρκετές βιοψίες όπως μου πε και από πολλά σημεία. Το περίεργο είναι πως είχα 100% τις αισθήσεις μου και έβλεπα - καταλάβαινα τι έκανε ο γιατρός (χωρίς να βλέπω την κάμερα εννοείται). Δεν θυμάμαι καν πότε μου το βαλε στο στόμα και πότε το κατάπια. Το μόνο που αισθάνθηκα ήταν τα τσιμπήματα από το μηχανημα για τους ιστούς.

Καμμία ΣΧΕΣΗ με την 1η που χα κάνει. Πιο πολύ πόνεσε η βελόνα που σου βάζουν για το ηρεμιστικό (μιδαζολάμη στην περίπτωσή μου) - χωρίς ξυλοκαίνη στο στόμα (για δικούς μου λόγους). Δεν αισθάνθηκα καν ζάλη, ακόμα και όταν σηκώθηκα απ το κρεβάτι και περίμενα κανα 20 λεπτο στην "ανάνηψη". Θα μπορούσα να χα φύγει και αμέσως δλδ. 

Τώρα περιμένω τις βιοψίες (4-5 εργάσιμες μέρες).

Καλα αποτελεσματα ..Στειλε μου με με pm Ονομα γιατρου .Εγω θα κανω στο ιδιο νοσοκομειοα και γαστρο και κολονοσκοπιση  στςι 13/6 μετα απο απογευματινο ραντεβου πριν 20 μερες περιπου 

 

Εχω κανει πολλες και στο παρελθον σε Ευαγγελισμο αλλα εφυγε ο εκει γιατρος 

 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...