Προς το περιεχόμενο

ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ δημόσια ή ιδιωτικά. Κόστος+ιατροί


abc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω ακουσει οτι το πιο συγχρονο μηχανημα το εχει το Λαϊκο και λογω barrett εκει θα παω σε λιγους μηνες.

Να πας το συντομότερο το μπάρετ είναι αρκετά σοβαρό.

 

Εγώ κατά καιρούς έχω παλινδρόμηση αν πιο λίγο σόδα περνάει σκέφτομαι να κάνω μια γαστρσκοπιση δεν έχω κάνει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι παλιοι γιατροι προτεινουν και ακτινες .Καταπινεις ενα ασπρο υγρο.

 

 

Δεν γινεται ομως ληψη για βιοψια ετσι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλιοί και καινούργιοι. Βαριούχο διάλυμα είναι το υγρό. Συνήθως σε συνδυασμό με αξονική τομογραφία. Wikipedia.

Ξαπλώνεις στον τομογράφο και σε γυρνάνε και ανάποδα να φανεί τυχόν παλινδρόμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω κανει τρεις φορες, τις δυο σε ιδιωτη γαστρεντερολογο με συμμετοχη 50€ και το παραπεμπτικο απο γιατρο του εοπυυ. 

Την τελευταια την εκανα στο Γενικο Νοσοκομειο Αθηνων Γ. Γεννηματας, το ραντεβου μου (πρωινο ραντεβου) ηταν μετα απο 11 μηνες, αλλα επειδη μου συστησαν τον συγκεκριμενο γιατρο ως καλο ειπα να περιμενω. Μεγα λαθος η εξεταση ηταν να μην πω καλυτερα, η θεραπεια που μου προτεινε τελειως ανεπαρκη, ειναι σαν να μην εκανα τιποτα, του το ειπα αλλα με αγνοησε ισως επειδει δεν ειχα κλεισει απογευματινο ραντεβου ωστε να παρει τα Χ ευρω και δεν πηρα ουτε φωτογραφιες απο την ολη διαδικασια, τουλαχιστον να τις εδειχνα σε ενα αλλο γαστρεντερολογο

Με αποτελεσμα να χρειαζεται να την ξανακανω και αυτη την φορα σκεφτομαι σοβαρα οχι σε δημοσιο νοσοκομειο, αν και ειμαι υπερ της δημοσιας υγειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει σε δημόσιο νοσοκομείο ΧΩΡΙΣ αναισθησία .. αλλά επειδή έβγαζα πολύ σάλιο στο τέλος με ναρκωσανε και δεν θυμάμαι τίποτα xD

 

 

Για ποιο λογο να ταλαιπωρηθεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ χωρίς αλλά ζορίστηκα προς το τέλος με το αίσθημα πνιγμού.. Ο ένας λόγος είναι ότι αν γίνει καμιά μλκ από λάθος του ενδοσκόπου θα το καταλάβεις.

 

ΥΓ: Ελπίζω να τα καθαρίζουνε καλά τα ενδοσκόπια.. Αν το ψάξετε, σημασία έχει ο καλός μηχανικός καθαρισμός, όχι τα χημικά καθαριστικά, δηλ. θέλει ξύσιμο - σκάλισμα για να φύγουν τυχόν υπολείμματα από τους προηγούμενους. Ειδικά αν κανείς από αυτούς πάσχει από σπογγώδη εγκεφαλοπάθεια (βλ. τρελλές αγελάδες), είναι ιδιαιτέρως κολλητικό μέσω της οδού αυτής γιατί δεν σκοτώνεται ο ιός με τα απολυμαντικά. Επιπλέον η νοσός κάνει πολύ καιρό να εμφανιστεί και έτσι είναι δύσκολο να συσχετιστεί με την γαστροσκόπηση. Τέλος πάντων, ας είμαστε αισιόδοξοι και καλές γαστροσκοπήσεις  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ χωρίς αλλά ζορίστηκα προς το τέλος με το αίσθημα πνιγμού.. Ο ένας λόγος είναι ότι αν γίνει καμιά μλκ από λάθος του ενδοσκόπου θα το καταλάβεις.

 

ΥΓ: Ελπίζω να τα καθαρίζουνε καλά τα ενδοσκόπια.. Αν το ψάξετε, σημασία έχει ο καλός μηχανικός καθαρισμός, όχι τα χημικά καθαριστικά, δηλ. θέλει ξύσιμο - σκάλισμα για να φύγουν τυχόν υπολείμματα από τους προηγούμενους. Ειδικά αν κανείς από αυτούς πάσχει από σπογγώδη εγκεφαλοπάθεια (βλ. τρελλές αγελάδες), είναι ιδιαιτέρως κολλητικό μέσω της οδού αυτής γιατί δεν σκοτώνεται ο ιός με τα απολυμαντικά. Επιπλέον η νοσός κάνει πολύ καιρό να εμφανιστεί και έτσι είναι δύσκολο να συσχετιστεί με την γαστροσκόπηση. Τέλος πάντων, ας είμαστε αισιόδοξοι και καλές γαστροσκοπήσεις :devil:

Ε καλά σορρυ κιόλας δεν το ξέρουν οι ιατροί αυτό για να προσέχουν; για το κόλλημα της αρρώστιας εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι παλιοι γιατροι προτεινουν και ακτινες .Καταπινεις ενα ασπρο υγρο.

Αν εχεις προβλημα κανεις γαστροσκοπηση αυτη η μεθοδος ηταν πριν 30 χρονια και βαλε και αν δουν κατι μετα θα σου πουν κανε γαστροσκοπηση για να κανουν βιοψια.

Εγω εχω κανει 2 φορες γαστροσκοπηση και ηταν λες και ημουν στην θαλασσα και πνιγομουν γιατι εχω διαφραγμα και δεν μπορουσα να αναπνευσω η μεθη δεν μου εκανε τιποτα απλα εβγαλα παρα πολυ σαλιο και φοβαμαι να ξανακανω(ειχα παει με δυο φιλους μου την μια σε γνωστο ιδιωτικο κεντρο και ο ενας δεν καταλαβε τιποτα - εσκασα - και ο αλλος κοντεψε να παθει ζημια γιατι πηγε να τραβηξει τον λαστιχο...).Ειμαι υπερ της μεθης για αγνους οργανισμους...!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αλλοι θα εχουν προβλημα αναπνοης.Γι αυτο μαλλον υπαρχει ακομα η παλια εξεταση.

Αντι βιοψια μπορουν και με δεικτες αιματος να καταλαβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ χωρίς αλλά ζορίστηκα προς το τέλος με το αίσθημα πνιγμού.. Ο ένας λόγος είναι ότι αν γίνει καμιά μλκ από λάθος του ενδοσκόπου θα το καταλάβεις.

 

ΥΓ: Ελπίζω να τα καθαρίζουνε καλά τα ενδοσκόπια.. Αν το ψάξετε, σημασία έχει ο καλός μηχανικός καθαρισμός, όχι τα χημικά καθαριστικά, δηλ. θέλει ξύσιμο - σκάλισμα για να φύγουν τυχόν υπολείμματα από τους προηγούμενους. Ειδικά αν κανείς από αυτούς πάσχει από σπογγώδη εγκεφαλοπάθεια (βλ. τρελλές αγελάδες), είναι ιδιαιτέρως κολλητικό μέσω της οδού αυτής γιατί δεν σκοτώνεται ο ιός με τα απολυμαντικά. Επιπλέον η νοσός κάνει πολύ καιρό να εμφανιστεί και έτσι είναι δύσκολο να συσχετιστεί με την γαστροσκόπηση. Τέλος πάντων, ας είμαστε αισιόδοξοι και καλές γαστροσκοπήσεις :devil:

Τα ενδοσκοπια πλένονται για πάνω από ώρα μετά από κάθε χρήση σε ειδικά πλυντήρια. Ούτε ξύσιμο χρειάζονται ούτε σκάλισμα καθώς μιλάμε για ευαίσθητες οπτικές ίνες με κανάλια εργασίας τα οποία φλασαρονται πολλές φορές.

Όσο για τη νόσο prion, εκτός του ότι είναι εξαιρετικά σπάνια, δεν έχει καταγραφεί μετάδοση με αυτό τον τρόπο. Απειροελάχιστος κίνδυνος επιμόλυνσης υπάρχει, και κυρίως αφορά τις λαβιδες βιοψίας που είναι μιας χρήσης.

 

Ο απειροελάχιστος αυτός κίνδυνος πρέπει να υπολογίζεται σαφώς, αλλά σχεδόν σε όλους τους ασθενείς το όφελος από την εξέταση υπερισχύει του κινδύνου.

 

Ας μην τρομάζουμε τον κόσμο κυνηγώντας φαντάσματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιατρού παρόντος, πάσα αρχή παυσάτω

 

Πάντως δεν πιστεύω να τρόμαξε κανείς.. Γι' αυτό έβαλα ένα διαβολάκι στο τέλος και γι' αυτό όλο το σχόλιο ήταν σε υστερόγραφο..

 

Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι προβλέπεται μια συγκεκριμένη διαδικασία πριν μπει στο πλυντήριο. Είμαστε απόλυτοι ότι γίνεται πάντοτε με την απαιτούμενη προσοχή; Ακόμη και τα πλυντήρια, σύμφωνα με ESGE, χρειάζονται τακτική συντήρηση. Είμαστε σίγουροι ότι αυτή γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...