Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα έκδοσης τιμολογίων και αποδείξεων


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για κάποιο πρόγραμμα με το οποίο να μπορώ να εκδίδω τιμολόγια που να έχουν το λογότυπο της επιχείρησης και να εισάγει αυτόματα τα στοιχεία παραστατικού: Ημερομηνία, σειρά και αύξοντα αριθμό παραστατικού. Δεν με ενδιαφέρει να κρατάει βάσεις δεδομένων κτλ, απλά έκδοση τιμολογίων/αποδείξεων.

Ευχαριστώ.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα προγράμματα έχουν αύξων αριθμό και αυτόματα μπαίνουν τα στοιχειά της επιχείρησης, μονο που ειναι φορολογικά στοιχειά και σαφώς κρατάει σε βάσεις δεδομένων

 

Εκτος αν δεν κατάλαβα τι ακριβώς θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς να μου προτίνεις κάποιο πρόγραμμα με το οποίο να μπορώ να εκτυπωνω τιμολόγια ή αποδείξεις και να μην χρειάζεται να βαζω εγω σε καθε ενα τον αύξοντα αριθμό? Απλά να εκτυπώνω τιμολόγια Α4 όπως αυτά που δίνουν στα καταστήματα ειδών πληροφορικής τα οποία έχουν επάνω το λογότυπο του καταστήματος. Προς το παρόν χρησιμοποιώ ένα πρότυπο excel που έχω φτιάξει και βάζω μόνος μου τον αύξοντα αριθμό στο καθε ένα αλλά δε νομίζω ότι αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου απο τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω οτι δεν εχεις μπει στο νόημα, τα προγράμματα αυτα τα αγοραζεις και είναι φορολογικά, κάνουν  "Ζ" κλπ,  δηλαδη κάνουν ακριβώς αυτο που κάνει η ταμειακή σου, αν πας λοιπόν σε τέτοια λύση πρέπει να καταργήσεις την ταμειακή όπως και τα μπλοκάκια των τιμολογίων, ετσι ακριβώς  δουλεύουν τα καταστήματα που αναφέρεις

 

Πληροφοριακά υπάρχουν πληθώρα τέτοιων συστημάτων που καλύπτουν τα πάντα, άλλα πρέπει να στα δείξουν για να δεις ποιο σου κανει, απευθύνσου στο μαγαζί που συνεργάζεσαι και εχεις πάρει την ταμειακή σου

πχ

http://www.ics.gr/

 

 

υγ

Πρόγραμμα που άπλα γράφει επάνω 1,2,3,4 και τα στοιχεία σου σε μια α4 σελίδα χωρίς άδεια απο την εφορία σαφώς και είναι παράνομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου απο τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω οτι δεν εχεις μπει στο νόημα, τα προγράμματα αυτα τα αγοραζεις και είναι φορολογικά, κάνουν  "Ζ" κλπ,  δηλαδη κάνουν ακριβώς αυτο που κάνει η ταμειακή σου, αν πας λοιπόν σε τέτοια λύση πρέπει να καταργήσεις την ταμειακή όπως και τα μπλοκάκια των τιμολογίων, ετσι ακριβώς  δουλεύουν τα καταστήματα που αναφέρεις

 

Πληροφοριακά υπάρχουν πληθώρα τέτοιων συστημάτων που καλύπτουν τα πάντα, άλλα πρέπει να στα δείξουν για να δεις ποιο σου κανει, απευθύνσου στο μαγαζί που συνεργάζεσαι και εχεις πάρει την ταμειακή σου

πχ

http://www.ics.gr/

 

 

υγ

Πρόγραμμα που άπλα γράφει επάνω 1,2,3,4 και τα στοιχεία σου σε μια α4 σελίδα χωρίς άδεια απο την εφορία σαφώς και είναι παράνομο

 

Απο οτι ξερω απο τον λογιστη μου αυτο που κανει o kosmas δεν ειναι πλεον παρανομο.Μαλλον κατι τετοιο ψαχνεις http://www.bratnet.gr/proionta-yphresies/logismiko-programmata/bratnet-software.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ξερω απο τον λογιστη μου αυτο που κανει o kosmas δεν ειναι πλεον παρανομο.Μαλλον κατι τετοιο ψαχνεις http://www.bratnet.gr/proionta-yphresies/logismiko-programmata/bratnet-software.html

 

Ναι, αυτό ακριβώς ψάχνω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι αυτό που αναφέρει στο τέλος της περιγραφής: "ό μονός περιορισμός είναι ή εκτύπωση του τιμολόγιου σε φυσικό εκτυπωτή". Δηλαδή αν θέλεις να εκτυπώνεις τα τιμολόγια σε εκτυπωτή Α4 δεν γίνεται;  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ναι, αυτό ακριβώς ψάχνω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι αυτό που αναφέρει στο τέλος της περιγραφής: "ό μονός περιορισμός είναι ή εκτύπωση του τιμολόγιου σε φυσικό εκτυπωτή". Δηλαδή αν θέλεις να εκτυπώνεις τα τιμολόγια σε εκτυπωτή Α4 δεν γίνεται;  :huh:

 

Ο εκτυπωτής Α4 είναι φυσικός εκτυπωτής.

 

Για πες παραπάνω πληροφορίες για το τι έκανες τελικά. Βρήκες κάποιο πρόγραμμα που να τα κάνει όλα αυτά;

Ψάχνω κι εγώ αλλά με ενδιαφέρει να είναι freeware. θέλω καθαρά για τιμολόγηση και όχι για αποδείξεις (για αυτές χρησιμοποιώ ταμειακή). Απλά δεν θέλω να το φτιάξω σε excel, επειδή θα πρέπει να γίνονται όλα χειροκίνητα. Από αρίθμηση μέχρι πέρασμα στοιχείων κάθε φορά από την αρχή,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα στην εταιρία που πουλάει το πρόγραμμα και μου είπαν ότι ο περιορισμός σχετικά με την εκτύπωση του τιμολογίου ισχύει μόνο για την demo εκδοση, αν το αγοράσεις μπορείς να εκτυπώσεις τα τιμολόγια κανονικά. Μέχρι στιγμής δεν το έχω αγοράσει για να μπορώ να εκφέρω άποψη ούτε έχω βρει κάποιο άλλο εναλλακτικό πρόγραμμα για την ίδια δουλειά. Μία άλλη λύση είναι να φτιάξω ένα script για το excel που να συμπληρώνει αυτόματα τον σωστό αύξοντα αριθμό σε μια φόρμα τιμολογίου που μπορείς να φτιάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν τιμή στο site τους για να δούμε πόσο στοιχίζει το κανονικό πρόγραμμα. Κατέβασα το demo για να το τσεκάρω, αλλά έχει λήξει η άδεια χρήσης. Τελικά πόσο το δίνουν;

 

Στο office online υπάρχει υπόδειγμα τιμολογίου αρκετά καλό. Το διαμορφώνει ο καθένας όπως θέλει. Έχω ήδη περάσει να αλλάζει η ημερομηνία με την τρέχουσα κάθε φορά, έχω περάσει τα στοιχεία να μπαίνουν αυτόματα, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο script που να αλλάζει κάθε φορά τον αύξοντα αριθμό. Αν φτιάξεις το scriptaki ανέβασε το, να το προσαρμόσω κι εγώ, ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλησπέρα


Αν δεν έχετε αποφασίσει ακόμα μπορείτε να δοκιμάσετε και την EMDI - εμπορική διαχείριση.

Πολύ εύκολο πρόγραμμα και με μεγάλη συνδεσιμότητα συσκευών.

Συνδέεται σχεδόν με όλους τους φορολογικούς μηχανισμούς, barcode κλπ.

Βασικό του χαρακτηριστικό είναι ότι διατίθονται γέφυρες για σύνδεση με πολλά από τα γνωστά e-shops της αγοράς όπως opencart, cscart, woocommerce κλπ.


Για δωρεάν δοκιμή 30 ημερών κατεβάστε το από εδώ:

https://www.sbzsystems.com/el/programmata/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να προσθέσω ότι υπάρχει δωρεάν πρόγραμμα, χωρίς περιορισμους για τιμολόγηση, plus εργαλεία taxisnet, plus ημερολόγιο google, plus πολλές εταιρείες!

Η βάση τοπικά ms sql.

https://taxonomy.gr/wp/dorean-timologisi/

Για επικοινωνία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την φόρμα επικοινωνίας μέσα στην σελίδα

 

Ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από grousso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα δεν ανοίγω καινούριο θέμα, ψάχνω ένα πρόγραμμα για τον υπολογιστή να μπορώ να εκδιδω τιμολογια(περίπου 10/μηνα)για χρήση σε κατάστημα.. Αποδείξεις δεν θα κόβω, έχω ταμειακη.. Οι παραπάνω λύσεις που προτάθηκαν δεν φαίνεται να λειτουργούν μιας και το νήμα είναι αρκετά παλιό.. Θα προτιμούσα φυσικά να είναι δωρεάν η τουλάχιστον κάποιο σχετικά οικονομικό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...