Προς το περιεχόμενο

Linux δεν λειτουργούν μετά από upgrade


Charulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

 

εδώ και 1 χρόνο χρησιμοποιώ τα ubuntu.

Είχα περασμένα τα 12.04.

Ξαφνικά δεν λειτουργούσε το skype και ένας φίλος μου είπε να κάνω update και upgrade.

(sudo apt-get update και sudo apt-get upgrade).


Μετά το restart μου βγάζει νέο φόντο, 4 εικονίδια (που δεν τα αναγνωρίζει) και την ώρα.

Τα μόνα που λειτουργούν δηλαδή είναι να βάλω τον κωδικό μου και την ώρα.

Πως λύνεται αυτό ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 4 εικονίδια ήταν εκεί και πριν, αλλά πλέον δεν τα αναγνωρίζει


(matlab πχ, απλώς το εικονίδι είναι λευκό χωρις το σύμβολο του matlab. Τα άλλα 3 είναι setup.exe issetup.dll, setup.ini αλλά και αυτά δεν τρέχουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα θα πρέπει να περάσεις στην νέα LTS έκδοση που είναι η 14.04. Mπορείς να μπεις σε γραμμή εντολών από τις επιλογές που έχει στο grub εκεί δηλαδή που επιλέγεις με ποιο λειτουργικο θα μπουτάρεις? Αν δεν έχεις τίποτα συμαντικά αρχεία μέσα στον υπολογιστή απλά κάνε νέα εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλο update εκανε (εχτος αν πηγε για αναβαθμιση εκδοσης που μον με αυτες τις εντολες δεν γινεται)

αρα ολα αυτα για αλαγη distro που κολανε (σε ολες μπορει να συμβει μια στραβη σε αναβαθμιση και να χρειαστει "χερακι"

 

δεν αναφερεις καποιο προβλημα κατα την διαρκεια της αναβαθμισης η αν πειραξες κατι αλλο για να βοηθηθουν και οι υπολοιποι για πιθανη λυση

 

μπορεις να δοκιμασεις και απο γραμμη εντολων να φτιαξεις νεο χρηστη ( sudo adduser ) να δεις μηπως υπαρχει απλως προβλημα στο χρηστη και οχι γενικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμενα μετα απο ενημερωση προχτες στα 14.04 και υστερα απο επαννεκινηση βλεπω μαυριλα δοκιμασα να αλλαξω display manager κατι παει να γινει αλλα στο τελος δεν μπαινει :(

 

Sent from my GT-I8190 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως τα γραφεις καταλαβαινω οτι το προβλημα σου ειναι στο γραφικο περιβαλον

ειχες κανει καποια αλαγη σουςς drivers για καρτα γραφικων πριν την αναβαθμιση ? (και ποια καρτα - drivers χρησιμοποιουσες ?)

δωσε και απο μια κοσολα ενα startx να δεις για πιθανα σφαλματα 

 

* εχτος αν ενοεις οτι εκανες αναβαθμιση απο προηγουμενη εκδοση σε 14.04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που επιλέγεις με ποιο λειτουργικό θα μπεις στον grub έχει και μια επιλογή για safe mode και από εκέι στο να μπεις με απενεργοποιημένους τους driver της κάρτας γραφικών που τις περισσότερες φορές λύνει αυτά τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει χειροκινητα τους οδηγους απο την μαμα nvidia παντως ειναι.περιεργο μετα απο ενημερωση

 

Οχι δεν ειναι αναβαθμιση ειναι απο καθαρη εγκατασταση

 

 

Ευχαριστω και τους δυο σας οταν θα ειμαι σπιτι θα το κανω

 

Sent from my GT-I8190 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...