Προς το περιεχόμενο

Βελτιωμένο Google Hangouts για Windows και Chrome OS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η υπηρεσία άμεσης ανταλλαγής μηνυμάτων Hangouts της Google η οποία αντικατέστησε το Google Talk, αποκτά μια νέα έκδοση στα Windows αλλά και το Chrome OS με έμφαση στον ανανεωμένο σχεδιασμό της.Όπως ίσχυε και με την προηγούμενη έκδοση, το νέο Hangouts για Windows διατίθεται μέσω του Chrome browser και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ανεξάρτητη εφαρμογή χωρίς να χρειάζεται να είναι ανοιχτός ο browser της Google.

 

Στο ανανεωμένο σχεδιασμό, κάθε συνομιλία εμφανίζεται στο δεξί μέρος της οθόνης με ένα μικρό κυκλικό εικονίδιο, κάτι που μας θυμίζει τα chat heads της εφαρμογής Facebook Messenger στα smartphones. Όταν λαμβάνετε νέο μήνυμα, το Hangouts εμφανίζει σχετική ένδειξη, με τα μηνύματα να συγχρονίζονται πάντα και με την moblie εφαρμογή του Hangouts στην πλατφόρμα του Android και του iOS.

 

Με την τελευταία ενσωμάτωση της υπηρεσίας Google Voice, ο χρήστης είναι σε θέση να πραγματοποιήσει και να λαμβάνει τηλεφωνικές κλήσεις μέσα από την εφαρμογή μέσω του Hangouts Dialer, με τις αντίστοιχες χρεώσεις να ισχύουν πάντα. Όπως ισχύει και με την έκδοση για web, είναι επίσης δυνατή η πραγματοποίηση βιντεοκλήσεων αλλά και η αποστολή/παραλαβή SMS.

 

File.png Download: Hangouts - Chrome app

Link.png Site: Chrome Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Never liked it. Skype ftw.

 

Το Skype είναι καλύτερο στις κλήσεις. Στο offline messaging, όταν δηλαδή ο άλλος δεν είναι συνδεδεμένος έχει τραγικό πρόβλημα. Μπορεί να του παραδόσει το μήνυμα μετά από μέρες. Το hangouts είναι άριστο στο όσον αφορά το chat. Απορώ πώς τα κατάφεραι η Microsoft. Είχε το messener που ήταν τέλειο στο chat, ωστόσο κράτησε αυτό το σύστημα messanging του Skype. Επιπλέον το Skype για Android δεν είναι και από τις καλύτερες εφαρμογές. Δε θέλω να μπω σε μια κουβέντα για το ποιο είναι το καλύτερο, απλώς έγραψα για τις αδυναμίες του καθενός.

 

Μου έλειψε το Google Talk για Windows, να δούμε αυτό αν θα είναι επάξιος αντικαταστάτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ακομα κοσμος που παιζει με skype?

Για βιντεοκληση pc->pc ειναι μονο. 

 

Αν κανει μια ετσι ομως το Hangouts και σε αφηνει να εχεις ενα μικρο window on top, οπως κανει το skype, εννοειται οτι τρωει uninstall με τη μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ακομα κοσμος που παιζει με skype?

Για βιντεοκληση pc->pc ειναι μονο. 

 

Αν κανει μια ετσι ομως το Hangouts και σε αφηνει να εχεις ενα μικρο window on top, οπως κανει το skype, εννοειται οτι τρωει uninstall με τη μια.

Εγω παντος,οσους ρωταω για hangouts κανεις δε ξερει καν τι ειναι!!! :P

Σκεψου οτι ΟΛΟΙ εχουν android κινητα!

 

Το θεμα ειναι ο κυκλος σου τι χρησιμοποιει και οχι τι σε βολευει εσενα.Κανεις δε θα κατσει να ξεβολευτει γιατι μου την εδωσε εμενα να μιλω με με το hangouts!

Συχνες αναφορες:

"Γραψε μου στο FB!"

"Κτυπα μου στο skype"

 

Εναλλακτικες χρησεις:

whatsapp

Viber

 

Αυτα τα ξερουν ολοι και αν δε γουσταρω το skype και το FB(κατι που ισχυει στη περιπτωση μου),ξερω οτι σχεδον ολοι θα μπορουν ή θα θελουν να απαντησουν ειτε στο whatsapp,ειτε να μιλησουν στο viber!

 

Με την λεξη hangouts,οι περισσοτεροι απαντουν,με το οτι "καπου το εχω ακουσει ή εχω δει αλλα δε θυμαμαι που!".Ασχετα οτι καθε μερα ειναι μπροστα στα ματια τους!

 

Οσοι απο εμας που ειμαστε καθημερινα μεσα στα φορουμ που ασχολουνται με τετοια πραγματα,το ξερουμε και μπορει να το δοκιμασουμε,αλλα οι περισσοτεροι εχουν βολευτει με τα 4 πιο πανω που αναφερα και δε μπαινουν καν στη διαδικασια να το δοκιμασου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη αναβαθμιση για τα Hangouts, αν και υπάρχουν καποια μικρα bugs... οπως του οτι δεν παιζει ηχος notification για οταν ερχονται μηνυματα. Ευτυχως τουλάχιστον χτυπαει στο κινητο και τα περνω πρεφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωωωω, δηλαδη πρεπει να εχουμε φατσα φορα το icon? Γιατι να μενει παντα στο προσκηνιο δηλαδη :/

Βασικα ειναι πολυ μικρό εικονίδιο και το βρισκώ ιδιαιτερα βολικο λογο του τροπου λειτουργίας του... αλλα ας πουμε οτι δεν το θελει καποιος. Ποιος σας εμποδιζει να το αλλάξετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Skype είναι καλύτερο στις κλήσεις. Στο offline messaging, όταν δηλαδή ο άλλος δεν είναι συνδεδεμένος έχει τραγικό πρόβλημα. Μπορεί να του παραδόσει το μήνυμα μετά από μέρες. Το hangouts είναι άριστο στο όσον αφορά το chat. Απορώ πώς τα κατάφεραι η Microsoft. Είχε το messener που ήταν τέλειο στο chat, ωστόσο κράτησε αυτό το σύστημα messanging του Skype. Επιπλέον το Skype για Android δεν είναι και από τις καλύτερες εφαρμογές. Δε θέλω να μπω σε μια κουβέντα για το ποιο είναι το καλύτερο, απλώς έγραψα για τις αδυναμίες του καθενός.

 

Μου έλειψε το Google Talk για Windows, να δούμε αυτό αν θα είναι επάξιος αντικαταστάτης.

ούτε εγώ θα μπω στη κουβέντα για το ποιο θεωρώ καλύτερο, αλλά όχι και άριστο το hangouts.. δυστυχώς απέχει πολύ από το να είναι απλά καλό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε εγώ θα μπω στη κουβέντα για το ποιο θεωρώ καλύτερο, αλλά όχι και άριστο το hangouts.. δυστυχώς απέχει πολύ από το να είναι απλά καλό 

 

ρε που να σου σβήσει η Google το account σου βλασφημε :-p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...