Προς το περιεχόμενο

Rendering γραμματοσειρων στο λινουξ


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους.

 

Το ξερω πως θιγω ενα ευαισθητο κεφαλαιο του λινουξ σαν desktop os, αλλα πλεον εχω στερεψει απο λυσεις.

 

Τι με ενδιαφερει

- Oι ρυθμισεις που εχει ο καθενας μας στο de/wm του ωστε να βλεπει οσο γινεται καλυτερα αυτα που διαβαζει, σε οποιαδηποτε εφαρμογη, ειτε αυτη ειναι σε gtk, ειτε σε qt κλπ, δηλαδη παραμετροι οπως το hinting, το subpixel rendering κλπ και σε ποιο αρχειο αν γινεται!

- Oτιδηποτε αφορα γραμματοσειρες της ms, επειδη ειναι ευαναγνωστες, δημοφιλεις και χρησιμοποιουνται στο 90% των σελιδων εκει εξω και απο εμενα :P Σχεδον παντου εχω verdana 10αρες και μισω τις γραμματοσειρες τυπου serif!

 

Τι δεν με ενδιαφερει

- Επειδη η δυναμη της καθε τεχνικης φαινεται στα δυσκολα, μην μου δειχνετε παραδειγματα απο κειμενα με γραμματοσειρα μεγεθους 14+ ή bold. Πχ τα αποτελεσματα του google ειναι με 16αρα γραμματοσειρα.

- Το infinality. Καλο, χρυσο και με ικανοτητες που δεν τις εχει φτασει ακομα κανενα patch σε καποια διανομη, αλλα μου δημιουργει προβλημα σε συγκεκριμενες σελιδες στον chrome και παλιοτερα μου δημιουργουσε το ιδιο προβλημα στην opera (αυτη με τον presto). Εκτος αυτου, δεν εχει ανανεωθει εδω και 1+ χρονο.

 

Διαβαζοντας αυτο, αποφασισα πως αυτα που πρεπει να εχουν οι γραμματοσειρες μου ειναι antialiasing και subpixel rendering rgb (λογικα). Για τα υπολοιπα παιζεται...

 

http://www.smashingmagazine.com/2009/11/02/the-ails-of-typographic-anti-aliasing/

 

Καθαριζω λοιπον το ~/.fonts.conf μου, μιας και στην καλυτερη περιπτωση σημερα μου εδωσε γραμματοσειρες με ευκρινεια επιπεδου xp με antialiasing και χωρις cleartype και περιμενω τις προτασεις σας...

 

Αντε να βαλω και μια εικονα. Θελω απο το πανω χαλι που εχω τωρα να φτασω στο κατω ομορφο αποτελεσμα

 

VerdanaCompareVertical.png

 

(αλλαξα την εικονα επειδη δεν φαινεται)

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Το infinality. Καλο, χρυσο και με ικανοτητες που δεν τις εχει φτασει ακομα κανενα patch σε καποια διανομη, αλλα μου δημιουργει προβλημα σε συγκεκριμενες σελιδες στον chrome και παλιοτερα μου δημιουργουσε το ιδιο προβλημα στην opera (αυτη με τον presto). Εκτος αυτου, δεν εχει ανανεωθει εδω και 1+ χρονο.

 

 

 

test-chrome-windows.gif

 

Σχετικά με τον chrome κοίτα εδώ. Αν λύσεις το πρόβλημα αξίζει κατά τη γνώμη μου να κρατήσεις το infinality.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το elementary και το ubuntu που αμεσως ειναι εξαιρετικα σ'αυτο, εγω δεν εχω καταφερει να φτιαξω την εμφανιση των γραμματοσειρων σε επιπεδο που να μην κουραζουν. Το infinality εχει θεμα με το cinnamon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο kubuntu ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα χωρίς να κάνω καμία άλλη αλλαγή. Μπορώ να πω ότι έχω γραμματοσειρές ποιο ξεκούραστες και όμορφες από αυτές των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να πω πως οτι και να βαλω στο lxappearence αυτο γυρναει απο μονο του σε antialiasing, full hinting και rgb. Παρολα αυτα, οτι και να μπει εκει, δεν "αντικατοπριζεται" σε αυτο που βλεπω, που ειναι γενικα χαλια. Οτι αλλαγες γινονται εκει, γραφονται στα ~/.gtkrc-2.0 και ~/.config/gtk-3.0/settings.ini, που ειναι τα σωστα αρχεια ρυθμισεων.

Στις ελαχιστες εφαρμογες που εχω σε qt, πχ smplayer, τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα, αλλα εκει οριζεται μονο η γραμματοσειρα και το μεγεθος της, τιποτε αλλο. To qtconfig-qt4 γραφει στο ~/.qt/qtrc που επισης ειναι το σωστο αρχειο.

 

@Caret

Το γνωριζω αυτο. Ειχα κανει την αλλαγη καποτε* οταν οι γραμματοσειρες στο conky και αλλου μικρυνανε δραματικα. Αλλα ΔΕΝ ειναι αυτο το προβλημα που αντιμετωπιζω στον chrome. Εκει το πραγμα εχει ξεφυγει απο τον ορο "δυσαναγνωστο" και εχει φτασει στο επιπεδο "μη αναγνωσιμο", σχεδον σαν ιερογλυφικα :P

 

* http://www.adslgr.com/forum/threads/726230-To-thread-του-Debian-vol-3?p=5121980&highlight=infinality#post5121980

 

Αν βαρεθω αργοτερα, θα ξαναβαλω infinality και θα ανεβασω screenshot.

 

@BritGreek

Μπορεις να ανεβασεις καποιο screenshot για να ξερω αν το θεμα ειναι ιδιο με αυτο που λεω?

 

@chek2fire

Τι εχεις ορισει στο kde για hinting, antialiasing κλπ και με ποιες γραμματοσειρες?

 

@Helix

Οταν σταματησουν να το πλασαρουν σαν απροβληματιστο λειτουργικο και οταν καποια fanboys/trolls παραδεχτουν τα προβληματα του. Αν εχεις ορεξη να διαβασεις κατι, ριξε μια ματια σε αυτο το αρθρο και, για την περιπτωση μου, τι λεει εκει για τις γραμματοσειρες. Ειναι το μονο αρθρο που με βρισκει συμφωνο και στα 50κατι προβληματα που θιγει.

Αν οχι, βαλε με στην ignore list και μην απαντησεις παλι στο θεμα μου.

 

http://linuxfonts.narod.ru/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει τις γραμματοσειρές της M$ από το AUR και τις χρησιμοποιώ σε όλα τα Mozilloειδή και δεν έχω θέμα. Αν αυτό με κάνει fanboy, let it be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic] Οχι, αλλα το να τα βλεπεις ολα ροδινα και χωρις προβληματα, ακομα και αν τα προβληματα ειναι εγνωσμενα και τα αντιμετωπιζουν αλλοι, σε κανει. Και προσεξε οτι λες "m$"... Ειναι σαν να ξεκιναω μια ποδοσφαιρικη συζητηση, να θελω να πω για τον Ολυμπιακο και να λεω "ο γαυρος μπλαμπλαμπλα".

 

Η ms δεν εφτασε εκει που ειναι επειδη εχει λεφτα. Εβγαλε λεφτα επειδη εκανε κατι που οι αλλοι δεν το κανανε για τον οποιοδηποτε λογο και σημερα, για να συνεχισει να βγαζει λεφτα, ακουει τι θελουν οι χρηστες και το κανει. Η google ειναι αυτη που εκανε και κανει τα παντα λογω της οικονομικης επιφανειας που εχει. [/offtopic]

 

Το βλεπεις το offtopic tag που δεν πιανει? Το εχω αναφερει, οπως και πολλα αλλα, σαν bug report και οι υπευθυνοι του site λενε οτι "αυτο που κανει το site μας ειναι το σωστο, των αλλων ειναι λαθος". Καπως ετσι δουλευει και το λινουξ/opensource...

 

(παω να βρω τo bug report)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ ψάξιμο έχω καταλήξει στις παρακάτω ρυθμίσεις με liberation-sans γραμματοσειρά

 

<?xml version="1.0"?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
<!-- created by lxqt-config-appearance (DO NOT EDIT!) -->
<fontconfig>
  <match target="font">
    <edit name="antialias" mode="assign">
      <bool>true</bool>
    </edit>
  </match>
  <match target="font">
    <edit name="rgba" mode="assign">
      <const>none</const>
    </edit>
  </match>
  <match target="font">
    <edit name="lcdfilter" mode="assign">
      <const>lcddefault</const>
    </edit>
  </match>
  <match target="font">
    <edit name="hinting" mode="assign">
      <bool>true</bool>
    </edit>
  </match>
  <match target="font">
    <edit name="hintstyle" mode="assign">
      <const>hintmedium</const>
    </edit>
  </match>
  <match target="font">
    <edit name="autohint" mode="assign">
      <bool>true</bool>
    </edit>
  </match>
  <match target="pattern">
    <edit name="dpi" mode="assign">
      <double>96</double>
    </edit>
  </match>
</fontconfig>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]@jim_p

 

Δεν είναι τα λεφτά μου το θέμα, βγάλανε δις σαν καλοί επιχειρηματίες και είναι μαγκιά τους.

 

Επίσης δεν χρησιμοποιώ ελεύθερο λογισμικό λόγω αφραγκιών, θα μπορούσα και 'γώ αν το ήθελα να περάσω τα Παράθυρα από τον "Πειρατή της γειτονιάς" και τέλος. Ο λόγος που χρησιμοποιώ ελεύθερο λογισμικό και θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ είναι γιατί με εξυπηρετεί καλύτερα, το θεωρώ πιο αξιόπιστο και τα πάντα είναι "διάφανα", μακρυά από κλειστούς κώδικες και NSA. Φτιαγμένο καθαρά από προγραμματιστές/χρήστες για χρήστες, όχι από επιχειρηματίες προς υποψήφιους πελάτες. Δεδομένου ότι οι προσπάθειες αυτές είναι ως επί το πλείστον καθαρά κοινοτικές, με αφήνουν έκπληκτο τα βήματα προόδου που έχουν σημειωθεί στο ελεύθερο λογισμικό, ειδικότερα την τελευταία 5ετία. Εάν έχω κάποιο θέμα θα κοιτάξω να προσφέρω όπως μπορώ, ακόμα και γράφοντας κώδικα που θα βοηθήσει και άλλους χρήστες. Γνωρίζω ότι με την γκρίνια δεν βγαίνει κάτι, ούτε με το να επαναλάμβανομαι συνεχώς. Έχεις αρκετές γνώσεις πάνω στο ελεύθερο λογισμικό και στο αναγνωρίζω (θα πείς τώρα εσύ μέσα σου "Σιγά μην περίμενα τον Helix για να αναγνωριστεί η προσφορά μου", αλλά ποτέ δεν λέω κάτι αν δεν το πιστεύω ούτε για να καλοπιάσω). Από την μία όμως στηρίζεις ότι το ελεύθερο λογισμικό πρέπει να λάβει κάποια "μαθήματα ευχρηστίας" από το αντίστοιχο κλειστό και από την άλλη στηρίζεις μία διανομή που εκτός από θέματα ευχρηστίας είναι γνωστή και για τις ιδεολογίες της σχετικά με την χρήση αποκλειστικά ελεύθερου λογισμικού. Δεν είναι κάπως αντιφατικό αυτό; Στο PC μου παρότι επιλέγω σαν βάση να χρησιμοποιώ ΠΑΝΤΑ Linux, επιλέγω να εγκαταστήσω (και σε ορισμένες περιπτώσεις να πληρώσω) για λογισμικό που απλά θα με βοηθήσει να κάνω την δουλειά μου σωστά και να ψυχαγωγηθώ: από proprietary fonts, Skype και κλειστούς drivers μέχρι εμπορικά παιχνίδια.[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DIMITRISG

Καπως καλυτερα αλλα γενικα, οχι.

 

Για να δω σωστα ορισμενες γραμματοσειρες, στον ff ΜΟΝΟ, χρειαστηκε να βαλω αυτο που λεει ο firewalker εδω

http://www.insomnia.gr/topic/513110-firefox-προβλημα-με-fonts/

 

Εκτος απο αυτο, μου τι δινει που σε ορισμενες σελιδες, και το insomnia.gr μεσα σε αυτες, βλεπω γραμματοσειρες τυπου serif (=με ουριτσες) για τα ελληνικα και οταν τα γραμματα ειναι λιγο πιο μεγαλα ή πιο εντονα απο το κανονικο, πχ στα μη διαβασμενα θεματα, και οπουδηποτε αλλου στο site ειναι κανονικα sans serif (= χωρις ουριτσες)!

 

Ζητεται "περιεργη" σελιδα για τεστ. Μια απο τις πιο προβληματικες, και μη αναγνωσιμη σε opera/chromium λογω infinality, ηταν το wiki της mozilla. Μια αλλη ειναι το fb στην ελληνικη του μεταφραση, αλλα δεν εχω fb πλεον.

 

@Helix

Θα ανοιξω αλλο θεμα, μην το κουραζουμε εδω. Το οτι χρησιμοποιο debian δεν σημαινει πως ασπαζομαι και τις τραγικες αντιληψεις του. Το ιδιο και για το opensource.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Helix

Αυτο δεν το θεωρω ωραιο. Ειναι σαν xp χωρις cleartype* που λεω παραπανω. Ετσι φαινονται και σε εμενα με default ρυθμισεις και σε αλλες σελιδες ακομα χειροτερα. Αν βαλεις infinality θα καταλαβεις τι εχανες τοσο καιρο :P

 

* Τα xp εχουν 2 ρυθμισεις για το antialiasing των γραμματοσειρων. Μια typical που φαινεται περιπου ετσι και μια cleartype. Περισσοτερα εδω

http://blog.typekit.com/2010/09/28/turning-on-cleartype-on-windows-xp/

 

Εφτιαξα ξανα το infinality και το εβαλα. Αυτο ειναι το μη αναγνωσιμο χαλι για το οποιο μιλαω. Χωρις infinality ειναι ολα ωραια και καλα, και στην opera και στον chromium. Απλα ο chromium θα ειναι αυτος που θα μεινει οταν βγει η επομενη opera σαν stable για λινουξ, αυτη με webkit.

post-124002-0-57393400-1413267131_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια με το ποστ μου για να δεις διαφορα. Αυτο ειναι infinality, χωρις fonts.conf και αλλα τετοια, με γραμματοσειρα της ms και παιρνει 10/10 απο εμενα.

post-124002-0-17889700-1413267536_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...