Προς το περιεχόμενο

Rendering γραμματοσειρων στο λινουξ


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα αυτο ειναι... τελειο! Δεν εχει infinality?

 

Εσβησα οτι γραμματοσειρα ειχα μεσα στον ~/.fonts. Καμια διαφορα στις σελιδες που εχει προβλημα το infinality. Γυρισα το conky σε verdana. Χαλια!

Μετα ξαναβρηκα την avantgarde blablabla, σε ολες τις παραλλαγες της και σε otf, την εβαλα στον ~/.fonts, την ξαναορισα στο conky αλλα το σκασμενο δεν θελει να αλλαξει απο verdana! Βασικα, ουτε μεγεθος, ουτε στυλ θελει να αλλαξει, εχει μεινει σε verdana 14 που εβαλα! Γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κοίτα τι έχω διαπιστώσει εγώ, που ενώ δεν ξέρω πολλά, ασχολούμαι πάνω από 5ετία με linux, πάντα με ubuntu-based διανομές.

 

Βασικό ρόλο παίζει η οθόνη του υπολογιστή σου. Παράδειγμα οι δικοί μου υπολογιστές, για τους οποίους έκανα το υπερμέγιστο λάθος να αγοράζω πολλές οθόνες LG M2094D. Αυτές είναι τόσο μα τόσο κακές ως οθόνες υπολογιστή, που ακόμα και όταν είχα windows, έπαιρνα όλη την ώρα depon γιατί χανόμουν από τον πονοκέφαλο. Το ίδιο και οι άλλοι που τις χρησιμοποιούσαν. Στους υπολογιστές που έχω αυτές τις οθόνες, τα μόνα λειτουργικά συστήματα, και στην περίπτωσή μας διανομές που παίζουν τέλεια, χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι, είναι αποκλειστικά και μόνο οι εξής:

 

ElementaryOS

Ubuntu

LXLE

Mint 17 Cinnamon (το οποίο απλά κράσαρε για πάντα μετά από ένα dist-upgrade σε κεντρικό υπολογιστή της σχολής και ευτυχώς είχα πάρει backup).

 

Η εμφάνιση των γραμματοσειρών σε οποιαδήποτε διανομή KDE έχω δοκιμάσει (Netrunner, Kubuntu, Mint KDE) είναι απαράδεκτη, ή τουλάχιστον έτσι απεικονίζεται στις οθόνες που χρησιμοποιώ. Τόσο απαράδεκτη που είναι μη λειτουργική. Το ίδιο ισχύει με το Xubuntu (που θα ήθελα να έχω), αλλά και με το Lubuntu. Σε όλες αυτές τις διανομές, τα γράμματα φαίνονται "κατσαρά" και θολά, ενώ η ανάλυση και το refresh rate είναι ρυθμισμένα όπως πρέπει. Μάλιστα χρησιμοποιώ HDMI.

 

Προσπαθώντας να εγκαταστήσω το infinality, παρατήρησα ότι στα ελληνικά (και ιδιαίτερα στο insomnia, για κάποιο λόγο), τα μισά γράμματα ήταν μεγάλα και τα υπόλοιπα μικρά.

 

 

Για μένα, η καλύτερη και πλήρως λειτουργική διανομή αυτή τη στιγμή, είναι το LXLE, η οποία ενώ έχει τα πάντα, σε idle καταναλώνει κάτι περισσότερο από 150mb ram, με εγκατεστημένο και το conky. Με ανοικτό τον firefox φτάνει τα 400mb, άρα όπως φαντάζεσαι πάει σφαίρα, ενώ είναι αισθητικά πολύ ικανοποιητική, ακόμα και στην εμφάνιση των γραμματοσειρών. Ούτε ρυθμίσεις σε γραμματοσειρές, ούτε τίποτα, και έχεις να διαλέξεις σε κάθε boot 4 διαφορετικά περιβάλλοντα εργασίας. OSX, Unity, XP Paradigm και Netbook. 

 

Βέβαια, ανυπομονώ για το νέο Elementary το οποίο είναι ό,τι πιο όμορφο έχω δει και δουλέψει σε linux, αν και με περισσότερες απαιτήσεις σε σχέση με το LXLE.

 

Τονίζω ότι αναφέρομαι σε υπολογιστές που χρησιμοποιούνται πάνω από 8 ώρες την ημέρα σε επαγγελματικό περιβάλλον, και συνεπώς δεν ενδιαφέρομαι να κάνω τα παράθυρα να κάνουν σβούρες ή να στριφογυρίζουν, κοινώς δεν με ενδιαφέρουν καν τα desktop effects.

 

Εγώ στη θέση σου θα έκανα boot ένα live usb με μια από τις διανομές που σου ανέφερα. Θα εκπλαγείς. Περιμένω τα σχόλιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε KDE να βρείτε την ησυχία σας και ιδίως kubuntu :P

 

Μπα, προσωπικα την εχω βρει την ησυχια μου εδω και χρονια χωρις τα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι ειναι παρα πολυ καλο το xfce. Αλλα με τις οθονες που δυστυχως εχω δεν μπορω να το χρησιμοποιησω.<br><br><br>

Θελω ομως να θεσω ενα ερωτημα προς σκεψη και συζητηση. Τι παραπανω προσφερει, σε οποιοδηποτε τομεα, σε σχεση με το lxle που ειναι στημενο και εχει τα παντα; Δεν συμφωνειτε οτι το να καταναλωνει τη μιση ram ειναι πολυ σημαντικο καθως ο υπολογιστης ειναι σημαντικοτατα πιο γρηγορος;<br><br>

Περαν αυτου, το lxle ειναι η μονη διανομη η οποια υποστηριζει το hardware των lg laptop που εχω, αφου με οποιαδηποτε αλλη δεν λειτουργει ουτε το πληκτρολογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βλέπω όπως ο BritGreek. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Default ρυθμίσεις και τα mscorefonts. Χρησιμοποιώ την Arial στο LibreOffice.

 

 

Με ποια διανομή και ποιο γραφικό περιβάλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω... εργασιων ανακαινησης, δεν προλαβαινω σημερα να ασχοληθω με τα παραπανω για να δωσω τις απαντησεις που χρειαζονται, οποτε θα συνεχισω τη συζητηση στο φλεγον αυτο θεμα απο αυριο.

 

Ευχαριστω για την κατανοηση σας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BritGreek

Ολα αυτα που μου δειχνεις ειναι ubuntu based διανομες. Το ιδιο το ubuntu, η βαση τους δηλαδη, εχει μια πατσαρισμενη freetype (η μηχανη πισω απο το font rendering στο λινουξ) που αγγιζει επιπεδα cleartype/infinality. Εκτος αυτου, εχει και μια πολυ ωραια γραμματοσειρα, την καλυτερη opensource γραμματοσειρα imho, που χρησιμοποειται σε ολες τις σελιδες *ubuntu.com. Αυτη (οχι την παλια που ειχε ως το 2010)

 

sa-720x300.png

 

http://font.ubuntu.com/

 

Ειχα (x)ubuntu σε virtual machine και ξερω πως ειναι. Οσο αφορα την οθονη μου, ειναι μια eizo s1701.

 

Το ερωτημα που εκανα παραπανω παραμενει, πως μπορω να βρω ποια γραμματοσειρα χρησιμοποιει η ταδε σελιδα στο ταδε σημειο ωστε να τσεκαρω αν οντως μου λειπει? Ή με καποιο τροπο να αλλαξω ρυθμισεις για το infinality? Υπαρχει ενα /etc/default/freetype-infinality που λεει αυτα. Τριχες δηλαδη.

 

$ cat /etc/default/freetype-infinality 
# Set to 'true' to enable the Infinality patched FreeType 2 font engine

INFINALITY='true'
Τελος, στο conky ειχα ορισει με λαθος ονομα τη γραμματοσειρα και ειχα ξεχασει ενα "=" εκει που οριζει το μεγεθος, πχ size=20. Γιαυτο δεν ενιωθε :(
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα πραγματα που βρηκα σχετικα με το infinality, ολα στο αρχειο /etc/profile.d/infinality-settings.sh

 

- τα dpi, hinting, antialiasing οριζονται σε αυτες τις τιμες, οποτε οποια αλλαγη γινει στο .fonts.conf φανταζομαι πως δεν εχει αντικρισμα

XFT_SETTINGS="
Xft.antialias:  1
Xft.autohint:   0
Xft.dpi:        96
Xft.hinting:    1
Xft.hintstyle:  hintfull
Xft.lcdfilter:  lcddefault
Xft.rgba:       rgb
" 
σειρες 73 ως 80

 

- στην 707η σειρα λεει

USE_STYLE="DEFAULT"
και οριζει ενα απο τα 13 styles-presets που εχει

# Set the USE_STYLE variable below to try each example.
# Make sure to set your style in /etc/fonts/local.conf too.
#
# Possible options: 
# 
# DEFAULT      - Use above settings.  A compromise that should please most people.
# OSX          - Simulate OSX rendering
# UBUNTU       - Simulate UBUNTU rendering
# LINUX        - Generic "Linux" style - no snapping or certain other tweaks
# WINDOWS      - Simulate Windows rendering
# VANILLA      - Just subpixel hinting
# CUSTOM       - Your own choice.  See below
# ----- Infinality styles -----
# CLASSIC      - Infinality rendering circa 2010.  No snapping.
# NUDGE        - CLASSIC with lightly stem snapping and tweaks
# PUSH         - CLASSIC with medium stem snapping and tweaks
# SHOVE        - Full stem snapping and tweaks without sharpening
# SHARPENED    - Full stem snapping, tweaks, and Windows-style sharpening
# INFINALITY   - Settings I use
Το αλλαξα σε infinality, σε windows, σε ubuntu, ακομα και σε vanilla, αλλα η διαφορα ηταν... ανυπαρκτη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα πρεπει να εχω θεμα με διαφορετικες εκδοσεις του μεν (libfreetype6) και του δε (freetype-infinality)...

$ dpkg -l | grep freetype
ii  fontconfig-infinality                1-2                             all          Configuration files for freetype-infinality
ii  freetype-infinality                  2.4.9-3                         all          FreeType 2 font engine, with the Infinality patch set
ii  libfreetype-infinality6:i386         2.4.9-3                         i386         FreeType 2 font engine, with the Infinality patch set, shared library files
ii  libfreetype6:i386                    2.5.2-2                         i386         FreeType 2 font engine, shared library files
Και υποτιθεται πως το σκριπτακι που τα χτιζει κατεβαζει τη σωστη εκδοση freetype, μην πω καμια κουβεντα!

 

#!/bin/bash

FREETYPE_VER=$(dpkg-parsechangelog -ldebian/changelog | grep Version | sed -n 's/^.* \(.*\)-.*$/\1/p')

if [ ! -f freetype-${FREETYPE_VER}.tar.bz2 ]; then
  wget "http://download.savannah.gnu.org/releases/freetype/freetype-${FREETYPE_VER}.tar.bz2"
fi

if [ -d freetype-${FREETYPE_VER} ]; then
  rm -rvf freetype-${FREETYPE_VER}
fi

tar jxvf freetype-${FREETYPE_VER}.tar.bz2

cd freetype-${FREETYPE_VER}

cp -rv ../debian/ .

debuild -us -uc -b
Απο εδω

https://github.com/chenxiaolong/Debian-Packages/blob/master/freetype-infinality/build.sh

 

---

Η στραβη γινεται τελικα εδω

$ dpkg-parsechangelog -ldebian/changelog
Source: freetype-infinality
Version: 2.4.9-3
Distribution: unstable
Urgency: low
Maintainer: Xiao-Long Chen <[email protected]>
Date: Sat, 03 Aug 2013 03:47:28 -0400
Changes:
 freetype-infinality (2.4.9-3) unstable; urgency=low
 .
   * Allow profile.d script to be parsed by sh (fix #2) (GH: #1)
Το debian/changelog στο git repo λεει αυτα, οποτε γιαυτο κατεβαζει την 2.4.9. Καλα το ελεγα παρατημενο το infinality :(

Πως θα του ορισω να κατεβαζει την τελευταια εκδοση απο τη σελιδα που την κατεβαζει? Μιλαμε για serious bash scripting πλεον!

 

https://github.com/chenxiaolong/Debian-Packages/blob/master/freetype-infinality/debian/changelog

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα αυτη τη σελιδα για να τσεκαρω το rendering μου. Ολες φαινονται σωστα!

 

http://zipcon.net/~swhite/docs/computers/browsers/fonttest.html

 

Και αυτο, με προσφατα patches που φτανουν ως freetype 2.5.3. Μπορω με καποιο τροπο να δω τι patches ειχε για την 2.5.2?

 

https://github.com/bohoomil/fontconfig-ultimate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...