Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν χιλιάδες κωδικοί πρόσβασης Dropbox. Η εταιρεία διόρθωσε και ένα bug που διέγραφε αρχεία


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημιουργήστε ένα δικό σας cloud με προγράμματα όπως το owncloud και μην αφήνετε την διαχείριση των προσωπικών σας αρχείων σε τρίτους.

ΝΑΙ ρε έξυπνε, με το 1mbps που δίνουν όλοι στην 24άρα σύνδεση θα κάνεις cloud εσύ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ το τσίμπισα το 1TB για ένα χρόνο :)

Μου ήρθε ένα μήνυμα ότι επειδή χρησιμοποιώ πολύ καιρό το selective sync υπάρχει πιθανότητα στο παρελθόν να έχουν διαγραφεί αρχεία αν και δεν αντιλήφθηκα κάτι τέτοιο.

Όπως λέει και το τραγούδι:

Με έκανε pro χωρίς ευρώ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι χακαρισμα ρε γαμωτο!!!έλεος πια...βαρέθηκα να αλλάζω κωδικούς...αν και βασικά σκεφτόμουν να το παρατήσω το dropbox. κάθε μέρα μου πρήζει τα νεύρα οτι όπου να ναι λήγουν τα gb μ.ε guess what αφού λήγουν φεύγω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ρε έξυπνε, με το 1mbps που δίνουν όλοι στην 24άρα σύνδεση θα κάνεις cloud εσύ....

Άμα η κύρια χρήση είναι backup και που και που να παίρνεις κανένα αρχείο από το σπίτι στη δουλεια π.χ. μια χαρά είναι....

Άμα θες να έχεις τα αρχεία σε διάφορα σημεία, μην το κάνεις σπίτι... νοίκιασε ένα φτηνό VPS και κάνε τη δουλεία σου...

Ναι... ξέρω δεν είναι τζάμπα.... όμως όπως έλεγε ένας καθηγητής  μου παλιά στο σχολείο ..."με πουρδές δε βάφονται αυγά....." ....

Άμα βάζεις φωτογραφίες με τις ζωγραφιές της γκόμενας σου, ξέρω .. θες το τζάμπα και καλά κάνεις.. αν όμως είναι σημαντικά τα αρχεία και πολύτιμα, πληρώνεις και το κάνεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παντως μην βιαζεστε να κρινετε εαν μιλαμε για υπαιτιοτητα του Dropbox ή οχι, ειτε αυτο λεγεται hacking, ειτε leak. Υπομονη μεχρι να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο και μετα τα χωνουμε ολοι μαζι στον υπαιτιο, ειτε αυτος ειναι το Dropbox, ειτε καποιο third party app, εαν οντως υπαρχουν 7 εκ. λογαριασμοι/κωδικοι που κανουν βολτες.

Επισης, για οσους το χρησιμοποιουν, ενεργοποιηστε το 2-factor authentication που προσφερει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρετε πάντως επειδή το έχω δοκιμάσει,το dropbox δεν διαγράφει τα αρχεία.Ακόμα και αν το κάνετε permanent delete κρατιούνται μέσα στους servers τους (για άγνωστο χρονικό διάστημα).

Δείτε αυτό το blog με το βιντεάκι:

http://www.fozworks.com/blog/2009/12/19/dropbox-knows-quite-a-lot-actually/

 

Απόδειξη:Ανεβάστε ένα σχετικά μεγάλο αρχείο,π.χ. 500 gb ,διαγράψτε το εντελώς από το dropbox.Ύστερα ξανανεβάστε το αρχείο και ανεβαίνει σχεδόν αμέσως.Προφανώς δεν έχετε instant ίντερνετ αλλά εν τούτις το αρχείο ανέβηκε αμέσως!Και αυτό γιατί ο server έχει αποθηκεύσει όλο το αρχείο (και μάλιστα σε πολλά κομάτια για να αναγνωρίζει αν κάνετε κάποια σχετικά μικρή τροποποίηση)!

Αυτό το καταπληκτικό feature δυστυχώς επηρρεάζει το privacy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό το καταπληκτικό feature δυστυχώς επηρρεάζει το privacy.

Υeap, binary diffs

Και γι αυτό ευθήνεται το DropBox; :Ρ Δηλάδη πίστευες ότι αυτό δεν μπορεί να σπάσει; :Ρ

Δεν προκυπτει απο καπου πως μιλαμε για το απολυτο hack, "σπασιμο" ή πως το Dropbox αποτελει το προπυργιο της ασφαλειας. Just saying ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...