Προς το περιεχόμενο

Surface & Surface Pro,γενική συζήτηση!


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To book μου μοιάζει πιο λογική επιλογή γιατί θεωρώ το πληκτρολόγιο απαραίτητο και με αυτό το pro 4 μου μοιάζει ακριβό συγκριτικά. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και η ίδια η microsoft νομίζω "αδίκησε" το pro 4... Αλλά οικονομικά δεν με βλέπω για κανένα απο τα 2... Το 3 μου μοιάζει σαν φτωχός συγγενής οπότε μόνο αν βρεθεί κανα pro 3 σε προσφορά τώρα που βγήκε το 4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 341
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To book μου μοιάζει πιο λογική επιλογή γιατί θεωρώ το πληκτρολόγιο απαραίτητο και με αυτό το pro 4 μου μοιάζει ακριβό συγκριτικά. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και η ίδια η microsoft νομίζω "αδίκησε" το pro 4... Αλλά οικονομικά δεν με βλέπω για κανένα απο τα 2... Το 3 μου μοιάζει σαν φτωχός συγγενής οπότε μόνο αν βρεθεί κανα pro 3 σε προσφορά τώρα που βγήκε το 4...

 

το pro 4 σε σχέση με το pro 3 είναι λεπτότερο, ελαφρύτερο, με μεγαλύτερη οθόνη στις ίδιες διαστάσεις, καλύτερη τεχνολογία touch οθόνης και πιο ισχυρό. Και όλα αυτά μια γενιά μετά. Θα μπορουσε η microsoft απλώς να του βάλει νέους επεξεργαστές και να πει ορίστε, το ανβάθμισα. Δεν νομίζω λοιπόν ότι το αδίκησε καθόλου. Απλώς το pro 3 ήταν τόσο πρωτοποριακό (γι' αυτό και δημιουργείται τώρα κατηγορία βασισμένη σε αυτό) που η αναβάθμιση δεν φαίνεται μεγάλη.

Επεξ/σία από neten
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Gauss3 είπε:
To book μου μοιάζει πιο λογική επιλογή γιατί θεωρώ το πληκτρολόγιο απαραίτητο και με αυτό το pro 4 μου μοιάζει ακριβό συγκριτικά. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και η ίδια η microsoft νομίζω "αδίκησε" το pro 4... Αλλά οικονομικά δεν με βλέπω για κανένα απο τα 2... Το 3 μου μοιάζει σαν φτωχός συγγενής οπότε μόνο αν βρεθεί κανα pro 3 σε προσφορά τώρα που βγήκε το 4...
 
το pro 4 σε σχέση με το pro 3 είναι λεπτότερο, ελαφρύτερο, με μεγαλύτερη οθόνη στις ίδιες διαστάσεις, καλύτερη τεχνολογία touch οθόνης και πιο ισχυρό. Και όλα αυτά μια γενιά μετά. Θα μπορουσε η microsoft απλώς να του βάλει νέους επεξεργαστές και να πει ορίστε, το ανβάθμισα. Δεν νομίζω λοιπόν ότι το αδίκησε καθόλου. Απλώς το pro 3 ήταν τόσο πρωτοποριακό (γι' αυτό και δημιουργείται τώρα κατηγορία βασισμένη σε αυτό) που η αναβάθμιση δεν φαίνεται μεγάλη.

Ακριβώς ετσι.
Το μονο που έκανε η MS ήταν να τελειοποιήσει ενα εξαιρετικό προϊόν και form factor όπως του Pro 3.
Και οι βελτιώσεις δεν ειναι επιδερμικές αλλα ουσιαστικές.

 

Η οθονη έγινε ακόμα πιο τέλεια,ανάλυση,χρωματα,αντίθεση,φωτεινότητα όλα πήραν επιπλέον boost.

 

Το type cover εχει δεχθεί πιστεύω την σημαντικότερη αναβάθμιση και στο touchpad όπου πλέον κινείται στα πολυ υψηλα στανταρ της Apple και το πληκτρολόγιο εχει αποκτήσει εξίσου ακόμα πιο λαπτοπ στυλ δυνατότητα.

 

Η γραφιδα εξίσου δέχτηκε αξιοσημείωτη βελτίωση όπως αναφέρουν στην Αμερική χρήστες που τα δοκιμάζουν διαρκώς.

 

Και τελευταίο σημαντικότητα λέγεται η MS εξόπλισε με τελευταία γενιά NVMw PCIe SSD με εκπληκτικές ταχύτητες ανάγνωσης/εγγραφής 2000/1500mb/s.

 

Και βέβαια το kickstand που αποτελεί το highlight της σειρας που προσωπικά δεν το αλλάζω με κανένα Book.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

https://blog.notebooksbilliger.de/hands-on-erste-eindruecke-vom-microsoft-surface-pro-4/

 

There are some benchmarks to the i5 Version of the SP4. The author says, that they might not be reliable due to driver issues, but they give a first impression.

 

Concerning the throttling he says, that there is no throttling. The temps only rarely go over 60 degree Celsius (i think he speaks about CPU temps). The fan only kicks in after long and intensive cpu and gpu load and is not as loud as the SP3 ones. Also the heat is distributed to the complete "backside" of the surface and not concentrated on one single point. While working in office and video-streaming etc. the SP4 works fanless. Overall the author says that the SP4 has a much better cooling system than SP3."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα περισσότερα review για το νέο Surface Pro 4 συγκρατώ τις εξής βελτιώσεις/διάφορες σε σχέση με τον προκάτοχο.

 

Ενα απο τα πιο αντιπροσωπευτικά δείγμα με full ανάλυση το παρακάτω.

http://www.anandtech.com/show/9727/the-microsoft-surface-pro-4-review-raising-the-bar

 

Καλύτερη οθονη και μεγαλύτερη σε ίντσες(αντιθεση,φωτεινοτητα,επιπεδα μαύρο,πιστότητα χρωμάτων) στο ίδιο σασί με ελαφρώς μικρότερο βαρος και πάχος.

Καλύτερη αυτονομια σε επιμέρους χρήσης παρ όλο την μείωση χωρητικότητας μπαταρίας και αύξηση ανάλυσης οθόνης.

 

Ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση δέχτηκε στο type cover που δεν εχει να ζηλέψει τα κορυφαια στο είδος τους εντός και εκτός Windows

 

Επίσης σημαντική βελτίωση και στην γραφιδα.

 

Σημαντικο να τονίσουμε την πολυ σημαντική βελτίωση στο σύστημα ψύξης της συσκευής μειώνοντας τα επιπεδα θορύβου και της συχνότητας εμφάνισης του σε πολυ πιο ζόρικες καταστάσεις.

 

Επισης το throttling μειώθηκε σε εξίσου πολυ σημαντικό βαθμο διατηρώντας τις επιδόσεις σε πιο maximum βαθμο σε πολυ μεγαλύτερο χρονικό διαστημα.

 

Σε πρακτικό επίπεδο η κατάργηση του Windows button ειναι εξίσου θετική αλλαγή μιας και με τα Windows 10 ειναι περιττό και άχρηστο και απο την αλλη εξαλείφονται οποία παράπονα είχα κάποιοι χρήστες για κατα λάθος πάτημα ειτε κατα το γράψιμο η απλά σε διάβασμα πχ browsing η PDF.

 

Επίσης μια αλλη μικρη αλλα σημαντική λεπτομέρεια οτι αναβαθμίστηκαν και οι 2 κάμερες και προστέθηκε autofocus με το Pro 4 που και εδω είχαμε μικρές αλλα υπαρκτές αναφορές ιδιαίτερα όσοι το χρησιμοποιούσαν για scanning εγγράφων.

 

Ενα απο τα highlight ειναι βέβαια η στροφή στην νέα τεχνολογια NVMe PCIe SSD με 2-3 φορες πιο αυξημένες επιδόσεις σε σχέση με την προηγούμενη σειρά.

 

Δηλαδη συνολικά η MS ενα σχεδόν άριστο Pro 3 το έκανε ασυναγώνιστο στην κατηγορία του.

 

Και όλα αυτα εντός μόλις 3 ετων μια κατηγορία εντελώς απο το μηδέν κατάφερε να την φτάσει στο ύψιστο επίπεδο ολοκλήρωσης και πληρότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DisplayMate: Surface Pro 4 has one of the very best and most accurate displays available in the market

http://microsoft-news.com/displaymate-surface-pro-4-has-one-of-the-very-best-and-most-accurate-displays-available-in-the-market/

 

 

Today, DisplayMate posted the results of their in-depth analysis of Microsoft Surface Pro 4 display based on objective Lab measurement data and criteria. Just like the Surface 3 and Surface Pro 3, they have concluded that Surface Pro 4 has one of the very best and most accurate displays available on any mobile platform and OS.

 

With the latest fourth generation Surface Pro 4, Microsoft has produced another excellent professional grade high performance display for Windows that breaks a number of LCD Tablet performance records. In fact, based on our extensive lab tests and measurements, the Surface Pro 4 has one of the very best and most accurate displays available on any mobile platform and OS. It joins near the top of a small set of Tablets that have excellent top tier displays β for professionals that need a very accurate and high performance display for their work, and for consumers that want and appreciate a really nice and beautiful display.

 

The display on the Surface Pro 4 is actually a major upgrade and enhancement to the already excellent display on the Surface Pro 3, with significantly higher screen resolution (2736×1824 to 2160×1440), 24 percent higher Pixels Per Inch (267 to 216 ppi), and 60 percent more total pixels (5.0 to 3.1 million). In addition, every display performance metric has been improved over the already excellent Surface Pro 3, including the displayΚΌs Maximum Brightness, Contrast Ratio, Absolute Color Accuracy, Viewing Angle Performance, and with lower screen Reflectance, resulting in much better performance in Ambient Light.

 

 

 

7 reasons to get the Surface Pro 4 Type Cover for the Surface Pro 3

http://www.windowscentral.com/7-reasons-get-surface-pro-4-type-cover-for-sp3

 

1. Larger trackpad. The Surface Pro 4 Type Cover's trackpad is 40% larger than in the previous Type Cover. This means more room for scrolling, or dragging and dropping items.

 

2. Smoother trackpad. The trackpad is now made of very smooth glass. It feels much better to swipe than the previous Type Cover.

 

3. Buttons are more spaced out. The increased separation between the keys makes it easier and faster to type without looking down. The buttons are slightly smaller, but not enough to be an issue.

 

4. Longer key travel. When you type, the buttons go down a little further than the ones found on the previous Type Cover. Typing feels softer, too.

 

5. There's now a PrtScn button. Instead of pressing three buttons, Windows key + Fn + Space bar to take a screenshot of your desktop, you can now do it with two buttons. With the Surface Pro 4 Type Cover, you can press Windows key + PrtScn.

 

6. Optional Fingerprint scanner. The Surface Pro 3 doesn't have a Windows Hello-compatible camera, but the new Type Cover with Fingerprint ID lets you sign in to your machine by placing your finger on the scanner.

 

7. There's now a dedicated contextual menu. I thought this was useless at first, but there's a contextual menu button on the new Type Cover. It lets you right-click on items when you don't want to use the mouse or trackpad.

post-235346-0-10112600-1446977383_thumb.jpeg

post-235346-0-26922800-1446977395_thumb.jpeg

post-235346-0-16369000-1446977407_thumb.jpeg

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα εξαιρετικό review για όλους τους νέους και παλιούς χρήστες των Surface Pro 3/4 για μεγιστοποίηση της εμπειρίας χρήσης με την γραφιδα.
Must have για όλους θα ελεγα με αναλυτική περιγραφή και πλήθος λεπτομερειών που κάνουν την διαφορα σε όλα τα επιπεδα.
http://surfaceproartist.com/blog/2015/11/7/entry-level-surface-pro-4-is-the-only-ipad-pro-youll-ever-need

 

Και ολίγων gaming!!

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιο μηχάνημα αναφέρεσαι βασικα;;;

Τόσα surface tablet υπάρχουν :-)

Και γραψε 2-3 παραπάνω πράγματα να ξέρουμε που βαδίζουμε.

Πότε τα περασες,αν έκανες απλά αναβάθμιση η μετά clean install,αν έχεις εγκαταστήσει firmware update,τι προγράμματα η χρήση κάνεις κυρίως,ποση φωτεινότητα το δουλεύεις κλπ.

Ρε παιδιά με το που πήγα σε W10 η μπαταρία μου έπεσε στις 2 ωρες. μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά με το που πήγα σε W10 η μπαταρία μου έπεσε στις 2 ωρες. μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Δεν έχω surface αλλά το Asus Vivo tab note 8. Και εγώ όταν αναβάθμισα σε 10 από 8.1 είχα πολύ μειωμένη αυτονομία. Η λύση, δυστυχώς, είναι καθαρή εγκατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κι εγώ έχω παρατηρήσει λίγη διαφορά στη μπαταρία με τα W10.

Οι ρυθμίσεις στο SP3 μου δεν άλλαξαν κι έχω κάνει όλα τα Updates και Clean Install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα με update και μετα με clean install. Το surface pro 3 έχω και πραγματικα δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Πήγα στο χθεσινό Firmware update που έδωσε η Microsoft και ενώ με τα ίδια settings μου έβγαζε στο καθαρό ένα 5ωρο με ίδια settings και χρήση μου δίνει με το ζόρι ένα δύωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι φυσιολογικό αυτο ετσι οπως το παρουσιάζεις.

Απενεργοποίησε Cortana η το Windows Hello η ακόμα και το bitlocker στο off μήπως βελτιωθεί η κατάσταση διοτι τα 2 πρώτα έχουν κατηγορηθεί για battery drain απο χρήστες και στο εξωτερικό.

 

Αλλα υπαρκτή η πιθανότητα το clean install να μην έκατσε καλά για τον Α η Β λογο και να ξαναχρειαστείς καθαρη εγκατάσταση.

 

Αν επιμένει τότε πιθανότητα να εχεις hardware θέμα που απλά συγκυριακά συνέπεσε με το τελευταίο Windows/firmware update ενώ δεν ευθύνεται το δευτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι φυσιολογικό αυτο ετσι οπως το παρουσιάζεις.

Απενεργοποίησε Cortana η το Windows Hello η ακόμα και το bitlocker στο off μήπως βελτιωθεί η κατάσταση διοτι τα 2 πρώτα έχουν κατηγορηθεί για battery drain απο χρήστες και στο εξωτερικό.

 

Αλλα υπαρκτή η πιθανότητα το clean install να μην έκατσε καλά για τον Α η Β λογο και να ξαναχρειαστείς καθαρη εγκατάσταση.

 

Αν επιμένει τότε πιθανότητα να εχεις hardware θέμα που απλά συγκυριακά συνέπεσε με το τελευταίο Windows/firmware update ενώ δεν ευθύνεται το δευτερο.

Είχες δίκιο. Η Cortana με ξέσκισε. Με το που την έκλεισα επανήλθαν όλα στα normal επίπεδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ καλά τα παει απο άποψη επιδόσεων ο Core M Skylake edition του entry level version του Pro 4.

 

Σχεδόν κοντά σε επιδόσεις με τον i5 Haswell του Pro 3 και αρκετα ανώτερος απο τους Core M Broadwell οπως στο MacBook 12 η Asus Zenbook U305.

 

 

Και μαλιστα με αρκετα χαμηλές θερμοκρασίες και πολυ καλή αυτονομια.

 

Επί 3 ώρες συνεχόμενα παιχνίδια και benchmark test και έχασε μόλις 30% μπαταρια!!!

 

 

Στο δικό μου i5 Pro 3 ειμαι σίγουρος θα έχανε 50-60% με την ίδια χρηση.

 

 

Μονο οι επιδόσεις του SSD μας χαλάνε οπου ειναι τεράστια η διαφορα σε σχέση με τα 256ρια περισσότερο η των Toshiba drives και λιγότερο των Samsung.

 

 

Επιτέλους έχουμε και ένα full αναλυτικό review για το m3 entry level version του Pro 4 και οι εντυπώσεις ειναι ιδιαίτερα θετικές σε όλες τις παραμέτρους.

http://www.notebookcheck.net/Microsoft-Surface-Pro-4-Core-m3-Tablet-Review.153843.0.html

 

 

Pro

 

+ gorgeous display panel with excellent brightness, contrast, and color rendition
+ passively-cooled m3 SoC and thus practically silent
+ vastly-improved Type Cover with great keyboard and touchpad
+ revised Surface Pen is terrific and included
+ fantastic build quality and attractive design
+ fast system performance and capable graphics
+ no throttling except under unreasonable synthetic stress
+ very good battery life
+ greatly improved rear camera

 

 

Cons

 

- only one USB 3.0 port; no USB Type-C
- no maintenance or upgrades possible
- lap usage is still not comfortable compared to a conventional laptop
- pricey, especially with Type Cover considered
- NVMe SSD performance correction requires manual driver update
- gets quite warm in some regions under stress

 

 

Verdict

 

 

The quest for more power is enticing, but itʼs not always the most practical of efforts. As we often seek to remind our readers, it is instead the balance of the different elements of the equation which defines a truly great mainstream device. Thatʼs why the Surface Pro 4 Intel Core m3 model is so important: thanks to its passive cooling, it is foundationally a completely different device from the other SP4 candidates, and it succeeds for a completely different reason.

Best of all, the arguably substantial benefits of lower power consumption, silent operation, likely superior battery life, and a complete lack of moving parts (which are prone to failure) come with very few practical compromises for the average user. Yes, CPU performance is below that of the Surface Pro 3 Core i5 configuration we previously reviewedβbut overall, real-world system performance is probably closer to just around 20% lower (with no incidence of throttling under practical use), which is of limited concern considering how quick everything still feels.

On top of this are the myriad other enhancements that span all of the Surface Pro 4 models. The screen is not only significantly brighter, but it also features a higher resolution and a markedly improved color rendition and gamut. The Type Cover has evolved from being a tolerable stand-in for a traditional keyboard to a terrific Ultrabook-grade input device, and the same goes for the enlarged touchpad below it. The Surface Pen is now included, and it feels better than ever.

There is no question that this is far and away the best rendition of the Surface concept to dateβand the first one that, despite limitations inherent to its design, might legitimately be considered as a suitable replacement for a conventional laptop.

There are still negatives, of course. Port selectionβwith just a single USB 3.0 port and DisplayPortβis still rather desolate as compared to other notebooks. Maintenance is impossible. The price is very high for a tablet, and with the essential Type Cover ($130) included, the MSRP of $899 inflates to over a grand. And, of course, that pesky complaint about uncomfortable usage on the lap still remains unresolved.

But the Surface Pro 4 is a unique product with a unique set of strengthsβand now, after all these revisions, itʼs really starting to make sense. Whether it makes sense for you is another question entirely, but suffice it to say that weʼve come away impressed.

 

Και μαλιστα μια σημαντικότατη παράμετρο οπου με manual firmware update του SSD έχουμε βελτίωση στις επιδόσεις.

 

*Update (11/13/15): A solution to this problem was discovered after this article was written and the data was compiled. Installing the Samsung NVMe driver from this official downloads pagecorrects the 4K speeds in AS SSD and also provides a small boost to performance in CrystalDiskMark and other tests. We have updated the AS SSD results in our database to reflect this development.

 

Φαντάζομαι με το bitlocker στο off θα έχουμε ακόμα πιο υψηλές επιδόσεις.

Εννοείται βέβαια οτι οι επιδόσεις των 256 και των Toshiba κυριως σε σχέση με των Samsung ειναι σε πολυ υψηλότερο επίπεδο.


https://www.youtube.com/watch?v=i_HzXNRI1DE

 

https://www.youtube.com/watch?v=M4EmpbCQ5cY

Επεξ/σία από alextrela172
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...