Προς το περιεχόμενο

Surface & Surface Pro,γενική συζήτηση!


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι 1-1.5 ώρα παραπάνω στάνταρ.

Ίσως με μελλοντικο firmware update στρώσει κάπως καλύτερα στο Pro 4.

Τώρα οι drivers κάπως ανωριμότητα τους χαρακτηρίζει ιδιαίτερα από Intel HD drivers θέλουν αρκετή δουλειά(ακομα beta φάση είναι)

 

Σε ένα δίμηνο θα έρθει στα ίσια του.

Intel και Microsoft έχουν δουλειά αρκετή να κάνουν.

..και φαντάζομαι το μικρό κερδίζει σε διάρκεια ζωής της μπαταρίας, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 341
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι 1-1.5 ώρα παραπάνω στάνταρ.

Ίσως με μελλοντικο firmware update στρώσει κάπως καλύτερα στο Pro 4.

Τώρα οι drivers κάπως ανωριμότητα τους χαρακτηρίζει ιδιαίτερα από Intel HD drivers θέλουν αρκετή δουλειά(ακομα beta φάση είναι)

 

Σε ένα δίμηνο θα έρθει στα ίσια του.

Intel και Microsoft έχουν δουλειά αρκετή να κάνουν.

 

Thnx Alex. Τώρα αρκεί να πέσουν λίγο οι τιμές στο μικρό, ειδικά στο 4 ram-128 ssd, για να γίνει πιο ελκυστικό.

Επεξ/σία από neten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περασα πριν λιγες μερες τα windows 10 στο surface pro 3  και μαλλον εχει πρόβλημα με την μπαταρια. Συγκεκριμένα ενώ είναι κλειστο (stand by) καταναλωνει μπαταρια περιπου 10% την ωρα.  Ξέρει κάποιος κάτι? υπαρχει λυση ή να γυρισω στα 8.1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

περασα πριν λιγες μερες τα windows 10 στο surface pro 3 και μαλλον εχει πρόβλημα με την μπαταρια. Συγκεκριμένα ενώ είναι κλειστο (stand by) καταναλωνει μπαταρια περιπου 10% την ωρα. Ξέρει κάποιος κάτι? υπαρχει λυση ή να γυρισω στα 8.1?

Εφόσον πέρασες και το update του Νοεμβριου των Windows και είσαι στην 1511/10586 καλυτερα κάνε ενα hard reset να δέσει ως καθαρη εγκατάσταση.

 

Ακολουθείς τα παρακάτω βήματα.

 

Πας reset this PC στο update and recovery menu των pc settings.

Πατάς "get started" και σου βγάζει 2 επιλογές.

Διαλέγεις το δευτερο που λέει "remove everything"

 

Μετα στο δευτερο πίνακα το πρώτο που λέει "only the drive where Windows is install" και το πατάς.

 

Και στον τρίτο πίνακα επιλέγεις "remove files and clean the drive" και το πατάς και αυτο ήταν.

 

Σε κάνα 20-25 λεπτά θα ολοκληρωθεί περίπου.

 

Προσωπικά εχω μείνει στα 8.1 στο δικό μου.

Επεξ/σία από alextrela172
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να και μια θετική είδηση για παραμετροποιηση του κεντρικού button του surface pen.

Ισχυει μονο για το surface pen 4 όχι για pen του Surface Pro 3.

 

Βέβαια καλό θα ήταν να υπαρχει παρομοια δυνατότητα και για το πλαϊνό button διοτι εχει αναφερθεί απο πολλους εδω και 1.5 χρόνο σαν μειονέκτημα και η MS ακόμα δεν εχει προβεί και σε αυτον τον παράγοντα σε ριζική βελτίωση.

 

Microsoft now allows you to customize pens for your Surface
http://microsoft-news.com/microsoft-now-allows-you-to-customize-pens-for-your-surface/

First off you’ll need the latest version of the Surface App, version 10.0.342.0.

Once you make sure that you have the update, you should now be presented with an option to customize the actions of the surface pen button. You can adjust the options for single clicks, double clicks, and press and hold. The features include the ability to open desktop apps, store apps, perform screenshots, and launching Cortana.

 

Εδω συγκεκριμένα οι διαθέσιμες επιλογές:

 

-Single-click: OneNote (default), Disabled, Launch a store app, Launch a desktop app
-Double-click: Screenshot (default), Disabled, Launch a store app, Launch a desktop app
-Press and hold: Cortana (default), Disabled, Launch a store app, Launch a desktop app

When choosing Launch a store app a sub-menu pops up letting you choose any install app on your system. Same for a desktop app.

 

image.png

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχής κάτοχος και εγώ του Pro4/i7/256/16gb.

 

Πρώτες εντυπώσεις μετά από μια εβδομάδα χρήσης σαν κύριο υπολογιστή εργασίας.

 

Θετικά:

  • Πολύ ισχυρό μηχάνημα, "σηκώνει" άνετα πολλαπλές καρτέλες chrome, explorer, κτλ. (για office εφαρμογές ούτε συζήτηση, τρέχουν χωρίς κανένα θέμα)
  • Σε χρήση vmware (μέχρι 12gb μνήμης) η χρήση ήταν εξαιρετικά smooth και στα 2 συστήματα (guest, host), ενώ οι εναλλαγές μεταξύ λειτουργικών άψογες
  • Η χρήση του dock είναι εξαιρετική: άμεση σύνδεση όλων των περιφερειακών (πληκτρολόγιο, ποντίκι, κάρτα δικτύου, εξωτερική οθόνη, κτλ.)
  • Ταχύτητες μεταφοράς από/προς το δίσκο: εξαιρετικές (μεταφορά μεγάλων αρχείων συνόλου 80 giga από backup σε ελάχιστα λεπτά (2-3)

Αρνητικά:

  • Αν και σπάνια ακούγεται, σχεδόν πάντοτε σηκώνει θερμοκρασία. ΟΚ, δεν ψήνεται αλλά καταλαβαίνεις τη διαφορά
  • Μερικές φορές, όχι πάντα, η "αφύπνιση" από standby mode κολλάει χωρίς λόγο: ξεμπλοκάρει όποτε θέλει. Δεν είναι ενοχλητικό αλλά δεν είναι άμεσο
  • Δεν μπορώ με τίποτα να συνδέσω το microsoft wireless display adapter: με dxdiag (ενώ έχω τους τελευταίους drivers) μου λέει πως δεν υποστηρίζει miracast. Οποιαδήποτε λύση που δουλεύει ευπρόσδεκτη (το google search δε βοήθησε...)

 

Γενικά Σχόλια:

  • Η μπαταρία του είναι απλά μέτρια: για χρήση office και wifi και τη φωτεινότητα στο 50% βγάζω 3-3,5 ώρες. Αναμένω να βελτιωθεί με τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού, αλλά οι 9 ώρες που υποστηρίζει η MS μου φαίνονται υπερβολικές.
  • Η συνολική εμπειρία χρήσης είναι πολύ καλή: προέρχομαι από macbook air 13.3 και το surface κερδίσει σε βάρος, όγκο και surface pen, χάνει (κατά κράτος) σε μπαταρία.
Επεξ/σία από koeltzakoatl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το miracast γιατι δεν χρησιμοποιεις το ενσωματωμενο των windows;

Action/Notification Center και πατας Project και επιλέγεις ανάμεσα σε 4 κατηγορίες wireless σύνδεση με οποιαδήποτε άλλη συσκευή που υποστηρίζει εγγενώς Miracast.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ alextrela172, αλλά ίσως δεν το διατύπωσα σωστά: δεν μπορώ να προβάλω το surface στην τηλεόραση που έχω το wireless display adapter συνδεδεμένο. βασικά ούτε να συνδεθώ δεν μπορώ. Μπορεί άμεσα να συνδεθεί windows 8 τηλέφωνο, χωρίς κανένα θέμα.

 

έχω περάσει latest driver pack, έχω κατεβάσει την εφαρμογή από το store, έχω κάνει troubleshoot με το windows support, κτλ. χωρίς αποτέλεσμα. βλέπω ότι πολλοί έχουν το ίδιο θέμα με τα windows 10, είτε με το pro3 είτε με το pro4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.
Δεν το εχω δοκιμάσει ειναι η αλήθεια στο δικό μου ακόμα εστω που η tv μου υποστηρίζει εγγενώς Miracast.
Προτιμω τις ενσύρματες λύσεις display port to HDMI που εχω αντίστοιχο καλώδιο-adaptor:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For the last 30 days or so, I have been using both Microsoft's new Surface Book and Surface Pro 4 as every day computing devices. The goal was to review these items from not just a handful of days of testing and benchmarking, but with some lengthy time under my belt utilizing both products in a real-world environment. The following is my review with that premise. Enjoy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη είναι η μέγιστη κλίση που μπορει να παρει η οθόνη στο surface book?
Πιο πίσω δεν μπορει να πάει?

Ναι αυτή ειναι η δυνατότητα κλίσης ως laptop mode.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή μου φαίνεται. Ελπίζω στην επόμενη γενια να βρουν τροπο να βελτιώσουν το μηχανισμο.

 

Βασικά αυτό που θα μου αρεσε πιο πολύ στην επόμενη γενια είναι η μπαταρία σε tablet mode να κρατάει πολύ παραπάνω.

Μια καλή ιδέα θα ήταν να χρησιμοποιούσαν δυο επεξεργαστές.

Έναν atom fanless στο πάνω μέρος, στην οθόνη και έναν i7 στο κάτω στο πληκτρολογιο μαζί με τη gpu. 

Έτσι όταν το χρησιμοποιείς σα ταμπλέτα, που έτσι και αλλιώς δεν χρειάζεσαι πολύ επεξεργαστική δύναμη, θα είναι και αθόρυβο και με χαμηλές θερμοκρασίες και μεγαλύτερη αναμονη.

Όταν χρειάζεσαι δύναμη το βάζεις στο keyboard και έχεις την gpu και τη δυνατή CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή μου φαίνεται. Ελπίζω στην επόμενη γενια να βρουν τροπο να βελτιώσουν το μηχανισμο.
 
Βασικά αυτό που θα μου αρεσε πιο πολύ στην επόμενη γενια είναι η μπαταρία σε tablet mode να κρατάει πολύ παραπάνω.
Μια καλή ιδέα θα ήταν να χρησιμοποιούσαν δυο επεξεργαστές.
Έναν atom fanless στο πάνω μέρος, στην οθόνη και έναν i7 στο κάτω στο πληκτρολογιο μαζί με τη gpu. 
Έτσι όταν το χρησιμοποιείς σα ταμπλέτα, που έτσι και αλλιώς δεν χρειάζεσαι πολύ επεξεργαστική δύναμη, θα είναι και αθόρυβο και με χαμηλές θερμοκρασίες και μεγαλύτερη αναμονη.
Όταν χρειάζεσαι δύναμη το βάζεις στο keyboard και έχεις την gpu και τη δυνατή CPU.

Ναι θελει βελτιώσει σε αρκετούς τομείς.
Η μπαταρια σε tablet mode ειναι απογοητευτική σήμερα.
Θελει 3-4 ώρες minumum πραγματική αυτονομια.
Επίσης πρεπει να μπουν θύρες επέκτασης πανω στο tablet εστω μια USB C.

 

Και η κάρτα γραφικών να ειναι πολυ καλυτερη στο Dock keyboard πχ καμία Nvidia 960 η αντίστοιχη την εποχή που θα βγει που εικάζω δευτερο εξαμηνο του 17.

 

Επίσης πιστεύω αναλύσεις οθόνης 3000x1800 ειναι μεγαλη υπερβολή σε 12-13 ίντσες συσκευή.


Πάντως οι Skylake Core M επεξεργαστές εως σήμερα δεν εχουν δικαιώσει τις εκτιμήσεις της Intel για αριστη ενεργειακή διαχείρηση.

 

Ναι μεν σε επιδόσεις ειναι σε ικανοποιητικά επιπεδα αλλα ροκανίζουν την μπαταρια στα ίδια η και χειρότερα επιπεδα απο τους Intel Core Skylake επεξεργαστές.

 

Οχι μονο στο m3 version του Pro 4 αλλα και σε αλλες υλοποιήσεις απο Dell-HP-Lenovo ειναι στην μετριότητα στην καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι πιστοί προσέλθουν μιας και διαθέσιμο για προ παραγγελία και στην Ευρώπη το Surface Book με τις αποστολές να ξεκινάνε στα μέσα Φλεβαρη.

 

 

Και συγκεκριμένα.

 

Απο γαλλικό/γερμανικο store σε ευρώ.

 

128GB Intel Core i5 with 8GB RAM 1649

256GB Intel Core i5 with 8GB RAM, dGPU 2069

256GB Intel Core i7 with 8GB RAM, dGPU 2319

512 Intel Core i7 with 16GB RAM, dGPU.  2919

 

Όσο αφορά το Αγγλικό Microsoft Store οι τιμές είναι σε λίρες.

 

128GB Intel Core i5 with 8GB RAM £1299

256GB Intel Core i5 with 8GB RAM, dGPU £1599

256GB Intel Core i7 with 8GB RAM, dGPU £1799

512 Intel Core i7 with 16GB RAM, dGPU £2249

 

Βασικά δεν υπάρχει επιλογή το δεύτερο configuration όπως Αμερική.
Μόνο πρώτο και τρίτο.

http://www.microsoftstore.com/store/msusa/en_US/pdp/Surface-Book/productID.325716000?icid=en_US_FY16_homepage_hero_2_Book_010316

Άρα για να πάρεις το 256αρι αναγκαστικά με την NVIDIA άρα τινάζομαι μπάνκα στον αέρα.

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...