Προς το περιεχόμενο

Surface & Surface Pro,γενική συζήτηση!


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς το pen πρέπει να το παραγγείλεις ξεχωριστά. Στο 3 δεν διατίθεται στη συσκευασία.

Εγώ είχα πρόβλημα στο να παραγγείλω από το store της Microsoft με paypal.

Εκανα την παραγγελία μου μέσω κάρτας και όλα εντάξει.

Ούτε κόλπα χρειάστηκε, ούτε τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 341
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να τα μας κα ενα αποκαλυπτικό review μετα 2.5 μήνες ανελλιπώς χρησης του Surface Book.

Microsoft Surface Book Long Term Review: 2.5 Months Later


https://www.youtube.com/watch?v=pG1zaptjHW0&app=desktop

Επεξ/σία από alextrela172
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

​Δεν ανάβει καθόλου το type cover στο surface pro 3 όταν το συνδέω.υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω στα windows 10 ή πάω για άλλο cover?

Τα type cover εχουν 1 ετος εγγύηση.

Αν δεν εχει περάσει το χρονικό διαστημα επικοινωνείς με MS για πιθανή αντικατασταση.

Αν εχει περάσει το διαστημα αυτο απλά με μια επανεκκίνηση η ενα soft reset με το πληκτρολόγιο συνδεδεμένο στο tablet μέσα απο τα PC setting-update and recovery-recovery.

 

Επίσης εχεις εγκαταστήσει τα τελευταία software/firmware updates μιας εδω και λίγες ημέρες εχουν βγει για την Pro 3 σειρα;

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα λύση στο internet και δουλεψε!!! Ζωντανεψε παλι το πληκτρολόγιο

 

-Σβήνουμε τελειως το ταμπλετ.

-το ξεκιναμε παλι εχοντας πατημένα ταυτοχρονα το uper volume και το power για 10"

-το πληκτολόγια φωτίστηκε !!!!!

-αν μπει σε μενου του bios διαλέγουμε save and exit

-γλυτώνουμε τα 120 ευρω του καινουριου type cover

 

 

Αυτα για οποιον βρεθει σε αυτη τη θεση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εστειλα λοιπόν το Surface pro 3 στη Γερμανία για αλλαγή, όπως μου έιπαν με Refurbished λόγω του προβλήματος με την οθόνη.
Μου εστάλη πίσω το ίδιο με χαλασμένη τη προστασία οθόνης, χτυπημένο και με το ίδιο πρόβλημα! Λέει η επιστολή ότι δε βρήκαν κάτι.
Στο Support είχα ρωτήσει: "Αν δε βρεθει πρόβλημα τι θα γίνει?" και μου είπαν ότι θα αλλαχτει η συσκευή σίγουρα.
Μιλάω πάλι με Support, συγνώμη και κάτι τέτοια πάλι Γερμανία.
Εχω μείνει κανα μηνα χωρις υπολογιστή!

Εκανα την αίτηση για αλλαγή καλωδίου που δικαιούμαι και μου έστειλαν απάντηση ότι ΟΚ σε λίγο θα στο στείλουμε.
Πουθενά, τίποτα, ούτε Tracking!
Δεν αντέχω ρε παιδιά
Πάλι Support?
Δεν έχω τόσο χρόνο να ασχολούμαι με τους άχρηστους κάθε τρεις και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω το μηχανάκι εδώ και 15 μέρες περίπου. Στην λειτουργία ταμπλέτα γίνεται η δουλειά μεν αλλά χρειάζεται ακόμα πολύ δουλειά για να καταφέρει να  πιάσει το επίπεδο στο οποίο δουλεύουν Android και iOS. Πολλά lag και καθυστερημένες αποκρίσεις. Αλλά η δουλειά γίνεται. Ωστόσο στην λειτουργία PC είναι ακριβώς αυτό που περίμενα. Πλήρης δυνατότητες PC σε 10,7 ίντσες! Δουλεύει ρολόι! Κάνω ότι και σε ένα οποιοδήποτε PC χωρίς κανένα πρόβλημα. Full Office, Photoshop, Nero Suite, μέχρι και BD Rip έκανα!  (Με εξωτερικό drive φυσικά). Το μηχανάκι σκίζει.  Εάν δεν το δουλεύεις πρέπει να το βάζεις σε λειτουργία πτήσης διαφορετικά απαιτεί κάθε μέρα φόρτιση. Εάν το βάζεις όμως σε λειτουργία πτήσης μπορεί να σου πάει μέχρι και 4 μέρες με μια φόρτιση. Επίσης φορτίζει ταχύτατα, σε μισή ώρα είναι πλήρες!

 

To pen δεν το πήρα ακόμα και δεν ξέρω αν θα το πάρω γιατί η αλήθεια είναι πως δεν έχω συνηθίσει να δουλεύω με pen σε ταμπλέτα. 

Πήρα όμως μια 200gb microSD κάρτα της Sundisk. Για όσους ενδιαφέρονται την βλέπει κανονικά σε NTFS ή ExFAT. Η ταχύτητα ανάγνωσης είναι ικανοποιητκή και παίζει από 70 έως 85Mps, αλλά η εγγραφή είναι αργή, μεταξύ 14 και 16 Mps. Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή την στιγμή κάτι καλύτερο σε microSD. Οι 128άρες είναι ποιο γρήγορες αλλά προτίμησα τον περισσότερο χώρο.

 

Και μια ερώτηση για όσους ξέρουν. Μπορώ να ενεργοποιήσω την Cortana  με ελληνική Display Language; Kαι αν γίνεται πως;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος η Cortana δεν υποστηρίζεται στα ελληνικά.

 

Το ότι δεν δουλεύει στα ελληνικά το ξέρω. Αυτό που θέλω είναι να ακούει και να της μιλάω στα αγγλικά έχοντας όμως γλώσσα λειτουργικού συστήματος τα ελληνικά. Αυτό θέλω να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν δουλεύει στα ελληνικά το ξέρω. Αυτό που θέλω είναι να ακούει και να της μιλάω στα αγγλικά έχοντας όμως γλώσσα λειτουργικού συστήματος τα ελληνικά. Αυτό θέλω να μάθω.

Προσωπικά μιλώντας την Cortana την θεωρω το πιο άχρηστο feature στα 10 μαζί με το Windows Hello.

Οπως αντίστοιχα το Siri στο iOS.

Δεν τα χρησιμοποίησα ουδέποτε και ουτε πρόκειται στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι δεν δουλεύει στα ελληνικά το ξέρω. Αυτό που θέλω είναι να ακούει και να της μιλάω στα αγγλικά έχοντας όμως γλώσσα λειτουργικού συστήματος τα ελληνικά. Αυτό θέλω να μάθω.

Δουλευει μονο οταν εχεις την γλωσσα συστηματος που υποστηριζει ,αυτη τη στιγμη.Τα Ελληνικα δεν ειναι μεσα.

Αλλα και την γλωσσα συστηματος που υποστηριζει να εχεις,θα πρεπει και το location να ειναι το ιδιο με την γλωσσα.

Δλδ αν εχεις Αγγλικα US,για γλωσσα και location οτιδηποτε αλλο εκτος απο US,παλι δε θα δουλεψει.

Εγω για παραδειγμα,τα ρυθμισα να εχω Αγγλικα UK,για γλωσσα και region παλι UK.Αν αλλαξω το region δε θα δουλευει και οταν το επαναφερω στο UK,θα αρχισει να δουλευει.

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευει μονο οταν εχεις την γλωσσα συστηματος που υποστηριζει ,αυτη τη στιγμη.Τα Ελληνικα δεν ειναι μεσα.

Αλλα και την γλωσσα συστηματος που υποστηριζει να εχεις,θα πρεπει και το location να ειναι το ιδιο με την γλωσσα.

Δλδ αν εχεις Αγγλικα US,για γλωσσα και location οτιδηποτε αλλο εκτος απο US,παλι δε θα δουλεψει.

Εγω για παραδειγμα,τα ρυθμισα να εχω Αγγλικα UK,για γλωσσα και region παλι UK.Αν αλλαξω το region δε θα δουλευει και οταν το επαναφερω στο UK,θα αρχισει να δουλευει.

 

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Μάλλον θα αργήσουμε να δούμε την Cortana στην Ελλάδα. Δεν αποκλείεται ωστόσο να του κάνω την αλλαγή του location (την γλώσσα την έχει ήδη μέσα) για να την δοκιμάσω

Εσύ την έχεις δοκιμάσει; Και αν ναι, ποια είναι η εμπειρία σου με την κυρα-Cortana;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Μάλλον θα αργήσουμε να δούμε την Cortana στην Ελλάδα. Δεν αποκλείεται ωστόσο να του κάνω την αλλαγή του location (την γλώσσα την έχει ήδη μέσα) για να την δοκιμάσω

Εσύ την έχεις δοκιμάσει; Και αν ναι, ποια είναι η εμπειρία σου με την κυρα-Cortana;

Η αλλαγη του location ειναι το πιο ευκολο να αλλαξεις.Απλα μπαινεις στις ρυθμισεις και το αλλαζεις χωρις restart χωρις τιποτα.Εγω μπορει να αλλαξω το location μεχρι και 10 φορες την ημερα.

Οσο για την "cartana",μεχρι να κανει μαθηματα Ελληνικων,δε ξεκινω συζητηση μαζι της! :P

 

Edit!!!

Διορθωνω:

Για να δουλεψει η Cortana,πρεπει να εχει υποστηριζομενη γλωσσα,ως γλωσσα λογισμικου και να εχει στο region format που να ταυτιζεται με την γλωσσα λογισμικου και το "Language for Non-Unicode programs" να ειναι και αυτο στη γλωσσα του λογισμικου.

Το τελευταιο συνηθως το εχουμε στα Ελληνικα για καλυτερη υποστηριξη στους ελληνικους υποτιτλους.

Το Location που παιζει ρολο συνηθως σε εφαρμογες και στο store,δεν εχω καταλαβει αν επιρεαζει ή οχι.

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...