Προς το περιεχόμενο

Surface & Surface Pro,γενική συζήτηση!


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα φώτα σας. Από που μπορώ να πάρω qwerty type cover 4 γιατί το γαλλικό δίνει azerty(την πάτησα όποιος το θέλει pm).

Απο το ιρλανδικό store οπως το πήρα εγω.

Οσο για το γαλλικό Azerty γιατι απλά δεν το επιστρέφεις πισω;;

Εχεις 15 ημέρες περιθώριο.

 

Εδω το δικό μου.

post-235346-0-89048500-1448879848_thumb.jpeg

Επεξ/σία από alextrela172
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 341
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και τα 2 αν και περισσότερο ως λαπτοπ,αλλα οταν θέλω να σερφάρω,να διαβάσω,να δω YouTube-video,να χαζέψω συλλογή απο φωτογραφίες να παίξω bejeweled η Aspahalt 8 η να γράψω σε OneNote με την γραφιδα να δω πχ τις τελευταίες ειδήσεις πχ in.gr η euronews η να δω τον καιρο αναλυτικά με το meteo earth HD προτιμω να το βάλω στα γόνατα μου καθιστός αναπαυτικά στην πολυθρόνα η στον καναπέ σπίτι και να το κάνω παρα να πιάνω ποντίκι η πληκτρολόγιο.


Με το μικρό surface 3 ανετα και ξάπλα στο καναπέ μπορω και το χρησιμοποιώ ως tablet μιας και πιο βολικό και ελαφρύ ειναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 αν και περισσότερο ως λαπτοπ,αλλα οταν θέλω να σερφάρω,να διαβάσω,να δω YouTube-video,να χαζέψω συλλογή απο φωτογραφίες να παίξω bejeweled η Aspahalt 8 η να γράψω σε OneNote με την γραφιδα να δω πχ τις τελευταίες ειδήσεις πχ in.gr η euronews η να δω τον καιρο αναλυτικά με το meteo earth HD προτιμω να το βάλω στα γόνατα μου καθιστός αναπαυτικά στην πολυθρόνα η στον καναπέ σπίτι και να το κάνω παρα να πιάνω ποντίκι η πληκτρολόγιο.

Με το μικρό surface 3 ανετα και ξάπλα στο καναπέ μπορω και το χρησιμοποιώ ως tablet μιας και πιο βολικό και ελαφρύ ειναι.

 

κι εγώ κάπως έτσι το φανταζόμουν, ειδικά το "μικρό" που για τα δικά μου δεδομένα είναι το πιο βολικό μέγεθος τελικά σε τετοια μορφη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτωντας το μοντελο sp4 i5 8gb 256 gb το βρισκω ελλαδα στα 1820 ευρω 

 

ενω στην ιταλια με ολα πληρωμενα 1419 ευρω,,,,

 

γιατι τοσο μεγαλη διαφορα??

Διοτι πολυ απλά λέγεται αισχροκέρδεια.

Απο τη στιγμή που στελνουν Ελλαδα τα ευρωπαϊκά ms store,νομίζω δεν αξίζει να ασχολούμαστε με τα ντόπια μαγαζιά και οταν μαλιστα οι τιμές ειναι με βαρύ καπέλο.

κι εγώ κάπως έτσι το φανταζόμουν, ειδικά το "μικρό" που για τα δικά μου δεδομένα είναι το πιο βολικό μέγεθος τελικά σε τετοια μορφη

 

Το μικρό ειναι μανούλα μιας και πολυ καλή αυτονομια εχει,αθόρυβο εντελώς και με πιο χαμηλές θερμοκρασίες απο το μεγάλο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τυχαίνει και κάνω έρευνα αγοράς για τo sp4, ενδεικτικά οι επιλογές που έχουμε (χωρίς δασμούς και χωρίς μεταφορικά) στην Ελλάδα είναι (υποθετικά για το sp4 i5, 8gb, 256gb):

 

  • Ιταλία: 1499,00
  • Ιρλανδία: 1499,00
  • Γερμανία: 1449,00
  • Λουξεμβούργο: 1389,00
  • Ελβετία: 1374.37 (με σημερινή ισοτιμία alpha bank)

Μακράν φθηνότερη η Ελβετία, ενώ υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις (περίπου 115 ευρώ, όσο σχεδόν το κόστος του type cover) στα καταστήματα που εξυπηρετούν την Ελλάδα.  

 

Σημειώσεις:

  • προσοχή στις γερμανόφωνες χώρες (Ελβετία, Λουξεμβούργο, Γερμανία) το keyboard outlet είναι QWERTZ και όχι QWERTY.
  • προσοχή στην Ιρλανδία, ο φορτιστής είναι για ρεύμα UK (άρα θα χρειαστεί μετατροπέα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με Microsoft για το πρόβλημα με την οθόνη και κανόνισα να το στέιλω να μου το αλλάξουν.

Επειδή είναι αγορασμένο από Αμερική, θα το στείλω μάλλον Αγγλία να μη το στέλνω μακριά.

έχει κάνει κανείς αυτή τη διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας. Από που μπορώ να πάρω qwerty type cover 4 γιατί το γαλλικό δίνει azerty(την πάτησα όποιος το θέλει pm).

 

Από το Ιταλίκό της Microsoft...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από 5 ημέρες χρήσης του Surface Pro 4 στην έκδοση m3 fan less να γράψω κάποια συμπεράσματα :)

 

1. Για την ποιότητα κατασκευης/συναρμογής και χρηση υλικών ειναι περιττο οποιαδήποτε αναφορά.
Απλά σε ύψιστο επίπεδο.

2. Ενα απο τα 2 highlight της πρότασης ειναι πιστεύω η οθονη του.
Πραγματικά για φίλημα και πιο εντυπωσιακή με υψηλότερη φωτεινοτητα και αντιθεση και πιο ζωντανά χρωματα και καλυτερο μαύρο απο το αντίστοιχο του Pro 3(που παραμένει βέβαια κορυφαια αλλα ο εχθρός του πολυ καλού ειναι το ακόμα καλυτερο)

3.Το δευτερο highlight ειναι ο ο fanless χαρακτήρας της συσκευής που σημαινει μηδενικά επιπεδα θορύβου και θερμοκρασιες εφάμιλλες του iPad μου.

Χωρις να θυσιάζονται οι επιδόσεις παρα σε ελάχιστο βαθμο σε σχέση με i5 υλοποίηση.

Για εμένα ειναι πολυ σημαντικός παράγοντας αυτος μιας και το έζησα και με το μικρό Surface 3.

 

4. Επίσης πολυ θετική εντύπωση το μειωμένο βαρος σε σχέση με το Pro 3 ιδιαίτερα στην fanless version,πιο λεπτό με ελαφριά μεγαλύτερη οθονη στις ίδιες διαστάσεις και πραγματικά το αισθάνεσαι πιο πούπουλο στο χέρι και του φαινεται λιγότερο το βαρος για τις διαστάσεις του.

5. Ισως το μοναδικό ψεγάδι θα ελεγα την αυτονομια του που θα την χαρακτήριζα οριακά καλή διοτι 5.5-6 ώρες απέχει πολυ απο τις 9 ώρες που τονίζει η MS και σίγουρα θα έπρεπε 1 ώρα να έδινε παραπάνω.

Το θετικό οτι με την μαγνητική φόρτιση μέσα σε 2.5 ώρες εχει φορτίσει πλήρους απο το 20 στο 100%.

Ενα δευτερο μείον και ισως σε εμένα(μπορει σε άλλους κατόχους όχι) θα ελεγα την έλλειψη του Windows button που ήταν πολυ πρακτικός,εύχρηστος και φιλικός τρόπος ειτε να ξυπνάς την συσκευή απο αναμονή ειτε να κανεις εναλλαγή ανάμεσα σε desktop και tablet mode.

 

Τώρα θες να πατάς αναγκαστικά το power button είτε με Windows Hello σε περιβάλλον 10 ειδικά όταν το κάνεις χρήση ως tablet η stand θέση χωρίς ποντίκι η πληκτρολόγιο.

 

Αντέγραψαν που αντέγραψαν μπόλικα πράγματα απο τα windows mobile στην desktop εκδοχη των Windows ας τους κόψει τουλαχιστον να βάλουν λειτουργια double tap να ξυπνάς την συσκευή απο αναμονή που είναι χρησιμο feature τώρα ειδικότερα που το έβγαλαν το windows button με το Pro 4.

 

Μισές δουλειές απο την MS στο τομεα του OS με τα 10αρια.

 

Κατα τα αλλα εγω εγκατέστησα τα 8.1 Pro επιτυχώς και όλα δουλεύουν άψογα σε δεύτερο διαμέρισμα και τα εχω ως dual boot με τα 10αρια διοτι τα βρίσκω τα 8.1 με καλυτερη ισορροπία ανάμεσα σε tablet και desktop mode.

 

Απλά επειδή ειμαι ακόμα σε περίοδο DOA τα κρατάω ακόμα τα 10αρια αλλα στο τέλος εφόσον δεν προκύψουν θέματα με την συσκευή και αναγκαστώ να το επιστρέψω και ζητήσω αντικατάσταση(χτυπά ξύλο όλα καλά εως τωρα,αλλα επειδη πολλά εχουν δει τα ματια μου για αυτο παντα κρατάω μια πισινή) τα 10αρια θα τα ξεφορτωθώ εντελώς και αποκλειστικά με τα 8.1 θα τα δουλεύω για οσο διαστημα χρειαστεί εως η MS διορθώσει πολλά φάλτσα και ανισορροπίες στο UI των 10 ιδιαίτερα σε tablet mode.

 

Αυτα σε πρώτη φάση.

 

http://s26.postimg.org/66jkgmpa1/image.jpg

http://s26.postimg.org/chorx1qih/image.jpg

http://s26.postimg.org/qa36soha1/image.jpg

http://s26.postimg.org/fyqu00pkp/image.jpg

http://s26.postimg.org/qwxi4gos9/image.jpg

Επεξ/σία από alextrela172
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex το pro 4 core m σε σχεση με το surface 3 (10.8''), πώς ειναι σε αισθηση βάρους? Εχουν μεγαλη διαφορά? 

Το pro 4 κανει για χαλαρη χρηση tablet (browsing καναπε-κρεβάτι ) ή εκει κερδιζει απολυτα το surface 3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικρό κερδίζει ξεκαθαρα σε όλες τις περιπτώσεις.
Δεν ειναι η αίσθηση βάρους του m3 Pro 4 αλλα οι διαστάσεις του που το καθιστούν απαγορευτικό στο κρεβάτι η καναπέ ξάπλα.

 

Αλλιως αν είσαι καθιστός πχ σταυροπόδι στο κρεβάτι η κανονικα καθιστός σε κρεβάτι/καναπέ/πολυθρόνα και το εχεις στα γόνατα ειναι μανούλα με την απολαυστική και χορταστική οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...