Προς το περιεχόμενο

Surface & Surface Pro,γενική συζήτηση!


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να τα μας το πρωτο αναλυτικό και διεξοδικό review στην Γηραιά Ήπειρο με την ευρωπαϊκή έκδοση .

Microsoft Surface Book (Core i7, 940M) Convertible Review

http://www.notebookcheck.net/Microsoft-Surface-Book-Core-i7-940M-Convertible-Review.160679.0.html

 

 

Pro

 

+ high-quality case made of magnesium alloy

 

+ CPU and GPU performance of a notebook in a convertible

 

+ no serious CPU or GPU throttling

 

+ good runtime of 10 hours

 

+ high resolution, bright display also for outdoor use

 

+ native 3:2 aspect ratio for picture editing

 

+ accurate colors and high contrast; 96 % sRGB

 

+ comfortable input devices

 

+ full GPU performance on battery power

 

+ fast NVMe-SSD by default

 

 

Cons

 

- thicker and heavier than 13- and 14-inch Ultrabooks

 

- no USB-C or HDMI

 

- no WWAN or RJ-45

 

- no SmartCard reader or fingerprint scanner

 

- no secondary storage device

 

- no TrackPoint or dedicated mouse buttons

 

- software-undocking still prone to errors

 

- bad upgradeability

 

- tablet warm under load

 

- high price

 

 

Verdict

 

 

In review: Microsoft Surface Book. Test model courtesy of Microsoft Germany.

 

It tries really hard and can score one point more than its Core i5 sibling from our first review of the Surface Book. The decisive factor was the longer runtime, because we could only find very small – if at all – advantages of the i7/512 GB version in respect of processor and application performance. The large SSD manages higher write speeds, which is at least one aspect. The heat development is higher compared to the i5 model, but the palm rest stays comfortably cool. Our consumption measurements were performed for the Surface Book for the first time in this review.

 

Chippy from our video editorial staff showed in his Power Director Renders Test (Intel Quick Sync) that the Surface Book i7 is almost 30 % faster than the rivals Lenovo Miix 700 (core m3), HP Spectre X2 (Core m7) and Microsoft Surface Pro 3 (Haswell Core i5). The reason: The active cooling ensures a high Turbo utilization even during the stress test, while the fanless systems have to reduce their clocks. The powerful Surface Book – it does not matter if Core i5 or i7 – is therefore suited for special and processor-focused applications that also have to be performed on the road from time to time (full performance on battery power).

 

If you want to save every minute during rendering, then the Surface Book is certainly the best choice. It provides the CPU performance of a small multimedia laptop and can beat similarly sized competitors like the MacBook Pro 13 or Dell’s XPS 13. You will have to decide for yourself if this is worth 2,000 up to almost 3,000 Euros. But the Surface Book is definitely a good choice for technology enthusiasts.

 

All details of the Surface Book are available in the review of the Core i5 version: Microsoft Surface Book Core i5

 

Note: We adjusted the rating of the Surface Book i5 due to a new rating version. Thanks to the higher connectivity sub-rating, the final rating is increased from 85 to 86 %.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 341
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα σας, έχω ένα surface 3 αγορασμένο από eshop τον Δεκέμβριο. από την πρώτη μέρα που το πήρα αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον ήχο και το video τα οποία κολάνε και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για λειτουργήσουν. έχω κάνει format έχω βαλει και έχω βγαλει τους drivers παρα πολλές φορες χωρις κανένα αποτέλεσμα πάντα εμαφανίζεται το ίδιο πρόβλημα. υπάρχει κάποια αντιπροσωπία που θα μπορύσα να το παω εκτος από το κατάστημα που το αγόρασα? έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας, έχω ένα surface 3 αγορασμένο από eshop τον Δεκέμβριο. από την πρώτη μέρα που το πήρα αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον ήχο και το video τα οποία κολάνε και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για λειτουργήσουν. έχω κάνει format έχω βαλει και έχω βγαλει τους drivers παρα πολλές φορες χωρις κανένα αποτέλεσμα πάντα εμαφανίζεται το ίδιο πρόβλημα. υπάρχει κάποια αντιπροσωπία που θα μπορύσα να το παω εκτος από το κατάστημα που το αγόρασα? έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα?

 

Εκανες πληρη διαγραφη των Windows ωστε να διαγραφουν ολα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανες πληρη διαγραφη των Windows ωστε να διαγραφουν ολα ??

 

 

τα παντα εχω κανει

Επικοινωνείς με MS Hellas και θα σε κατευθύνουν.

http://www.microsoftstore.com/store/mseea/el_GR/DisplayHelpContactUsPage/

 

ευχαριστώ

Επεξ/σία από stratosch
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οκ φιλοσοφικό θέμα. Αφού το ipad που χρησιμοποιούσα κυρίως για recreational σκοπούς με άφησε, αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το surface pro 3 στη θέση του, το οποίο μέχρι στιγμής το χρησιμοποιούσα για δουλειά και καθόλου ως tablet. Για πείτε γνώμες πως να το κάνω πιο tablet friendly. Πχ browser (γιατί ο chrome δεν την πολυπαλεύει σε tablet, αλλά να έχει extensions) ή τρόπο όταν βγαίνεις από tablet mode να κλείνει τις tablet εφαρμογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ φιλοσοφικό θέμα. Αφού το ipad που χρησιμοποιούσα κυρίως για recreational σκοπούς με άφησε, αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το surface pro 3 στη θέση του, το οποίο μέχρι στιγμής το χρησιμοποιούσα για δουλειά και καθόλου ως tablet. Για πείτε γνώμες πως να το κάνω πιο tablet friendly. Πχ browser (γιατί ο chrome δεν την πολυπαλεύει σε tablet, αλλά να έχει extensions) ή τρόπο όταν βγαίνεις από tablet mode να κλείνει τις tablet εφαρμογές.

 

Θα περιμένεις έως το καλοκαίρι και το RedStone 1 έως βγουν extension για τον Edge browser για καλύτερη εμπειρία χρήσης σε browsing.

Έως τότε θα βολευτείς πάλι με τον Edge για χρήση με αφή διότι είναι πολύ ανώτερος και από chrome και Firefox.

 

Στα σκαριά και swype back/forward gestures για τον Edge αλλα δεν ξέρω κατα ποσο φέτος θα τα δούμε η του χρόνου.

 

Στα υπόλοιπα του UI δεν έχεις καθόλου επιλογές διότι παραμετροποίηση και customization είναι άγνωστες λέξεις για την MS.(αναγκαστικά περιμένουμε τα επερχόμενα upgrades του λειτουργικού αρχές καλοκαιριού φέτος και του χρόνου την άνοιξη το δεύτερο μεγάλο κύμα για βελτιώσεις/προσθήκες σε tablet mode)

 

Ίσως αυτη η εφαρμογή σε βοηθήσει μερικώς να προσαρμόσεις το UI σε πιο touch friendly επίπεδα.

https://www.microsoft.com/en-us/store/apps/touchme-gesture-studio/9wzdncrdg0l8

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ξύπνησα το πρωί όλο χαρά, πάω να ανοίξω το surface, δεν έχει μπαταρία. Οκ λέω. βάζω να φορτίσει και το μαγνητάκι αντί για σταθερό αναβοσβήνει και το surface δεν φορτίζει.. το usb δουλεύει κανονικά. προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Εχω μερικές απορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς δεν είμαι και πολυ σχετικος.

 

Αγορασα από το αγγλικό ebay ενα σφραγισμένο surface pro 3 μαζι με docking station, i5/8gb ram/256ssd. Στην αναμονή να μου έρθει.

 

1. Εχει windows 8. γίνεται να του βαλω τα win10 μεσω καποιου δωρεάν update? Έχω την εντύπωση οτι γινόταν παλιότερα.

 

2.το μηχάνημα θα το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για Outlook, browsing, office και pdf. Επίσης ενα custom λογισμικο της εταιρείας και άλλο ένα custom λογισμικο παρακολουθησης στόλου οχηματων. Λογικά πρέπει να είμαι υπερκαλυμμενος με το μηχάνημα για αυτη την χρήση?

 

3. Μέσω του docking station θα το συνδέσω σε μια οθόνη, πρέπει να αγοράσω κάποιο ειδικό καλώδιο? Επίσης ειδα καποια βίντεο οπου μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξεχωριστά την οθόνη του Tablet και ξεχωριστά της οθόνης (δεν το εξηγω και πολύ σωστά). Για την ακρίβεια θελω στην οθόνη του Tablet να εχω το πρόγραμμα για την παρακολούθηση του στόλου και στην μεγάλη οθόνη να κανω τις υπόλοιπες εργασίες. Είναι εφικτό?

 

4.εχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο wireless keyboard και mouse? Επίσης ψάχνω τσάντα μεταφοράς που όμως να έχει ξεχωριστή θήκη για αρκετά εγγραφα. Αν παλι υπάρχει χώρος και για το Keyboard κ mouse θα ήταν η τέλεια τσάντα.

 

5. Το tablet θα είναι σχεδόν πάντα στο γραφείο πανω στο docking station με ρεύμα, ανοιχτό τουλάχιστον 12 ώρες καθημερινά, λέτε να το κλαιω μετά από καιρό?

 

Συγγνώμη για τις πολλές και μεγαλες ερωτήσεις αλλά ο έξυπνος μετά που το αγόρασα μου ήρθαν οι σημαντικές πρακτικες απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη για τις πολλές και μεγαλες ερωτήσεις αλλά ο έξυπνος μετά που το αγόρασα μου ήρθαν οι σημαντικές πρακτικες απορίες.

Πρωτα ενημερωνόμαστε και μετα κανουμε οποιαδήποτε αγορα!

 

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Εχω μερικές απορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς δεν είμαι και πολυ σχετικος.

 

Αγορασα από το αγγλικό ebay ενα σφραγισμένο surface pro 3 μαζι με docking station, i5/8gb ram/256ssd. Στην αναμονή να μου έρθει.

 

1. Εχει windows 8. γίνεται να του βαλω τα win10 μεσω καποιου δωρεάν update? Έχω την εντύπωση οτι γινόταν παλιότερα.

 

2.το μηχάνημα θα το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για Outlook, browsing, office και pdf. Επίσης ενα custom λογισμικο της εταιρείας και άλλο ένα custom λογισμικο παρακολουθησης στόλου οχηματων. Λογικά πρέπει να είμαι υπερκαλυμμενος με το μηχάνημα για αυτη την χρήση?

 

3. Μέσω του docking station θα το συνδέσω σε μια οθόνη, πρέπει να αγοράσω κάποιο ειδικό καλώδιο? Επίσης ειδα καποια βίντεο οπου μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξεχωριστά την οθόνη του Tablet και ξεχωριστά της οθόνης (δεν το εξηγω και πολύ σωστά). Για την ακρίβεια θελω στην οθόνη του Tablet να εχω το πρόγραμμα για την παρακολούθηση του στόλου και στην μεγάλη οθόνη να κανω τις υπόλοιπες εργασίες. Είναι εφικτό?

 

4.εχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο wireless keyboard και mouse? Επίσης ψάχνω τσάντα μεταφοράς που όμως να έχει ξεχωριστή θήκη για αρκετά εγγραφα. Αν παλι υπάρχει χώρος και για το Keyboard κ mouse θα ήταν η τέλεια τσάντα.

 

5. Το tablet θα είναι σχεδόν πάντα στο γραφείο πανω στο docking station με ρεύμα, ανοιχτό τουλάχιστον 12 ώρες καθημερινά, λέτε να το κλαιω μετά από καιρό?

1.Εφοσων ειναι καινουριο λογικα θα πρεπει να σου ερθει με τα Win10,αλλιως τηλεφωνακι στην MS.Αν δεν μπορεσουν να σε βοηθησουν,ξαναγραψε και υπαρχουν καποιες λυσεις(νομιμες).

2.Ναι.

3.Θες συρμα mini display port to hdmi(αν δεν εχει mini display port η οθονη σου).

 

Για την ακρίβεια θελω στην οθόνη του Tablet να εχω το πρόγραμμα για την παρακολούθηση του στόλου και στην μεγάλη οθόνη να κανω τις υπόλοιπες εργασίες. Είναι εφικτό?

Ναι μπορείς.

4.Δε νομιζω να υπαρχει καποιο wireless mouse & keyboard που να μην κανει.Οποταν εξαρταται απο τα χρηματα και τις προτιμησεις σου. 

5.To tablet δε θα παθει κατι,απλα θα ζωρισει την μπαταρια του και θα μειωσει την διαρκεια ζωης της.Καλο ειναι να την αφηνεις να πεφτει στο 40-50% και μετα να την συνδέεις ξανα στον φορτιστή  κανει σωστο κυκλο φορτησης. 

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ektor σε ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σου!

 

Ο πωλητής το ειχε παρει με περασμενα τα win8(το γραφει εξω απο το κουτί) απλα δεν το εχει ανοιξει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ektor7 παθων και γω,μολις πηρα surface 3 το οποιο ηρθε με windows 8.1 ,στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι πρεπει να αγορασω τα 10 ,ποια ειναι η νομιμη μεθοδος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε,

 

Έχω ένα Surface Pro 2 (i5/8GB/256GB) με Windows 10 το οποίο με κάποιο προτελευταίo update κάποιος driver είχε γίνει corrupt και για να εκκινήσει έπρεπε πρώτα να έχει γίνει Disable driver signature enforcement. Λόγω δουλειάς συνέχισα να το χρησιμοποιώ έτσι μέχρι προχθές που μπήκε κάποιο νεότερο update και πλέον έχω κλειδωθεί εκτός. Με ό,τι και αν έχω δοκιμάσει δεν καταφέρνω να δω κάτι παραπάνω από τη μπλε οθόνη με τις επιλογές για troubleshooting (ακόμα και το Reset this PC -> Remove Everything αποτυγχάνει με μήνυμα: "there was a problem resetting your PC").

 

O SSD φαίνεται να λειτουργεί κανονικά -από το Advanced Options -> Command Prompt κατάφερα να κρατήσω τα αρχεία που χρειαζόμουν σε ένα USB stick -το chkdsk δεν έδειξε κάτι.

 

Μόλις έκανα ένα recovery USB (όπως λέει η MS: https://www.microsoft.com/surface/en-us/support/storage-files-and-folders/create-a-recovery-drive?os=windows-10 ) αλλά δεν καταφέρνω να το ξεκινήσω από εκεί. Έχεις κάνεις καμιά ιδέα σχετικά πριν πάρει το δρόμο της ανακύκλωσης;

Επεξ/σία από booZe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να ξεκινήσεις από το usb , προυποθέτει αλλαγή στο BIOS. Αυτό κατάφερες να το κάνεις;

Αν το έχεις κάνει αυτό, θα δοκίμαζα να ξαναδημιουργήσω το bootable usb. Δεν είναι απίθανο να μην φτιάχτηκε σωστά.

Επεξ/σία από insome
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...