Προς το περιεχόμενο

ΙΚΕΑ ακριβο ?


Cernic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτα, αν ειναι να δωσεις 700 ευρω για καναπε απο το ικεα, κατ'εμε δεν αξιζει.και με 50% πανω δεν παιρνεις κατι ελαχιστα καλυτερο, παιρνεις κατι πολυ καλυτερο. θα σου ελεγα να ριξεις μια ματια στο ενα κ ενα, εχει εκθεση απο διαφορους ελληνες κατασκευαστες, εχει και πολυ ακριβα αλλα και πολλα πιο προσιτα. και δεν ειναι νοοτροπια supermarket/φτιαξε το μονος σου. θα ασχοληθουν, θα το φερουν στα μετρα σου και θα κανουν το καλυτερο για να μεινεις ευχαριστημενος γιατι δεν ειναι πολυεθνικες. τουλαχιστον ετσι ηταν ο κατασκευαστης που απευθυνθηκα εγω. anyway ψαξε το λιγο πριν τα σκασεις στο ικεα

 

Πριν λίγα χρόνια είχα πάρει ένα καναπέ/διπλό κρεββάτι από τους "45 κατασκευαστές" στην Αλίμου (ίδια φάση με το Ένα & Ένα που ανέφερες).

Είναι πολύ καλό. Με καλό ξύλο και πολύ καλό μηχανισμό ανύψωσης. Κόστος; Τότε 960 ευρώ.

Τί κέρδισα (ειδικά αφού δεν είναι και το έπιπλο που θέλεις να αφήσεις στα παιδιά σου αλλά απλά κάτι καλό για να κάνεις τη δουλειά σου); Τίποτα.

Θα μπορούσα να είχα καθαρίσει με 300-400 ευρώ από το Ikea και σε λίγο καιρό να έδινα άλλα τόσα για να το αλλάξω αφού δεν θα με ένοιαζε αν είχα δώσει λιγότερα. Αφού όμως έχω σκάσει το 1000άρικο με χαλάει να το πετάξω ακόμα και τώρα που δεν το χρησιμοποιώ και θα προτιμούσα να φύγει.

Άντε όμως να βρεις να το δώσεις έστω και στα μισά λεφτά.

Γι' αυτό και λέω ότι (κατά τη γνώμη μου πάντα) το Ikea (και άλλα αν υπάρχουν σε ίδιο επίπεδο) δίνουν άλλη ευελεξία σις επιλογές κάποιου (που του αρέσει το συγκεκριμένο design και φιλοσοφία)

Ειμαι και εγω στη αναζητηση γωνιακου καναπε και πραγματικα δεν εχω βρει κατι σε αντιστοιχη τιμη με το Ικεα και το ιδιο ομορφο. Το μονο που με προβληματιζει ειναι η ποιοτητα αλλα ακουω καλα λογια γενικα ακομα και για τους καναπεδες. Εχει καποιος να προτεινει καποια εναλλακτικη χωρις να ξεφευγουμε απο τα 500Ε για ενα γωνιακο καναπε?

 

Η να προτιμησω τους Σουηδους και εγω? :-D

 

Το μόνο που με στραβώνει στους καναπέδες τους (όχι γωνιακούς αφού δεν με ενδιαφέρουν) είναι ότι δίνεις πχ 350 ευρώ και βλέπεις ότι μπορεί να έκανε 150 ευρώ ο καναπές και...200 το συγκεκριμένο κάλυμμα που διάλεξες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο παρατηρησα και εγω, οτι εχει πολυ ομορφους καναπεδες και η τιμη ειναι εκτος ανταγωνισμου. Παντως μου εχουν πει αρκετα ατομα οτι εχουν καναπε απο τα Ικεα πανω απο 5 χρονια και δεν εχει παθει τιποτα με κανονικη χρηση (δεν τους ρωτησα αν χοροπηδανε πανω :Ρ )

 

Πηγα σημερα και ειδα τον καναπε που εχω βαλει στο ματι αποσυναρμολογημενο και η αληθεια ειναι οτι η τιμη του αντιστοιχει στην ποιοτητα του χωρις ομως να σημαινει οτι δεν τα αξιζει τα λεφτα του. Η εμφανιση ισως και να αντιστοιχει σε καναπε διπλασιας αξιας ομως :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συναρμολογήσει αρκετά και για το σπίτι μου αλλά και για συγγενείς και πραγματικά δεν είδα πουθενά λάθος τρύπα, να λείπει βίδα, να εφαρμόζει άσχημα, χαλαρά ή δεν ξέρω γω τι άλλο. Σε αντίθεση μου έχει τύχει σε αντίστοιχες κατασκευές της ίδιας φιλοσοφία (άλλης εταιρίας που δεν αναφέρω το όνομα αφού αρκετά την έχουμε θάψει με τεχνολογικά της "προϊόντα" ;) ) να μου αλλάξουν γραφείο υπολογιστή...3 φορές αφού τη μία ήταν γρατζουνισμένο, την άλλη στραβοτρυπημένο, κλπ.

 

Αυτό εκτός ότι μου έχει τύχει δύο φορές και προς έκπληξη μου, όχι μόνο δε μου έδωσαν άλλες, αλλά ούτε καν είχαν προς πώληση και δε μπόρεσα να βρω ούτε στο εμπόριο, αλλά η έλλειψη εξαρτημάτων στα προϊόντα των ΙΚΕΑ ήταν παγκόσμιο ανέκδοτο, τουλάχιστον πριν κάποια χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εκτός ότι μου έχει τύχει δύο φορές και προς έκπληξη μου, όχι μόνο δε μου έδωσαν άλλες, αλλά ούτε καν είχαν προς πώληση και δε μπόρεσα να βρω ούτε στο εμπόριο, αλλά η έλλειψη εξαρτημάτων στα προϊόντα των ΙΚΕΑ ήταν παγκόσμιο ανέκδοτο, τουλάχιστον πριν κάποια χρόνια.

 

Δεν έχω κάτι να σου πω πέρα από το ότι πραγματικά εμένα δε μου συνέβει ποτέ. Μάλιστα σε κάνα δύο περιτπώσεις περίσσεψαν και από 1-2 βίδες.

Τώρα αν είναι τόσο χάλια τα πράγματα και απλά εγώ είμαι τόσο τυχερός τι να πω. Μάλλον με βλέπω το απόγευμα να τρέχω να παίξω...τζόκερ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ικεα χαλασε το vfm απο το 2009 και μετα.δλδ για τις ιδιες σαβουρες,πλεον ζητανε παραπανω.και που ειδατε 300 ευρω καναπε στο ικεα?τα παρδαλοξεσκισμενα?γιατι ακομη και αυτα που βγαζει σε προσφορες λογο εκθεσιακου ή ελατωματικου,ακομη και αυτα,τα πουλαει πανακριβα.για τον φορουμιτη που ψαχνει γωνιακο καναπε,οχι τιτανοτεραστιο αλλα νορμαλ,κανε μια βολτα και απο το πρακτικερ.ανα διαστηματα φερνει ενα μοντελο με υφασμα, σε αυτα τα χρηματα και ειναι και καλο.στο ικεα δεν ειδα ποτε σε αυτα τα χρηματα γωνιακο,και τους απλους που εχει,τους εχει σε περιεργους συνδιασμους και με περιεργα υλικα(καφε σκουρο δερμα με ραγαδες ,γεμιση με κουρελια τριμενα κ.α.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ikea.gr/kathistiko/kanapedes-kai-poluthrones/kanapedes-krevatia/kanapedes-krevatia/gwn-kos-kanapes-krebati-18859/19990/

 

http://www.praktiker.gr/p/kanapes-krevati-natasa-goniakos-mpez-40493

 

Αυτοι οι δυο γωνιακοι ειναι που εχω βρει στα 400Ε. Και τους εχω δει και τους δυο απο κοντα και αυτος απο τα πρακτικερ νομιζω δεν ειναι τοσο ποιοτικος οσον αφορα τα υφασμα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οι ιδιοι οι σκανδιναβοι τα κοροιδευουν για να υποτιμησουν καποιον του λενε απο το ΙΚΕΑ ψωνιζεις...!Εγω χρονια τωρα ειχα παρει βιβλιοθηκες και μια ντουλαπα απο την neoset τα οποια ακομα και τωρα ειναι σαν καινουργια αλλα πιστευω οτι ηταν τσιμπημενες οι τιμες του.Παντως γνωστοι μου εχουν παρει σαλονι επωνυμο απο stock και ηταν φοβερος τα μισα λεφτα τωρα αν θελεις κατι με 300 ευρω οτι πληρωνεις παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οι ιδιοι οι σκανδιναβοι τα κοροιδευουν για να υποτιμησουν καποιον του λενε απο το ΙΚΕΑ ψωνιζεις...!Εγω χρονια τωρα ειχα παρει βιβλιοθηκες και μια ντουλαπα απο την neoset τα οποια ακομα και τωρα ειναι σαν καινουργια αλλα πιστευω οτι ηταν τσιμπημενες οι τιμες του.Παντως γνωστοι μου εχουν παρει σαλονι επωνυμο απο stock και ηταν φοβερος τα μισα λεφτα τωρα αν θελεις κατι με 300 ευρω οτι πληρωνεις παιρνεις.

 

Μια που το ανέφερες, η εταιρία που είπα παραπάνω ότι είχα κοιτάξει για βιβλιοθήκη ήταν η Neoset. Όπως είπα μου είχαν ζητήσει για την μισή βιβλιοθήκη από αυτή που ήθελα (το ένα σκέλος της γωνίας) όσα πήρα ολόκληρη του Ikea. Και πάντα μιλάω για την ίδια ποιότητα. Δεν έψαξα για κάτι καλύτερο. "Πουλάνε" λίγο το στυλ "στο σχεδιάζουμε για το χώρο σου" αλλά δεν είναι πραγματικό αφού και αυτοί έχουν τυποποιημένα μεγέθη και δεν παίζει ειδική παραγγελία. Απλά στο Ikea πρέπει να το "σχεδιάσεις" μόνος σου.

 

Τώρα αναφορικά με το το κοροϊδεύουν οι σκανδιναβοί, νομίζω θα γίνεται και σε πολλά άλλα πράγματα. Αν πχ κάποιος πάει εκεί και πάρει Hyudai αυτοκίνητο. Ή όπως στη Νορβηγία που αυτή τη στιγμή έχει τις μεγαλύτερες πωλήσεις πανευρωπαϊκά στο Tesla Model S (full size ηλεκτρικό αυτοκίνητο) το οποίο δεν είναι και η φτηνότερη επιλογή οχήματος. Ούτε κάτι που θα σκεφτόταν αυτή τη στιγμή να επιλέξει κάποιος εν Ελλάδι για ευνόητους ($$$) λόγους.  Άρα δε νομίζω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε τις επιλογές μας με αυτές των βορείων με την τεράστια ψαλίδα που υπάρχει σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς της καθημερινότητας.

 

Εννοείται πάντα πως ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά κάποιες επιλογές δίνουν μεγαλύτερη αξία στο χρήμα που θα δώσεις έτσι κι αλλιώς. Και μπορείς να το αλλάξεις και ποιο εύκολα όταν θέλεις αλλάζοντας και το σπίτι αλλά και την διάθεσή σου (όπως καταλαβαίνει κανείς ακόμα κλαίω με την επιλογή του καναπέ που ανέφερα παραπάνω :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πλάκα κάνετε ρε παιδιά?Τον είδατε τον φετινό κατάλογο?Είναι φτηνά αυτά τα έπιπλα?Πλάκα κάνετε? Ελάχιστα προιόντα του είναι value for money...χώρια ότι είναι τουλάχιστον 50-60% πιο ακριβά από τα ΙΚΕΑ του εξωτερικού. 

 

Πριν καμιά 5 και χρόνια ίσως ήταν για τα ελληνικά δεδομένα καλό vfm...πλέον για την ποιότητα τους και το ότι τα μεταφέρεις και τα συναρμολογείς μόνος σου είναι ακριβά!!

 

Αν είσαι φοιτητής βρίσκεις μια χαρά πάμφθηνα και ωραία έπιπλα (μεταξύ αυτών και ΙΚΕΑ φυσικά) στις αγγελίες φοιτητών που φεύγουν. Για 4-5 χρόνια τα θες και μετά πέταμα σιγά μην δίνεις και λεφτά...

 

Το έχει ξεφτιλίσει ο Φουρλής (στον οποίο ανήκουν τα IKEΑ Hellas)... συγκρίνω τιμές με ΙΚΕΑ Ισπανίας που είμαι και γελάω!! Καλά με αυτά της Γερμανίας η κατάσταση ξεφεύγει...υπάρχουν προιόντα που στην Ελλάδα είναι ως και 70% ακριβότερα και οι μισθοί φυσικά 60% μικρότεροι! 

 

Τα ΙΚΕΑ αξίζουν για τίποτα μικρόπραγματα διακόσμησης μόνο (κουζινικα,φωτιστικά,κουτιά αποθήκευσης κ.α) και αυτό λόγω του νεανικού design του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καρεκλες γραφείου δεν ειναι ό,τι καλυτερο απο ΙΚΕΑ, αλλά ειναι φτηνές. Αν θες κάτι ποιοτικο, εργονομικό, που να σου κρατήσει καιρο πρέπει να πληρώσεις τα πολλαπλάσια απ'ότι στο ΙΚΕΑ.

 

Πηρα προσφατα φο-βε-ρη καρεκλα γραφειου που φτανει μεχρι πανω το κεφαλι. 160 εουρω. Δεν ξερω αν ειναι φθηνη η οχι γιατι δεν μενω ελλαδα και δεν εχω προσφατο μετρο συγκρισης. Η καρεκλα εχει ολα τα bells n whistles και ειναι αυτο που λενε στην ελλαδα διευθυντικου στυλ (τι ξεπερασμενος ορος!).

 

κατσε να δω αν μπορω να βρω φωτο

Na thn: 

 

Link.png Site: Boss Careloft Plus

 

 

προτεινω ανεπιφυλακτα. Οταν ειδικα την πας πισω πισω (κλιση) το να παιζεις χβοχ ειναι απολαυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.................................συγκρίνω τιμές με ΙΚΕΑ Ισπανίας που είμαι και γελάω!! Καλά με αυτά της Γερμανίας η κατάσταση ξεφεύγει...υπάρχουν προιόντα που στην Ελλάδα είναι ως και 70% ακριβότερα και οι μισθοί φυσικά 60% μικρότεροι! ..............................

 

Δεν θα διαφωνήσω καθώς αυτό είναι δεδομένο εδώ και πολλά χρόνια.

Η συζήτηση γίνεται και ξαναγίνεται. Ότι δηλαδή ΟΛΕΣ οι πολυεθνικές (αλυσίδες ή και μεμονωμένα προϊόντα) πάντα είχανε μεγαλύτερη τιμή στην Ελλάδα απ΄ότι αλλού. Από coca cola μέχρι αυτοκίνητο. Μόνο με τα αυτοκίνητα άλλαξε τελευταία αυτό αλλά τώρα τι να το κάνεις.

Τώρα αναφορικά με το vfm (στην Ελλάδα πάντα) θα πειστώ όταν κάποιος μου προτείνει κάτι συγκεκριμένο (στην χ εταιρία η ψ πολυθρόνα είναι ίδιας ποιότητας αλλά 25 ευρώ φθηνότερη). Γενικότητες του στυλ "βρίσκεις καλύτερο με λιγότερα λεφτά" είναι εύκολο σαν "επιχείρημα" αλλά δεν αντέχει σε κριτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι και εγω στη αναζητηση γωνιακου καναπε και πραγματικα δεν εχω βρει κατι σε αντιστοιχη τιμη με το Ικεα και το ιδιο ομορφο. Το μονο που με προβληματιζει ειναι η ποιοτητα αλλα ακουω καλα λογια γενικα ακομα και για τους καναπεδες. Εχει καποιος να προτεινει καποια εναλλακτικη χωρις να ξεφευγουμε απο τα 500Ε για ενα γωνιακο καναπε?

 

Η να προτιμησω τους Σουηδους και εγω? :-D

Φίλε είμαι κι εγώ στην ίδια φάση. Για IKEA Friheten έλεγα. Ψάχνοντας να δω εναλλακτικές το μόνο που νομίζω ότι μπορεί να σταθεί σαν value for money ίσως είναι αυτός:

http://www.homestores.gr/epipla/kanapedes-krevati/kanapes-krebati-joy-neon-deksia-gwnia.html

ή ανεβαίνοντας λίγο χρήματα αυτός που μάλλον αξίζει και περισσότερο. Από "μασίφ ξύλο ελάτης" λέει:

http://www.homestores.gr/epipla/kanapedes-krevati/kanapes-krebati-new-london.html

Βγάζει και μεγαλύτερο κρεβάτι από του IKEA.

 

Κανείς με εμπειρία από τα Ανδρεάδης Home stores;

 

Το IKEA και στους καναπέδες σαν τον Friheten χρησιμοποιεί mdf δηλαδή; Μπορείς όμως, από την άλλη, να εμπιστευτείς ότι στους ντυμένους καναπέδες το ξύλο είναι στα αλήθεια αυτό που λένε τα ελληνικά καταστήματα; Ελάτης πχ. όπως ο από πάνω; Ή και αν είναι ελάτης ότι δεν είναι δευτερότριτης κατηγορίας;

 

Γμτ πρέπει να αποφασίσω μέχρι τη Δευτέρα για να προλάβω τις εκπτώσεις αν είναι να γίνει αγορά από ελληνικό μαγαζί. Μπλέξιμο. First World Problems... :-D

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα προσφατα φο-βε-ρη καρεκλα γραφειου που φτανει μεχρι πανω το κεφαλι. 160 εουρω. Δεν ξερω αν ειναι φθηνη η οχι γιατι δεν μενω ελλαδα και δεν εχω προσφατο μετρο συγκρισης. Η καρεκλα εχει ολα τα bells n whistles και ειναι αυτο που λενε στην ελλαδα διευθυντικου στυλ (τι ξεπερασμενος ορος!).

 

κατσε να δω αν μπορω να βρω φωτο

Na thn: 

 

Link.png Site: Boss Careloft Plus

 

 

προτεινω ανεπιφυλακτα. Οταν ειδικα την πας πισω πισω (κλιση) το να παιζεις χβοχ ειναι απολαυση

 

το keyword ειναι προσφατα. Αυτη που ειχα πάρει εγώ στην αρχή ήταν μια χαρα, μετά απο κανα εξαμηνο εβγαλε τα πρώτα σημαδια φθοράς, σε ενα χρόνο αλλαξα καθισμα γιατι ειχε στραβώσει και καθόμουν λοξά. 

Δεν παραπονιέμαι όμως, ποιοτικές καρέκλες γραφείου έχουν χαλαρά κανα 500αρικο, κάποια στιγμή μπορεί να πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...