Προς το περιεχόμενο

ΙΚΕΑ ακριβο ?


Cernic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν φτιάχναμε το πρώτο μας σπίτι με την σύζυγο ψωνίσαμε σχεδόν τα πάντα από το ΙΚΕΑ. Βγήκαν καλά και τα έχουμε ακόμα.

 

Είδα όμως το θέμα αυτό και ειπα για να μην ανοίξω νέο θέμα να το ρωτήσω εδώ

 

Είχαμε πάρει μια βιβλιοθήκη σαλονιού το 2008 η οποία στο κάτω μέρος της έκλεινε με 2 πόρτουλες αριστερα δεξιά. Η μια πορτούλα έχει σπάσει (ας ειναι καλα τα βλαστάρια μου) και ψάχνω ανταλλακτικό. Έχει ακούσει κανείς αν δίνει σκέτα ανταλλακτικά το ΙΚΕΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βρες το κωδικο/αποδειξη και παρε ενα τηλ να ρωτησεις.μπορει να εισαι τυχερος.

εμας οταν θελαμε ανταλλακτικα για τα στορια(ειχαν σπασει οι αλυσιδες) μας εδωσαν.τωρα για βιβλιοθηκη δεν ξερω.μπορει αν την εχουν ακομα να μπορουν να σε εξυπηρετήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια αξίζουν, κάποια όχι. Πάει "per έπιπλο" basis η δουλειά. Έχω αρκετά κομμάτια του ΙΚΕΑ, αλλά για την ποιότητά τους δεν έχω να πω πολύ καλά λόγια (σε σχέση με αντίστοιχα φτηνο-έπιπλα). Για φοιτητόσπιτο αξίζουν με τα χίλια όμως. :)

 

Αυτό που θα λατρέψετε στα είδη του ΙΚΕΑ είναι η πανέξυπνη σχεδίαση. Οι χώροι είναι έτσι για κάποιο λόγο. Το σχήμα είναι έτσι για κάποιο λόγο. Οι διαστάσεις είναι έτσι για κάποιο λόγο! Είναι τα πιο βολικά έπιπλα που έχω δει. Άριστη (μηχανική) σχεδίαση και τρελή ευχρηστία. Από την άλλη, σε σπίτι με πάνω από 70% υγρασία μη τα πάρετε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Kαλημερα.θαθελα την βοηθεια σας

Θελω να αγορασω απο το ΙΚΕΑ ντουλάπια κουζίνας.εμφανισιακα ειναι ωραια αλλα με προβληματίζει η ποιοτητα των ντουλαπιων της λευκης μελαμινης. Απλα πιστευω οτι δεν θα τα φτιαχνουν με καλης ποιότητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DALIVITO είπε

Kαλημερα.θαθελα την βοηθεια σας

Θελω να αγορασω απο το ΙΚΕΑ ντουλάπια κουζίνας.εμφανισιακα ειναι ωραια αλλα με προβληματίζει η ποιοτητα των ντουλαπιων της λευκης μελαμινης. Απλα πιστευω οτι δεν θα τα φτιαχνουν με καλης ποιότητας 

Φτιάξαμε την δική μας το 2006, μέχρι στιγμής αντέχει καλά απλά θέλουν σφίξιμο οι βίδες από τα χερούλια και οι μηχανισμοί των ντουλαπιών μιά φορά το χρόνο περίπου.

Σαν ποιότητα δεν συγκρίνεται βέβαια με ακριβότερα brand της αγοράς που φτιάχνουν μόνο κουζίνες αλλά για ένα περιορισμένο budget είναι καλή λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

Μετακομίζω με την κοπέλα και ψάχνουμε για έπιπλα έχουμε κάνει βόλτες σε εντος κτλ αλλά ότι έχουν θέλει 35-45 μέρες παράδοση και δεν έχουμε ενθουσιαστεί με κάτι προς το παρόν .

Αξίζει να ψωνίσει κανείς απο τα ΙΚΕΑ τελικά έπιπλα όπως κρεβάτι καναπέ εν έτη 2020;

Δεν ψάχνουμε για τα πολυ φθηνά μιλάμε πάντα για ένα μέτριο Budget ανα έπιπλο.

Επεξ/σία από Rizas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Rizas είπε

Καλημέρα σας,

Μετακομίζω με την κοπέλα και ψάχνουμε για έπιπλα έχουμε κάνει βόλτες σε εντος κτλ αλλά ότι έχουν θέλει 35-45 μέρες παράδοση και δεν έχουμε ενθουσιαστεί με κάτι προς το παρόν .

Αξίζει να ψωνίσει κανείς απο τα ΙΚΕΑ τελικά έπιπλα όπως κρεβάτι καναπέ εν έτη 2020;

Δεν ψάχνουμε για τα πολυ φθηνά μιλάμε πάντα για ένα μέτριο Budget ανα έπιπλο.

Αν πας και δεις απο κοντά, θα δεις πως υπάρχουν φθηνά, υπάρχουν και ακριβά με μασιφ ξύλο. Αν θες κάτι που όταν χαλάσει το πετάς, παίρνεις κάτι φθηνό. Αν θες κάτι καλό που θα αντέξει πολλά χρόνια, έχει και ακριβά. 

Οπότε ναι αξίζει. Για κάποιον που φτιάχνει σπίτι και δεν έχει άπειρο budget θεωρώ το 40% του εξοπλισμού του σπιτιού σε έπιπλα, τουλάχιστον του σπιτιού, συμφέρει απ όλες τις απόψεις να είναι ΙΚΕΑ.

*Σε καναπέδες, οχι δεν θα πήγαινα σε ΙΚΕΑ. Η ποιότητα τους φτάνει μέχρι ένα σημείο, θα το έβαζα 4/10. Αν θες >4/10 πας εκτός ΙΚΕΑ με την ανάλογη αύξηση τιμής. Σαφέστατα για τα λεφτά τους καλοί είναι, όμως πάνε μέχρι 4/10. Για μένα ιδανική ποιότητα / τιμή είναι η Sofa Company που θα της έβαζα ένα 6,5/10. (το 10/10 πάει σε καναπέδες πολλών χιλιάδων € που όντως τα αξίζουν τα λεφτα τους)

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, Rizas said:

Καλημέρα σας,

Μετακομίζω με την κοπέλα και ψάχνουμε για έπιπλα έχουμε κάνει βόλτες σε εντος κτλ αλλά ότι έχουν θέλει 35-45 μέρες παράδοση και δεν έχουμε ενθουσιαστεί με κάτι προς το παρόν .

Αξίζει να ψωνίσει κανείς απο τα ΙΚΕΑ τελικά έπιπλα όπως κρεβάτι καναπέ εν έτη 2020;

Δεν ψάχνουμε για τα πολυ φθηνά μιλάμε πάντα για ένα μέτριο Budget ανα έπιπλο.

Ισχύει ότι ίσχυε από πάντα: το ΙΚΕΑ ενδείκνυται για μικρότερα έπιπλα, για μεγαλύτερα καλό είναι να κοιτάς σε εξειδικευμένα μαγαζιά.

Προσωπικά, δεν θα κοίταζα στα ΙΚΕΑ για κρεβάτι. Ένα πράγμα το οποίο το κρατάς μια δεκαετία (και βάλε) στο νερό και στο οποίο ακουμπάς την σπονδυλική σου στήλη για το 1/4 της ζωής σου είμαι της άποψης ότι πρέπει να το ακριβοπληρώσεις. Υπάρχουν αλυσίδες που πουλάνε μόνο στρώματα και κρεβάτια, εγώ εκεί θα κοίταζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ισχύει ότι ίσχυε από πάντα: το ΙΚΕΑ ενδείκνυται για μικρότερα έπιπλα, για μεγαλύτερα καλό είναι να κοιτάς σε εξειδικευμένα μαγαζιά.

Προσωπικά, δεν θα κοίταζα στα ΙΚΕΑ για κρεβάτι. Ένα πράγμα το οποίο το κρατάς μια δεκαετία (και βάλε) στο νερό και στο οποίο ακουμπάς την σπονδυλική σου στήλη για το 1/4 της ζωής σου είμαι της άποψης ότι πρέπει να το ακριβοπληρώσεις. Υπάρχουν αλυσίδες που πουλάνε μόνο στρώματα και κρεβάτια, εγώ εκεί θα κοίταζα.

Το κρεβάτι σαν αντικείμενο, πρακτικά δεν κάνει καμία σπουδαία διαφορά. Το στρώμα ναι κάνει και ισχύει αυτο που λες. (θεωρώ ιδανικό budget για στρώμα 700-1000€)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, sphinxgr said:

*Σε καναπέδες, οχι δεν θα πήγαινα σε ΙΚΕΑ. Η ποιότητα τους φτάνει μέχρι ένα σημείο, θα το έβαζα 4/10. Αν θες >4/10 πας εκτός ΙΚΕΑ με την ανάλογη αύξηση τιμής. Σαφέστατα για τα λεφτά τους καλοί είναι, όμως πάνε μέχρι 4/10. 

Οι καναπέδες του ΙΚΕΑ είναι λίγο meh, να το πούμε κομψά. Δεν βρήκα ποτέ κάποιον που να με ικανοποιεί, να πω ότι στρώνομαι και κάνω ένα τρίωρο gaming session με άνεση. Όλοι μου φαίνονται ότι πιάνεσαι στο μισάωρο.

Από την άλλη, διαχρονικά δεν έχω βρει καλύτερη καρέκλα γραφείου από την Markus. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει οι Σκανδιναβοί, αλλά τέτοια ποιότητα και εργονομία  δεν έχω βρει ακόμα και σε πολύ ακριβότερες καρέκλες της αγοράς.

Just now, sphinxgr said:

Το κρεβάτι σαν αντικείμενο, πρακτικά δεν κάνει καμία σπουδαία διαφορά. Το στρώμα ναι κάνει και ισχύει αυτο που λες. (θεωρώ ιδανικό budget για στρώμα 700-1000€)

Ναι, πακέτο το εννοούσα, κρεβάτι + στρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν πας και δεις απο κοντά, θα δεις πως υπάρχουν φθηνά, υπάρχουν και ακριβά με μασιφ ξύλο. Αν θες κάτι που όταν χαλάσει το πετάς, παίρνεις κάτι φθηνό. Αν θες κάτι καλό που θα αντέξει πολλά χρόνια, έχει και ακριβά. 

Οπότε ναι αξίζει. Για κάποιον που φτιάχνει σπίτι και δεν έχει άπειρο budget θεωρώ το 40% του εξοπλισμού του σπιτιού σε έπιπλα, τουλάχιστον του σπιτιού, συμφέρει απ όλες τις απόψεις να είναι ΙΚΕΑ.

*Σε καναπέδες, οχι δεν θα πήγαινα σε ΙΚΕΑ. Η ποιότητα τους φτάνει μέχρι ένα σημείο, θα το έβαζα 4/10. Αν θες >4/10 πας εκτός ΙΚΕΑ με την ανάλογη αύξηση τιμής. Σαφέστατα για τα λεφτά τους καλοί είναι, όμως πάνε μέχρι 4/10. 

Άπλα το σκέφτομαι απο άποψη ότι έχει ετοιμοπαράδοτα που είναι σημαντικό , και όσο αναφόρα σε ποίότητα πραγματικά δεν είδα κάτι ουσιαστικά καλύτερο σε άλλα μαγαζια που πήγα και όσα είδα πάσχουν στο design.

Πχ θέλω να δώσω για ένα καναπέ γύρω στα 700-800€ και όχι 2000 αξίξει να τον πάρω απο ΙΚΕΑ ή θα μπορούσα να βρώ κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.

Στείλτε και καμια πρώταση απο μαγαζία έχω πελαγώσει . :D 

13 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ισχύει ότι ίσχυε από πάντα: το ΙΚΕΑ ενδείκνυται για μικρότερα έπιπλα, για μεγαλύτερα καλό είναι να κοιτάς σε εξειδικευμένα μαγαζιά.

Προσωπικά, δεν θα κοίταζα στα ΙΚΕΑ για κρεβάτι. Ένα πράγμα το οποίο το κρατάς μια δεκαετία (και βάλε) στο νερό και στο οποίο ακουμπάς την σπονδυλική σου στήλη για το 1/4 της ζωής σου είμαι της άποψης ότι πρέπει να το ακριβοπληρώσεις. Υπάρχουν αλυσίδες που πουλάνε μόνο στρώματα και κρεβάτια, εγώ εκεί θα κοίταζα.

Στρώμα θα πάρω μάλλον απο candia , δεν πάιρνω απο ΙΚΕΑ.

Επεξ/σία από Rizas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Rizas είπε

Άπλα το σκέφτομαι απο άποψη ότι έχει ετοιμοπαράδοτα που είναι σημαντικό , και όσο αναφόρα σε ποίότητα πραγματικά δεν είδα κάτι ουσιαστικά καλύτερο σε άλλα μαγαζια που πήγα και όσα είδα πάσχουν στο design.

Πχ θέλω να δώσω για ένα καναπέ γύρω στα 700-800€ και όχι 2000 αξίξει να τον πάρω απο ΙΚΕΑ ή θα μπορούσα να βρώ κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.

Στείλτε και καμια πρώταση απο μαγαζία έχω πελαγώσει . :D 

Στρώμα θα πάρω μάλλον απο candia , δεν πάιρνω απο ΙΚΕΑ.

Κρεβάτι+στρώμα είχαμε πάρει πριν 17 χρόνια από ΙΚΕΑ και άντεξε μια χαρά 3 μετακομίσεις και το έχουμε ακόμη!

Γι' αυτό και όταν χρειαστήκαμε ξανά κρεβάτι+στρώμα πέρυσι πήραμε το ίδιο μοντέλο (MALM) και ένα από τα ακριβά στρώματα και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι και με αυτά.

Καναπέδες έχει και φτηνούς έχει και ακριβούς, όπως και στα άλλα έπιπλα.

Αξιοπρεπή και ανθεκτικό καναπέ κάτω από 1000 δεν νομίζω ότι θα βρεις πουθενά. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο 1000+ από αλλού θα είναι καλύτερος από ΙΚΕΑ.

Μεγάλο ρόλο βέβαια σε όλα και όχι μόνο ΙΚΕΑ, παίζει να γίνει σωστή συναρμολόγηση και φυσικά σωστή χρήση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα κοιταζα και εδώ

https://jysk.gr/?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAjw5Kv7BRBSEiwAXGDElUWpw0_uc9nHHp4-2jMiGxsiETU-44uIyoluONMIr3fgoujPMdwaxBoCaAEQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Εχουν πολύ καλύτερη ποιότητα από τα περισσότερα αντίστοιχα προιόντα του ΙΚΕΑ χωρίς οι τιμές τους να ειναι απαγορευτικές 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε medium-low budget που ψάχνεις, για κρεβάτι πήγαινε Istikbal και δες όχι το πιο οικονομικό που διαφημίζουν, αλλά το αμέσως επόμενο. Αξιόλογη επιλογή.

Για τους καναπέδες της ΙΚΕΑ ότι είπε ο φίλος παραπάνω ότι είναι γενικά μέτριοι. Τα μικροέπιπλά τους είναι πολύ καλά ποιοτικά σε σχέση με την τιμή τους. 

Πολύ μεγάλο ατού της ΙΚΕΑ η άμεση διαθεσιμότητα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπαν το στρώμα έχει σημασία. Εγώ μια χαρά είμαι με ένα μεταλλικό τους κρεβάτι των 70€. 

Καλύτερα να πάρεις μικροεπιπλα και πάλι με προσοχή στο υλικό κατασκευής τους. Πολλά τραπεζάκια είναι από χαρτοξυλομαλακια που αν πέσει νερό μετά το πετάς. 

Κατά τη γνώμη μου τα έπιπλα με μασιφ ξύλο είναι δυσανάλογα ακριβά. Δηλαδή με τα ίδια λεφτά θα στο φτιάξει ένας ξυλουργός. Γιατί να τα δώσεις σε μια γραμμή παραγωγής, που περιμένεις χαμηλότερο κόστος;

Ο καναπές είναι πονεμένη και δαπανηρή ιστορία. Αν δεν πληρώσεις, δε θα ευχαριστηθεις. Ψάξε σε πολλά μαγαζιά και σκέψου εναλλακτικές π.χ. μονό κρεβάτι με κάγκελα με στρώμα και προσθέτεις μαξιλάρια

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...