Προς το περιεχόμενο

ΙΚΕΑ ακριβο ?


Cernic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ikea είναι VFM όταν το budget σου είναι από μέτριο ώς χαμηλό. Η ποιότητα τους δεν είναι ουάου προφανώς, η αντοχή τους είναι μια χαρά και εύκολα σε βγάζει από την δύσκολη θέση να "επενδύσεις" σε έπιπλα σημαντικά ποσά αν προφανώς δεν τα διαθέτεις ή δεν θες να τα διαθέσεις. Φυσικά υπάρχουν πολύ καλύτερα έπιπλα σε πολύ υψηλότερες τιμές. Αλλά αυτό δεν λέει και κάτι. Εγώ θα παραθέσω παραδείγματα που έχω σπίτι μου με τιμές δίπλα και όποιος βάλει καλύτερες για αντίστοιχα έπιπλα κερδίζει

1. Στο δωμάτιο των ξένων έχω: Κρεβάτι malm διπλό ottoman (σηκώνετε το στρώμα και από κάτω αποθηκεύεις αρα χρησιμεύει και αυτό) και στρώμα hovag. Κρεβάρι τιμή 400, στρώμα 300. Ποιο διπλό ottoman έχει 400 στο εμπόριο? Και πιο στρώμα 300 δίνει 10χρόνια εγγύση? Και ναι δεν είναι μασιφ κρεβάτι (μασίφ έχουμε στην κρεβατοκάμαρα μας, προφανώς δεν έχει καμία σχέση)
2. Στο μασίφ κρεβάτι μας αλλάξαμε το στρώμα μας και πήραμε συνειδητά HYLLESTAD από ΙΚΕΑ. Τιμή 450. Για τα λεφτά του φλερτάρει σε ποιότητα στρώματα των 800 (όχι αυτά των 1000+ προφανώς)
3. Στο study room που pro covid δεν δούλευα ποτέ (τώρα κάνω κάθε μέρα WFH) έχω βάλει ένα γραφείο micke, μια συρταριέρα micke και μια βιβλιοθήκη billy. Κόστος όλων 80+50+70= 200. Και με αυτά τα λίγα χρήματα έχω ένα πλήρες γραφείο (που τελικά χρείαστηκε και με το παραπάνω!) που μάλιστα έχει βάση για τα πολύπριζα και έτοιμη τρύπα για καλώδια και μια βιβλιοθήκη.

Και επειδή εχουμε μικρό παιδί που επιμένει να "ζωγραφίζει" που και που τα έπιπλα :P, αγοράσαμε μια φτηνή τραπεζαρία με καρέκλες στην κουζίνα από την ΙΚΕΑ. Θα κάνει τον κύκλο της, θα ζωγραφιστεί/πλυθεί μπόλικες φορές και θα αλλαχθεί με ακριβή όταν θα είναι η ώρα της να αλλαχθεί.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, eMike είπε

Εκτός ότι συμφωνώ γενικά...Νομίζω στα στρώματα δίνει πλέον 30 χρόνια εγγύηση.

Ναι τώρα το τσέκαρα, 25 χρόνια για hovag και hyllestad. Επαναλαμβάνω όλοι ξέρουμε πως αν δώσεις 1000+ για στρώμα θα πας σε κάτι σαφώς καλύτερο. Αλλά στο ratio value/money αυτά τα στρώματα είναι αρκετά δυνατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που ειπώθηκαν παραπάνω, είναι σωστά.
Το ΙΚΕΑ έχει ποιότητες: κυψελωτό χαρτόνι, κόντρα-πλακέ, μασίφ.
Βασικά όλη η αγορά έχει ποιότητες, όχι μόνο το ΙΚΕΑ.
Αγοράζεις εξώπορτες από PVC, ξύλο, κόντρα πλακέ, αλουμίνιο, ατσάλι.

Προφανώς όταν στο ΙΚΕΑ αγοράζεις ραφάκι με γέμισμα από κυψελωτό χαρτόνι που έχει έως και 1€, γνωρίζεις και το υλικό του και το ότι το ραφάκι αυτό είναι μια διακόσμηση και μόνο.
Και ταυτόχρονα υπάρχει και η υψηλότερη ποιότητα που έχει μεγαλύτερη τιμή και χρηστικότητα.

Η διαφορά στο ΙΚΕΑ ποιά είναι;
Η κάποια υποστήριξη σε ανταλλακτικά εξαρτήματα, η γκάμα με συμβατά προϊόντα και παρελκόμενα, η αισθητική one size, η διασφάλιση σε κάποια στοιχειώδη στάνταρ (ασφάλειας,αισθητικής, vfm, ποιότητας κλπ) και πολλές φορές οι αρκετά συμφέρουσες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Η διαφορά στο ΙΚΕΑ ποιά είναι;
Η κάποια υποστήριξη σε ανταλλακτικά εξαρτήματα, η γκάμα με συμβατά προϊόντα και παρελκόμενα, η αισθητική one size, η διασφάλιση σε κάποια στοιχειώδη στάνταρ (ασφάλειας,αισθητικής, vfm, ποιότητας κλπ) και πολλές φορές οι αρκετά συμφέρουσες τιμές.

Υπάρχει και ο παράγοντας της ευκολίας που παίζει μεγάλο ρόλο για πολλούς. ΙΚΕΑ ξέρεις θα πας, θα δεις, θα βρεiς την συρταρίερα που θες στην αποθήκη (πλέον η διαθεσιμότητα είναι και στην σελίδα για τα πάντα, δεν χρειάζεται καν να πας αν δεν το έχει) θα ρίξεις το κάθισμα στο αυτοκίνητο και απλά θα την έχεις σπίτι σου :) Αν μιλάμε για αγορά επίπλων που κυρίως καλύπτουν μια χρηστκή σου ανάγκη μόνο και τίποτα άλλο αυτό βολεύει.

Φυσικά αν κάποιος θέλει να δαπανήσει χρόνο, ψάξιμο κτλ για να βρει το καναπέ, την τραπεζαρία ή την συρταριέρα των ονείρων του (απόλυτα κατανοητό και σεβαστό, εξάλλυ τα επίπλα έχουν και προσωπικό γούστο μέσα κτλ) και αν συγκρίνει ποιότητες, τιμές μάλλον δεν θα καταλήξει ΙΚΕΑ. Αν όμως για παράδειγμα θέλει απλά μια συρταριέρα για ρούχα άσπρη που να χωρά σε 80cm χώρο θα πάει ikea, θα την παρει, θα την φτιάξει και τέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπικη μου εμπειρια λεει πως τα ικεα οχι απλα ειναι value for money αλλα σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ειναι εφαμιλης ποιοτητας με επιπλα αξιας 2,3 φορες ακριβοτερων.Επισης επειδη αυτην την στιγμη επιπλωνω σπιτι και πηγαμε σε ακριβους επιπλαδες οι οποιοι "τα φτιαχνουν μονοι τους"(αφου πρωτα αποκλεισαμε δυο μεγαλα καταστηματα που λειτουργουν αθηνα θεσσαλονικη και ξεραμε εκ τον εσω οτι εισαγουν αποκλειστικα απο κινα και τουρκια και τα πουλανε σαν ελληνικα με μεγαλα γραμματα) απλα αντιληφθηκαμε οτι μας πουλανε παραμυθια και τα εισαγουν ποιος ξερει απο που και μας τα πουλανε για ελληνικα ειδαμε 2 3 χιλιαρικα καναπεδες οι οποιοι υποτιθεται ειναι δικιας τους κατασκευης και βρηκαμε καρμπον τους ιδους καναπεδες με τα ιδια υφασματα τις ιδιες λεπτομεριες με ιδιες τιμες και οχι τιποτα με ακριβως τον ιδιο χρονο αναμονης 30μερες (ουτε καν με προσφορα περισσοτερων χρηματων δεν μειωθηκε ο χρονος παραδοσης πραγμα που φωναζει εισαγωγη).Και οταν ειπα οτι παιδια τον ιδιο καναπε βρηκα εκει(οχι επιθετικα απλα οταν αρχισαν να λενε τα μονο εδω θα βρεις αυτον τον καναπε σε αυτην την ποιοτητα) ξεκινησαν να τα μασανε και να βρισκουν δικαιολογιες.

Τα ικεα εγω τα θεωρω τιμια ως εκει που δεν παει και δεν μπλεκεις παιρνεις φθηνο δεν θα σου αντεξει παιρνεις ακριβο σου αντεχει,εχει εγγυηση?πας το αφηνεις εκει τους λες χαλασε σου λενε συγνωμη σου δινουν αλλο λες γεια σας καλη συνεχεια,αν τον παρεις απο επιπλαδικο θα μαλωνεις ενα μηνα οχι εσυ φταις απο την χρηση του λες καλα με δουλευεις?μαλωνετε για ωρες καταλληγετε στο θα ερθει ενας τεχνικος να το δει ...καποια στιγμη ,περιμενεις σα το μαλακα και οταν αποφασισει να ερθει ειναι πολυ αμφιβολο το κατα ποσο θα στο φτιαξει.

Μικρος τα κατεκρινα τα ικεα και ελεγα ειναι μονο για φοιτητες αλλα εντελει μαλλον προπαγανδα ειναι ολο αυτο απο τους ελληναρες τυπου παρτε ελληνικα, να γινουν επιτελους επαγγελματιες να παιρνουμε(που απεχουν ετη φωτος απο τον επαγγελματισμο) μεχρι τοτε ....τα λεγαμε

Προσθετη απαντηση

(Για να μην παρεξηγηθω εντελει εγω καναπε επελεξα απο ακριβο επιπλαδικο αλλα το οτι ειναι ποιοτικο και μασιφ που μου ειπαν το θεωρω εξαρχης τριχες απλα μαρεσε το σχεδιο)

Υπαρχει κοσμος που λεει να παρεις κατι να σου μεινει,μια ζωη θα το εχεις και αλλα που για εμενα ειναι λιγο κουραφεξαλα γιατι ποιος θα παρει καναπε η επιπλο και θα το κρατησει μια ζωη,θα το βαρεθεις θα χτυπηθει ειτε εχεις παιδια ειτε δεν εχεις εκτος και αν εισαι ο λορδος των αθηνων και ακουμπας παντου προσεχτικα και βαζεις σουπλα ωπου και αν ακουμπησεις το αχνιστο τηλιο σου τα βραδια.Απο το να παρω ενα  τραπεζακι σαλονιου 1500 ευρω και να φοβαμαι μην τυχον το χτυπησω και φαω παντοφλα προτιμω σε 20 χρονια να αλλαξω 3 τραπεζακια των 500 ευρω και να κανω ταυτοχρονα και μια ανανεωση.

Ολα αυτα ασχετα με το τι θα παρω στην ζωη μου λεω την αποψη που εχω, ειμαι παραλληλα και ανθρωπος που το συρταρι αν ειναι χαμηλα θα το κλεισω με το ποδι

Τα δεδομενα του καθενως ειναι διαφορετικα και ο τροπος που εχει μαθει να κινειται σε ενα σπιτι ειναι διαφορετικος εγω τα σεβομαι τα επιπλα αλλα μεχρι ενα σημειο γιατι θελω να το ευχαριστηθω το σπιτι μου και να μην ανυσηχω μην τυχον και παθει κατι το οτιδηποτε,χαλασε?θα παρουμε αλλο.Το μονο στανταρ που εχουν τα ικεα οποιος και να εισαι ειναι οτι σηκωνουν μεχρι 3 μετακομισεις οριακα ο τεταρτος προορισμος αν οχι ο τριτος ειναι παντα ο τελευταιος τους γιατι χαλανε οι συνδεσεις

 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, chrisxkar said:

Η προσωπικη μου εμπειρια λεει πως τα ικεα οχι απλα ειναι value for money αλλα σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ειναι εφαμιλης ποιοτητας με επιπλα αξιας 2,3 φορες ακριβοτερων.Επισης επειδη αυτην την στιγμη επιπλωνω σπιτι και πηγαμε σε ακριβους επιπλαδες οι οποιοι "τα φτιαχνουν μονοι τους"(αφου πρωτα αποκλεισαμε δυο μεγαλα καταστηματα που λειτουργουν αθηνα θεσσαλονικη και ξεραμε εκ τον εσω οτι εισαγουν αποκλειστικα απο κινα και τουρκια και τα πουλανε σαν ελληνικα με μεγαλα γραμματα) απλα αντιληφθηκαμε οτι μας πουλανε παραμυθια και τα εισαγουν ποιος ξερει απο που και μας τα πουλανε για ελληνικα ειδαμε 2 3 χιλιαρικα καναπεδες οι οποιοι υποτιθεται ειναι δικιας τους κατασκευης και βρηκαμε καρμπον τους ιδους καναπεδες με τα ιδια υφασματα τις ιδιες λεπτομεριες με ιδιες τιμες και οχι τιποτα με ακριβως τον ιδιο χρονο αναμονης 30μερες (ουτε καν με προσφορα περισσοτερων χρηματων δεν μειωθηκε ο χρονος παραδοσης πραγμα που φωναζει εισαγωγη).Και οταν ειπα οτι παιδια τον ιδιο καναπε βρηκα εκει(οχι επιθετικα απλα οταν αρχισαν να λενε τα μονο εδω θα βρεις αυτον τον καναπε σε αυτην την ποιοτητα) ξεκινησαν να τα μασανε και να βρισκουν δικαιολογιες.

Τα ικεα εγω τα θεωρω τιμια ως εκει που δεν παει και δεν μπλεκεις παιρνεις φθηνο δεν θα σου αντεξει παιρνεις ακριβο σου αντεχει,εχει εγγυηση?πας το αφηνεις εκει τους λες χαλασε σου λενε συγνωμη σου δινουν αλλο λες γεια σας καλη συνεχεια,αν τον παρεις απο επιπλαδικο θα μαλωνεις ενα μηνα οχι εσυ φταις απο την χρηση του λες καλα με δουλευεις?μαλωνετε για ωρες καταλληγετε στο θα ερθει ενας τεχνικος να το δει ...καποια στιγμη ,περιμενεις σα το μαλακα και οταν αποφασισει να ερθει ειναι πολυ αμφιβολο το κατα ποσο θα στο φτιαξει.

Μικρος τα κατεκρινα τα ικεα και ελεγα ειναι μονο για φοιτητες αλλα εντελει μαλλον προπαγανδα ειναι ολο αυτο απο τους ελληναρες τυπου παρτε ελληνικα, να γινουν επιτελους επαγγελματιες να παιρνουμε(που απεχουν ετη φωτος απο τον επαγγελματισμο) μεχρι τοτε ....τα λεγαμε

συμφωνώ εν πολλοίς

το ΙΚΕΑ είναι ένα πολυκατάστημα, έχει διαφορετικές κατηγορίες τιμής σε έπιπλα και αντικείμενα
και ο καθένας μπορεί να έχει ανοιχτά τα μάτια του και να τις διακρίνει

μπορείς να βρεις οικονομικά την ποιότητα που αλλού στην πουλάνε πολλαπλάσια πανάκριβα και χωρίς εγγυήσεις
μπορείς να βρεις υψηλότερο ή χαμηλότερο vfm, να ψωνίσεις περισσότερο ή λιγότερο ποιοτικά από το μέσο όρο της αγοράς

καλώς ή κακώς το μέγεθος, η διάρκεια και το όνομα που έχει χτίσει η εταιρεία παγκοσμίως (ναι έχει την πρακτικη σημασία κι αυτό)
την έχει υποχρεώσει σε κάποια εμπορική πολιτική, στάνταρ, προδιαγραφές και εγγυήσεις

για να μην πούμε για τα έπιπλα μόνο
ας πούμε λχ ότι τον απλό λαμπτήρα που θα ψωνίσω στο ΙΚΕΑ, δε θα τον φοβηθώ σε ασφάλεια-απόδοση-διάρκεια ζωής,
ενώ το λαμπτήρα που εμπορίου που δε θα είναι ακριβώς επώνυμος, θα τον έχω από ένα δυο και τρεις φόβους...

* ο Φουρλής που έχει το franchise, η αλήθεια είναι πως έχει τσιμπημένες κάπως τις τιμές σε σχέση με τις τιμές του ΙΚΕΑ στο εξωτερικό
και από εύρος γκάμας δεν τα φέρνει όλα στην Ελλάδα

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και λυσαμε το θεμα με τα επιπλα (προσωπικα δεν συμφωνω οτι ειναι τοσο φτηνα οσο περιγραφετε, αλλα δεν πειραζει αποψεις ειναι αυτες) να καταγγειλω οτι στο εστιατοριο εχει παψει να ειναι πλεον αυτο που ξεραμε για την ΙΚΕΑ.
Πλεον (μαλλον με δικαιολογια την πανδημια) σου βαζουν νερο οι υπαλληλοι, αναψυκτικο μονο κουτακι (παει το δωρεαν γεμισμα) και ακομη και λιγο κετσαπ να θες να βαλεις στις πατατες σου πρεπει να πληρωσεις την ατομικη συσκευασια με 10λεπτα.
Δεν ειναι το κοστος των 10 λεπτων (γιατι ξερω πρεπει να το παιξω large και δεν με νοιαζουν τα χρηματα, τα καιω στο τζακι καθε βραδυ) αλλα ειναι η τσιγκουνια τους και ο τροπος.

Εαν πλησιαζουν σε πρακτικες τα αλλα απλα εστιατορια τοτε θα γινει ενα απλο εστιατοριο και τιποτα παραπανω.
ΥΓ Φυσικα και εγω στα πλαισια της πανδημιας αφησα τον δισκο μου στο τραπεζι και δεν τον πηγα στις θεσεις οπως εκανα παντα παλιοτερα.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, safridia είπε

Και μιας και λυσαμε το θεμα με τα επιπλα (προσωπικα δεν συμφωνω οτι ειναι τοσο φτηνα οσο περιγραφετε, αλλα δεν πειραζει αποψεις ειναι αυτες) να καταγγειλω οτι στο εστιατοριο εχει παψει να ειναι πλεον αυτο που ξεραμε για την ΙΚΕΑ.
Πλεον (μαλλον με δικαιολογια την πανδημια) σου βαζουν νερο οι υπαλληλοι, αναψυκτικο μονο κουτακι (παει το δωρεαν γεμισμα) και ακομη και λιγο κετσαπ να θες να βαλεις στις πατατες σου πρεπει να πληρωσεις την ατομικη συσκευασια με 10λεπτα.
Δεν ειναι το κοστος των 10 λεπτων (γιατι ξερω πρεπει να το παιξω large και δεν με νοιαζουν τα χρηματα, τα καιω στο τζακι καθε βραδυ) αλλα ειναι η τσιγκουνια τους και ο τροπος.

Εαν πλησιαζουν σε πρακτικες τα αλλα απλα εστιατορια τοτε θα γινει ενα απλο εστιατοριο και τιποτα παραπανω.
ΥΓ Φυσικα και εγω στα πλαισια της πανδημιας αφησα τον δισκο μου στο τραπεζι και δεν τον πηγα στις θεσεις οπως εκανα παντα παλιοτερα.
 

https://www.ikea.com/gb/en/campaigns/ikea-food-pubd6e61051

Σωστα το άφησες το πιάτο σου. Αυτές ειναι οι επίσημες οδηγίες εν μέσω covid, δεν υπάρχει μπουκάλι κέτσαπ για να μην το πιάνουμε όλοι, να μην πιάνουμε του δίσκους μας, και να περιορίζονται τα σούρτα φέρτα και τα πιασίματα για τα πάντα (αν είχε refill o καθένας θα έκανε και 2-3 βόλτες). Το λάθος ειναι που κανείς δεν έκατσε να τα μεταφράσει στην Ελληνική σελίδα. Θα μπορούσαν προφανώς απλά να το κλείσουν και τέρμα βέβαι το εστιατόριο όπως τόσο καιρό. Προσωπικά πήγα μια φορά (uk μένω) στο εστιατόριο από τότε που ξανάνοιξε εδώ και απλά επειδή δεν μου άρεσε πως το έκαναν δεν ξαναπήγα και δεν θα ξαναπάω εστιατόριο μέχρι να επανέλθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, gthe said:

https://www.ikea.com/gb/en/campaigns/ikea-food-pubd6e61051

Σωστα το άφησες το πιάτο σου. Αυτές ειναι οι επίσημες οδηγίες εν μέσω covid, δεν υπάρχει μπουκάλι κέτσαπ για να μην το πιάνουμε όλοι, να μην πιάνουμε του δίσκους μας, και να περιορίζονται τα σούρτα φέρτα και τα πιασίματα για τα πάντα (αν είχε refill o καθένας θα έκανε και 2-3 βόλτες). Το λάθος ειναι που κανείς δεν έκατσε να τα μεταφράσει στην Ελληνική σελίδα. Θα μπορούσαν προφανώς απλά να το κλείσουν και τέρμα βέβαι το εστιατόριο όπως τόσο καιρό. Προσωπικά πήγα μια φορά (uk μένω) στο εστιατόριο από τότε που ξανάνοιξε εδώ και απλά επειδή δεν μου άρεσε πως το έκαναν δεν ξαναπήγα και δεν θα ξαναπάω εστιατόριο μέχρι να επανέλθει. 

Quote

See our nutritional information
It’s going to work a bit differently though, here’s how…

When entering a store, you’ll be asked if you’d like to eat and we’ll reserve a time for you and take a few details as part of the Governments test and trace scheme for
Coronavirus (COVID-19)***


Please only come to the restaurant at the time of your reservation and use the hand sanitisers stationed throughout

When you reach the restaurant, you’ll be shown to your table and given a menu

Once you’ve chosen what to have, one member of your group can go to the till to order and pay**

A co-worker will bring your order to you, along with your drinks, cutlery and condiments

Once you’ve finished, simply leave your plates where they are, and follow the one-way system out

We’ll clear your table, then give it a thorough clean, ready for the next customer

Βασικά δεν το μετέφρασαν γιατί δεν εφαρμόζουν ούτε το one-way ούτε αυτό το σύστημα γενικώς,
έχουν άλλες οδηγίες τελείως.

Πχ στα αναψυκτικά  που αντικατέστησαν το refill στο ποτήρι με το κουτάκι που ανέφερε ο φίλος
και υποτίθεται αυτό το έκαναν για λόγους υγιεινής 
ε λοιπόν την τελευταία φορά που πήγα (και φαντάζομαι δεν έχει αλλάξει τίποτε και τώρα)
μπορούσε να τα παίρνει ο καθένας μόνος του από το ψυγείο
αντί να στα δίνει ένας υπάλληλος (όπως κάνουν και με τα καλαμάκια και καλά).

Η πλάκα είναι που θυμάμαι την ώρα που με το δίσκο φεύγοντας από το ταμείο
κάνω να σκουπίσω με χαρτοπετσέτα και λίγο απολυμαντικό το στόμιο (ΟΚ το έχω πάει σε άλλο επίπεδο, αλλά αυτό είναι το σωστό)
και μου ζήτησε και το λόγο μια υπάλληλος «Κύριε, κύριε, τί κάνετε;».

Κοινώς δεν εφαρμόζεται μια ουσία και μια λογική στο ελληνικό εστιατόρια, αυτά όλα που γίνονται είναι για τους τύπους.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gthe είπε

Το ikea είναι VFM όταν το budget σου είναι από μέτριο ώς χαμηλό. Η ποιότητα τους δεν είναι ουάου προφανώς, η αντοχή τους είναι μια χαρά και εύκολα σε βγάζει από την δύσκολη θέση να "επενδύσεις" σε έπιπλα σημαντικά ποσά αν προφανώς δεν τα διαθέτεις ή δεν θες να τα διαθέσεις. Φυσικά υπάρχουν πολύ καλύτερα έπιπλα σε πολύ υψηλότερες τιμές. Αλλά αυτό δεν λέει και κάτι. Εγώ θα παραθέσω παραδείγματα που έχω σπίτι μου με τιμές δίπλα και όποιος βάλει καλύτερες για αντίστοιχα έπιπλα κερδίζει

1. Στο δωμάτιο των ξένων έχω: Κρεβάρι malm διπλό ottoman (σηκώνετε το στρώμα και από κάτω αποθηκεύεις αρα χρησιμεύει και αυτό) και στρώμα hovig. Κρεβάρι τιμή 400, στρώμα 300. Ποιο διπλό ottoman έχει 400 στο εμπόριο? Και πιο στρώμα 300 δίνει 10χρόνια εγγύση? Και ναι δεν είναι μασιφ κρεβάτι (μασίφ έχουμε στην κρεβατοκάμαρα μας, προφανώς δεν έχει καμία σχέση)
2. Στο μασίφ κρεβάτι μας αλλάξαμε το στρώμα μας και πήραμε συνειδητά HYLLESTAD από ΙΚΕΑ. Τιμή 450. Για τα λεφτά του φλερτάρει σε ποιότητα στρώματα των 800 (όχι αυτά των 1000+ προφανώς)
3. Στο study room που pro covid δεν δούλευα ποτέ (τώρα κάνω κάθε μέρα WFH) έχω βάλει ένα γραφείο micke, μια συρταριέρα micke και μια βιβλιοθήκη billy. Κόστος όλων 80+50+70= 200. Και με αυτά τα λίγα χρήματα έχω ένα πλήρες γραφείο (που τελικά χρείαστηκε και με το παραπάνω!) που μάλιστα έχει βάση για τα πολύπριζα και έτοιμη τρύπα για καλώδια και μια βιβλιοθήκη.

Και επειδή εχουμε μικρό παιδί που επιμένει να "ζωγραφίζει" που και που τα έπιπλα :P, αγοράσαμε μια φτηνή τραπεζαρία με καρέκλες στην κουζίνα από την ΙΚΕΑ. Θα κάνει τον κύκλο της, θα ζωγραφιστεί/πλυθεί μπόλικες φορές και θα αλλαχθεί με ακριβή όταν θα είναι η ώρα της να αλλαχθεί.

Οπότε καταλήγουμε ότι σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει καλυτερο ή χειρότερο επιπλο πάνω κάτω ίδια είναι . Σωστά ;

Δεν μιλάω για μασιφ και τέτοια αλλά ουτέ για φοιτητοέπιπλά κάτι ενδιάμεσο. Δεν κοιτάω να φτιάξω προίκα ούτε να παντρευτώ τα έπιπλα αλλά όχι και να μου διαλυθούν σε 2 χρόνια.

Με γνώμονα αυτό ενας καναπές πχ 700-800€ απο τα entos (τυχαιο παράδειγμα καταστήματος) θα έχει μεγάλη διαφορά σε ποιότητα απο αυτον στα ΙΚΕΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Rizas said:

Με γνώμονα αυτό ενας καναπές πχ 700-800€ απο τα entos (τυχαιο παράδειγμα καταστήματος) θα έχει μεγάλη διαφορά σε ποιότητα απο αυτον στα ΙΚΕΑ;

Δε νομίζω πως όταν μιλάμε για ορόσημο ποιότητας στα έπιπλα
αναφερόμαστε σε Entos, Istikbal, Μαρμαρίδης, αείμνηστη Neoset κοκ.

Παίζει στο ΙΚΕΑ να έχει καλύτερες ποιότητες και vfm από όλα αυτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Rizas είπε

Οπότε καταλήγουμε ότι σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει καλυτερο ή χειρότερο επιπλο πάνω κάτω ίδια είναι . Σωστά ;

Δεν μιλάω για μασιφ και τέτοια αλλά ουτέ για φοιτητοέπιπλά κάτι ενδιάμεσο. Δεν κοιτάω να φτιάξω προίκα ούτε να παντρευτώ τα έπιπλα αλλά όχι και να μου διαλυθούν σε 2 χρόνια.

Με γνώμονα αυτό ενας καναπές πχ 700-800€ απο τα entos (τυχαιο παράδειγμα καταστήματος) θα έχει μεγάλη διαφορά σε ποιότητα απο αυτον στα ΙΚΕΑ;

Δεν ξέρω να σου πω πως μπορείς να κρίνεις την ποιότητα σε σχέση με τα έπιπλα του entos προσωπικά. Δεν είμαι του χώρου, εγώ απλός χρήστης είμαι.

Εγώ το 2006 για παράδειγμα (μόλις ειχα τελειώσει το πτυχίο μου και είχα αρχίσει να δουλεύω) πήρα 2 καναπέδες ektorp από το IKEA, ένα διπλό και ένα τριπλό που γίνεται κρεβάτι στο σπίτι μου στην Αθήνα. Από την πρώτη μέρα ομολογώ ότι δεν εντυπωσιαστηκε κανείς από την εμφάνιση τους (και εγώ μαζί). 14 χρόνια μετά καθημερινής χρήσης και χρήσης κρεβατιού όταν είχαμε επισκέπτες οι καναπέδες είναι όπως την πρώτη μέρα. Ποτέ κανείς δεν εντυπωσιάστηκε με τους καναπέδες αυτούς, αλλα δεν χαλάσανε κιόλας και το σημαντικό, εγώ τους αγόρασα με ότι λεφτά είχα τότε (ούτε δόσεις, ούτε τίποτα). Αν θυμάμαι καλά μιλάμε για κάνα 700-800 και για τους 2 τότε. 

Τώρα uk πέρυσι που έτυχε να μπούμε ξανά σε δικό μας σπιτι, γυρίσαμε με την σύντροφο όλα τα εδώ επιπλάδικα, άντεχε η τσέπη μας να πάμε λίγο πιο ψηλά από ικεα, βρήκαμε τελικά ένα ωραίο γωνιακό καναπέ ... εξαιρετικό, σαφώς καλύτερο στα πάντα (ποιότητα, άνεση, ύφασμα κτλ) από ektorp. 1500 λίρες ζεστές όμως :)

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Επεξ/σία από gthe
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θα πω πως η IKEA με εσωσε, μιας και στην Ελλαδα δεν υπηρχε τροπος να βρεις επιπλα με απλο σχεδιασμο και αισθητικη (το περιφημο minimal ή και Σκανδιναβικο αν προτιματε) μιας και για να αγορασεις ενα coffee table απο Βο Concept θελεις ενα νεφρο και κατι. 

Εχω σιγα σιγα αγορασει κατι (και κατι ακομα) για καθε δωματιο του σπιτιου, με μονο ενδοιασμο να μην το παρακανω και καταληξει το σπιτι IKEA showroom. Η δικη μου αποψη, περα απο την κλασσικη ατακα οτι εκδημοκρατισε το design, ειναι οτι προκειται συνηθως για τη χρυση τομη κοστους / αντοχης / ευχρηστιας. Το αν αρεσει σε καποιον ή οχι ειναι εντελως υποκειμενικο, μιας και πολλοι προτιμανε τα επιπλα "της γιαγιας τους", αλλα αν σου αρεσει αυτο το στυλ εισαι στον παραδεισο σου. Εχω αντικειμενα απο την πρωτη μερα που ανοιξε το καταστημα αεροδρομιου και δεν εχουν παθει το παραμικρο, και αυτολεει πολλα, ειδικα για αντικειμενα χρηστικα που ειναι φτηνα και ετοιμοπαραδοτα. Ακομα και για κρεβατι που γινεται πολυς λογος, ειμαι υπερευχαριστημενος με ενα συνδυασμο βασης στρωματος με ποδια + ενα HYLLESTAD στρωμα, που με κανει να αναπολω το κρεβατι μου ακομα και οταν ειμαι σε ξενοδοχεια και airbnb. Αστοχιες πραγματικα δεν εχω, και ακομα και αν χαλασει ενα τραπεζακι των 35€, ε δεν χαλασε και ο κοσμος. Η αληθεια ειναι οτι σε καναπε δεν ειχα βρει κατι καλο σε budget <1000€ οποτε και βρηκα απο αλλου, και δεν εχω δοκιμασει τις ηλεκτρικες συσκευες τους, με εξαιρεση τα φωτα τους, που ειναι εξαιρετικα και σταθερης ποιοτητας. Ακουω σχεδον 15 χρονια τον ιδιο δισκο για το ποσο ψευτικα ειναι κλπ κλπ αλλα προσωπικα μου εχουν λυσει τα χερια και εχουν ομορφυνει το σπιτι μου.

Επεξ/σία από dazed
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, chrisxkar είπε

......................................Υπαρχει κοσμος που λεει να παρεις κατι να σου μεινει,μια ζωη θα το εχεις και αλλα που για εμενα ειναι λιγο κουραφεξαλα γιατι ποιος θα παρει καναπε η επιπλο και θα το κρατησει μια ζωη,θα το βαρεθεις θα χτυπηθει ειτε εχεις παιδια ειτε δεν εχεις εκτος και αν εισαι ο λορδος των αθηνων και ακουμπας παντου προσεχτικα και βαζεις σουπλα ωπου και αν ακουμπησεις το αχνιστο τηλιο σου τα βραδια.Απο το να παρω ενα  τραπεζακι σαλονιου 1500 ευρω και να φοβαμαι μην τυχον το χτυπησω και φαω παντοφλα προτιμω σε 20 χρονια να αλλαξω 3 τραπεζακια των 500 ευρω και να κανω ταυτοχρονα και μια ανανεωση.
 

Έτσι ακριβώς. Αυτή είναι κι εμένα η σκέψη μου.

Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν "ένα και καλό" (έτσι ήταν οι γονείς μου και γενικότερα οι άνθρωποι στα 60s και 70s) αλλά προσωπικά προτιμώ κάτι φθηνότερο και άρα πιο εύκολα αντικαταστήσιμο με ταυτόχρονο "φρεσκάρισμα" του χώρου μου.

Αυτό βέβαια αφορά τα έπιπλα καθώς σε πράγματα που αλλάζονται πιο δύσκολα (κουζίνα, μπάνιο) προτιμώ τις ποιοτικές επιλογές που θα μου κρατήσουν χρόνια αφού εδώ η "ανανέωση" εκτός από κόστος θα σήμαινε και αρκετή ταλαιπωρία (φασαρία, βρωμιά, ξεβόλεμα.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...