Προς το περιεχόμενο

Η επιστήμη πίσω από το Interstellar, και η δημιουργία της μαύρης τρύπας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Killik

 

Να συμπληρώσω στα όσα πολύ σωστά έγραψες, ότι η συνέχεια του 2001 (2010), αν και υποδυέστερη σαν ταινεία από την πρώτη, απαντά σε πολλά από τα ερωτήματα της πρώτης ταινείας, όπως για παράδειγμα γιατί δυσλειτούργησε ο HAL (όχι ο moderator! :P)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αντιθεση ο νολαν εχει βγαλει μερικες απο τις καλυτερες ταινιες εβερ, inception, prestige κλπ 

Πάρα πολύ καλός ο Nolan αλλά τις βάζεις σε σύγκριση με τι;

A Clockwork Orange, The Shining, 2001: A Space Odyssey, Full Metal Jacket, Paths of Glory, Dr. Strangelove...

 

Ιεροσυλία...

 

:)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλός ο Nolan αλλά τις βάζεις σε σύγκριση με τι;

A Clockwork Orange, The Shining, 2001: A Space Odyssey, Full Metal Jacket, Paths of Glory, Dr. Strangelove...

 

Ιεροσυλία...

 

:)

 

 

δεν ειναι καθολου ιεροσυλια...το inception ειναι πραγματικα πολυ ψαγμενη ταινια...οπως επισης και το πρωτο ματριξ η το fightclub...και πολλες αλλες ταινιες...

 

μιας και ειμαι αρκετα σινεφιλ και εχω δει πολυ πραγμα, εχω κανει στο μυαλο μου ενα διαχωρισμο...ειναι καποιες ταινιες που ειναι must see...χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι οι απολυτες ταινιες...πχ η οδυσσεια του διαστηματος, κατα τη γνωμη μου οπως ειπα ειναι μια φανταστικη ταινια απο αποψη εφε μουσικη κλπ, χαλια απο καθε αλλη αποψη...της λειπουν βασικα πραγματα...

 

η λαμψη ειναι μια επισης μια ταινια που πρεπει να δεις, αλλα την ταινια την εκανε ο nicholson με τη φοβερη ερμηνεια του...το φουλ μεταλ, εχει αξια για αλλο λογο, απλα σου δειχνει τη ματαιοτητα του πολεμου και οτι εγινε χωρις λογο....προφανως ταινια με νοημα και προοβληματισμο και πολυ σημαντικη...

 

το κλασσικο παραδειγμα αυτου που λεω...νονος...ταινια χωρις ιδιαιτερο νοημα...αλλα ταινια που οφειλεις για διαφορους λογους να δεις και να απολαυσεις...

 

 

τεσπα, ολα φυσικα ειναι στην αντιληψη του θεατη, αλλα καποια πραγματα ειναι αντικειμενικα, οπως αυτο που ειπα οτι η οδυσσεια ειναι ξεκρεμαστη σαν ταινια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω πιστευω οτι ο νολαν ειναι φοβερος εντωμεταξυ βλεπω οτι το memento μονο σε εμενα αρεσε,ολες οι ταινιες του ειναι επικες απο σκηνοθετικης απψης αλλα και γενικοτερα αριστουργηματα και νομιζω αυτο δεν ειναι αντικειμενικο απλα ειναι αν μπορει ο καθε ενας να το καταλαβει η και με τα γουστα αλλα ειναι γεγονος οτι ειναι πολυ καλος,αν σκεφτεις μονο και μονο που εκανε τριλογια batman που ηταν απλα κακες περιπετειες η στην καλυτερη μια αδιαφορη μετρια ταινια σε μια επικη περιπετεια,τα batman παιζουν σε δικο τους επιπεδο πλεον δεν εχουν σχεση καν με αλλες περιπετειες τετοιου ειδους γιατι κακα τα ψεματα οσο καλη και σοβαρη ταινια να ειναι παραμενει μια περιπετεια δεν εχει σχεση με memento,prestige κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα πχ τα μπατμαν μπορω να πω οτι δε με ενθουσιασαν τοσο...ενδεχωμενος ισως επειδη ηταν προβλεψιμα (δε γινοταν κ αλλιως εξαλλου)

 

το μεμεντο ειναι απλα ταινια που δειχνει οτι αν εισαι καλος σκηνοθετης μπορεις να κανεις ταινιαρα...απλα εχει μεινει στην ακρη και δε την ξερει πολυς κοσμος, γιατι ειναι παλια, ειχε χαμηλο budget και ο νολαν ηταν στις αρχες του οποτε πολλοι δε την εχουν δει καν...ε και γενικα ειναι δυσκολο και αδικο να τη συγκρινεις με τις μετεπειτα ταινιες του μιας και ειναι ταινιες πολυ μεγαλυτερου budget...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σιγουρα το ξερω απλα ειναι καλη ειδικα αν αναλογιστεις οτι ηταν στα ξεκινηματα του και δεν ηταν τοσο φορμαρισμενος ηταν πολυ καλη,οποτε αν δεν σου αρεσαν τα μπατμαν δεν θα σου αρεσουν και της marvel τυπου iron man,superman κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι δε μου αρεσαν τα μπατμαν, ειπα οτι δε μου αρεσαν τοσο οσο οι αλλες του ταινιες :P

 

γενικα οι ταινιες της μαρβελ ειναι αρκετα διαφορετικης προσεγγισης, με εντονο το κωμικο στοιχειο...η γνωστη πετυχημενη συνταγη δηλαδη που θα βγεις ικανοποιημενοςς σιγουρα απο την αιθουσα (εκπληξη το guardians of galaxy μαρεσε πολυ, αλλα και το τελευταιο xmen πολυ καλη ταινια, η κααλυτερη της σειρας σιγουρα)

 

 

τωρα για το ιντερστελαρ, πραγματικα περιμενω πως και πως την πρεμιερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σωστα αυτη την συνταγη ακολουθουν το guardians μου φαινοταν λιγο φολα στο τρειλερ και δεν πηγα σινεμα να την δω αλλα εχω ακουσει καλα λογια οσο για το xmen πιστευω οτι ηταν η πιο σοβαρη της σειρας διοτι τα αλλα xmen ηταν....καπως αλλα δεν ξερω δεν εμεινα απολυτα ευχαριστημενος το interstellar το περιμενω πως και πως και εγω για πρεμιερα με κοβω φενεται επος και δεν νομιζω να απογοητευσει κανεναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το Dark Knight δεν μ' άρεσε, αλλά μου άρεσε πολύ ο Iron Man (ειδικά τα 2 πρώτα) και γενικά οι Avengers. Μάλλον έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι η πρώτη φορά που βγήκαν αξιόλογες ταινείες με ήρωα τον Iron Man, εν αντιθέσει με τον Batman, όπου είναι ακόμη νωπές οι μνήμες από το αριστούργημα του Tim Burton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ο tim burton γενικα εχει ενα στυλ που δε μπορω να πω οτι πολυεκτιμω...αυτο που εγραψα για τα μπατμαν ειναι οτι απλα δεν ειχαν το στοιχειο της ανατροπης και του mindfuck που ειχαν ολες οι ταινιες του νολαν στο τελος τους...αλλα το μπατμαν ετσι κ αλλιως δε θα μπορουσε να ειχε καποιο τετοιο περιεργο τελειωμα, ολα ηταν προκαθορισμενα....

 

βεβαια η αληθεια ιεναι οτι το dark knight απογειωθηκε με την ερμηνεια του χιθ λετζερ...

 

 

επισης μαρεσει πολυ που στις ταινιες του ο νολαν χρησιμοποιει ιδιους ηθοποιους...θυμιζει λιγο οικογενειακη υποθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...