Προς το περιεχόμενο

To νέο οκταπύρηνο, 64-bit chipset MT6753 ανακοίνωσε η Mediatek


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον περασμένο Αύγουστο, η MediaTek ανακοίνωσε το κορυφαίο της οκταπύρηνο και 64-bit system-on-chip για φορητές συσκευές, το MT6795. Το συγκεκριμένο chipset διαθέτει οκτώ πυρήνες γενικής χρήσης τύπου Cortex-A53 με συχνότητα λειτουργίας 2.2GHz και υποσύστημα γραφικών PowerVR G6200.

Η εταιρεία συμπλήρωσε τη νέα σειρά chipsets με τα MediaTek MT6735 (οκταπύρηνο Cortex-Α53, 1.7GHz και Mali-T760MP2 GPU), MT6732 (τετραπύρηνο Cortex-A53, 1.5GHz, Mali-T760MP2 GPU) και MT6735 (τετραπύρηνο Cortex-A53, 1.5GHz, Mali-T720 GPU).

 

Η εταιρεία προετοίμασε πολύ καλά τη προϊοντική της γκάμα, ώστε τα νέα της system-on-chips στοχεύουν σε συγκεκριμένους τύπους συσκευών προσφέροντας επιπλέον πλούσιες δυνατότητες συνδεσιμότητας, συμπερλαμβανομένης της υποστήριξης LTE.

Η MediaTek συνεχίζει να επεκτείνει τη γκάμα της, και πρόσφατα ανακοίνωσε ένα νέο chipset, τo ΜΤ6753. Πρόκειται για ένα οκταπύρηνο SoC, που βασίζεται στη σχεδίαση Cortex-A53 (64-bit) και επιδεικνύει συχνότητα λειτουργίας 1.7GHz ενώ ενσωματώνει το υποσύστημα γραφικών Mali-T760. Το νέο αυτό chipset υποστηρίζει LTE Cat.4 και καλύπτει τις περισσότερες μπάντες LTE από κάθε άλλο. Επίσης υποστηρίζει CDMA 2000 1x and EVDO Rev.A.

Το νέο chipset υποστηρίζει οθόνες με ανάλυση έως 1080p καθώς και κάμερες με αισθητήρα 16 Megapixels και δυνατότητα λήψης video 1080p με 30fps. Η μαζική παραγωγή του νέου chipset της εταιρείας αναμένεται στο δεύτερο μισό του 2015.

 

Link.png Site: GSMArena


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι δεν απευθύνεται σε συσκευές για το πάνω ράφι και νομίζω ότι τα Α53 είναι χαμηλότερης δυναμικής από τα Α57, αν κάνω λάθος please inform me better. Επίσης για οκταπύρινο που απεθύνεται σε κατασκευαστες για συσκευές που θα κυκλοφορήσουν το 2015 στα ράφια, ίσως θα έπρεπε να υποστηρίζει και 4Κ video recording.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MediaΤek με τίποτα. Προβληματικοί 3D drivers, bugs στo cell radio, αργοί flash controllers με αποτέλεσμα ο σουπερουάου τετραπύρηνος να λαγκάρει σαν ARMv6 όταν γίνονται βαριές εργασίες στη flash, προβλήματα με GNSS, μη δημοσίευση source code.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MediaΤek με τίποτα. Προβληματικοί 3D drivers, bugs στo cell radio, αργοί flash controllers με αποτέλεσμα ο σουπερουάου τετραπύρηνος να λαγκάρει σαν ARMv6 όταν γίνονται βαριές εργασίες στη flash, προβλήματα με GNSS, μη δημοσίευση source code.

θα συμφωνησω σε ολα αλλα δυστυχως η mediatek ειναι η μονη που βγαζει επεξεργαστες στα χαρτια τλχιστο σε προσιτη τιμη που για τον απλο χρηστη κανουν την δουλεια τους ,τα οσα λες υπαρχουν αλλα για καποιον που δεν κανει παρα αποστολη μηνυματων κανα παιχνιδακι κλπ δεν προκειται να δει καποια διαφορα,εδω ειχα φιλο μου με τον note 3 που ουτε ενα update δεν ειχε κανει και δεν ηξερε οτι εχει ota.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MediaΤek με τίποτα. Προβληματικοί 3D drivers, bugs στo cell radio, αργοί flash controllers με αποτέλεσμα ο σουπερουάου τετραπύρηνος να λαγκάρει σαν ARMv6 όταν γίνονται βαριές εργασίες στη flash, προβλήματα με GNSS, μη δημοσίευση source code.

 

Ας αλλάξει τακτική σε αυτό και θα λυθούν και τα υπόλοιπα.

 

Αλλά δεν το βλέπω δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει, προφανως ειναι midrange ο συγκεκριμενος...παντως ο 6595 ειναι παρα πολλα υποσχομενος, αλλα ακομα δεν εχει κυκλοφορισει ευρεως τουλαχιστον σε καποια συσκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω να υπάρχει ακόμα εφαρμογή στα κινητά που να χρειάζεται παραπάνω απο 4GB RAM οπότε και οι x86 μια χαρά είναι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά αυτά που γράφετε ως ελλείψεις δεν αφορούν το 99,9% των χρηστών.

 

Το thl 5000 μου με τον MTK6592turbo, δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα, έχει kit kat μαμά, δεν το έχω κάνει καν root..

Για τα κινητά που δημοσιεύεται ο source code που τόσο πολύ σας λείπει,
αν εξαιρέσουμε τις cyanogenmod roms που είναι κάποιες φορές καλύτερες από τις μαμά ROMS,
όλες οι custom roms είναι πάντοτε υποδεέστερες, και πραγματικά σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει λόγος κάποιος να ξεφύγει από το standard OTA update channel μιας εταιρίας, πέραν της προσωπικής φάσης.

 

Ακόμα και με το rootάρισμα και το σκάλισμα του συστήματος, τις περισσότερες φορές δημιουργούνται προβλήματα , παρά λύνονται.

Όπως πχ. με root access system optimizers που στο 99% των περιπτώσεων σου δημιουργούν προβλήματα και σου μειώνουν την αυτονομία αντί να την αλλάζουν.

 

Ως υλοποιήσεις δεν κρίνονται πάντα εφάμιλλες των qualcomm, αλλά ως value for money τα μαστιγώνουν ανιλεώς.

 

Αυτό είναι και το κύριο πρόβλημα της samsung, που από τη στιγμή που δεν έχει καταφέρει να εδραιωθεί ως high price marketing brand, τρώει απίστευτο ξύλο στην Ασία από τα φθηνά mediatek με παραπλήσια specs.

Το να αγοράσω 8πύρινο kitkat fullhd, 13mpixels δίκαρτο κινητό με 210 ευρώ σε qualcomm είναι απλά αδύνατο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η mediatek ειναι η μονη που βγαζει επεξεργαστες στα χαρτια τλχιστο σε προσιτη τιμη που για τον απλο χρηστη κανουν την δουλεια τους

 

 

Έχοντας χρησιμοποιήσει ενα Lenovo A850 θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Συγκριτικα με ένα κινητό με διπύρηνο Snapdragon 400, ο τετραπύρηνος στο Lenovo ήταν πιο αργός στη χρήση. Μέτριο scrolling στον Chrome, lag οταν γινόντουσαν εργασίες με τη flash (εγκατάσταση εφαρμογης στο παρασκήνιο), πολύ αργο κλείδωμα GPS (ενώ ο snapdragon ακόμα και μετά απο επανεκκίνηση, χωρίς δεδομένα/wifi κλείδωνε στα 5-10 δευτερόλεπτα) και μέτρια εμπειρία κλήσεων.

 

Δεν χρειάζεται ο τετραπύρηνος για έναν "απλό χρήστη". Χώρια που πλέον υπάρχουν καταπληκτικά τετραπύρηνα κινητα σε προσιτές τιμες όπως το LG L90 που αγόρασα της μάνας μου στα 140€.

 

BTW, το rant μου ισχύει και για Rockchip tablets. Pipo M9, τετραπύρηνο Rk3188 vs Asus Memopad 7 με διπύρηνο Intel, δεν υπάρχει σύγκριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καινούργια chipsets απ' ότι βλέπω προσφέρουν LTE, κάτι που πλέον τη βάζει και στο πάνω ράφι του ανταγωνισμού.

 

Το να κοιτάζω τα antutu scores δεν ήταν ποτέ το φόρτε μου , αφού πολλές συσκευές της τα τερματίζουν , χωρίς να λέει κάτι αυτό στο 99,9% των χρηστών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας χρησιμοποιήσει ενα Lenovo A850 θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Συγκριτικα με ένα κινητό με διπύρηνο Snapdragon 400, ο τετραπύρηνος στο Lenovo ήταν πιο αργός στη χρήση. Μέτριο scrolling στον Chrome, lag οταν γινόντουσαν εργασίες με τη flash (εγκατάσταση εφαρμογης στο παρασκήνιο), πολύ αργο κλείδωμα GPS (ενώ ο snapdragon ακόμα και μετά απο επανεκκίνηση, χωρίς δεδομένα/wifi κλείδωνε στα 5-10 δευτερόλεπτα) και μέτρια εμπειρία κλήσεων.

 

Δεν χρειάζεται ο τετραπύρηνος για έναν "απλό χρήστη". Χώρια που πλέον υπάρχουν καταπληκτικά τετραπύρηνα κινητα σε προσιτές τιμες όπως το LG L90 που αγόρασα της μάνας μου στα 140€.

 

BTW, το rant μου ισχύει και για Rockchip tablets. Pipo M9, τετραπύρηνο Rk3188 vs Asus Memopad 7 με διπύρηνο Intel, δεν υπάρχει σύγκριση.

θα συμφωνησω απολυτα με το παιδι. ωραιοι οι mtk αλλα αν δεν φτιαξουν καποιες λεπτομεριες, qualcomm δεν θα γινουν ποτε! ο 400αρης που φοραει και το moto g ειναι η απαντηση της qualcomm στην mediatek στο θεμα τιμη. στην κινα ήδη κυκλοφορουν κορυφαιες συσκευες και σε τιμη και σε επιδοσεις με τον 400αρη. βλεπε xiaomi hongmi 1s, zte v5 και πολλες αλλες. μαζι με την υπολοιπη σειρα 4xx της qualcomm, για μενα η mediatek πρεπει να κανει τεραστια προσπαθεια για να επανελθει..

 

edit. υποψιν ο snapdragon 400 βγαινει κ σε 4πυρινη εκδοση η οποια κιολας ειναι αυτη που ειναι ευρεως χρησιμοποιημενη (πχ βλεπε moto g)

 

CPU

 

Up to 1.7 GHz dual-core Krait 300 CPU or up to 1.6GHz quad-core ARM® Cortex™ A7 CPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...