Προς το περιεχόμενο

Απεριόριστος πλέον ο διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος στο OneDrive για συνδρομητές Office 365


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft προχωράει σε μια κίνηση έκπληξη, ανακοινώνοντας σήμερα ότι το αμέσως επόμενο διάστημα ο διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος στο OneDrive για τους συνδρομητές της υπηρεσίας Office 365 θα είναι απεριόριστος.Τα νέα δεδομένα όσον αφορά το διαθέσιμο αποθηκευτικό χώρο που θα έχει πλέον κάθε συνδρομητής Office 365 στην cloud υπηρεσία αποθήκευσης αρχείων, έρχονται ελάχιστους μήνες μετά την «θεσμοθέτηση» ορίου 1TB τον περασμένο Ιούνιο. Η αλλαγή αυτή δεν ισχύει για όσους δεν διαθέτουν συνδρομή οποιουδήποτε πακέτου στο Office 365, όπου το όριο παραμένει στα 15 ή 25 GB ανάλογα την περίπτωση.

 

Η πρόταση της Microsoft καθιστά αρκετά πιο ανταγωνιστική την ήδη δημοφιλή σουίτα του Office 365 αφού το κόστος της έκδοσης για Προσωπική χρήση έχει οριστεί στα €7 το μήνα η στα €69 ετησίως, στην προσπάθεια της εταιρείας να καταστήσει το OneDrive «την κυρίαρχη πρόταση στον κόσμο για την αποθήκευση δεδομένων». Υπενθυμίζουμε ότι το Office 365 παρέχει τη δυνατότητα στο χρήση να εγκαταστήσει τις δημοφιλείς εφαρμογές του Word, Excel, PowerPoint και Office σε διάφορες πλατφόρμες εκτός των Windows όπως Mac, Windows Phone, Android και iOS.

 

Πιθανότητα η εξέλιξη αυτή να οδηγήσει και σε ανακοινώσεις από τις ανταγωνιστικές υπηρεσίες του OneDrive όπως αυτή του Dropbox και του Google Drive, όπως είχε συμβεί άλλωστε και στην ανακοίνωση αύξησης της χωρητικότητας του OneDrive στο 1TB. Και οι δύο εταιρείες προσφέρουν 1TB αποθηκευτικού χώρου στο cloud με κόστος $10 μηνιαίως.

 

Η αναβάθμιση των λογαριασμών OneDrive για τους συνδρομητές Office 365 στο νέο καθεστώς θα γίνει σταδιακά, όσοι όμως θέλουν να είναι από τους πρώτους θα πρέπει να επισκεφθούν την παρακάτω ιστοσελίδα και να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους πατώντας το κουμπί "Get on the List".

 

Link.png Site: Preview OneDrive

Link.png Site: OneDrive Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χεχε ώρα να ανεβάσω όλους τους δίσκους μου στο cloud :P Λίγα TB είναι μωρέ...

 

Έκανα αίτηση να μπω στη σειρά προτεραιότητας, να δούμε πότε θα μου 'ρθει!

Επεξ/σία από xtrim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να τις κάνεις αυτές τις υπηρεσίες όταν πλέον μπορείς να νοικιάσεις έναν vps και να στήσεις το δικό σου owncloud server?

Γιατί να νοικιάσω κ να στήσω δικό μου όταν έχω απεριόριστο χώρο και οι φωτο\βίντεο μου ανεβαίνουν αυτόματα από το πισι\ταμπλετ\κινητο μου + office έγγραφα;

Και έχω και official apps παντού ακόμα και στο Xbox μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να νοικιάσω κ να στήσω δικό μου όταν έχω απεριόριστο χώρο και οι φωτο\βίντεο μου ανεβαίνουν αυτόματα από το πισι\ταμπλετ\κινητο μου + office έγγραφα;

Και έχω και official apps παντού ακόμα και στο Xbox μου.

Γιατί απλά κάνεις όλα όσα λές και έχεις μόνος σου την απόλυτη διαχείριση. 

Εκτός από όλα τα παραπάνω με ένα δικό σου cloud μπορείς να διαμοιράζεις όποια αρχεία θέλεις με όποιον θέλεις χωρίς κανένα περιορισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απλά κάνεις όλα όσα λές και έχεις μόνος σου την απόλυτη διαχείριση. 

Εκτός από όλα τα παραπάνω με ένα δικό σου cloud μπορείς να διαμοιράζεις όποια αρχεία θέλεις με όποιον θέλεις χωρίς κανένα περιορισμό.

 

Με ένα γρήγορο search βρήκα τα εξής (φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος).

 

1. Για να κάνεις OwnCloud πρέπει να έχεις τεχνικές γνώσεις.

2. Δεν είναι δωρεάν. Θες συνδρομή σε hosting υπηρεσία και αγορά URL name. Με πρόχειρη αναζήτηση πάει περίπου 10 Ευρώ το μήνα.

3. O "απεριόριστος" χώρος σημαίνει πως πρέπει να έχεις τον αντίστοιχο χώρο και στο PC σου. Αν πχ θες 1ΤΒ πρέπει να έχεις και 1ΤΒ χώρο στο δίσκο για sync.

 

Σε iOS δεν έχει καν auto-upload τις φωτογραφίες και σε Android που έχει η, επι πληρωμη, εφαρμογή έχει τραγικά reviews. 

 

Ολα αυτά (δυσκολία, μηνιαία έξοδα και έξοδα για δίσκους) είναι εντάξει μεν για εταιρείες αλλά οχι για απλούς χρήστες που σου δίνουν 1TB με 8 ευρώ το μήνα. Συν ότι οι υπηρεσίες αυτές δίνουν την ευκολία του 1-2 κλικς και την εγγύηση πως αύριο θα υπάρχουν ακόμα. Και ναι καταλαβαίνω το θέμα με το privacy αλλά προσωπικά έχω 3 χρόνια Cloud υπηρεσίες (Google και Drobox) και δεν είχα θέμα. Ολα είναι locked και shared με όσους επιθυμώ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

2. Δεν είναι δωρεάν. Θες συνδρομή σε hosting υπηρεσία και αγορά URL name. Με πρόχειρη αναζήτηση πάει περίπου 10 Ευρώ το μήνα.

...

 

Δεν χρειάζεται. Υπάρχει κάτι που λέγεται no-ip. Αλλά ακόμα και χωρίς αυτό, μπορείς απλά να το χτυπάς απευθείας με την ip σου. Μόνο στην περίπτωση που κάνει restart το router σου θα έχεις πρόβλημα, επειδή θα αλλάξει IP :P

 

EDIT: Να προσθέσω εδώ ότι υπάρχει ακόμα πιο απλή λύση που λέγεται Bittorrent Sync και το οποίο δεν χρειάζεται ούτε hosting ούτε τεχνικές γνώσεις και είναι και κρυπτογραφημένη μεταφορά δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απλά κάνεις όλα όσα λές και έχεις μόνος σου την απόλυτη διαχείριση.

Εκτός από όλα τα παραπάνω με ένα δικό σου cloud μπορείς να διαμοιράζεις όποια αρχεία θέλεις με όποιον θέλεις χωρίς κανένα περιορισμό.

Κάνω όσα είπα;

Δηλαδή θα μπορώ να έχω τα αρχεία μου και να τα ανοίγω στο Xbox μου όπως τώρα;

Θα ανεβαίνουν αυτόματα από το Windows PC και windows phone μου;

Θα έχει την ίδια ασφάλεια με το OneDrive?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω όσα είπα;

Δηλαδή θα μπορώ να έχω τα αρχεία μου και να τα ανοίγω στο Xbox μου όπως τώρα;

Θα ανεβαίνουν αυτόματα από το Windows PC και windows phone μου;

Θα έχει την ίδια ασφάλεια με το OneDrive?

Βασικά αν ξέρεις τι κάνεις θα έχουν μεγαλύτερη ασφάλεια από το OneDrive :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν ξέρεις τι κάνεις θα έχουν μεγαλύτερη ασφάλεια από το OneDrive :P

Να φανταστώ από τα υπόλοιπα που είπα δεν κάνει τίποτα ε;

 

Επίσης στο θέμα ασφάλεια δεν έχω χρόνο για να μαθαίνω τρόπους κλπ για να έχω ασφαλές τις εικόνες του instagram και την μουσική μου.

Και επίσης το OneDrive είναι το μόνο που δεν έχει θέμα με χακερς προς το παρόν τουλάχιστον.

So OneDrive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...