Προς το περιεχόμενο

Το τελευταίο καρφί στο φέρετρο των τηλεοράσεων Plasma έβαλε η LG


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το μονο που ελεγε ηταν οι γωνιες θεασεις απο εικονα μαπα μονο αν εδινες πολυ λεφτο βεβαια οπου εκει καπος αλλαζε!

 

μεγαλα προβληματα μεσα σε αυτα το γκοστινκ...φουλ για ιπς λεντ!

Η πιστότητα των χρωμάτων, το πολύ καλό μαύρο και οι γωνίες θέασης από τα πιο δυνατά χαρτιά των Plasma. Μία Plasma TV μπορεί να ανταγωνιστεί μία LCD με την τελευταία να έχει σχεδόν διπλάσια χρήματα. Τα τελευταία χρόνια έχουν πέσει οι τιμές των LCD, πόσο να ρίξουν τις Plasma;

Ένα πρόβλημα των Plasma είναι το dithering, το οποίο περιέργως δεν αναφέρεται τόσο όσο θα έπρεπε. To Burn In δεν είναι τόσο έντονο που να ανησυχεί, παρόλα αυτά αναφέρεται συχνά σαν πρόβλημα. 

 

Αντίθετα τα IPS Panels είναι αν εξαιρέσεις την ποιότητα απεικόνισης, από τα χειρότερα. Κύριο χαρακτηριστικό τους το backlit bleeding. Το μαύρο το ξεχνάς δηλαδή. Πιθανότητα να γλιτώσεις από όλα αυτά τα κακά αν και μικρή, είναι να δώσεις πολλά χρήματα.

 

Όσο αφορά την κατανάλωση, είμαι πεπεισμένος ότι κανείς δεν δίνει βάση. Στο τέλος κάποιος μπορεί να σκεφτεί και αυτήν, αλλά ποτέ δεν θα αποτελεί κριτήριο αγοράς, κακά τα ψέματα. Απλά η κατανάλωση είναι το τελευταίο χαρτί που έχει να παίξει κάποιος Hater για να κατηγορήσει ένα προϊόν, είτε αυτό είναι κάρτα γραφικών ή TV.

 

Ο λόγος που δεν πουλάνε οι Plasma είναι απλά επειδή δεν θέλουν να τις πουλήσουν. Προτιμούν να πουλάνε LCD.

Εύκολα το βλέπεις αυτό όταν κάποιος πάει και αγοράζει μία πανάθλια Turbo-X επειδή κάποιος ημιμαθής μπατζανάκης του, του είπε πως οι Plasma δεν είναι καλές και καίγονται.

 

Από την άλλη πόσοι είναι αυτοί που τους ενδιαφέρει η ποιότητα τελικά; Είναι ψέμα ότι οι περισσότεροι σετάρουν της TV όπως να' ναι με την εικόνα στο "Δυναμική" και τα χρώματα να ξεχυλίζουν; Εδώ τα ίδια τα καταστήματα πλασάρουν αυτή τη "σχολή" απεικόνισης όταν τις εκθέτουν.

Αδυνατώ να δω ταινία σε σπίτια φίλων όταν τα χρώματα είναι ψυχρά και μακριά από την πραγματικότητα.

 

 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προφανώς οι τεχνολογίες ειναι για να ξεπερνιώνται... οι πλάσμα ειναι πλέον παρελθόν... Η τεχνολογία γενικά του οπίσθιου φωτισμού είτε ειναι πλάσμα, είτε LCD, είτε LED σιγά σιγά θα εξαφανισθεί.

Το μέλλον ειναι στις αυτόφωτες τύπου OLED (Organic LED) δηλαδή, οι οποίες προσφέρουν τέλεια αίσθηση ποιότητας εικόνας και μαυρου, αλλα και γωνίας θέασης... Το κόστος πέφτει με δραματικούς ρυθμούς και όταν μπούνε όλες οι εταιρίες στο "παιχνίδι" τότε θα ειναι πλέον προσιτές για όλους...

Κατα την άποψη μου μέσα στα επόμενα 3-5 χρόνια θα ειναι η μόνη επικρατούσα τεχνολογία... μέχρι την επόμενη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό ήταν το πρόβλημα της LG. Τα άθλια καραφτινιάρικα led panels που έδωσε ακόμα και στην panasonic δεν τα κόβει, να σωθεί ο κόσμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο Panasonic plasma, την 42" G20 (από 2010) και την 50" ST60 (από τον Φεβρουάριο). Η εικόνα τους (ειδικά της ST60) είναι εκπληκτική. Δε συγκρίνεται με καμία LED LCD. Το μαύρο είναι ....μαύρο! Με χαμηλό φωτισμό, σε σκοτεινές σκηνές δεν καταλαβαίνεις που τελειώνει το panel και που ξεκινά το bezel.

 

Η G20 μετά από 4 χρόνια δεν έχει καθόλου burn-in  - αυτό το πρόβλημα ήταν έντονο στις πρώτες plasma. Γι'αυτό και πήρα και την ST60, γνωρίζοντας ότι έχει σταματήσει η παραγωγή της (και επίσης γιατί τη βρήκα μόλις 800€).

 

Όποιος δεν έχει δει εικόνα από plasma, δεν καταλαβαίνει γιατί τις εκθειάζουμε τόσο!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανουν χωρο για τις oled...

Αφου φαμε στη μαπα τις lcd και τις ταχα μου led στα 4Κ για 1-2 χρονια ακομη μετα θα ξαναβγαλου tv με καλη εικονα για να μπει ξανα το χερι στην τσεπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που ελεγε ηταν οι γωνιες θεασεις απο εικονα μαπα μονο αν εδινες πολυ λεφτο βεβαια οπου εκει καπος αλλαζε!

 

μεγαλα προβληματα μεσα σε αυτα το γκοστινκ...φουλ για ιπς λεντ!

Ότι να'ναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δε κατάλαβα τι παραπάνω διαθέτουν οι plasma από τις άλλες τηλεοράσεις, από τη μικρή σχετικά εμπειρία που έχω νομίζω ότι ήταν υπερεκτιμημένες, την ίδια μέτρια στη καλύτερη περίπτωση εικόνα είχαν όπως και οι υπόλοιπες τηλεοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαυρο ειναι μαυρο αυτο εχουν οι πλασμα που δεν το εχουν οι ξεπλυμενες.

 

Ειχα στην κρεβατοκαμαρα μια Sony 3D 32αρα την 750 LCD και το βραδυ αν ειχε κανενα εργο με σκοτεινες σκηνες μου εσπαγε τα νευρα την εκλεινα βουρ στο σαλονι ανοιγα την Panasonic 50GT30 και εβλεπα εικονα οχι παραμυθια.

 

Παλι καλα που πριν 2 χρονια που πηρα την Panasonic εκανα επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...