Προς το περιεχόμενο

Το τελευταίο καρφί στο φέρετρο των τηλεοράσεων Plasma έβαλε η LG


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτέ δε κατάλαβα τι παραπάνω διαθέτουν οι plasma από τις άλλες τηλεοράσεις, από τη μικρή σχετικά εμπειρία που έχω νομίζω ότι ήταν υπερεκτιμημένες, την ίδια μέτρια στη καλύτερη περίπτωση εικόνα είχαν όπως και οι υπόλοιπες τηλεοράσεις.

Αν βλέπεις μόνο STAR, ANT1, και τα υπόλοιπα digeoκανάλια, ναι την ίδια μέτρια εικόνα έχουν όπως και οι υπόλοιπες τηλεοράσεις. Αν βάλεις να δεις bluray καταλαβαίνεις τι διαφορά.

 

Κι εγώ νόμιζα ότι έβλεπα καλά, μέχρι που φόρεσα γυαλιά και κατάλαβα ότι δεν έβλεπα τίποτα! ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς οι τεχνολογίες ειναι για να ξεπερνιώνται... οι πλάσμα ειναι πλέον παρελθόν... Η τεχνολογία γενικά του οπίσθιου φωτισμού είτε ειναι πλάσμα, είτε LCD, είτε LED σιγά σιγά θα εξαφανισθεί.

Το μέλλον ειναι στις αυτόφωτες τύπου OLED (Organic LED)

γνωρίζεις πολλές plasma που δεν είναι αυτόφωτες αλλά έχουν οπίσθιο φωτισμό;

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ενα από τα πλεονεκτήματα τους είναι και αυτό. Απουσία οπίσθιου φωτισμού. :)

 

Δεν λέω για τις OLED. Οι τιμές τους όμως είναι αστρονομικές. Προσωρινά την απολαμβάνω στο κινητό μου και ελπίζω κάποια στιγμή, να είμαστε καλά μέχρι τότε, να έχω και μία στο σαλόνι μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελες να "βλέπεις" εικόνα έπαιρνες Plasma. Οτιδήποτε άλλο ήταν "εξέλιξη" και marketing. 

Εν αναμονή των OLED και υπομονή μέχρι τότε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και 10 χρόνια μία nec Plasma 42 800X600!!! , πριν λίγες μέρες πήγαμε με τη κοπέλα μου στο media markt να δούμε για καινούρια TV 1000-2000ευρώ αφού είδαμε καμιά 30αριά στα λεφτά που είπα πριν, μου λέει η κοπέλα μου ήρθαμε να πάρουμε καλύτερη τηλεόραση όχι χειρότερη πάμε να φύγουμε!!! ιδικά στα κανάλια star Mega κτλ. τα πράγματα ήταν χειρότερα. εγώ ρε παιδιά δεν κολλάω στα χρώματα και στο τέλειο μαύρο μια χαρά μου φαίνονταν στις LCD το πρόβλημα μου είναι όταν υπάρχει κίνηση θολώνει η εικόνα πώς τις αγοράζει ο κόσμος απορώ!!! θέλω να πάρω μία Plasma FHD αλλά να είναι και 3D ποια να πάρω παιδιά σε αυτά τα λεφτα 1000-2000??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να πάρω μία Plasma FHD αλλά να είναι και 3D ποια να πάρω παιδιά σε αυτά τα λεφτα 1000-2000??

παρε μια φτηνη plasma με 500 ευρω , που σιγουρα θα ειναι καλυτερη απο lcd των 2000.

 

Και περιμενε για oled , αμα θελεις να δωσεις πολλα λεφτα για τηλεοραση. 

2-3 χρονακια υπομονη μεχρι να πεσουν οι τιμες τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταια μου τηλεοραση ηταν μια LG 50ρα Plasma.. Αν εξαιρεσεις τα ηχεια της, η εικονα της ηταν πολυ καλυτερη απο την καινουργια μου (9μηνων) lcd Sony , Ειδικα στις γωνιες θεασης πολυ πιο μπροστα....αλλα ο βασικοτερος λογος που την εδωσα ηταν η καταναλωση...850watt εναντι 70-100 watt της lcd. μονο και μονο που εχω καταφερει μειωση στο λογαριασμο της δεη απο αυτο μου αρκει για να μην ξανα επιλεξω την συγκεκριμενη τεχνολογια. Αν και τωρα στα τελευταια της ειχε βελτιωθει. διαβαζα κατι 300-400 watt.. και παλι ομως ειναι πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταια μου τηλεοραση ηταν μια LG 50ρα Plasma.. Αν εξαιρεσεις τα ηχεια της, η εικονα της ηταν πολυ καλυτερη απο την καινουργια μου (9μηνων) lcd Sony , Ειδικα στις γωνιες θεασης πολυ πιο μπροστα....αλλα ο βασικοτερος λογος που την εδωσα ηταν η καταναλωση...850watt εναντι 70-100 watt της lcd. μονο και μονο που εχω καταφερει μειωση στο λογαριασμο της δεη απο αυτο μου αρκει για να μην ξανα επιλεξω την συγκεκριμενη τεχνολογια. Αν και τωρα στα τελευταια της ειχε βελτιωθει. διαβαζα κατι 300-400 watt.. και παλι ομως ειναι πολλα.

Νομίζω παιδιά πως η  υπερβολική κατανάλωση ενέργειας ΗΤΑΝ  παντα για μενα ενα μειονεκτημα σημαντικό. Στο σπίτι η μεγάλη TV ( τώρα Samsung 55d7000, 150w) παίζει (και παντα και οι προηγουμενες LCD επαιζαν)  για πάνω από 10 ώρες την ημέρα -παιδια σύζηγος εγώ μέχρι αργά το βράδυ..-  700w*10h  -7kwh/day.... είναι πολλά... + τα πολλά ηλετρονικά τους που πάντα ήταν δυνατό να σε στείλουν για service....  και για την ιστορια και για τους πιο παλιούς και οι θηριώδεις Barco VPJ 3*crt panels  είχαν αριστο μαύρο έφυγαν  όμως και σχεδόν κανένας δεν τους θυμάται.... γιατί απλά και με  φώς 1 κεριού   στο δωμάτιο το contrast ratio πάει στο 500:1 . Τώρα τα DLP @ LCD panels  κυριαρχούν...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε μια φτηνη plasma με 500 ευρω , που σιγουρα θα ειναι καλυτερη απο lcd των 2000.

 

Και περιμενε για oled , αμα θελεις να δωσεις πολλα λεφτα για τηλεοραση.

2-3 χρονακια υπομονη μεχρι να πεσουν οι τιμες τους

Αυτό σύντροφε δεν ισχύει. Οι πλάσμα του 500αρικου δεν είναι σε καμμία περίπτωση καλύτερες από LCD των 2000. Μην τα ισοπεδώνουμε. Μια καλή πλάσμα πχ.την Panasonic 50G30E την είχα πάρει 1200 ευρώ πριν 3,5 χρόνια.

Η σειρά 7χχχ της Samsung είναι αξιοπρεπέστατη σε εικονα, αλλά κοστίζει.

Προσωπικά θα προτιμούσα Μια 55άρα Panasonic plasma σειράς st60 αν έβρισκα ,αλλά εκεί το κόστος είναι απαγορευτικό. Νομίζω πάνε αρκετά πάνω από 2000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει μια Pioneer 43' to 2004. Η Εικόνα της (παρόλο που δεν είναι fullHD) είναι εξαιρετική. Όταν χρειάστηκε να πάρω μια δεύτερη (55' Samsung) πάλι plasma. Καμιά σχέση όχι μόνο στα χρώματα αλλά και στην κίνηση (που η lcd χρειάζονται τα 200-500 κλπ Hz). LCD με την καμία.

 

Το πρόβλημα με τις plasma είναι οτι για κάποιο λόγο όλοι οι άσχετοι θεωρούν τις LCD καλύτερες.... Δεν ξέρω πως επικράτησε αυτός ο αστικός μύθος.

 

Εν αναμονή σε 5-10 χρόνια για OLED ή πιθανότατα άλλη τεχνολογία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα 2 πλασμα lg kai panasonic ..γενικα καποιες πλασμα εχουν καλη εικονα ..αλλα οτι εχουν καλυτερη απο καλη lcd ειναι απλα μυθος και αποφευγματα "ειδικων".. Οι ελσιντι εχουν καλυτερη διαβαθμιση και αποδοση χρωματος και γενικα πιο ζωντανη εικονα .. Μαυρο οκ αλλα και στη πανασονικ που ειχε κορυφαιο μαυρο καποιες lcd ειχαν καλυτερη σκιαση και λεπτομερια στις σκοτεινες σκηνες .. γενικα αν δει καποιος διπλα διπλα πολυ καλη πλασμα και ιδια; κατηγοριας ελσιντι .. η ελσιντι ειναι καλυτερη ..επισης τα πανελ των πλασμα ειναι πολυ πιο επιρρεπή σε βλαβες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...