Προς το περιεχόμενο

Το τελευταίο καρφί στο φέρετρο των τηλεοράσεων Plasma έβαλε η LG


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κύριος λόγος που σταμάτησε η παραγωγή ήταν η πολύ χαμηλές πωλήσεις, δεν πα να χεις το ποιοτικότερο προιόν ακόμα και σε καλές τιμές αν δεν πουλάς παίρνεις τον πούλο και οι πλάσμα ΔΕΝ πουλουσαν (συγκρινόμενες με τις LED πάντα) και βέβαια υπήρχε και το θέμα με την κατανάλωση και κοινοτικές οδηγίες. Τα υπόλοιπα είναι οδοντοκρεμες, αν είχαν πολύ καλές πωλήσεις θα έβρισκαν τον τρόπο να επενδύσουν και να μπορούν να προβάλουν και 4K και 8K κτλ.

 

Το ότι κάποιοι λάτρεις της εικόνας αγόραζαν plasma επειδή είχε ανώτερη ποιότητα δεν σημαίνει ότι είναι πλειοψηφία ούτε παρείχε αρκετά κέρδη στις εταιρείες μην πω και για ζημιές και ότι δεν φέρνει κέρδη αργά ή γρήγορα μπαίνει στο χρονοντούλαπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι μπορεί οιι plasma να είχαν (παρελθόν τώρα, ζωή σε μας) καλύτερη εικόνα σε μερικά σημεία από τις υπόλοιπες τηλεοράσεις, αλλά σε κάποια άλλα υστερούσαν και συνολικά η εικόνα τους δεν ήταν καλύτερη από τις άλλες. Νομίζω ότι ήταν (ζωή σε μας χριστιανοί και πάλι) θέμα επιλογής του κάθε ένα σε ποια σημεία έδινε το περισσότερο βάρος και του άρεσε περισσότερο, παρά ότι υπήρχε (ευλόγησοοοον) κάποιος καθαρός νικητής.

Για τις OLED κρατάω πάρα πολύ μικρό καλάθι, νομίζω ότι θα είναι λίγο καλύτερες από τις σημερινές τηλεοράσεις και οθόνες και σε καμμία περίπτωση δε θα γίνει το μεγάλο άλμα που τόσοι πολλοί διαφημίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι μπορεί οιι plasma να είχαν (παρελθόν τώρα, ζωή σε μας) καλύτερη εικόνα σε μερικά σημεία από τις υπόλοιπες τηλεοράσεις, αλλά σε κάποια άλλα υστερούσαν και συνολικά η εικόνα τους δεν ήταν καλύτερη από τις άλλες. Νομίζω ότι ήταν (ζωή σε μας χριστιανοί και πάλι) θέμα επιλογής του κάθε ένα σε ποια σημεία έδινε το περισσότερο βάρος και του άρεσε περισσότερο, παρά ότι υπήρχε (ευλόγησοοοον) κάποιος καθαρός νικητής.

Για τις OLED κρατάω πάρα πολύ μικρό καλάθι, νομίζω ότι θα είναι λίγο καλύτερες από τις σημερινές τηλεοράσεις και οθόνες και σε καμμία περίπτωση δε θα γίνει το μεγάλο άλμα που τόσοι πολλοί διαφημίζουν.

 

Αν εξαιρεσεις την φωτεινοτητα και τις ανακλάσεις σε φωτεινό χώρο δεν υπήρχε άλλο σημείο οσον αφορά την εικόνα που να υπερτερούσαν οι LED φίλε μου και αυτό όχι για πολύ.

 

Αν συγκρινες μια κορυφαία plasma με μια κορυφαία LED μεχρι πέρσι που έβγαζε η PANASONIC τηλεοράσεις θα έβλεπες ότι σε όλους τους άλλους τομείς της ΕΙΚΟΝΑΣ πάντα, έκτός των προαναφερθέντων η PLASMA δεν ήταν απλώς καλύτερη ήταν πολύ καλύτερη. :-)

 

Όπως αναφέρθηκε και πιο πριν υπήρχαν άλλα σημεία που έχανε αλλά δεν είχαν να κάνουν με την εικόνα. Κατα τα άλλα όπως είπες είναι δυστηχώς παρελθόν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρωχημενη ξερεις τι σημαινει; Ή απλα με εκανες quote στο ασχετο;Sent from my iPhone5 using Insomnia

σε σοβαρη θεαση ταινιων η πλασμα υπερτερει

οποτε το παρωχημενη δε στεκει

απλα δε βγαζουν αρκετο κερδος γι αυτο την σταματανε.

αφου οι ψαγμενοι που ξερουν τι παιρνουν ειναι ελαχιστοι και δεν συντηρουν την εταιρια ετσι.

 

(επισης παρωχημενος ειναι αυτος που αναγεται στο παρελθον,οποτε το comment Μια χαρα στεκει.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υψηλή Κατανάλωση ρεύματος εδώ, υψηλή Κατανάλωση ρεύματος εκεί... παλιά στο Μexico;;; σε τηλεοράσεις 10 ετών δηλαδή;;; dithering;;; ρε μπας και έχω μυωπία η μεγάλη φαντασία;;; Πάνω από 4-5 χρόνια ΟΠΟΙΑ πλάσμα και να έχω δουλέψει και είναι 7-8 σε φίλους μαγαζί και σπίτι βλέπω τα εξής... ΕΙΝΑΙ τσάμπα, τεράστιες, καταπληκτικό μαύρο, καθόλου ghosting ή Burn In! Ειλικρινά ή είμαι τυφλός ή fan boy των plasma ξέρω εγώ και για να υποστηρίξω τα λεγόμενα μου με στοιχεία παραθέτω το εξής... 60 ίντσες τέλειο μαύρο, τέλεια εικόνα. Βρείτε μου κάτι καλύτερο και μιλάω ΟΧΙ ΜΟΝΟ για το μέγεθος και το συζητάμε με όλους που τις έχουν θάψει εδώ... και για να μην παρεξηγηθώ έχω αυτή που την πήρα 650 δεν ξέρω γιατί τώρα είναι ακριβότερη αλλά και έτσι έχει πλέον κάτι λιγότερο από 750 ευρώ, στα μείον μόνο 1 hdmi LG 60PB5600 αναλυτικά www.lg.com/ae/tvs/lg-60PB5600 154 watt τεράστια κατανάλωση όχι 3D-smart tv απλή τηλεόραση για ταινίες gaming κτλ...

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τις σταματάνε... πφφφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά για τη συντριπτική πλειονότητα του αγοραστικού κοινού οι LCD ανταποκρίνονται στις απαιτησεις τους και σίγουρα έχουν βελτιωθεί. Οπότε η plasma με μεγαλυτερη καταναλωση και τον κίνδυνο του Burn in όσο μικρός και να είναι αυτός ήταν πολύ δύσκολο να παραμείνουν στην αγορά. Ειδικά αν αληθεύει το ότι υπήρχε δυσκολία στην υλοποίηση του 4Κ και φυσικά στην έλευση των OLED

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις όμως είναι θέμα γραμμής των εταιριών.
Με το κατάλληλο marketing αν ήθελαν είχαν τις Plasma για καλύτερες. Αυτό εννοούσα και με το πρώτο μου μήνυμα στο Topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως οι πλασμα κοστιζουν περισσότερο για να τις φτιαξεις. Και επειδή η πλειοψηφια δεν ειναι διατεθημενη να πληρωσει αυτό το παραπάνω κόστος με αντικρυσμα την καλύτερη ποιοτητα, διότι στο φινάλε αρκειται στο μετριοτερο,μοιραια η εταιρεία θα κοιτάξει το συμφερον της. Το ίδιο ισχύει και στον ήχο και στην αυτοκινηση και στην ωρολογοποιια και σε κάθε τομεα όπου προέχει το κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους τις έστειλαν ..... και αυτοί !

 

Πλέον μπαίνουμε σε νέα εποχή και ξεπερνάμε τις φθορίζουσες ουσίες, τους υδραργύρους και τα "πυροβόλα ηλεκτρονίων" .... τα κελιά με τον συγκερασμό χρωμάτων.... τις ανακλάσεις και τα "κεριά" οθόνες ....

 

Αντε πάμε για oled τώρα στα γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταια μου τηλεοραση ηταν μια LG 50ρα Plasma.. Αν εξαιρεσεις τα ηχεια της, η εικονα της ηταν πολυ καλυτερη απο την καινουργια μου (9μηνων) lcd Sony , Ειδικα στις γωνιες θεασης πολυ πιο μπροστα....αλλα ο βασικοτερος λογος που την εδωσα ηταν η καταναλωση...850watt εναντι 70-100 watt της lcd. μονο και μονο που εχω καταφερει μειωση στο λογαριασμο της δεη απο αυτο μου αρκει για να μην ξανα επιλεξω την συγκεκριμενη τεχνολογια. Αν και τωρα στα τελευταια της ειχε βελτιωθει. διαβαζα κατι 300-400 watt.. και παλι ομως ειναι πολλα.

να υποθεσουμε οτι πηρες και diesel αυτοκινητο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια εποχή όπου όλοι κατασκευαστές ηλεκτρονικών προσπαθούν να μειώσουν την ενεργειακή κατανάλωση, κάποιοι επιμένουν ακόμα για τις τηλεοράσεις plasma...  

 

Αν μια τηλεόραση plasma θέλει 500~600W και άλλα τόσα το καλοκαίρι για την ψύξη της, τότε άστο καλύτερα. Για 8 ώρες την ημέρα θέλεις 8KWh, το μήνα θέλεις 240ΚWh, δηλαδή κάτι λιγότερο από 40€.

 

Το χειμώνα βέβαια είναι άλλη υπόθεση καθώς μπορείς να βάλεις και έναν ανεμιστήρα να την χτυπά υπό γωνία και να λες ότι έχεις και αερόθερμο.

http://comparewise.co.uk/Plasma%20TVs/Samsung_PS50C6900/45314/product_deatils

αυτην εχω απο το 2010 (πσστ 190 watt) κυριε Μπειζανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταια μου τηλεοραση ηταν μια LG 50ρα Plasma.. Αν εξαιρεσεις τα ηχεια της, η εικονα της ηταν πολυ καλυτερη απο την καινουργια μου (9μηνων) lcd Sony , Ειδικα στις γωνιες θεασης πολυ πιο μπροστα....αλλα ο βασικοτερος λογος που την εδωσα ηταν η καταναλωση...850watt εναντι 70-100 watt της lcd. μονο και μονο που εχω καταφερει μειωση στο λογαριασμο της δεη απο αυτο μου αρκει για να μην ξανα επιλεξω την συγκεκριμενη τεχνολογια. Αν και τωρα στα τελευταια της ειχε βελτιωθει. διαβαζα κατι 300-400 watt.. και παλι ομως ειναι πολλα.

Δεν υπάρχει περίπτωση να κατανάλωνε 850W. Ούτε η πρώτη Plasma δεν θα κατανάλωνε τέτοια ενέργεια. :)

 

Ορίστε και Review της δικής μου. 180W. Δεν είναι ούτε τόσο καινούρια, ούτε High End. Μάλιστα εδώ δείχνει την 50". Η δική μου είναι 46", ακόμα μικρότερη κατανάλωση δηλαδή. Ε πόσο θες να καίει μία TV;

http://www.hdtvtest.co.uk/news/panasonic-tx-p50s20b-tx-p42s20b-20100511647.htm

 

Σε λίγο θα μας πείτε ότι είναι πρόβλημα το γεγονός ότι σε μεγάλο υψόμετρο παρουσιάζουν προβλήματα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2-3 χρονια η πλασμα ειχαν οντως περισσοτερα πλεονεκτηματα απο τις αντιστοιχες led.Οταν εβρισκες 42αρα πλασμα στα 500 με εικονα που ειχαν led στα 1500 ευρω σημαινε πολλα.Απο περσι ομως τα πραγματα αλλαξαν.Οι led μπορει να εχουν βασικα μειονεκτηματα(clouding/input lag/γωνιες θεασης) οπως και οι plasma(ξεχνας την θεαση στη μερα λογω αντανακλασεων/υπαρκτο image retention που φευγει μετα απο καποια ωρα) αλλα οι τιμες των led επεσαν τραγικα.Με ενα 1000ρικο περνεις αξιοπρεπεστατη 55αρα led.Οι μονες πλασμα που περνεις κατω απο 1000 ειναι 2 60αρες lg με αθλια εικονα ομως(καμια σχεση με τις panasonic).Οι καλες panasonic ανω των 50" ειχαν 1500+ ευρω οποτε το πλεονεκτημα της τιμης τους τελευταια το ειχαν χασει και οι led υπερισχυαν ξεκαθαρα.

 

Εχω μια 42αρα πλασμα εδω και 5 χρονια και το μαυρο της εχει πεσει αρκετα και ειναι λιγο καλυτερο απο led ips panels.Καμια σχεση με τα led va panels.Στις αρχες ηταν παρα πολυ καλο αλλα το μαυρο χαλαει οσο περνανε οι ωρες(εχει περιπου 10000 ωρες λειτουργιας).Στις led αυτο δεν θα συμβει ποτε μεχρι να χαλασουν.

Η αντιστοιχη 55αρα led με va panel μπορει να μην εχει το μαυρο των κορυφαιων plasma αλλα δεν κοστιζει και την τριπλασια τιμη που κανει μια τετοια plasma(60zt60).

 

Εχουμε δρομο μπροστα μας για τις oled που εχουν ακομα αρκετα προβληματα και ειναι πανακριβες αλλα πιστευω σε 3-5 χρονια που θα καθιερωθει και το 4k να περνουμε 60αρα 4k oled με κατω απο 1500 ευρω.Μεχρι τοτε οι 55αρες led full hd ειναι υπεραρκετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αμέτρητα τα προιόντα και οι τεχνολογίες που έχουν σταματήσει να παράγουν για να τα αντικαταστήσουν με κάτι χειρότερο, μια ζωή δε μας φτάνει να τα απαριθμήσουμε.

Είχα δει τυχαία πριν μερικά χρόνια σε μία από τις περιηγήσεις μου στο internet για μια τηλεόραση της Mitsubishi τεχνολογίας laser νομίζω και μετά κάπου τυχαία πάλι ξαναδιάβασα για αυτή, αλλά από τότε δεν έχει ακουστεί τίποτα, είναι λες και αυτή η τεχνολογία δεν υπήρξε ποτέ. Στα χαρτιά ήταν πολλά υποσχόμενη και ήταν η μόνη τεχνολογία που τράβηξε λίγο το ενδιαφέρον μου μέσα σε όλες τις άλλες εντελώς βαρετές σκουπιδοτεχνολογίες. Αλλά και εγώ ο ίδιος μέσα στο καθημερινό βομβαρδισμό με led, plasma, amoled, ips, va, tn, lcd κ.α.α. (=και άπειρα άλλα) σχεδόν ξέχασα όχι μόνο τη τεχνολογία της Mitsubishi αλλά και το όνομά μου. Το ξαναθυμήθηκα τώρα που διάβασα σχόλια για τη πολιτική των εταιριών κατασκευής τεχνολογικών προιόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...