Προς το περιεχόμενο

Το τελευταίο καρφί στο φέρετρο των τηλεοράσεων Plasma έβαλε η LG


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

king2009 το είπες πιο συγκρατημένα και πιο ... καλλιτεχνικά, εγώ λαικά θα έλεγα πως οι OLED ζητάνε τα μαλλιοκέφαλά τους για να δώσουν ότι και οι άλλες οθόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η τελευταια μου τηλεοραση ηταν μια LG 50ρα Plasma.. Αν εξαιρεσεις τα ηχεια της, η εικονα της ηταν πολυ καλυτερη απο την καινουργια μου (9μηνων) lcd Sony , Ειδικα στις γωνιες θεασης πολυ πιο μπροστα....αλλα ο βασικοτερος λογος που την εδωσα ηταν η καταναλωση...850watt εναντι 70-100 watt της lcd. μονο και μονο που εχω καταφερει μειωση στο λογαριασμο της δεη απο αυτο μου αρκει για να μην ξανα επιλεξω την συγκεκριμενη τεχνολογια. Αν και τωρα στα τελευταια της ειχε βελτιωθει. διαβαζα κατι 300-400 watt.. και παλι ομως ειναι πολλα.

850W ???φιλαράκι δεν παίζει με τίποτα!!! έχω πλάσμα 42 nec 10 χρόνων φαντάζομαι από τις πιο ενεργοβόρες 280W μετρημένα καίει. η πλάσμα της τελευταίας 4ετίας καίνε 120w λίγο παραπάνω από της lcd δηλαδή, οπότε σταματήστε αυτό το παραμύθι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου τι λέει το παλικάρι;!!

 

Έχεις μετρήσει και το ξέρεις; Εμένα η 50αρα ut30 καίει σε 3d ~220 και σε 2δ ~180.

 

Η διαφορά είναι 40 το πολύ ευρώ το χρόνο.

 

Σε όποιον λείπουν τα 40€ το χρόνο να μείνει με 22".

 

Από παραπληροφόρηση καλά πάμε...

 

Να προσθέσω ότι αυτές οι τιμές είναι με >1000ώρες και καλιμπραρισμένη.

 

Άνοιξε την τηλεόρασή σου σε full λευκό και έλα πες μου πόσο καταναλώνει....

 

Είπαμε:   http://www.rtings.com/info/lcd-vs-led-vs-plasma/power-consumption-and-electricity-cost

 

Οι παλαιότερες plasma πιάνουν άνετα τα 500Watt. 

http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies.cfm?r=30710663#r30710663

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και εγώ Plasma έχω και είναι παγωμένη. Εσένα θα πιστέψω ή εμένα; Σου είπα η Samsung που έχω ζεματάει από παντού. Μέχρι και μπροστά η οθόνη.

 

 

Εσένα η δικιά σου τηλεόραση δεν μετατρέπει τα Watt σε θερμότητα γιατί βρήκε τρόπο να ξεγελάσει τους θερμοδυναμικούς νόμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε την τηλεόρασή σου σε full λευκό και έλα πες μου πόσο καταναλώνει....

 

 

Τώρα που το εν λευκό από ραδιοφωνικός σταθμός έγινε κανάλι έχω μεγάλο πρόβλημα το παρακολουθώ συνέχεια και η γειτονιά τσοντάρει να πληρώσουμε την ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το εν λευκό από ραδιοφωνικός σταθμός έγινε κανάλι έχω μεγάλο πρόβλημα το παρακολουθώ συνέχεια και η γειτονιά τσοντάρει να πληρώσουμε την ΔΕΗ

 

Να κόβεις και εισιτήρια σε όποιον έρχεται με τόσο που θα σου έρθει το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κόβεις και εισιτήρια σε όποιον έρχεται με τόσο που θα σου έρθει το ρεύμα.

 

Το να λες χαζομάρες είναι ανέξοδο συνέχισε, προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι μια χαρά φίλε μου, το γεγονός ότι οι plasma καταναλώνουν πολύ περισσότερο από τις LED ισχύει και δεν το αμφισβητεί κανένας. Το ότι εσύ παρομοιάζεις την κατανάλωση της και την θερμότητα που εκπέμπεται με φούρνο είναι δικό σου κόλλημα και εμμονή και οι εμμονές και τα κολλήματα σου δεν μας αφορούν. Γενικά και κατανάλωση μεγαλύτερη από LED υπάρχει και θερμότητα εκπέμπεται, αλλά όταν υπερβάλει κάποιος όπως εσύ για αυτά τα δύο γίνεται απλά γραφικός. Το ίδιο θα έλεγα αν κάποιος τις εκθείαζε και έγραφε ότι είναι σε όλα καλύτερες από τις LED και δεν υπάρχουν μειονεκτήματα.

 

Εδώ μας είπες πόσο καταναλώνει σε τελείως άσπρο και μας το περνάς ότι τόσο καταναλώνει γενικά και περιμένεις να σε πάρουμε στα σοβαρά. Ποιος βλέπει συνέχεια πλήρες άσπρο με όλες τις ρυθμίσεις στο φουλ που έχεις την μέγιστη κατανάλωση? Ποιος? Ούτε βλέποντας επανάληψη 3 φορές την χιονάτη δεν βλέπεις τέτοια κατανάλωση.

 

ΥΓ.1. Να δεις πόσο ζεσταίνεται ο ενισχυτής μου που είναι ONKYO και πόσο καταναλώνει για να ακούω 5.1 DTS. Αστο με πυρηνικό εργοστάσιο πρέπει να μου συνδέσουν το σπίτι

 

Υ.Γ.2. Αν σε νοιάζει πραγματικά η κατανάλωση ρεύματος βάζεις LED φώτα σπίτι και μειώνεται τρομερά δεν περιμένεις από την τηλεόραση που την ανοίγεις το πολύ 3 ώρες την ημέρα να σου κάνει εξοικονόμηση.

Επεξ/σία από bill81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα η δικιά σου τηλεόραση δεν μετατρέπει τα Watt σε θερμότητα γιατί βρήκε τρόπο να ξεγελάσει τους θερμοδυναμικούς νόμους...

Η δική μου τηλεόραση όπως είπα και πιο πριν καταναλώνει λιγότερο από 180W. Μάλλον είναι ειδική κατηγορία Plasma TV και δεν καταναλώνει πολύ, ποιος ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου τηλεόραση όπως είπα και πιο πριν καταναλώνει λιγότερο από 180W. Μάλλον είναι ειδική κατηγορία Plasma TV και δεν καταναλώνει πολύ, ποιος ξέρει.

 

Όλες οι τελευταιες plasma καταναλώνουν από 130W έως 250W το μέγιστο (μιλάω για 50 ιντσες). Εκτός βέβαια αν βάλεις να προβάλεται μία ασπρη σκέτη εικόνα για πολλές ώρες, εκεί θα κάψεις παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την 55" st60 πανω απο ενα χρονο.ειναι η καλυτερη τηλεοραση που ειχα ποτε.οντως βγαζει θερμοτητα.ειδικα καλοκαιρινους μηνες αν πλησιασεις απο πισω το νιωθεις εντονα.και οντως εχουν μεγαλυτερη καταναλωση,αλλα μιλαμε για λιγα ευρω διαφορα.ελεος.δηλαδη αν για καποιον το κριτηριο επιλογης led η πλασμα ειναι η καταναλωση ρευματος,ας μην παρει καθολου tv.να ακουει ραδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να λες χαζομάρες είναι ανέξοδο συνέχισε, προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι μια χαρά φίλε μου, το γεγονός ότι οι plasma καταναλώνουν πολύ περισσότερο από τις LED ισχύει και δεν το αμφισβητεί κανένας. Το ότι εσύ παρομοιάζεις την κατανάλωση της και την θερμότητα που εκπέμπεται με φούρνο είναι δικό σου κόλλημα και εμμονή και οι εμμονές και τα κολλήματα σου δεν μας αφορούν. Γενικά και κατανάλωση μεγαλύτερη από LED υπάρχει και θερμότητα εκπέμπεται, αλλά όταν υπερβάλει κάποιος όπως εσύ για αυτά τα δύο γίνεται απλά γραφικός. Το ίδιο θα έλεγα αν κάποιος τις εκθείαζε και έγραφε ότι είναι σε όλα καλύτερες από τις LED και δεν υπάρχουν μειονεκτήματα.

 

Εδώ μας είπες πόσο καταναλώνει σε τελείως άσπρο και μας το περνάς ότι τόσο καταναλώνει γενικά και περιμένεις να σε πάρουμε στα σοβαρά. Ποιος βλέπει συνέχεια πλήρες άσπρο με όλες τις ρυθμίσεις στο φουλ που έχεις την μέγιστη κατανάλωση? Ποιος? Ούτε βλέποντας επανάληψη 3 φορές την χιονάτη δεν βλέπεις τέτοια κατανάλωση.

 

ΥΓ.1. Να δεις πόσο ζεσταίνεται ο ενισχυτής μου που είναι ONKYO και πόσο καταναλώνει για να ακούω 5.1 DTS. Αστο με πυρηνικό εργοστάσιο πρέπει να μου συνδέσουν το σπίτι

 

Υ.Γ.2. Αν σε νοιάζει πραγματικά η κατανάλωση ρεύματος βάζεις LED φώτα σπίτι και μειώνεται τρομερά δεν περιμένεις από την τηλεόραση που την ανοίγεις το πολύ 3 ώρες την ημέρα να σου κάνει εξοικονόμηση.

 

Μάλλον δεν έχεις πλήρη επίγνωση του θέματος για το οποίο ισχυρίζεσαι ότι γνωρίζεις. Τυπική συμπεριφορά ημιμαθούς που καταφεύγει μάλιστα σε χαρακτηρισμούς, λες και έτσι θα ενισχύσει τα επιχειρήματά του.

 

Οι plasma τηλεοράσεις περί το 2007 είχαν RMS κατανάλωση περί τα 350 Watt για 50 ίντσες. RATED για 550Watt. Για 60άρες τα 450Watt RMS στο νερό.

Οι πρώτες plasma είχαν μάλιστα και ανεμιστηράκια για την ψύξη τους. 

Η κατανάλωσή τους έχει βελτιωθεί εν έτη 2014, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Η τεχνολογία plasma είναι ήδη νεκρή εν όψη OLED.

 

Κάνε μια αναζήτηση στο internet και θα δεις.

 

Υ.Γ. Τα περί ενισχυτή 5.1 και είναι LED λαμπών είναι απλά γραφικότητες που δεν χρήζουν σχολιασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις πλήρη επίγνωση του θέματος για το οποίο ισχυρίζεσαι ότι γνωρίζεις. Τυπική συμπεριφορά ημιμαθούς που καταφεύγει μάλιστα σε χαρακτηρισμούς, λες και έτσι θα ενισχύσει τα επιχειρήματά του.

 

Οι plasma τηλεοράσεις περί το 2007 είχαν RMS κατανάλωση περί τα 350 Watt για 50 ίντσες. RATED για 550Watt. Για 60άρες τα 450Watt RMS στο νερό.

Οι πρώτες plasma είχαν μάλιστα και ανεμιστηράκια για την ψύξη τους. 

Η κατανάλωσή τους έχει βελτιωθεί εν έτη 2014, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Η τεχνολογία plasma είναι ήδη νεκρή εν όψη OLED.

 

Κάνε μια αναζήτηση στο internet και θα δεις.

 

Υ.Γ. Τα περί ενισχυτή 5.1 και είναι LED λαμπών είναι απλά γραφικότητες που δεν χρήζουν σχολιασμού.

 

Δεν μίλησα ΠΟΤΕ για τις πρώτες Plasma που είχαν και άλλα μεγαλύτερα προβλήματα. Δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις να μιλάς για τις πρώτες PLASMA μόνο και όχι για τις τελευταίες που έχει και νόημα? Τα τελευταία χρόνια είχαν επιλυθεί όλες οι παιδικές ασθένειες και είχε βελτιωθεί πολύ η κατανάλωση. Είχα συγκεκριμένα επηχειρήματα και δεν χαρακτήρισα εσένα φίλε μου, χαρακτήρισα κάποια από τα οποία έγραψες χαζομάρες καθώς ήταν, τώρα να το παραδεχτείς είναι λίγο δύσκολο το καταλαβαίνω αλλά δεν σου φταίω εγώ που τις έγραψες.

 

Εσύ προκάλεσες με αυτά που έλεγες και για αυτό είχες και ανάλογη απάντηση. Θα σεβόμουν απόλυτα να ανέφερες τα μειονεκτήματα της τεχνολογίας αυτής που όντως πέθανε αλλά εσύ είσουν εριστικός και υπερβολικός στα λεγόμενα σου, διάβασε ξανα αυτά που έγραφες και θα το δεις και μόνος σου. Όλοι κάνουμε λάθη, το ποιο δύσκολο κομάτι είναι να τα παραδεχτούμε.

 

ΥΓ. Μιλάς εσύ για γραφικότητες τη στιγμή την οποία ανέφερες για την κατανάλωση των PLASMA με πλήρες άσπρο, ΟΚ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα ΠΟΤΕ για τις πρώτες Plasma που είχαν και άλλα μεγαλύτερα προβλήματα. Τα τελευταία χρόνια είχαν επιλυθεί όλες οι παιδικές ασθένειες και είχε βελτιωθεί πολύ η κατανάλωση. Είχα συγκεκριμένα επηχειρήματα και δεν χαρακτήρισα εσένα φίλε μου, χαρακτήρισα κάποια από τα οποία έγραψες χαζομάρες καθώς ήταν, τώρα να το παραδεχτείς είναι λίγο δύσκολο το καταλαβαίνω αλλά δεν σου φταίω εγώ που τις έγραψες.

 

Εσύ προκάλεσες με αυτά που έλεγες και για αυτό είχες και ανάλογη απάντηση. Θα σεβόμουν απόλυτα να ανέφερες τα μειονεκτήματα της τεχνολογίας αυτής που όντως πέθανε αλλά εσύ είσουν εριστικός και υπερβολικός στα λεγόμενα σου, διάβασε ξανα αυτά που έγραφες και θα το δεις και μόνος σου. Όλοι κάνουμε λάθη, το ποιο δύσκολο κομάτι είναι να τα παραδεχτούμε.

 

ΥΓ. Μιλάς εσύ για γραφικότητες τη στιγμή την οποία ανέφερες για την κατανάλωση των PLASMA με πλήρες άσπρο, ΟΚ :-D

 

Επαναλαμβάνω για τελευταία φορά γιατί η συζήτηση κάνει κύκλους:  Η κατανάλωση σε λευκό χρώμα δίνει την RATED κατανάλωση. ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΟΥ. Δηλαδή (στις πλάσμα περί του 2007-2008) τα 550~600Watt.  Η RMS (όταν π.χ. βλέπεις ταινία) ήταν περί τα 400Watt. Αυτά για 50 ίντσες. Για 60 ίντσες άστο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναλαμβάνω για τελευταία φορά γιατί η συζήτηση κάνει κύκλους:  Η κατανάλωση σε λευκό χρώμα δίνει την RATED κατανάλωση. ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΟΥ. Δηλαδή (στις πλάσμα περί του 2007-2008) τα 550~600Watt.  Η RMS (όταν π.χ. βλέπεις ταινία) ήταν περί τα 400Watt. Αυτά για 50 ίντσες. Για 60 ίντσες άστο καλύτερα.

 

Επαναλαμβάνω για τελευταία φορά ότι η Μέγιστη κατανάλωση δεν ενδιαφέρει κανένα, και δεν προσφέρει τίποτα στη συζήτηση πόσο καταναλώνει μια τηλεόραση δείχνοντας μόνο άσπρο και με όλες τις ρυθμίσεις, φωτεινότητα κτλ στο μέγιστο. Η μέση κατανάλωση ενδιαφέρει μόνο και αυτή είναι 130-250W (για 50 ιντσες) για τις τελευταίες PLASMA. 2012 και μετά. Πριν από 7-8 χρόνια δεν γνωρίζω ακριβή νούμερα και δεν ψάχνω κιόλας γιατί δεν θα μιλήσω για τεχνολογία πριν από 5 χρόνια απλά για να δημιουργώ εντυπώσεις.

 

ΥΓ. και στο τροφοδοτικό στον υπολογιστή σου το ταμπελάκι πιθανώς να γράφει 600W είναι επιχείρημα αυτό ότι τόσο καίει? Μετά μην λες για γραφικότητες

Επεξ/σία από bill81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...