Προς το περιεχόμενο

ADSL Router Setup


georgedelimpasis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα , εχω ενα προβλημα με ενα Ρουτερ μου 

Belkin N600 DB Wireless Dual-Band N+ Router

Μετα απο Factory Reset οταν παω να βαλω τις ρυθμισεις του ΟΤΕ μου βγαζει ενα error μηνυμα Setup adsl parameter error και δεν μπορω να κανω τιποτα.με αλλο ρουτερ δεν εχω κανενα προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , εχω ενα προβλημα με ενα Ρουτερ μου 

Belkin N600 DB Wireless Dual-Band N+ Router

Μετα απο Factory Reset οταν παω να βαλω τις ρυθμισεις του ΟΤΕ μου βγαζει ενα error μηνυμα Setup adsl parameter error και δεν μπορω να κανω τιποτα.με αλλο ρουτερ δεν εχω κανενα προβλημα..

α.δες για firmware update.

β.κακη επιλογη το belkin.

γ.κανε μας ενα print screen την εικονα με οτι γραφεις να δουμε μηπως λειπει κατι και στο βγαζει αυτο.

δ.δοκιμασε με αλλο browser μηπως κατι δεν περναει σωστα οταν κανεις save αν και δυσκολο(one in a million)

e.βλεπω οτι αυτο ειναι σκετο ρουτερ οχι adsl router.εχεις γυρισει το adsl router σε bridge και κανεις Pppoe κληση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω καταφερει να βαλω τις ρυθμισεις κανονικα αλλα δεν εχω παλι καθολου internet , δεν ανταποκρινεται ..

δες τι εχω γραψει παραπανω.

α.τι ip εχει το ρουτερ σου και τι Ip και ποιο ειναι το adsl router σου.

β.εχεις κανει bridge το adsl router σου?

γ.πως εχει σεταρει το router σου?dynamic,static,pppoe?

δ.το καλωδιο το εχεις βαλει σε wan του belkin ή σε Lan?

ε.δυο τροποι για να παιξει η μαλλον τρεις απλα  ο ενας δεν ειναι πολυ σωστος.

α1.κανεις το adsl router σου bridge και μετα βαζεις το belkin να παιζει pppoe και βαζεις εκει τα username/password(πιο καλη λυση).

το adsl router σου βεβαια δεν μπορει να δωσει με wireless.απλα παιζει σαν Modem.ολη η διαχειριση θα την εχει το belkin.μην εχουν ιδια Ip εννοειται.

α2 λυση. σεταρεις  το adsl router σου κανονικα .μετα πας στο belkin.αν το adsl router σου ειναι 192.168.1.1 τοτε θα βαλεις το belkin να παιξει στην 192.168.1.254 και θα του κλεισεις τον dhcp.συνδεεις προσοχη εδω το adsl router σου με μια lan του belkin και οχι με την wan.ετσι αναγκαζεις τo belkin Να παιξει σαν access point στην ουσια και οχι σαν ρουτερ.δηλαδη ολα τα πραγματα firewall,nat,port forward κτλ δεν θα χρειαζονται στο belkin.δεν θα εειναι ρουτερ θα ειναι σαν ενα access point(dummy,transparent) που απλα θα δινει wireless.εκτος αν το belkin εχει ηδη επιλογη για access point οποτε γυρισε το εκει αντι για ρουτερ.

η α3 λυση ειναι να παιξουν οπως ειναι τωρα.αλλα ετσι οκ ναι μεν θα παιξουν αμα τα σεταρεις σωστα αλλα θα εχεις 2 nat αρα θελει μετα διπλα port forward οποτε δεν εχει νοημα.επισης μην εχουν ιδια ip και τα 2.

κοιτα και για Firmware γενικοτερα για το belkin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω , πιο adsl modem αφου μονο το Belkin εχω και τιποτα αλλο. Ετρεχε μια χαρα για 2 χρονια και τωρα τιποτα πεθανε δεν με αφηνει να βαλω τις ρυθμισεις που ειχα βαλει την πρωτη φορα μετα απο το Factory Reset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενε γιατι θα με τρελανεις.το belkin που εγραψες οτι εχεις ειναι σκετο ρουτερ και εχει wan θυρα.δεν ειναι adsl modem /router me rj11.Οποτε ειτε δεν εχεις αυτο το μοντελο ειτε εχεις πιο πριν καπου ενα adsl router.εκτος αν εισαι σε καμια εστια και παιρνεις ιντερνετ απο πριζακι ethernet οποτε δεν μιλαμε για οτε και ουτε για στοιχεια:P

αυτο δεν εχεις?

http://programming4.us/image/062012/Belkin%20N600%20DB_1.jpg

αυτο εχει wan/internet port που παιρνει καλωδιο δικτυου .δεν εχει adsl /line port που παιρνει απο το splitter.

και για να σου λεει setup adsl parameter error τοτε μαλλον εχεις adsl απλα δεν εχεις αυτο το μοντελο

εκτος αν εχεις αυτο

N600 DB Wireless Dual-Band N+ Modem Router

 το οποιο ειναι Modem router οποτε οκ.

αν εχεις αυτο τοτε α.δοκιμασε με αλλο browser.β.δες για firmware update.γ.σηκωσε μια σελιδα με το error να δουμε τι εχεις συμπληρωσει και τι του λειπει και σου βγαζει αυτο το error.λογικα κατι λειπει.δοκιμασε να το κανεις Hard reset ή δες μηπως εχει καποιο wizard να τρεξεις και να του περασεις τις ρυθμισεις.αν στο βγαζει το error αυτο με το wizard τοτε μην πας με τον wizard αλλα απευθειας στην καρτελλα που ρυθμιζεις το ιντερνετ(καρτελλα wan συνηθως).

επισης ελπιζω να μην προσπαθεις να περασεις τα στοιχεια σου με το cd που ισως δινει διοτι λογικο ναμην παιζει.θα μπεις μεσα στο ρουτερ με την Ip που εχει πχ 192.168.1.1 ή οποια αλλη εχει και απο εκει θα περασεις τα στοιχεια.


εχω καταφερει να βαλω τις ρυθμισεις κανονικα αλλα δεν εχω παλι καθολου internet , δεν ανταποκρινεται ..

μηπως βαζεις λαθος στοιχεια?ποια λαμπακια αναβουν πανω?αναβει καποιο κοκκινο?το Username σου θα  ειναι της μορφης πχ

[email protected] και password οτι εχεις.το σεταρεις σαν pppoe/llc ? του εχεις βαλει vpi 8 vci 35.γιατι αν βαλεις κατι αλλο δεν θα μπει ποτε στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

N600 DB Wireless Dual-Band N+ Modem Router αυτο εχω , ειναι και μοντεμ και ρουτερ ,

τα στοιχεια ειναι σωστα γιατι βαζω ακριβως τα ιδια σε αλλο μοντεμ ρουτερ και δουλευει κανονικα..

 

κανονικα βαζω το password και username οπως λες @otenet.gr και Vpi 8 Vci 35.

firmware update δεν εχει.

Δεν εχει καποιο wizard παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

N600 DB Wireless Dual-Band N+ Modem Router αυτο εχω , ειναι και μοντεμ και ρουτερ ,

τα στοιχεια ειναι σωστα γιατι βαζω ακριβως τα ιδια σε αλλο μοντεμ ρουτερ και δουλευει κανονικα..

 

κανονικα βαζω το password και username οπως λες @otenet.gr και Vpi 8 Vci 35.

firmware update δεν εχει.

Δεν εχει καποιο wizard παντως

σου βγαζει το error που σου εβγαζε  ή απλα δεν συνδεεται?στο log σου βγαζει κατι?παιρνεις ip?αναβει το λαμπακι του ιντερνετ?

δοκιμασε pppoa/vcmux αν δεν παιξει με pppoe/llc.επισης δες και για beta firmware.belkin ειναι παντως. δεν αμφιβαλλω που δεν παιζει :P

αλλιως μιλα με belkin μπας και σου δωσουν αυτοι κανα firmware γιατι μερικες φορες εχουν κατι beta firmwares που δεν τα βγαζουν στην κυκλοφορια.δεν εχω δει την belkin να δινει και πολλα firmware στο site της:P.

Εταιρεια που μονο παντοφλες δεν βγαζει εχει γινει.Ειχε βγαλει κατι ωραια Repeater και σκετα ρουτερ αλλα στο adsl κομματι....

Κανε και αυτες τις δοκιμες και δες και το Log μπας και βγαλουμε ακρη.απλα το παραξενο ηταν οτι επαιζε.εκτος αν ειναι θεμα Pppoa/vcmux και το αλλαξεις και παιξει.δες τι εχει τωρα και βαλε το αντιθετο.αρα ουτε wizard εχει αρα σωστα ειμαστε.κανε και κανα Print screen τις ρυθμισεις μηπως δουμε τιποτα παραξενο γιατι αρχιζω να στερευω απο ιδεες.και το ξαναρωταω.πριν το Hard reset επαιζες μια χαρα με αυτο σωστα?απαντα και σε αυτα που ρωτησα οταν μπορεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...