Προς το περιεχόμενο

Μπλέ οθόνες στο pc.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πριν λίγες μέρες και σήμερα έφαγα μπλε οθόνη (μία κάθε μέρα). Σύμφωνα με το blue screen view φταίει ο catalyst και κάτι άλλο που δεν ξέρω τι είναι. Για πείτε τι να κάνω? Δεν έχει πετάξει μήνυμα ότι ο catalyst "σταμάτησε να λειτουργεί". Στο pc έγινε format πριν 1-1,5 μήνα περίπου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-219161-0-97474300-1414685009_thumb.png

post-219161-0-42517900-1414685014_thumb.png

post-219161-0-95101600-1414685018_thumb.png

post-219161-0-48983000-1414685023_thumb.png

post-219161-0-93570300-1414685027_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το atikmpag ίσως διορθωθεί με αυτόν τον οδηγό.

Τα άλλα δείχνουν ότι χτύπησε το kernel των win (ο πυρήνας) και μπορεί να οφείλεται σε πολλά πράγματα. Για αρχή κατέβασε hirens bootcd, κάψτο σαν image file σε cd και μπούταρε από αυτό. Κάνε ένα memtest να δεις μήπως έχουν πρόβλημα ο μνήμες. Αν περάσει το 100% και δεν βγάλει σφάλμα μπορείς να το αφήσεις να κάνει και άλλους κύκλους ή να το κόψεις.

Αν περάσει το memtest δες και με το hdsentinel (η trial έκδοση είναι αρκετή) την υγεία του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το atikmpag ίσως διορθωθεί με αυτόν τον οδηγό.

Τα άλλα δείχνουν ότι χτύπησε το kernel των win (ο πυρήνας) και μπορεί να οφείλεται σε πολλά πράγματα. Για αρχή κατέβασε hirens bootcd, κάψτο σαν image file σε cd και μπούταρε από αυτό. Κάνε ένα memtest να δεις μήπως έχουν πρόβλημα ο μνήμες. Αν περάσει το 100% και δεν βγάλει σφάλμα μπορείς να το αφήσεις να κάνει και άλλους κύκλους ή να το κόψεις.

Αν περάσει το memtest δες και με το hdsentinel (η trial έκδοση είναι αρκετή) την υγεία του δίσκου.

δοκίμασα να ανοίξω το λίνκ και το nod32 έριξε 3 warnings και με πέταξε απο τη σελίδα.

βετεράνε θα σου έλεγα να καθαρίσεις τον driver με το DDU και να περάσεις τον τελευταίο stable ξανά.

αφού τον περάσεις,ρίξε ενα στρεσσάρισμα με κάτι μήπως και η κάρτα σου είναι στα τελευταία της Η το τροφοδοτικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Θα διαβάσω τον οδηγό.

 

Θα τρέξω το βράδυ memtest. Καλό είναι να γίνει με 1 dimm κάθε φορά ε?

 

Ο σκληρός δίσκος είναι μια χαρά αλλά έχω ένα εξωτερικό δίσκο με 20% υγεία πάντα πάνω στο pc. Λες να φταίει αυτό?

 

Το hirens bootcd τι είναι?


δοκίμασα να ανοίξω το λίνκ και το nod32 έριξε 3 warnings και με πέταξε απο τη σελίδα.

βετεράνε θα σου έλεγα να καθαρίσεις τον driver με το DDU και να περάσεις τον τελευταίο stable ξανά.

αφού τον περάσεις,ρίξε ενα στρεσσάρισμα με κάτι μήπως και η κάρτα σου είναι στα τελευταία της Η το τροφοδοτικό σου.

Εμένα άνοιξε κανονικά, έχω το avg. 

 

Έχεις κάποιο link με τον τελευταίο stable driver για hd 4850?   Πάντως 2,5 ώρες έπαιζα το grid autosport και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.


Edit: Ξεκίνησα το memtest και όλα πάνε μια χαρά μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η amd για την κάρτα μου έχει μόνο τον 13,9. Είναι σταθερός?

 

http://support.amd.com/en-us/download/desktop/legacy?product=legacy2&os=Windows%207%20-%2064

 

Επίσης το memtest είναι version 4,20 αν έχει σημασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι λογικά στους legacy θα σε έχουν.

μέμτεστ εννοείται βάζεις το τελευταίο.

 

καλό θα ήταν να τεστάρεις μια-μια τις ραμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σταματήσω τον έλεγχο δηλαδή και να κατεβάσω την τελευταία ε? Η έκδοση του memtest είναι η αμέσως προηγούμενη από την τελευταία. Φτου και πήγε τσάμπα τοση ώρα για έλεγχο

Μόλις ξεκίνησα scan με την τελευταία έκδοση του memtest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

BSOD:..και μετά τι;

Υπενθυμιζω πως το BluescreenView ΔΕΝ κανει αναλυση των minidumps, κυριο αποτελεσμα του οποιου ειναι να εμφανιζεται το kernel των WIndows ως υπαιτιος της μπλε οθονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον οδηγό σου τον είχα δει πιο παλιά. Όσο αναφορά το hardware αυτά είχα σκοπό να κάνω και εγώ. Η μία ram έτρεχε για 10 ώρες και δεν εμφάνισε κάποιο error. Πριν λίγο έβαλα και την δεύτερη, να την αφήσω να τρέξει τόσο ή 2-3 ώρες είναι καλά?

 

 

Λέτε να φταίει ο εξωτερικός δίσκος που έχω ο οποίος έχει 20% ζωή και είναι μόνιμα συνδεδεμένος στο pc με usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πριν λίγο έβαλα και την δεύτερη, να την αφήσω να τρέξει τόσο ή 2-3 ώρες είναι καλά?

Ανεβασε το στο 3-4 ωρες και εισαι καλα.

 

Λέτε να φταίει ο εξωτερικός δίσκος που έχω ο οποίος έχει 20% ζωή και είναι μόνιμα συνδεδεμένος στο pc με usb.

Εαν το λειτουργικο διαβαζει αρχεια απο αυτον οταν σκανε οι μπλε οθονες, οπως ειναι προφανες μπορει ανετα να ειναι το προβλημα. Αλλιως οχι. Btw, με 20% health, δεν αξιζει ουτε το ρευμα που καιει για να λειτουργει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβασε το στο 3-4 ωρες και εισαι καλα.

 

Εαν το λειτουργικο διαβαζει αρχεια απο αυτον οταν σκανε οι μπλε οθονες, οπως ειναι προφανες μπορει ανετα να ειναι το προβλημα. Αλλιως οχι. Btw, με 20% health, δεν αξιζει ουτε το ρευμα που καιει για να λειτουργει.

Συνήθως κάπου εκεί το αφήνω απλά το άλλο το έβαλα πριν πάω να κοιμηθώ γι'αυτό έκανε τόσα περάσματα.

 

 

Τον δίσκο τον έχω για 3ο backup (φυσικά δεν είναι αυτό το βασικό)

 

Αρχεία θα διαβάσει μόνο αν πατήσω να μπω μέσα αλλά όσες φορές τον χρησιμοποιώ ποτέ δεν μου έχει πετάξει μπλε οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Τελείωσε το memtest και οι μνήμες είναι μια χαρά. Σειρά έχε stress σε επεξεργαστή και τροφοδοτικό.


Έτρεξα ένα 10 λεπτό το occt και συγκεκριμένα το psu stress και δεν παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα. Βέβαια παρατήρησα κάποια γραμμή σαν σκιά στο κέντρο του donuts και φαίνεται από τα 10 δευτερόλεπτα και μετά.

 


Τελείωσε και το intel burn test και έκανε με επιτυχία 10 περάσματα στο high με max θερμοκρασίες 55-57 βαθμούς.

 

Έκανα και stress την κάρτα γραφικών με το occt και δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα ούτε αυτό με το τροφοδοτικό.

 

Τι άλλο να κάνω.

 

Στον οδηγό του micos000 μπορείτε να μου εξηγήσετε τα βήματα 4 και 5?

Επεξ/σία από veteranos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Τα σφάλματα στα πετάει και όταν έχεις μόνο την 1 μνήμη πάνω? Αν όχι δοκίμασε memtest και με τα δύο ή να λειτουργήσεις τον υπολογιστή με το 1 μόνο.

Όσον αφορά τον δίσκο , μου έχει τύχει με δίσκο με χαμηλό health να ανοίγει κανονικά όποτε το κάνω εγώ , αλλά μερικές φορές που ξεκινούσε μόνος του από κάποιο πρόγραμμα κτλ , δηλαδή από sleep ο δίσκος , να μην μπορεί να εκκινήσει αρκετά γρήγορα και έκανε ένα πράγμα σαν να μπούκωνε ο controller και πάγωνε τελείως το σύστημα.  Αφού είναι εξωτερικός για δοκιμαστικούς λόγους βγάλτον. Άσε που θα ζήσει και περισσότερο αν δεν τον έχεις συνέχεια στο ρεύμα.

Φαντάζομαι από σκόνες vga-cpu-psu(πολύ σημαντικό το τροφοδοτικό) είναι καθαρά

 

Ο οδηγός ουσιαστικά σου λέει να αντικαταστήσεις ένα υπάρχον αρχεία με ένα άλλο μήπως και έχει πειραχθεί εκείνο , αλλά αν τα έβγαλες με το DDu και τα ξαναεγκατέστησες , δεν νομίζω να κάνει διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ερώτηση. Τα σφάλματα στα πετάει και όταν έχεις μόνο την 1 μνήμη πάνω? Αν όχι δοκίμασε memtest και με τα δύο ή να λειτουργήσεις τον υπολογιστή με το 1 μόνο.</p>

<p>Όσον αφορά τον δίσκο , μου έχει τύχει με δίσκο με χαμηλό health να ανοίγει κανονικά όποτε το κάνω εγώ , αλλά μερικές φορές που ξεκινούσε μόνος του από κάποιο πρόγραμμα κτλ , δηλαδή από sleep ο δίσκος , να μην μπορεί να εκκινήσει αρκετά γρήγορα και έκανε ένα πράγμα σαν να μπούκωνε ο controller και πάγωνε τελείως το σύστημα.  Αφού είναι εξωτερικός για δοκιμαστικούς λόγους βγάλτον. Άσε που θα ζήσει και περισσότερο αν δεν τον έχεις συνέχεια στο ρεύμα.</p>

<p>Φαντάζομαι από σκόνες vga-cpu-psu(πολύ σημαντικό το τροφοδοτικό) είναι καθαρά</p>

<p> </p>

<p>Ο οδηγός ουσιαστικά σου λέει να αντικαταστήσεις ένα υπάρχον αρχεία με ένα άλλο μήπως και έχει πειραχθεί εκείνο , αλλά αν τα έβγαλες με το DDu και τα ξαναεγκατέστησες , δεν νομίζω να κάνει διαφορά</p>

 

Στο memtest δεν βγάζει σφάλματα.

 

Τον εξωτερικό δίσκο τον έχω βγάλει.

 

Από σκόνες είναι καθαρό.

 

Έκανα πιο πριν απεγκατάσταση τους driver της gpu με το ddu και τους ξανά έβαλα

 

Αποστολή από το Xperia neo v με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...