Προς το περιεχόμενο

Peaky Blinders


ask

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...

Παίδες πως τον βλέπετε τον 3ο κύκλο? Έχω την εντύπωση οτι έχει κανει κάποια κοιλιά η σειρά. Με τους προηγούμενους 2 ειχα ενθουσιαστεί αρκετά αλλά εδώ μου το χάλασε καπως. Ίσως επειδή έχει περάσει και ένας χρονος και..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οι πρώτες σεζόν μου άρεσαν , η 3η όμως μου φάνηκε να κάνει κοιλιά , ιδικά το φινάλε με ξενέρωσε . Δεν ξέρω αν θα τη συνεχίσω για 4ο κύκλο όταν με το καλό βγει , άρχισε να μου φαίνεται κουραστική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Peaky fuckin' Blinders :P

 

είδα 2 σεζόν σε 3 μέρες (ελέω άδειας και αυθεντικής πρωτόλειας post φοιτητικής σαπίλας :P )

Γενικά κόλλησα, χωρίς η σειρά να είναι άψογη αλλά σίγουρα απείρως εθιστική... μιας και πέρασα επίσης ένα χρόνο στο Birmingham σαν μεταπτυχιακός, δέθηκα ακόμα πιο πολύ :P :P

 

στα + η γενικότερη κινηματογράφιση που ζέχνει λάσπη βροχή μέταλλο και ξύδια, οι καλές ερμηνείες του cast και οι προφορές, το όλο στόρυ που so far δεν με έχει αφήσει να βαρεθώ μιας και δεν υπάρχει filler επεισόδιο, oύτε filler side story τολμώ να πώ και τέλος η μουσική που for reasons, ενώ με ξένισε λίγο στην αρχή, τώρα μου φαίνεται πιο ταιριαστή πεθαίνεις...

 

στα - η λίγο αίσθηση σαπουνόπερας που πήρε η σειρά μετά τον πρώτο κύκλο, χωρίς να είναι κάτι απαραίτητα κακό βέβαια -το βλέπω πιο ευχάριστα έτσι- απλά ίσως χάνει την ευκαιρία να γίνει ένα λίγο πιο mature πολιτικό και λαογραφικό πορτρέτο της βιομηχανικής επανάστασης στο νησί + να εξετάσει και τους actual πραγματικούς πρωταγωνιστές, τους κώδικές τους, την κοινωνική τους θέση κτλ κτλ κτλ κοινώς ένα πιο to the basics γκανγκστερικό δράμα...

 

 

γενικά ούμπερ ευχαριστημένος, εν αναμονή twin peaks αυτό + το legion αποδείχθησαν εξαιρετικοί συντρόφοι :P -και το fargo από την επόμενη εβδομάδα- για να καλύψω το μεσοδιάστημα με κάτι που είναι και εθιστικό και κάποιας α ποιότητας...

 

 

υγ. broadwalk empire μου είχε φανεί βαρετό τότε, μου φαίνεται ακόμα πιο βαρετό μετά τις 2 πρώτες σεζόν των Peakys

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 3η ηταν η πιο αδυναμη για μενα αλλα χωρις να γινει κακη. Σωζεται απο τα γνωστα ατου της σειρας αλλα το storyline επασχε εμφανως imo.

 

PS: Η υπεροχη ξανθια εκανε nose job. Δικια της δουλεια αλλα why, why, why?  :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NAIIIIII ρε συυυυ και οταν εσκασε προφιλ πρωτη φορα στην 2η, λεω wait,κατι δε παει καλα, too much Barbie, που ειναι η υπεροχη ιρλανδικη ατελεια της πρωτης σεζον στο προσωπο της...κριμα ναι =/ 

 

μλκια αυτο λιγο με τη τριτη, μου το λενε ολοι οτι ειναι κατωτερη των 2 πρωτων, και να πω την αληθεια το φιναλε της 2ης δε με τρελανε - η τροπη δλδ που παει να παρει η ιστορια του Τομας-.... αλλα οκ, προφανως θα το δω φουλ πριζωμενος! ελπιζω μονο να παιζει ξανα ο Χαρντυ γτ ηταν και-γαμω-τους-αληταραδες στην δευτερη...+ noah taylor, λιγο καρτουνιστικος αλλα ακραια τρομακτικος μπασταρδος :P (δε βλεπω τρεηλερ μην τυχον σποιλεριαστει το παραμικρο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NAIIIIII ρε συυυυ και οταν εσκασε προφιλ πρωτη φορα στην 2η, λεω wait,κατι δε παει καλα, too much Barbie, που ειναι η υπεροχη ιρλανδικη ατελεια της πρωτης σεζον στο προσωπο της...κριμα ναι =/ 

 

μλκια αυτο λιγο με τη τριτη, μου το λενε ολοι οτι ειναι κατωτερη των 2 πρωτων, και να πω την αληθεια το φιναλε της 2ης δε με τρελανε - η τροπη δλδ που παει να παρει η ιστορια του Τομας-.... αλλα οκ, προφανως θα το δω φουλ πριζωμενος! ελπιζω μονο να παιζει ξανα ο Χαρντυ γτ ηταν και-γαμω-τους-αληταραδες στην δευτερη...+ noah taylor, λιγο καρτουνιστικος αλλα ακραια τρομακτικος μπασταρδος :P (δε βλεπω τρεηλερ μην τυχον σποιλεριαστει το παραμικρο)

Tο σκεφτηκα να το γραψω να σου πω την αληθεια για να μην σε επηρεασω αρνητικα αλλα δεν κρατηθηκα.  :P

 

Εχει Χαρντυ μαζι με την τρελα του και να φτυνει οταν μιλαει  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Peaky fuckin' Blinders :P

 

Πάει και η τρίτη. Να πώ κετευθείαν ότι ναι, κάνει κοιλιά και το main storyline πάσχει, αλλά παράλληλα είναι εξίσου απολαυστική όπως η δύο πρώτες για εμε (1>2>3) και βλέπεται το ίδιο ευχάριστα και με την ίδια ένταση...

 

Το subplot με τους ρώσσους θα μπορούσε να είναι απείρως περισσότερο ενδιαφέρον και ουσιαστικό, αλλά παρατηρώ γνκ ότι η σειρά σκοπίμως δεν αφήνεται να εμβαθύνει στο πολιτικό-οικονομικό κομμάτι της εποχής, απλά το χρησιμοποιεί όσο χρειάζεται για να κινήσει το κεντρικό στόρυ και τους χαρακτήρες...fine by me, αφού έτσι η σειρά γίνεται και πιο 'εύπεπτη' τηλεοπτικά, αλλά από την άλλη χάνει το στοίχημα για κάτι πραγματικά σπουδαίο και ορόσημου σημασίας στην μικρή οθόνη... γνκ μου φάνηκαν λίγο ξεπέτα οι ρώσσοι και το όλο μπακγκράουντ τους που έδινε πάτημα για απείρως περισσότερη εμβάθυνση και subplots, καθώς και αρκετά απλοική και χωρίς τόσο στιβαρό status η main ark της σεζόν με το τρένο κτλ... αλλά ναι, τα καλά της σειράς -οι χαρακτήρες και η ατμόσφαιρα- σώζουν ακόμα και τέτοια μέτρια storylines...

 

nevertheless, τα 2 τελευταία επεισόδια παίρνουν φωτιά και γίνεται χαμός -με σπουδαία εμφάνιση χάρντυ, ειδικά στο 6ο- και ωραίο cliffhanger στο τέλος που σε αφήνει μαλάκα μέχρι την επόμενη...επίσης πολύ καλός ο πάντυ κόνσταντιν, πολύ καλός άγγλο κωμικός -hot fuzz, world's end κτλ- που κάνει πολύ καλή δουλειά στον main villain της σεζόν...

 

λίγο και πάλι με χαλάει το σαπουνοπερατικό της φάσης ,ένα κλικ παραπάνω αυτή τη φορά -η ιστορία του μαικλ ήρθε πραγματικά out of nowhere, χωρίς να κάνω spoiler- αλλά όχι τόσο όσο να με αποτρέψει από τη σειρά στο μέλλον-ούτε καν-...

 

διάβασα χτές ότι η 4η έχει ξεκινήσει γυρίσματα και guest σαν main villain υποθέτω, θα είναι ο Άντριεν Μπρόντυ, ένας ηθοποιός που γενικά γουστάρω πολύ και νομίζω θα δέσει εξαιρετικά με το κλίμα της εποχής...

 

 

οπότε by order of the Peaky Blinders, αναμένουμε 4η τέλος 2017 :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ditto για τον Considine και θελω τοσο καιρο να δω αυτη τη ταινια του και δεν εχει κατσει ακομα. Off topic, αλλα βρηκα το The World's End τη χειροτερη της τριλογιας. Ολα ειναι ΟΚ ομως διοτι παιζει η Rosamund Pike, για την οποια θα εκανα και φονο αν ηθελε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic λοιπόν, για μένα είναι: το καλύτερο όλων σα ταινία το shawn of the dead, το πιο αστείο εκ των τριών το hot fuzz, αυτό που προσωπικά με άγγιξε περισσότερο και ταυτίστηκα το world's end :P

 

και ναι, pike= <3 αλλα και μόνο για το φινάλε του -που ήταν όσο douglas adams μπορούσε να είναι- με κέρδισε μέχρι τέλους και 1-2 μελάνά μικρά σημεία μπορώ να τα παραβλέψω... επίση ε ναι, το dead mans shoes είναι πολύ ωραίο ταινιάκι + το συνυπογράφει ο ίδιος + τρομερή ερμηνεία/η καλύτερή του so far πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησε η 4η σεζόν δυναμικά. 

Εξαιρετικές ερμηνίες απο τους προταγωνιστές και πολύ ωραίο το κλίμα / εποχή που διαδραματίζεται η σειρά.

Επεξ/σία από j0hnn1e
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...