Προς το περιεχόμενο

Από το τρίτο τρίμηνο του 2011 έχει να "δει" τόσο χαμηλά κέρδη η Samsung


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν ολοι καταλαβουν το συμφερον της τσεπης τους και οτι ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το S5 να κοστολογειται στα 600 ευρω- σε αυτες τις περιοδους που ζουμε-και το αντιστοιχο κινεζικο στα 350-400 με τα ιδια αν οχι καλυτερα χαρακτηριστικα ,τοτε οι εταιρειες θα αναγκαστουν να μας σεβαστουν..Και βαρδα μη κανουν οι Κινεζοι ντου στην Ευρωπη.Εκει να δεις γλεντια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το έχω πεί και θα το ξαναπώ...εμείς σαν καταναλωτές είμαστε αυτοί που κρατάμε τις εταιρείες ζωντανές.

 

Συμφωνώ οτι υπάρχουν πολλές καλές εναλλακτικές λύσεις στα 200 ευρώ ΑΛΛΑ ρε παιδιά δεν θα έχουν την ίδια βάση χρηστών και την ίδια ποιότητα σε κάποια νευραλγικά θέματα όπως ασφάλεια, ποιότητα κτλ.

 

Και θα δώσω ένα παράδειγμα. Εγώ προσωπικά είμαι κολλημένος iPhoneάκιας. Το λέω και το παραδέχομαι. Αλλά πρίν γίνω  iphoneάκιας είχανε περάσει απο τα χέρια μου όλων μα όλων των ειδών τα κινητά τηλέφωνα. Αμέτρητα. Ποτέ μα ποτέ δεν κατάφερα να κατασταλάξω κάπου όπου θα μπορώ να πώ με σιγουριά ότι "ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ". Το κατάφερε το iphone όταν έφτιαξε το icloud. Το μαγικό αυτό συνεφάκι που με κάνει να μην χάνω ΠΟΤΕ τίποτα. Τέρμα πια εκείνα τα 5ωρα που καθόμουνα και αντέγραφα τις επαφές μου απο το ένα τηλέφωνο στο άλλο. Τέρμα πια τα ψαξίματα σε παλιά μηνύματα στο παλιό κινητό επειδή δεν μπορούσαν να περάσουν στο καινούργιο.

 

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι ναι, λύσεις φτηνές υπάρχουν για τη μάζα. Αλλά για κάποιον που σέβεται το εαυτό του και που δεν έχει χρόνο  να κάθεται και να ασχολείται με περιττά πράγματα μόνο οι ακριβές και ποιοτικές λύσεις είναι εναλακτική.

 

Η samsung για μένα θα μπορούσε να κερδίσει οτ παιχνίδι πολύ έξυπνα με τον να βγάλει ένα δικό της λειτουργικό και να κάνει κάτι αντίστοιχο του icloud. Εκεί θα την παραδεχόμουν. Έχει τεράστια βάση χρηστών που μπορεί να εκμεταλευτεί.

 

Και εννοείται να βγάλει και ένα κινητό της προκοπής με διαφορετικό σχεδιασμό και design.

 

Τότε θα κοίταγα και εγώ μήπως μπορέσω να πάω πρός τα εκεί μεριά. Όσο προσφέρει όμως λύσεις του ποδαριού.....ποτέ μα ποτέ που να με πληρώνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Κινέζοι κάνανε τη ζημιά στην Samsung και θα συνεχίσουν με τις συσκευές που βγάζουν.

 

 

Μπα, η ζημιά γίνεται από τις καλύτερες high-end συσκευές που βγάζουν σχεδόν όλοι οι άλλοι. Αν τη ζημιά την έκαναν οι Κινέζοι, δεν θα ίσχυε το παρακάτω και η Samsung θα είχε ακόμα χειρότερα αποτελέσματα:

 

 

 

επειδή το τελευταίο τρίμηνο πουλήθηκαν περισσότερες low-end και mid-range συσκευές
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερμ ,οχι για να αρχισω apple vs android αλλα cloud εχει και η google,samsung,μεχρι και η xiaomi.Προσωπικα,οταν αλλαζω κινητο ,χρειαζεται περιπου 2 λεπτα για να μεταφερθουν τα ΠΑΝΤΑ απο το προηγουμενο στο νυν.

 

Τωρα στο θεμα,οσο επιμενει η samsung να υπερκοστολογει,να πολεμαει τις custom roms,να μη παρεχει update στο τελευταιο android version για 2 τουλαχιστον χρονια απο την κυκλοφορια της συσκευης και να φορτωνει τις συσκευες με bloatware τοσο χειροτερα θα πηγαινει ,απλα ειναι τα πραγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ετσι οπως παει με τις τιμες, το knox και τις εγγυησεις θα πεσει ακομα περισσοτερο.

Ημουν fan μεχρι και το S4, τωρα πηρα Z2 για αλλαγη και μεχρι στιγμης ειμαι πληρως ικανοποιημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ολοι καταλαβουν το συμφερον της τσεπης τους και οτι ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το S5 να κοστολογειται στα 600 ευρω- σε αυτες τις περιοδους που ζουμε-και το αντιστοιχο κινεζικο στα 350-400 με τα ιδια αν οχι καλυτερα χαρακτηριστικα ,τοτε οι εταιρειες θα αναγκαστουν να μας σεβαστουν..Και βαρδα μη κανουν οι Κινεζοι ντου στην Ευρωπη.Εκει να δεις γλεντια...

 

Και το κινέζικο αν το πάρεις από ελληνική αντιπροσωπία που έχει πληρώσει εκτελωνισμο και ΦΠΑ, στα 600 θα πάει... Μη σου πω πως το σαμσουνγκ θα σου βγει και φθηνότερα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ανεβάζεις τημες και ταυτόχρονα βγάζεις κάτι μέτριο (βλέπε s5), όταν ανεβάζεις πάρα πολύ της τημες (βλέπε note 4), όταν υπερκοστολιγεις τα mid range (galaxy alpha series), όταν διώχνεις όλους τους power users ξεχνοντας ότι η κοινότητα σε έφερε εκεί που είσαι ( knox counter), και όταν κοιτάς όλους από πανό λες και δεν υπάρχει κανείς άλλος (αλλαζονικες συμπεριφορες)…οταν απο κινα πλεον έρχονται διαμαντια με μισα λεφτα...... αυτά παθαινεις κύρια Samsung

ίδια λογική σε γενικές γραμμές είχε και η νοκια και κατέληξε εκεί που είναι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ανεβάζεις τημες και ταυτόχρονα βγάζεις κάτι μέτριο (βλέπε s5), όταν ανεβάζεις πάρα πολύ της τημες (βλέπε note 4), όταν υπερκοστολιγεις τα mid range (galaxy alpha series), όταν διώχνεις όλους τους power users ξεχνοντας ότι η κοινότητα σε έφερε εκεί που είσαι ( knox counter), και όταν κοιτάς όλους από πανό λες και δεν υπάρχει κανείς άλλος (αλλαζονικες συμπεριφορες)…οταν απο κινα πλεον έρχονται διαμαντια με μισα λεφτα...... αυτά παθαινεις κύρια Samsung

 

Φιλε, βαλε ορθογραφο ΧΤΕΣ γιατι μας πεταξες τα ματια εξω.

 

 

---------

 

 

Ο λογος που επεσαν οι πωλησεις ειναι απλος:

 

Δεν χρειαζεται πλεον να αγοραζεις κινητο οπως πριν 2-3 χρονια.

 

Τι S4 τι S5, πανω κατω τα ιδια.

Τι Z2 τι Z3, πανω κατω τα ιδια.

 

Καποτε πχ επρεπε να παρεις τη ναυαρχιδα απο καποια εταιρια, γιατι τα low-mid end μοντελα ηταν χαλια.

 

Πλεον, εχει ανεβει το android, εχουν ανεβει και τα specs και δεν χρειαζεται να αγορασεις την ναυαρχιδα.

 

Bαλε οτι πλεον υπαρχει και σοβαρος ανταγωνισμος στα ψηλά (που επαιζε μονη της μπαλα καποτε) και καταλαβαινεις την πτωση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 200ευρώ παίρνεις 8πύρηνο με 2GB Ram, 13Mpixel κάμερα, και μάλιστα πολύ καλό.

 

http://www.pompmall.com/thl-t200-mtk6592-octa-core-2gb-32gb-smartphone-android-4-2-6-0-inch.html

 

Το έχω, κ πιστεύω πως είναι εξίσου καλό. :)

Για ποιο λόγο να δώσει κάποιος τόσα λεφτά..?

 

Άλλο η Apple, βγάζει ένα Premium κινητό καθε χρόνο και το στηρίζει με αναβαθμίσεις για 3-4 χρόνια μετά την αγορά του. Και ούτε κολλήματα τίποτα.

 

Υπερτιμημένα είναι τα Samsung..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν έχει σχέση το κινέζικο, λυπάμαι που το λεώ. Στο εξωτερικό δεν έχω ποτέ μου δε άτομο με κινέζικο τηλέφωνο. Και πιστέψτε με πάντα το κοίταγα αυτό. Μόνο S3-4-5 και iPhone. Μην συγκρίνεται Ελλάδα και εξωτερικό ή τι κάνετε εσείς. Εσείς είστε μειοψηφία. Στην Βόρεια Αμερική και στις χώρες Γερμανία, ΗΒ, Γαλλία έχει γίνει η ζημιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν έχει σχέση το κινέζικο, λυπάμαι που το λεώ. Στο εξωτερικό δεν έχω ποτέ μου δε άτομο με κινέζικο τηλέφωνο. Και πιστέψτε με πάντα το κοίταγα αυτό. Μόνο S3-4-5 και iPhone. Μην συγκρίνεται Ελλάδα και εξωτερικό ή τι κάνετε εσείς. Εσείς είστε μειοψηφία. Στην Βόρεια Αμερική και στις χώρες Γερμανία, ΗΒ, Γαλλία έχει γίνει η ζημιά. 

 

 

 

 

 

 

Ποτε δεν ειχα Samsung κινητο..  Αναρωτιεμαι ομως χωρις ιχνος ειρωνιας.  Ειναι το Xiaomi Note που εχω 400 ευρω κατωτερο απο το αντιστοιχο μοντελο της Samsung?? 

 

Αν καποιος γνωριζει ας μου απαντησει παρακαλω.  Γιατι ο λογος που πηρα Κινα με 200 ευρω ειναι γιατι δεν ειχα παραπανω χρηματα για κατι επωνυμο και τουλαχιστον σε σχεση με το moto g που κανει τα ιδια χρηματα το redmi note ειναι η μερα με την νυχτα.. 

 

Ισως εκει να εξηγειται η πτωση πωλησεων.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειναι για τα πανηγυρια οι διευθυντες....

S4 =29 different phones with, currently, over 2,000 different variations of firmware

Τιμες μεσα σε 6μηνες μισοτιμης

Knox sensor ταχα για ασφαλεια κατεληξε για anti piracy

Συνεργασια με google που τους υποχρεωνει να εχουν μονιμα καμια 7gb παπαροapps και μερικα μονιμα στο backround

Το design για να λεμε την αληθεια δεν το αλλαζεις ευκολα αν πουλαει...

φανταστειτε ομως αν εβγαζε τα καλα της κινητα αδιαβροχα χωρις knox και με δυνατοτητα unistall σε προγραμματα και στα backround apps....

Millions ξοδεμα για smart ρολογια που δεν εγιναν μοδα και παλι καλα να λεμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι αγοραζεις ενα android as πουμε 500 ευρω και σε ενα χρονο δεν πιανει ουτε 200 να το δωσεις κατι που δεν ισχυει me την apple κρατανε αξια οι συσκευες της γιατι δεν βγαζει νεα συσκευη ανα τριμηνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειναι για τα πανηγυρια οι διευθυντες....

Συνεργασια με google που τους υποχρεωνει να εχουν μονιμα καμια 7gb παπαροapps και μερικα μονιμα στο backround

Το design για να λεμε την αληθεια δεν το αλλαζεις ευκολα αν πουλαει...

φανταστειτε ομως αν εβγαζε τα καλα της κινητα αδιαβροχα χωρις knox και με δυνατοτητα unistall σε προγραμματα και στα backround apps....

Millions ξοδεμα για smart ρολογια που δεν εγιναν μοδα και παλι καλα να λεμε..

Τα παπαροapps της Google ειναι <100Mb και μπορεις να τα απενεργοποιησεις πολυ ευκολα. Βαλε διπλα-διπλα ενα S4 και ενα S4 play edition και θα καταλαβεις πολυ ευκολα ποιο ειναι το "προβληματικο".

To design ειναι θεμα της εταιριας (πχ. Φαντασου το S5 να ειχε το σωμα του galaxy alpha)

Το S5 ΕΙΝΑΙ αδιαβροχο.

Το knox, μαζι με το fingrprint scanner, ειναι η πρωτοτυπια που "εβγαλε" για να προμοταρει το S5. Χωρις αυτο ειναι ενα S4 με ενα τσιροτο στην πλατη.

Τα ρολογια ειναι κατι εντελως διαφορετικο και η Samsung ειναι αναγκασμενη να εξελιξει τουλαχιστον ενα μοντελο. Αν πιασουν (η μοδα δεν εχει λογικη) και ο κοσμος εχει μονο την επιλογη της Apple σαν premium-μοστραδορικη μαρκα, τοτε θα εχουμε επαναληψη της εποχης iPod με τους Αμερικανους να σαρωνουν τις πωλησεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...