Προς το περιεχόμενο

Από το τρίτο τρίμηνο του 2011 έχει να "δει" τόσο χαμηλά κέρδη η Samsung


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Well , στην τριτοκοσμικη Αγγλια , η αγαπητη μας vodafone δίνει με unlimited voice , text, 1gb internet και για 2 χρονια (ΔΩΡΕΑΝ) το s5 για παραδειγμα με μηνιαιο παγιο 35.50 λιρες. Φυσικα ειναι ενα παραδειγμα. Μπορεις να μπεις στην αγγλικη vodafone και να δεις και εσυ ποσο μας κοροιδευουν εδω σχετικα με τις επιδοτησεις.

Και είναι αυτό καλή τιμή; πλάκα κάνεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και είναι αυτό καλή τιμή; πλάκα κάνεις;

 

 

Και τι είναι; Κακή; Να υπενθυμίσω τις άπειρες συζητήσεις εδώ και αλλού: Δεν κάνουμε σύνδεση για να πάρουμε συσκευή, κάνουμε σύνδεση γιατί την χρειαζόμαστε και παίρνουμε και μια συσκευή παρεμπιπτόντως. Η πρώτη είναι ελληνικό φαινόμενο (ήταν, πάνε οι καλές εποχές).

 

Οπότε, ένα πρόγραμμα "unlimited" που κοστίζει στην Ελλάδα 70€ τελική και σου δίνει 200€ επιδότηση σε 24μηνο συμβόλαιο, στην Αγγλία κοστίζει 45€ και σου δίνει 650€ επιδότηση (μιλάμε πάντα για επίσημες τιμές).

 

Φυσικά, είναι άλλα τα μεγέθη στην Αγγλία και σε κάθε Αγγλία όσον αφορά στο αγοραστικό κοινό. Άλλο 64εκ. πληθυσμός και άλλο 10εκ. Άλλο 3,5εκ επιχειρήσεις (η μεγαλύτερη αγορά για την κινητή τηλεφωνία), άλλο... τρεις κι ο κούκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πεί και θα το ξαναπώ...εμείς σαν καταναλωτές είμαστε αυτοί που κρατάμε τις εταιρείες ζωντανές.

 

Συμφωνώ οτι υπάρχουν πολλές καλές εναλλακτικές λύσεις στα 200 ευρώ ΑΛΛΑ ρε παιδιά δεν θα έχουν την ίδια βάση χρηστών και την ίδια ποιότητα σε κάποια νευραλγικά θέματα όπως ασφάλεια, ποιότητα κτλ.

 

Και θα δώσω ένα παράδειγμα. Εγώ προσωπικά είμαι κολλημένος iPhoneάκιας. Το λέω και το παραδέχομαι. Αλλά πρίν γίνω  iphoneάκιας είχανε περάσει απο τα χέρια μου όλων μα όλων των ειδών τα κινητά τηλέφωνα. Αμέτρητα. Ποτέ μα ποτέ δεν κατάφερα να κατασταλάξω κάπου όπου θα μπορώ να πώ με σιγουριά ότι "ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ". Το κατάφερε το iphone όταν έφτιαξε το icloud. Το μαγικό αυτό συνεφάκι που με κάνει να μην χάνω ΠΟΤΕ τίποτα. Τέρμα πια εκείνα τα 5ωρα που καθόμουνα και αντέγραφα τις επαφές μου απο το ένα τηλέφωνο στο άλλο. Τέρμα πια τα ψαξίματα σε παλιά μηνύματα στο παλιό κινητό επειδή δεν μπορούσαν να περάσουν στο καινούργιο.

 

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι ναι, λύσεις φτηνές υπάρχουν για τη μάζα. Αλλά για κάποιον που σέβεται το εαυτό του και που δεν έχει χρόνο  να κάθεται και να ασχολείται με περιττά πράγματα μόνο οι ακριβές και ποιοτικές λύσεις είναι εναλακτική.

 

Η samsung για μένα θα μπορούσε να κερδίσει οτ παιχνίδι πολύ έξυπνα με τον να βγάλει ένα δικό της λειτουργικό και να κάνει κάτι αντίστοιχο του icloud. Εκεί θα την παραδεχόμουν. Έχει τεράστια βάση χρηστών που μπορεί να εκμεταλευτεί.

 

Και εννοείται να βγάλει και ένα κινητό της προκοπής με διαφορετικό σχεδιασμό και design.

 

Τότε θα κοίταγα και εγώ μήπως μπορέσω να πάω πρός τα εκεί μεριά. Όσο προσφέρει όμως λύσεις του ποδαριού.....ποτέ μα ποτέ που να με πληρώνουν.

Κοίτα γενικά θα σου έλεγα δεν μπορείς να μιλάς για iPhone και ευκολία με τόση άνεση. Ναι το iPhone με το icloud μπορείς μετα την έκδοση 6 να βάλεις τις επαφές σε αυτό. Στο android αυτό γίνεται από την αρχή μέσω της google. Σε θέματα ασφαλείας πάλι πίσω είναι το iOS από το PURE android. Γιατί το διαφοροποιημένο της Samsung δεν ξέρεις τι έχει.

Στο θέμα ποιότητας δεν διαφωνώ αν και κάποια πράγματα είναι γνώμη του καθενός. Δηλαδή σε κάποιους αρέσει το iphone 5 λόγω καλής κατασκευής. Σε άλλους το HTC one (m7, m8) που είναι καλύτερο. Σε άλλους τα samsung s, note γτ είναι πιο ελαφριά χωρίς να είναι κοσμήματα, σε άλλους τα lumia (ειδικά όταν είχαν πρωτοβγεί).

 

Φτηνές δεν σημαίνει αναγκαστικά ανασφαλείς λύσεις. Υποθέτω ότι το One+ είναι πολύ ασφαλέστερο του εκάστοτε iPhone και OEM android αφού είναι open source και πιθανόν με daily fixes. Στο iPhone προσωπικά μου άρεσε το περιβάλλον και το πως έτρεχε κυρίως παλιότερα. Αλλά για μένα ποτέ δεν αποτελούσε πραγματική λύση σε smartphone χωρίς jailbreak. Πλέον το iOS βελτιώθηκε (και ασχήμυνε κατ' εμέ).

Πάντως τα όσα ειπώθηκαν για κλειδώματα (Knox κλπ) είναι αλήθεια. Τη samsung την ανέβασαν αρχικά οι power users ειδικά μετά το s2 και η κοινότητα του xda. Αν συνεχίσουν τα πολλά κλειδώματα ελπίζω κιόλας να πατώσουν για να το καταλάβουν  καλά. Εγώ είμαι ακόμα "πελάτης" τους κυρίως λόγω της removable battery και της xda κοινότητας. Πιο το νόημα να έχεις Android αν δεν μπορείς να το εκμεταλλευτείς πλήρως? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Next Big Drop. -60% τα συνολικά καθαρά κέρδη και -75% τα καθαρά κέρδη του τμήματος κινητής. Κάποτε οι αναλυτές μας έλεγαν ότι τα φθηνά κινέζικα των Xiaomi/Huawei θα επηρεάσουν κυρίως την Apple… μόνο που οι Κινέζοι παίρνουν κέρδη και μερίδιο αγοράς από την Samsung.

 
Mέχρι και στη Κορέα τα νέα iphone είχαν πολλαπλάσια preorder του Note 4.
 
Κάθε φορά σε παρόμοια τοπικ πάντα οι ίδιες δικαιολογίες… μας φάγαν οι Κινέζοι, ποιότητα κατασκευής και ας ρίξει η Sammy τις τιμές. Δλδ περίμενε κανείς μόνο με τα specs κάθε χρόνο να πείθει και να εντυπωσιάζει? Αυτό που συμβαίνει με τις εταιρίες είναι τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια… ήταν αναπόφευκτο να βιώνουμε πλέον καταστάσεις Windows OEM με συσκευές που ανταγωνίζονται σε τιμές κόστους. Δλδ πως να χτίσει brand loyalty όταν δεν έχει δικό της software και ενοποιημένες υπηρεσίες. Τι πραγματικό πρόβλημα έλυσε η Samsung όλα αυτά τα χρόνια στην καθημερινότητα των χρηστών πέρα από το να ικανοποιεί την μειοψηφία των fanboys με benchmarks στα οποία οι αθεόφοβοι έκλεβαν και σε αυτά? Τι καινοτόμο παρουσίασε όλα αυτά τα χρόνια που να την διαφοροποιούσε από τον ανταγωνισμό πέραν των μεγάλων οθονών? Οι άνθρωποι όχι μόνο δεν ξέρουν τι τους γίνεται αλλά ο καρδιοπαθής προεδρός τους τώρα αρνείται να δώσει και τα μερίσματα στους μετόχους για να μην πληρωνουν υψηλότερους φόρους κληρονομιάς οι κληρονόμοι. 
 
 
Η εταιρία με τα κινητά/πλυντήρια/σκούπες/τηλεοράσεις κτλ σημείωσε 1/3 από τα καθαρά κέρδη της Apple και μάλιστα λέει ότι πουλά (αποστολές) διπλάσια κινητά από την Apple. O Βασιλιάς του μεριδίου αγοράς και 1 τρύπα στο νερό. Συγκεκριμένα το τμήμα mobile ήταν στα 1,65 δις. To αστείο ξέρετε ποιο είναι?… το περιθώριο κέρδους στο τμήμα mobile είναι μόλις στο 7.1%. Έχει τσεκουρωσει τις τιμές για να εμφανίσει παρόμοιες αποστολές. Το τμήμα chip αποφέρει στην Samsung σημαντικά έσοδα κοντά σε αυτά του mobile. Δεν είμαστε μακριά από την στιγμή που η Samsung θα συγκεντρώνει περισσότερα κέρδη από τα εξαρτήματα που κατασκευάζει για iOS συσκευές από τα κέρδη που συγκεντρώνει από τις Android συσκευές που πουλά. Aς ασχοληθούν καλύτερα με τομείς που τους κατέχουν…. οι τακτικες μουτζαχεντιν με κοπιάρισμα και gimmicks έφεραν τα σημερινά αποτελέσματα. Η εταιρία παρουσίασε λιγότερα καθαρά κέρδη από την Microsoft και το εξωπραγματικό -74% στα κέρδη του mobile τομέα. Και είναι εξωπραγματικό γιατί όταν σημειώνεις παρόμοιες αποστολές και έχεις τόσο μεγάλη απώλεια κερδών δείχνει ότι η Samsung έχει μετατοπιστεί στο μεσαίο και χαμηλό κομμάτι της….. πωλήσεις και κέρδη από ναυαρχίδες γιοκ. Το ανησυχητικό για την Google είναι ότι ενώ πέφτει ο μεγαλύτερος της Android OEM ανεβαίνουν οι AOSP που όπως ξερούμε δεν έχουν google services preinstalled και δεν αποφέρουν κανένα κέρδος στην Google, την εταιρία που το 89% των εσόδων της βασίζεται στις διαφημίσεις.
 
Το περιθώριο κέρδους από τις android συσκευές της Samsung είναι στα 18 δολάρια ενώ από τις iOS συσκευές 224 δολάρια ένα μονάδα. 
 
Μην το πείτε στον Βλαχάκη και το mychinandroid.gr… άκρα του τάφου σιωπή εδώ και καιρό για την πορεία στην τιμή μετοχής της Apple που σπάει το ένα ιστορικό ρεκόρ μετά το άλλο. Apple vs Samsung την τελευταία 5ετια.
B1KT7nKCMAAYSKu.png
 
Και να μου εξηγήσει επιτέλους κάποιος γιατί μερικοί αιτιολογούν την πορεία της apple κυρίως στο marketing όταν η Samsung δαπανά διπλάσια ποσά χωρις να έχει χτίσει brand loyalty. Software,οικοσύστημα κ ενοποίηση >> hardware της Samsung και της κάθε Samsung. Η Samsung ποτέ δεν ήταν εταιρία premium προϊόντων… δείτε και το προφίλ τους παρακάτω για το πως τοποθετούνται στην αγορά. Απλώς στάθηκαν τυχεροί (με την υπεροχή του hardware τους έναντι των άλλων android OEM) για 2 χρόνια που η Apple δεν συμμετείχε στην αγορά των μεγάλων οθονών. Τώρα απλά θα συνεχίσει να ξεφουσκώνει.
 
Εμφανίστηκε το GS5.... φυσάει στο 2.2%!
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν κάνουμε σύνδεση για να πάρουμε συσκευή, κάνουμε σύνδεση γιατί την χρειαζόμαστε και παίρνουμε και μια συσκευή παρεμπιπτόντως.  

σε αυτό συμφωνώ απόλυτα, απλά προσωπικά εμένα και πάλι δε με πείθει, παρόλο που και σε σύνδεση και σε καρτοκινητή κάνω αρκετά "βαριά" χρήση.

ακόμα και όταν είχα ακριβά συμβόλαια ποτέ δεν έδινα τέτοια ποσά (λόγω διαπραγμάτευσης), ούτε φυσικά με ενδιαφέρει ένα κινητό που λέει τιμή καταλόγου 700αρια για να παίξει μετά η και καλά καλή επιδότηση, μιλάμε για χάντρες σε ιθαγενείς 

(ειδικά αν αναλογιστούμε και την ελληνική πραγματικότητα) 

 

βέβαια αυτό είναι και θέμα προσωπικού γούστου, πέρα από οικονομικών

ποτέ δε δεχόμουν να δίνω κερατιάτικα ποσά σε τηλεπικοινωνίες

 

πολλούς βέβαια απλά δε τους νοιάζει ή απλά τους τα παρέχει η εργασία.. οκ δεκτό 

 

αλλά καλές οι τιμές για αυτό που παίρνεις στο χέρι πολύ απλά δεν είναι

μπορεί να μην υπάρχουν καλύτερες για αυτές τις συγκεκριμένες παροχές και hw, αυτό όμως δεν τις κάνει καλές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

The Next Big Drop. -60% τα συνολικά καθαρά κέρδη και -75% τα καθαρά κέρδη του τμήματος κινητής. Κάποτε οι αναλυτές μας έλεγαν ότι τα φθηνά κινέζικα των Xiaomi/Huawei θα επηρεάσουν κυρίως την Apple… μόνο που οι Κινέζοι παίρνουν κέρδη και μερίδιο αγοράς από την Samsung.

 
Mέχρι και στη Κορέα τα νέα iphone είχαν πολλαπλάσια preorder του Note 4.
 
Κάθε φορά σε παρόμοια τοπικ πάντα οι ίδιες δικαιολογίες… μας φάγαν οι Κινέζοι, ποιότητα κατασκευής και ας ρίξει η Sammy τις τιμές. Δλδ περίμενε κανείς μόνο με τα specs κάθε χρόνο να πείθει και να εντυπωσιάζει? Αυτό που συμβαίνει με τις εταιρίες είναι τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια… ήταν αναπόφευκτο να βιώνουμε πλέον καταστάσεις Windows OEM με συσκευές που ανταγωνίζονται σε τιμές κόστους. Δλδ πως να χτίσει brand loyalty όταν δεν έχει δικό της software και ενοποιημένες υπηρεσίες. Τι πραγματικό πρόβλημα έλυσε η Samsung όλα αυτά τα χρόνια στην καθημερινότητα των χρηστών πέρα από το να ικανοποιεί την μειοψηφία των fanboys με benchmarks στα οποία οι αθεόφοβοι έκλεβαν και σε αυτά? Τι καινοτόμο παρουσίασε όλα αυτά τα χρόνια που να την διαφοροποιούσε από τον ανταγωνισμό πέραν των μεγάλων οθονών? Οι άνθρωποι όχι μόνο δεν ξέρουν τι τους γίνεται αλλά ο καρδιοπαθής προεδρός τους τώρα αρνείται να δώσει και τα μερίσματα στους μετόχους για να μην πληρωνουν υψηλότερους φόρους κληρονομιάς οι κληρονόμοι. 
 
 
Η εταιρία με τα κινητά/πλυντήρια/σκούπες/τηλεοράσεις κτλ σημείωσε 1/3 από τα καθαρά κέρδη της Apple και μάλιστα λέει ότι πουλά (αποστολές) διπλάσια κινητά από την Apple. O Βασιλιάς του μεριδίου αγοράς και 1 τρύπα στο νερό. Συγκεκριμένα το τμήμα mobile ήταν στα 1,65 δις. To αστείο ξέρετε ποιο είναι?… το περιθώριο κέρδους στο τμήμα mobile είναι μόλις στο 7.1%. Έχει τσεκουρωσει τις τιμές για να εμφανίσει παρόμοιες αποστολές. Το τμήμα chip αποφέρει στην Samsung σημαντικά έσοδα κοντά σε αυτά του mobile. Δεν είμαστε μακριά από την στιγμή που η Samsung θα συγκεντρώνει περισσότερα κέρδη από τα εξαρτήματα που κατασκευάζει για iOS συσκευές από τα κέρδη που συγκεντρώνει από τις Android συσκευές που πουλά. Aς ασχοληθούν καλύτερα με τομείς που τους κατέχουν…. οι τακτικες μουτζαχεντιν με κοπιάρισμα και gimmicks έφεραν τα σημερινά αποτελέσματα. Η εταιρία παρουσίασε λιγότερα καθαρά κέρδη από την Microsoft και το εξωπραγματικό -74% στα κέρδη του mobile τομέα. Και είναι εξωπραγματικό γιατί όταν σημειώνεις παρόμοιες αποστολές και έχεις τόσο μεγάλη απώλεια κερδών δείχνει ότι η Samsung έχει μετατοπιστεί στο μεσαίο και χαμηλό κομμάτι της….. πωλήσεις και κέρδη από ναυαρχίδες γιοκ. Το ανησυχητικό για την Google είναι ότι ενώ πέφτει ο μεγαλύτερος της Android OEM ανεβαίνουν οι AOSP που όπως ξερούμε δεν έχουν google services preinstalled και δεν αποφέρουν κανένα κέρδος στην Google, την εταιρία που το 89% των εσόδων της βασίζεται στις διαφημίσεις.
 
Το περιθώριο κέρδους από τις android συσκευές της Samsung είναι στα 18 δολάρια ενώ από τις iOS συσκευές 224 δολάρια ένα μονάδα. 
 
Μην το πείτε στον Βλαχάκη και το mychinandroid.gr… άκρα του τάφου σιωπή εδώ και καιρό για την πορεία στην τιμή μετοχής της Apple που σπάει το ένα ιστορικό ρεκόρ μετά το άλλο. Apple vs Samsung την τελευταία 5ετια.
B1KT7nKCMAAYSKu.png
 
Και να μου εξηγήσει επιτέλους κάποιος γιατί μερικοί αιτιολογούν την πορεία της apple κυρίως στο marketing όταν η Samsung δαπανά διπλάσια ποσά χωρις να έχει χτίσει brand loyalty. Software,οικοσύστημα κ ενοποίηση >> hardware της Samsung και της κάθε Samsung. Η Samsung ποτέ δεν ήταν εταιρία premium προϊόντων… δείτε και το προφίλ τους παρακάτω για το πως τοποθετούνται στην αγορά. Απλώς στάθηκαν τυχεροί (με την υπεροχή του hardware τους έναντι των άλλων android OEM) για 2 χρόνια που η Apple δεν συμμετείχε στην αγορά των μεγάλων οθονών. Τώρα απλά θα συνεχίσει να ξεφουσκώνει.
 
Εμφανίστηκε το GS5.... φυσάει στο 2.2%!

 

 

 

 

 Απο κει και υστερα, οι υπολοιπες οικονομιες αναλυσεις που εκανες, δεν ξερω γιατι, αλλα εμενα σαν καταναλωτη θετικες μου φαινονται. Οταν καποιος φτιαχνει ακριβες συσκευες και τις πουλαει φτηνα, εχει μικρα περιθωρια κερδους, εξου και τα αποτελεσματα. Οταν απτην αλλη φτιαχνει φυκια και τα πουλαει για μεταξι, βγαζει υπερκερδη. Συνεδεσε τωρα τις τελιτσες και πες μου εσενα τι απτα 2 σε συμφερει. 

Επισης  η Samsung δαπαναει (φαινομενικα) περισσοτερο σε διαφημησεις γιατι πολυ απλα, οπως μονο σου ειπες (αλλα μαλλον οπου σε συμφερει το παιζεις τρελιτσα) δεν πουλαει μονο κινητα. Οι δαπανες αφορουν την Samsung electronics, η οποια πουλαει σαφως πολυ περισσοτερες συσκευες απο οτι η Αpple, με την οποια συγκρινες. Αρα πρακτικα, η Αpple δαπαναει πολλαπλασια χρηματα σε marketing / συσκευη της. 

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλη χολή ρε παιδί μου εναντίον της Samsung. Εγώ πάντως θεωρώ ότι έχει ορισμένα εξαιρετικά προϊόντα, καθώς και κάποια μάπα. Συμβαίνουν αυτά, χαλαρώστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ο πρόεδρος του τμήματος κινητής έχασε το bonus τριμήνου εξαιτίας της πτώσης στα έσοδα. Σύμφωνα με την WSJ οι συνολικές του απολαβές για το Q3 του 14 μειώθηκαν κατά το ήμισυ :P

http://blogs.wsj.com/korearealtime/2014/11/14/smartphone-slide-hits-samsung-execs-in-the-pocketbook/?mod=WSJ_korearealtimeRealTime&mod=koreareblog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για να πω την άποψη μου, δεν πρόκειται να πάρω ξανά samsung, εκτός εαν κάνει όντως κάτι που να αξίζει.

 

Έχω το s3 lte, και δεν είδα καμία διαφορά στο s4 που εχουν οι φιλοι μου, και το s5 πανω κατω τα ιδια σκατα ειναι.

Πολλα bloatware και κλειδώματα α λα apple. Η samsung νομιζω οτι ξεχασε οτι εχει android μεσα, που υποτίθεται σου δινει την ευελιξία και παραμετροποίηση που επιθυμείς.

 

Για την αναβάθμιση σε kit kat δεν ξερω και εγω ποσο περίμενα, και επίσης μου φαίνεται οτι το gps παει χειρότερα απο τι πηγαινε με την παλια εκδοση...

Οταν πήγα να κάνω downgrade στην παλια 4.3, με odin, μου πεταγε μηνυματα λάθους. Υποψιάζομαι οτι δεν με αφήνει να βάλω παλιότερη έκδοση επειδή βλέπει οτι εχω την 4.4 μεσα.

 

Εν ολίγης, έβγαλε κανα δυό καλά κινητά, (πχ το s1 - s3, note) και απο τοτε επαναλαμβανεται στην γνωστη συνταγή, με ανεπιθύμητες προσθήκες.

 

Το επόμενο ίσως να ειναι το google nexus 6 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Samsung θα συρρικνώσει κατά 30% την γκάμα των μοντέλων της ώστε να αντιμετωπίσει την τεράστια απώλεια κερδών.

 

Samsung Electronics Co. said it would reduce the number of smartphone models it offers next year, part of a move to cut costs to combat declining profit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...