Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα σκληρού δίσκου


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω αυτόν τον δίσκο και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι καλά τα αποτελέσματα για μηχανικό δίσκο.

 

Από την μαύρη εικόνα με την σημαιούλα που κουνιέται μέχρι το welcome θέλει 50,452 δευτερόλεπτα (πολύ μου φαίνεται) και από το welcome μέχρι την επιφάνεια εργασίας και το pc να λειτουργεί μια χαρά θέλει 27,714 δευτερόλεπτα.

 

Στους χρόνους μπορεί να είναι και + - 5 second στο καθένα (έκανα πολλές μετρήσεις :P)

 

Τράβηξα και ένα prt sc με το hd tune pro την επιλογή write και έβγαλε το παρακάτω γράφημα

 

post-219161-0-46557100-1414762869_thumb.png

 

Πως σας φαίνεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSD να μην προλαβαίνεις ούτε το power button να πατας , θα ανοίγει μόλις πλησιάζεις το δάχτυλο στο button  ! αφήστε επιτέλους τα benchmarks με τους κοινούς σκληρούς !! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSD να μην προλαβαίνεις ούτε το power button να πατας , θα ανοίγει μόλις πλησιάζεις το δάχτυλο στο button  ! αφήστε επιτέλους τα benchmarks με τους κοινούς σκληρούς !!

 

Μακάρι να μπορούσα να πάρω έναν ssd αλλά τώρα έχουν προτεριότητα άλλα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να μπορούσα να πάρω έναν ssd αλλά τώρα έχουν προτεριότητα άλλα πράγματα

 

Εάν αποφασίσεις να αλλάξεις δίσκο, επειδή στο 1ΤB δεν θα βρεις SSD σε λογική τιμή (και όχι, τα 400€ δεν είναι λογική τιμή για 1ΤΒ), μπορείς να παντρέψεις τις επιδόσεις (σχεδόν) ενός SSD με την τιμή και την χωρητικότητα ενός κανονικού HD, αγοράζοντας ένα Hybrid HD (SSHD).

 

Εγώ προχθές άλλαξα στο λάπτοπ μου (Lenovo Z370) τον WD Scorpio Blue WD5000BPVT 500GB HDD 2.5" (8MB, 5400rpm, SATA 3Gb/s) που είχε, με έναν SEAGATE ST1000LM014 1TB 2.5'' SSHD SATA3 ((64MB, 5400rpm, SATA 6Gb/s) και οι επιδόσεις του εκτοξεύθηκαν!

 

Το boot στα Win7 Ultimate x64 πλέον γίνεται στα 18" έως το logon και άλλα 12" έως την επιφάνεια εργασίας, σύνολο 30" (από 55" που ήθελε σύνολο πριν!!).

 

Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα (και γενικώς κάθε Hybrid).....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αποφασίσεις να αλλάξεις δίσκο, επειδή στο 1ΤB δεν θα βρεις SSD σε λογική τιμή (και όχι, τα 400€ δεν είναι λογική τιμή για 1ΤΒ), μπορείς να παντρέψεις τις επιδόσεις (σχεδόν) ενός SSD με την τιμή και την χωρητικότητα ενός κανονικού HD, αγοράζοντας ένα Hybrid HD (SSHD).

 

Εγώ προχθές άλλαξα στο λάπτοπ μου (Lenovo Z370) τον WD Scorpio Blue WD5000BPVT 500GB HDD 2.5" (8MB, 5400rpm, SATA 3Gb/s) που είχε, με έναν SEAGATE ST1000LM014 1TB 2.5'' SSHD SATA3 ((64MB, 5400rpm, SATA 6Gb/s) και οι επιδόσεις του εκτοξεύθηκαν!

 

Το boot στα Win7 Ultimate x64 πλέον γίνεται στα 18" έως το logon και άλλα 12" έως την επιφάνεια εργασίας, σύνολο 30" (από 55" που ήθελε σύνολο πριν!!).

 

Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα (και γενικώς κάθε Hybrid)..... :)

 

Εγω απο την αλλη εχω αναμικτα συναισθηματα,

Το lenovo μου(z710) ηρθε με τον seagate που αγορασες ως αντικαταστατη εσυ και ως εμπειρια χρησης ειναι παραξενη.

Απο την μια οντως το bootαρισμα ειναι ταχυτερο απο μηχανικο,απο την αλλη τρωει πολυ περισσοτερα σκαλωματα στο lightroom σε σχεση με τον απλο μηχανικο στις 7200 που ειχα στο προηγουμενο set up.

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε σκληρο δισκο "επιδοσεων" προτιμησε η seagate να βαλει μηχανικο δισκο στις 5400....

 

Μολις βρω χρονο θα κανω clone τον sshd στον μηχανικο 7200 για να βγαλω ασφαλεστερα συμπερασματα.

 

*Παντως το σωστο set up με ssd + γρηγορο μηχανικο δεν το ακουμπαει κανενας sshd.Εκτιμω πως μαλλων εκει θα ξανακαταληξω με εξωτερικο hdd cady.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο την αλλη εχω αναμικτα συναισθηματα,

Το lenovo μου(z710) ηρθε με τον seagate που αγορασες ως αντικαταστατη εσυ και ως εμπειρια χρησης ειναι παραξενη.

Απο την μια οντως το bootαρισμα ειναι ταχυτερο απο μηχανικο,απο την αλλη τρωει πολυ περισσοτερα σκαλωματα στο lightroom σε σχεση με τον απλο μηχανικο στις 7200 που ειχα στο προηγουμενο set up.

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε σκληρο δισκο "επιδοσεων" προτιμησε η seagate να βαλει μηχανικο δισκο στις 5400....

 

Μολις βρω χρονο θα κανω clone τον sshd στον μηχανικο 7200 για να βγαλω ασφαλεστερα συμπερασματα.

 

*Παντως το σωστο set up με ssd + γρηγορο μηχανικο δεν το ακουμπαει κανενας sshd.Εκτιμω πως μαλλων εκει θα ξανακαταληξω με εξωτερικο hdd cady.

 

Βασικά όλη η σειρά σκληρών δίσκων Seagate Solid State Hybrid (δες εδώ) τρέχουν στις 5400 και όχι στις 7200, με μοναδική εξαίρεση τον Seagate Momentus XT 750GB STBD750201 που τρέχει στις 7200.......αλλά υπάρχει μόνο σε 1 μαγαζί στην Ελλάδα και σε τιμή κατά 50% ακριβότερος από τον αντίστοιχο SSHD 1ΤΒ της ίδιας εταιρίας (5400)!

 

Εγώ είδα διαφορά σημαντικότατη πάντως σε σχέση με τον προηγούμενο που είχα, ο οποίος όμως ήταν και αυτός 5400 και όχι 7200, για να συγκρίνω καλύτερα (όπως αναφέρεις εσύ).....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει να πάρω νέο σκληρό δίσκο (μιας και αυτός που έχω είναι αρκετά καλός) παρά έναν ssd 160 gb για τα windows και 2-3 προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις μονο για windows και προγράμματα χτύπα οποτε μπορείς εναν crucial https://www.skroutz.gr/s/4998566/Crucial-MX100-128GB-SSD.htmlκαι εισαι κομπλέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις μονο για windows και προγράμματα χτύπα οποτε μπορείς εναν crucial https://www.skroutz.gr/s/4998566/Crucial-MX100-128GB-SSD.htmlκαι εισαι κομπλέ

αυτόν Γλυκοκοίταζα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...