Προς το περιεχόμενο

MB Chronowing. "Έξυπνος χρονογράφος" από τους Michael Bastian και HP


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο όμορφα και να είναι τα Moto 360 και Apple Watch, υπάρχουν κάποιοι που θα προτιμούσαν μια παρόμοιων δυνατοτήτων συσκευή με εμφάνιση που θα είχε περισσότερες ομοιότητες με τους παραδοσιακούς χρονογράφους. Για αυτούς υπάρχει το MB Chronowing.Τον σχεδιασμό του smartwatch MB Chronowing ανέλαβε ο σχεδιαστής μόδας Michael Bastian αλλά την τεχνολογία και τα ηλεκτρονικά μέρη του η HP. Το νέο αυτό smartwatch θα είναι συμβατό με τη πλατφόρμα iOS όσο και με αυτή του Android.

 

Σύμφωνα με την εταιρεία, ο χρήστης του smartwatch μπορεί να ελέγχει τη μουσική του απευθείας από τον καρπό του, να βλέπει ειδοποιήσεις κειμένου ή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενώ το ρολόϊ μπορεί και συγχρονίζεται με το ημερολόγιο και το ξυπνητήρι.

Επίσης μπορεί και δείχνει σε πραγματικό χρόνο σκορ από διάφορα σπορ που ενδιαφέρουν ή τη πορεία μετοχών στο χρηματιστήριο. Κατά τα άλλα είναι αδιάβροχο (έως 5ATM) ενώ η μπαταρία του κρατάει έως και μία εβδομάδα.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Το κόστος του απλού μοντέλου με την κάσα από ανοξείδωτο ατσάλι ξεκινάει από τα $349, ωστόσο αυτό με τη μαύρου χρώματος κάσα κοστίζει $649 δολάρια (διαθέτει επιπλέον κρύσταλλο ζαφείρι και λουράκι από δέρμα αλιγάτορα).

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αλιγάτορας τι σας έφταιξε και τον κάνατε ρολόι;

Είναι πολλοί και δεν μπορούν να τους φάνε όλους, οπότε πρέπει να τους χρησιμοποιήσουν και αλλιώς στις ΗΠΑ...

 

Κατά τα άλλα, ωραίο ρολόι και καλούτσικη αυτονομία, αλλά δεν μπορώ να συμβιβαστώ ακόμα με την ιδέα του να φορτίζω το ρολόι μου όπως το κινητό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πιο ωραία non-bracelet που έχω, τουλάχιστον εγώ, δει.

Και από λειτουργικότητα, κορμάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η λιγότερη "έξυπνη" πρόταση, αν και είναι η πιο κοντινή σε "κανονικό" ρολόϊ. Η οθόνη κατά 99% είναι e-ink, ενώ μου φαίνεται τουλάχιστον περίεργο που δεν υπάρχει πουθενά ένα λογότυπο της HP. Αλλά όπως και με όλα τα άλλα sw, το θέμα είναι η αυτονομία του, και από ότι βλέπω στο Web αναφέρεται μια αυτονομία της τάξης των 7 ημερών. Καλύτερη μεν από όλα τα υφιστάμενα (ίση με του Pebble, στο περίπου +/-), αλλά και πάλι θα θέλει εβδομαδιαίο charging.

 

Α, και η μαύρη έκδοση θα είναι limited edition, μόλις 300 κομμάτια, οπότε δεν νομίζω ότι θα μας απασχολήσει και πολύ. Από την άλλη, η "απλή" έκδοση θα έχει τρία ανταλλάξιμα λουράκια μέσα στο πακέτο, οπότε είναι πολύ συμφέρουσα πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα, ωραίο ρολόι και καλούτσικη αυτονομία, αλλά δεν μπορώ να συμβιβαστώ ακόμα με την ιδέα του να φορτίζω το ρολόι μου όπως το κινητό μου...

 

τι διαφορα θα κανει καποιος που θα βγαλει κινετικ φορτιση,

ασχημο παντος δεν ασερει το ρολοι μεσα στο "ρολοι" που να δεις την ωρα εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι διαφορα θα κανει καποιος που θα βγαλει κινετικ φορτιση,

ασχημο παντος δεν ασερει το ρολοι μεσα στο "ρολοι" που να δεις την ωρα εκει?

 

Υποθέτω ότι εννοείς "πως θα δεις την ώρα εκεί μέσα ?", και μια που ανέφερες το kinetic, σου φέρνω ως παράδειγμα τον Arctura χρονογράφο που έχω, και μια χαρά βλέπεις την ώρα σε μικρότερο εσωτερικό καντράν

 

SNL001P1_MED.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...