Προς το περιεχόμενο

Θελω να αγορασω ρολόι 95$ απο US και θα μου το στειλουν με DHL..Ποσο τελωνειο;;


koulouri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.mvmtwatches.com/products/black-tan-leather
Στελνου ειπαν με DHL και απ οσο γνωριζω τα DHL τα ανοιγουν στο τελωνειο...
Ποσο λετε να ειναι το τελωνειο;;Υπαρχει καποιος τροπος να μαθω;;
Δε μπορεσα να βρω απο αλλου το ρολόι, ειναι η μονη λυση..
Βεβαια οσα θα γλυτωσω απο την μικρη τιμη του μην τα πληρωσω στο τελωνειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ρολογόφιλος σέβομαι όλες τις επιλογές πάνω στα ρολόγια αφού αυτό αποτελεί προσωπικό γούστο καθενός.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, όμως, έχω τις ενστάσεις μου γιατί δεν έχεις να ανρτιμετωπίσεις μόνο το τελωνείο, που υπολογίζεται σε ΦΠΑ για αξία CIF (κόστος και μεταφορικά και ασφάλεια) μέχρι 150 ευρώ (και από εκεί πάνω και δασμό), αλλά και τα πρόσθετα που ζητάει η εταιρεία courier για να εκτελωνίσει το δέμα. Και αυτά περιλαμβάνουν την αμοιβή του εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα. Υπάρχει, βέβαια, η δυνατότητα να το εκτελωνίσεις μόνος και να γλυτώσεις την αμοιβή του εκτελωνιστή, εάν μένεις στην Αθήνα και έχεις διαθέσιμο χρόνο.

 

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις στον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αλήθεια ειναι οτι εαν κολλήσεις στο τελωνείο τον "ήπιες" ... Εγω είχα παραγγείλει μια οθόνη για το αμάξι απο Κίνα και μιλούσα 2 βδομαδες με τον πωλητή μέχρι να δούμε πως θα το κάνουμε για να γλυτώσω τελωνείο..Με DHL θα περάσει σίγουρα τελωνείο.!!

 

@makfil σαν ρολογόφιλος,λογικά θα χεις και πιο πολλές γνώσεις για την συγκεκριμένη μάρκα,διότι εγώ δε έχω ιδέα απλά μου άρεσαν οπτικά.!!! Δε είναι ποιοτικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikolas_kriti

 

Δεν υπάρχει το "εάν κολήσεις στο τελωνείο". Κάθε δέμα που έρχεται με courier σταματάει στο τελωνείο.

Είναι κανόνας. Και, φυσικά, όχι μόνο με DHL.

 

Το ρολόι είναι quartz και φοράει μια γιαπωνέζικη μηχανή που γενικά είναι αξιόπιστη. Επομένως, αγοράζεις στην ουσία μια μηχανή που έχει μπει σε μια κάσα ενός κάποιου κατασκευαστή. Φυσικά, με $95 δεν περιμένεις να πάρεις ένα επώνυμο ρολόι. Προσωπικά, δεν τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια στα Quartz, αν και έχω μερικά στη συλλογή μου.

 

Με αυτά τα χρήματα (συνυπολογίζοντας και τα επιπλέον έξοδα τελωνείου-εκτελωνισμού, θα μπορούσες να βρεις πολύ καλά και επώνυμα ρολόγια στη ελληνική αγορά, είτε καινούργια είτε ελαφρώς μεταχειρισμένα. Υπάρχουν αρκετά σχετικά sites στα οποία ανεβαίνουν καθημερινά αγγελίες αφού οι περισσότεροι ρολογόφιλοι κρατάνε για λίγο διάστημα τα ρολόγια τους και τα αντικαθιστούν με νέα (μεταχειρισμένα ή νέα).

 

ΥΓ

Όσο έγραφα, προστέθηκαν μερικά νέα posts που δεν τα είχα διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για μεταχειρισμένα σε άριστη κατάσταση, ανεβάζω τη σελίδα αγγελιών του Mywatch, ενός από τα ελληνικά forum ρολογόφιλων.

 

Με μια γρήγορη ματιά, βρήκα αρκετά καλά ρολόγια, μηχανικά και quartz, είτε γύρω στα 130 ευρώ είτε λίγο παραπάνω.

Η αγορά ρολογιού θέλει ψάξιμο, δοκιμή στον καρπό και ... υπομονή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να ενημερωσω οτι δε με νοιαζει το τι μηχανη φοραει το ρολόι..με νοιαζει μονο αν ειναι ομορφο και απο καλα υλικα!
Σαν τις γυναικες με τα αμαξια ενα πραμα...μονο το χρωμα και το design κοιτανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το στειλω Αγγλια θα εχει και εκει τελωνειο;;;;

( ωστε να μου το φερει ενας φιλος που θα ερθει Ελλαδα )

 

Ναι φιλε μου

Αντικιμενο απο χωρα μη ΕΕ σε χωρα ΕΕ εχει τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...