Προς το περιεχόμενο

Το Android 5.0 Lollipop στο Galaxy S4 από τις αρχές του 2015


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα από τα πιο δημοφιλή smartphones για την πλατφόρμα του Android, το Galaxy S4 της Samsung, αναμένεται να περάσει και αυτό στην εποχή του Android 5.0 Lοllipop αν και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση από την εταιρεία.Πληροφορίες της αξιόπιστης ιστοσελίδας SamMobile αναφέρουν όμως ότι η Samsung έχει ξεκινήσει ήδη τη δουλειά στο να κυκλοφορήσει την τελευταία έκδοση του Android για ένα από τα πιο επιτυχημένα της μοντέλα, η οποία και θα αποτελέσει την τρίτη κατά σειρά που θα λάβει το συγκεκριμένο μοντέλο μετά την έκδοση 4.3 και 4.4 KitKat.

 

Όπως ήδη γνωρίζουμε, η Samsung κυκλοφορεί το Galaxy S4 σε διάφορες εκδόσεις με σημαντικές αλλαγές στα τεχνικά χαρακτηριστικά, με το SamMobile να αναφέρει ότι το μοντέλο GT-I9500 το οποίο περιλαμβάνει επεξεργαστή Exynos, είναι και το πρώτο που θα λάβει την αναβάθμιση στις αρχές του 2015. Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν κυκλοφορεί στη χώρα μας εν αντιθέση με το GT-I9505 το οποίο διαθέτει Snapdragon 600 SoC και το οποίο θα λάβει την ενημέρωση λίγο καιρό αργότερα μαζί με το Galaxy S4 Active.

 

Όπως πάντα, η αναβάθμιση θα περιέχει εκτός από τα νέα χαρακτηριστικά του Android 5.0, και το γραφικό περιβάλλον TouchWiz, ανανεωμένο προκειμένου να ακολουθήσει τη νέα γραμμή σχεδιασμού της πλατφόρμας της Google με την ονομασία Material Design.

 

Link.png Site: SamMobile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό με τις αναβαθμίσεις αρχίζει και με ενοχλεί πλέον. Τα περισσότερα smartphone είναι 2 εκδόσεις Android πίσω απο την πιο πρόσφατη έκδοση!! Και πλέον ακόμη και το S5 και note 4 για εμένα θα αργήσουν να πάρουν τη 5η έκδοση! Δηλαδή οι κάτοχοι του s3 ισως και να μη δουν ποτέ ή αν δουν στη συσκευή τους Android 5 σίγουρα θα έχει βγει και το 6. Απαράδεκτοι για εμένα να αργούν τόσο πολύ όταν μια sony που στον τομέα mobile είναι ενα τιποτα μπροστά σε samsung ανακοίνωσε πως θα πάρει android 5 ολόκληρη η σειρά Z (Z,Z1,Z2,Z3 και τα αντίστοιχα Z mini και tablet) και σίγουρα κι άλλες δημοφιλείς συσκευές της ενώ η Samsung galaxy s5 σε κανα μηνα θα πάρει android 5 το galaxy S4 σε κανα 4-5μηνες και το s3 άγνωστο καλα και για τα αλλα μοντέλα και για τις εκδόσεις mini και tablet δε το συζητάμε! Ουτε καν τις 3 απο τις πιο δημοφιλείς της συσκευές δε μπορει να στηρίξει!! Πείτε μου ρε παιδιά έχω άδικο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσημα λέμε. Το μόνο πρόβλημα στις ανεπίσημες rom είναι πέρα από διάφορα μικροπροβλήματα που γενικά λύνονται ότι η Samsung δεν δίνει ελεύθερο τον driver της κάμερας οπότε σίγουρα χάνεις σε ποιότητα φωτογραφίας. Οπότε η επίσημη έκδοση είναι για την ώρα μακρά η καλύτερη για Samsung γενικά.

Όσο για το touchwiz αυτό λύνεται γενικά εύκολα με διάφορες ρυθμίσεις που το κάνουν πλήρως λειτουργικό και γρήγορο. Βέβαια προϋπόθεση να έχεις στοιχειώδη γνώσεις από Android. Ή έστω τον χρόνο να ψάξεις και να μάθεις.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο καποια s4 που εχω πιασει στα χερια μου...αν το Lοllipop ειναι καπως ποιο βαρυ-δυστροπο ή όπως αλλιως θελετε...βλεπω το lag να πηγαινει στεφανι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μην αναρωτιουνται στην samsung γιατι πεφτουν τα κερδη τους,το προβλημα ειναι μπροστα τους.Αν δεν μπορουν να υποστηριζουν τα κινητα τους εγκαιρα και αποτελεσματικα με τις τελευταιες αναβαθμισεις,παρολο που αυτα εχουν  τεχνικα χαρακτηριστικα εφαμιλα αν οχι ανωτερα των ανταγωνιστων της που υποστηριζουν τις νεες αναβαθμισεις,γιατι να τα αγορασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο καποια s4 που εχω πιασει στα χερια μου...αν το Lοllipop ειναι καπως ποιο βαρυ-δυστροπο ή όπως αλλιως θελετε...βλεπω το lag να πηγαινει στεφανι....

 

Το Lollipop είναι πιο γρήγορο από το 4.4.

To S4 είχε lag με την 4.2. Από την 4.3 έστρωσε σχεδόν τελείως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι δεν καταλαβαίνετε εσείς που κράζετε? Εταιρίες είναι και θέλουν κέρδη. Αν δώσουν το Lollipop σε όλα τα Galaxy γιατί να πάει κάποιος να πάρει το S5 ή το S6 κτλ? 3 χαρακτηριστικά είναι πλέον τα κύρια με τα οποία διαφοροποιούνται όλα τα κινητά. Η οθόνη (ίντσες και ανάλυση), η κάμερα και το λογισμικό. Τα πρώτα 2 έχουν φτάσει πλέον σε ένα τέλμα (5,5''-QHD) και τα 16-20ΜΡ αντίστοιχα.Το μόνο δυναμικό στοιχείο είναι πλέον το λογισμικό. Γιατί λοιπόν να το δώσουν απλόχερα και να μην το "πουλήσουν" ως προνομιακό στοιχείο των καινούριων μοντέλων? Πάλι καλά να λέτε που το δίνουν στο S4. Και αυτό το κάνουν για να διατηρήσουν ένα και καλά προφίλ υποστήριξης στα παλαιότερα μοντέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Super_f

 

Εταιρίες είναι που τους σκαμε τα λεφτά μας και απαιτούμε αναβάθμιση.

 

Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που έφυγα από το αντροιντ. Να δίνω 300+ € για κινητο και να μην παίρνει το νέο αντροιντ και να κάθομαι σαν βλακας πάνω από το πισι να ψάχνω ρομς κλπ.

 

Τα WP δίνουν τόσα updates από το φθηνότερο μέχρι το ακριβότερο. Και η Apple κάνει το ίδιο επίσης.

 

Αν τα WP8 πάρουν και το update των Windows 10 βάζουν γυαλιά σε αυτές τις ανοησίες που κάνουν αυτοί από την αντροιντ πλευρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα λεπτό ρε παιδιά. Εγώ το s4 το πήρα τον Απρίλιο του 2013 και τον Φεβρουάριο-Μάρτιο-Απρίλιο του 2015 (δεν με ενδιαφέρει πότε ακριβώς) θα πάρει lolipop!

Δηλαδή 2 χρόνια μετά θα πάρει αναβάθμιση και θα κάτσω να γκρινιάξω γιατί θα αργήσει σε σχέση με το πότε θα την πάρει το S5???????

Αν δεν την έδινε θα είχα πρόβλημα, όχι πότε θα την δώσει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις αναβαθμίσεις αρχίζει και με ενοχλεί πλέον. Τα περισσότερα smartphone είναι 2 εκδόσεις Android πίσω απο την πιο πρόσφατη έκδοση!! Και πλέον ακόμη και το S5 και note 4 για εμένα θα αργήσουν να πάρουν τη 5η έκδοση! Δηλαδή οι κάτοχοι του s3 ισως και να μη δουν ποτέ ή αν δουν στη συσκευή τους Android 5 σίγουρα θα έχει βγει και το 6. Απαράδεκτοι για εμένα να αργούν τόσο πολύ όταν μια sony που στον τομέα mobile είναι ενα τιποτα μπροστά σε samsung ανακοίνωσε πως θα πάρει android 5 ολόκληρη η σειρά Z (Z,Z1,Z2,Z3 και τα αντίστοιχα Z mini και tablet) και σίγουρα κι άλλες δημοφιλείς συσκευές της ενώ η Samsung galaxy s5 σε κανα μηνα θα πάρει android 5 το galaxy S4 σε κανα 4-5μηνες και το s3 άγνωστο καλα και για τα αλλα μοντέλα και για τις εκδόσεις mini και tablet δε το συζητάμε! Ουτε καν τις 3 απο τις πιο δημοφιλείς της συσκευές δε μπορει να στηρίξει!! Πείτε μου ρε παιδιά έχω άδικο;

 

Όχι δεν έχεις. Πραγματικά η Samy κάποια στιγμή πρέπει να βελτιώσει τις υπηρεσίες της στον τομέα των αναβαθμίσεων. Πιστεύω πως τώρα που έχει αρχίσει να τρώει την σκόνη των Κινέζων θα αρχίσει να βλέπει ποιο σοβαρά το θέμα. Όπως έγινε και με την Sony. Και να μου το θυμηθείτε η Sony με την αλλαγή πολιτικής της σε αυτό το θέμα θα αρχίσει σιγά σιγά πάλι να ανεβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Super_f

 

Εταιρίες είναι που τους σκαμε τα λεφτά μας και απαιτούμε αναβάθμιση.

 

Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που έφυγα από το αντροιντ. Να δίνω 300+ € για κινητο και να μην παίρνει το νέο αντροιντ και να κάθομαι σαν βλακας πάνω από το πισι να ψάχνω ρομς κλπ.

 

Τα WP δίνουν τόσα updates από το φθηνότερο μέχρι το ακριβότερο. Και η Apple κάνει το ίδιο επίσης.

 

Αν τα WP8 πάρουν και το update των Windows 10 βάζουν γυαλιά σε αυτές τις ανοησίες που κάνουν αυτοί από την αντροιντ πλευρά.

 

Δεν διαφωνώ φίλε μου. Σαφώς και απαιτούμε και το δικαιούμαστε αλλά αυτό δεν μπορεί να αλλάξει την στρατηγική τους. Και επειδή αναφέρθηκες στη Micro, συμφωνώ ότι η πολιτική που ακολουθούν στις αναβαθμίσεις των windows phone είναι μέχρι στιγμής καλή. Αμφιβάλεις όμως ότι ο μόνος λόγος που το κάνει είναι το οτι θέλει να χτυπήσει την Apple στην Αμερική που εκεί αποτελεί τον κύριο ανταγωνιστή της και κάτοχο του μεγαλύτερου μεριδίου της αγοράς?  Πέρα από αυτό, δες λίγο την πολιτική που ακολουθεί στα Windows. Είναι ή δεν είναι απαράδεκτο που σταμάτησε την υποστήριξη των XP χωρίς καμία εναλλακτική? Ενός λειτουργικού που αποτελεί ακόμα το μεγαλύτερο κομμάτι των εν λειτουργία υπολογιστών ανά τον κόσμο. Είναι ή δεν είναι αλήθεια ότι από τα Windows 95 μέχρι και σήμερα ακόμα, η μοναδική δωρεάν αναβάθμιση που έδωσε στους χρήστες ήταν από τα 8 στα 8.1? Είναι ή δεν είναι απαράδεκτο ότι δεν θα δώσει δωρεάν τα Windows 10 στους χρήστες των 8/8.1? (Δεν ξέρω αν είδες αλλά οι διαφορές είναι λίγες σε επίπεδο αστειότητας). Αντίστοιχα και η Sony που είπε ο φίλος από πάνω προσπαθεί να χτυπήσει και αυτή ένα κομμάτι της αγοράς στην οποία υστερεί και έχει να παίξει με μεγαθήρια. Στο δια ταύτα, αυτό που λέω είναι ότι δεν πρέπει να έχουμε αυταπάτες ότι υπάρχουν οι ¨καλές" εταιρίες που ¨φροντίζουν" τον πελάτη τους και οι κακές που απλώς προσπαθούν να τα αρπάξουν. Όλες γενικά προσπαθούν να τα αρπάξουν, απλώς κάποιες πρέπει να ρίχνουν ένα δόλωμα παραπάνω για να το καταφέρουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...